Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - من آنم که رستم بود پهلوان www.jeem.ir
من آنم که رستم بود پهلوان
چرا ژاپن را الگو قرار دهیم؟!

من آنم که رستم بود پهلوان

نویسنده : mr_khas

شاید تا حالا بارها پیش آمده باشد که در محفل‌های دوستانه و غیر دوستانه و حتی یکم دوستانه بارها شنیدیم که ژاپنی‌ها فلان کار را انجام دادند، مردم فلان کشور چقدر جوان هستند، فلان کشور که می‌روی اصلا در رانندگی از بین لاین‌ها کنده نمی‌شوند، فلان کشور در رانندگی تا می‌شود از بوق استفاده نمی‌کنند و...

اما سوال این‌جاست الان دقیقا کشور مورد نظر چگونه به این مرحله رسیده است؟ آیا از روز اول و از بدو تولد با این خصوصیات پا به عرصه وجود گذاشته‌اند؟

 

وقتی روی زندگی مردمان این کشورها دقیق می‌شویم، می‌بینیم که دورانه کودکی این‌ها بسیار در تربیت‌شان نقش داشته است. مثلا دانش‌آموزان ژاپنی به همراه معلمان خود هر روز مدرسه خود را به مدت 15 دقیقه تمیز می‌کنند؟ که منجر به ظهور نسل ژاپنی که فروتن و مشتاق پاکیزگی است، می‌شود و از سال اول تا سوم مقدماتی هیچ نوع امتحانی وجود ندارند؟ چون هدف از آموزش و پروش القای مفاهیم و ساختن شخصیت است و نه امتحان و اجبار. ژاپنی‌ها حتی اگر یکی از ثروتمندترین افراد جهان باشند، باز هم هیچ خدمتکاری در خانه ندارند و پدر و مادر مسئول خانه و کودکان خود هستند. دلیلش هم مشخص است، وقتی از دبستان به نظافت می‌پردازند و این کار جزو کارهای ارزشی برای آن‌ها مطرح شده، چرا وقتی ثروتمند می‌شوند این کار ارزشی را خود انجام ندهد

 

مواردی از این دست در ژاپن فراوان است که در ادامه به آن اشاره خواهم کرد، اما همان‌طور که ما در ایران می‌بینیم، همه چیز به نحوی برعکس است. دانش‌آموز فقط برای نمره درس می‌خواند، درس‌های تربیتی هم به آن شکل وجود ندارد.

البته ژاپن در این موارد پیشتاز است اما این سبک و روش برای آن‌ها بدی‌هایی را نیز به همراه دارد. به عنوان مثال نگاه آن‌ها به انسان و ارزش نهادن آن‌ها فقط بر اساس کار کردن آن‌هاست و اگر انسانی زمانی نتواند کار کند، دیگر ارزشی ندارد. در ژاپن این ارزش کار، کار و کار است و به همین نحو در گذشته هم نگاه ماشینی به انسان داشته‌اند. به هر شکل یک ژاپنی برای این‌که کشورش به مراحل رشد و شکوفایی برسد خیلی کارها انجام داده است و از خود گذشتگی زیادی را انجام داده است.

این داستان را در روزنامه خراسان خواندم که نوشته بود یک ژاپنی در شهر لندن در خیابانی در حال عبور بوده که ناگهان در کنار یک ماشین کتش را در می‌آورد و مشغول به تمیز کردن آن ماشین می‌شود. وقتی کارش تمام شد، کتش را تنش می‌کند و  به سمت ایستگاه اتوبوس حرکت می‌کند و در آن‌جا در انتظار اتوبوس می‌نشیند. فردی که این قضیه را شاهد بوده، نزدیک مرد ژاپنی می‌شود و دلیل کارش را می‌پرسد. فرد ژاپنی در پاسخ می‌گوید: آن ماشین که تمیزش کردم، ماشین ساخت کشور من است، دوست ندارم ماشینی که ساخت کشورم است در نگاه دیگران بد به نظر بیاید.

داشتن این چنین نگاهی به کشور، واقعا خیلی قابل ستایش است و شاید وجود این چنین مردمانی ژاپن را ژاپن کرد. چند وقت پیش از یکی از دوستانم شنیدم که کارخانه تویوتا در یک برهه زمانی دچار یک بحران شده بود و به مرحله‌ای رسید که دیگر پول دستمزد کارگرانش را نداشت. یکی از مسئولان با کارگران شروع به صحبت می‌کند که دیگر نمی‌توانیم حقوق شما را بدهیم و کارخانه در وضع خوبی نیست. اما واقعا عجیب است کارگران با خواست خودشان به صورت رایگان کار می‌کنند و این‌گونه کارگرانی کشورشان را می‌سازند.

 

من همه این حرف‌ها را گفتم تا ببینم مایی که مثال‌های کشورهای دیگر را بر لب داریم، چرا یک گام! فقط یک گام به سمت از خود گذشتگی و رعایت حال دیگران و شکوفایی کشور بر نمی‌داریم. مگر ما نیستیم که کارهای بسیار کوچک را که می‌توانیم، انجام دهیم، انجام نمی‌دهیم و فردایش می‌گوییم مردم فلان کشور همیشه بین لاین رانندگی می‌کنند! ما نمی‌خواهیم یک شبه ره هزار شبه را طی کنیم، اما من خودم به عنوان یک شهروند همیشه تا می‌توانم رعایت می‌کنم. چند روز پیش همه بازیافتی‌ها را جمع کردم و در حال گذاشتن آن در صندوق ماشین بودم که همسایه‌مان گفت: این‌ها را کجا می‌بری؟ سطل زباله که سره کوچه هست، برو همان جا بریز.

وقتی گفتم می‌خواهم آن‌ها را برای بازیافت ببرم، همسایه ما با نیشخندی گفت: بازیافت؟! برای 2 تا نمک و پلاستیک، می‌ارزه؟ در پاسخ به او گفتم: مهم چیزی که آن‌ها می‌دهند نیست! خیلی وقت‌ها می‌شود چیزی در قبال این‌ها نمی‌گیرم. به هر شکل این‌ها برای ما ارزشی ندارند اما برای بازیافت می‌تواند یک گنجینه باشد!

 

همین شمایی که مثال فلان کشور را همیشه می‌زنید، خوب ببینید مردمش چیکار می‌کنند دیگر. ما می‌توانیم کارهای خوب‌مان را از کارهای کوچک شروع کنیم. مثلا بارها شده برای خرید به یک مغازه خاص رفتم. جلوی درب آن مغازه دوبله که چه بگوییم، سوبله هم پارک کرده‌اند. وقتی از مغازه رد شدم، درست 50 متر جلوتر جای پارک فراوان وجود داشته است. معنای این کار چیست؟ یعنی ما برای 50 متر حاضر به راه بندان می‌شویم.

شاید دوستان بگویند، اصلا و ابدا جای پارک نیست، باید چه کنیم؟ به نظرم باید ما از طرف خودمان اول یاد بگیریم، تحت هیچ شرایطی پارک دوبل نکنیم و مسئولان مربوطه هم برای جای پارک این خودروها فکری کرده باشد. مثال‌هایی از این دست فراوان است! مثلا نمی‌دانم چه اصراری است که ما در ایستگاه اتوبوس پارک کنیم. وقتی اتوبوس می‌آید کاملا خیابان بسته می‌شود، تا مسافران پیاده و عده‌ای دیگر سوار شوند. و یا در چهار راه‌ها. چرا اصرار داریم روی خط عابر پیاده خودروی خود را متوقف کنیم؟ خط عابر پیاده مال توقف خودرو نیست و اگر خودرویی روی این خط توقف کند به واقع به حقوق دیگران پشت کرده است و یا چرا موقع ترافیک آن‌قدر تغییر لاین می‌دهیم؟ آیا فقط وقت ما مهم است؟ آیا فقط ما از ترافیک متنفریم و هزار تا آیای دیگر! که البته بارها گفته‌اند که اگر همه در لاین خود باشند با سرعت بیشتری ترافیک حرکت خواهد کرد.

 

این درست که می‌گویند تورم در ژاپن منفی است و هزار چیز دیگر. اما نگاه ما مردم نیز در ساختن این کشور تاثیر دارد. اگر هم اکنون نظام آموزشی را به شکل گسترده تغییر دادیم در سال‌های آتی وزیران و رئیس جمهورها هم نحوه فکرشان عوض می‌شود. زیرا همه مسئولان  روزی در پشت همین نیمکت‌ها بوده‌اند. شاید برای شما هم جالب باشد که در مدارس ژاپن به دانش‌آموزان نمره داده نمی‌شود و ارزیابی بصورت گروهی انجام می‌شود و گروه باید تلاش كند كه همه در سطح خوبی قرار بگیرند و همچنین کودکان در مدرسه بعد از یک وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک می‌زنند و تمیز می‌کنند؟ آنها از سنین پایین به حفظ سلامتی خود اهمیت می‌دهند و جالب این‌که دانش آموزان در ژاپن نیم ساعت طول می‌کشد تا وعده غذایی خود را تمام کنند، به این دلیل که مطمئن شوند غذا به درستی هضم شده است؟ وقتی که درباره این نگرانی‌ها پرسیده می‌شود، آن‌ها می‌گویند که این دانش آموزان آینده ژاپن هستند.

ما ایرانی هستیم! نمی‌خواهیم ژاپن را الگو قرار دهیم؛ نه! وقتی دریا را داریم چه نیاز به قطره آب. وقتی دینی به این کاملی داریم و امامانی به این بزرگی، چرا ژاپن را الگو قرار دهیم. اگر یک درصد به سمت راه ایشان پیش برویم، دنیا ایرانی می‌شود.

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
ارغنون
ارغنون
٩٢/١٠/١١
٠
٠
احسنت !
mr_khas
mr_khas
٩٢/١٠/١١
٠
٠
خواهش می کنم... :)
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/١٠/١١
٠
٠
زن ِ پسر همسایه مون ژاپنی از آب در اومد ، رفتند ژاپن و بعد از مدتی اومدند ایران برای تفریح ، همه خونشون دعوت بودیم که مادر پسره{مادر شوهر!}گفت : عروسم یک کم بیشتر بمونین ، فوق فوقش استعلاجی میگیری دیگه برای کارت ، تازه مشکلی هم که نداره ! زن ژاپنی جواب داد : یعنی میگین به کشورم دروغ بگم و بهش خیانت کنم ؟؟؟ بعــله ممنونیم اما همونجور که خودتون هم میدونین همه چی مطلقا و کاملا یکسان نیست و تو هر کشوری خوب و بد وجود داره *:) ....تشکرات همیشگی برای متن های همیشگی ِ قشنگتون *:)
mr_khas
mr_khas
٩٢/١٠/١١
٠
٠
با تشکر از شما بابت همراهی همیشگی تر تر با مطالبم ..... ممنونم همکار :))
b-bahmani
b-bahmani
٩٢/١٠/١١
٠
٠
مصطفی جان داداش مطلبت مفید و زیبا بود اما به قول آقای نادری خلاصه نویسی رو رعایت نمی کنی ، هنر اینه که بتونی خلاصه و مفید منظورت رو برسونی، ! بازم سپاس
mr_khas
mr_khas
٩٢/١٠/١١
٠
٠
این مطلب جزو اولین مطالبی بود که نوشتم واسه سایت و اون موقع خداییش از قوانین 800 کلمه خبر نداشتم ... و از وقتی هم فهمیدم زیره 700 کلمه نوشتم و حتی مطلب قبلیم هم 513 کلمه انتشار پیدا کرد.... مرسی از شما بهن جان که گوشزد کردی این نکترو :))
ali007
ali007
٩٢/١٠/١١
٠
٠
مرسی مصطفی جون خیلی مطلب جالب و زیبایی بود...............دمت گرم داداش:)))))))))))
mr_khas
mr_khas
٩٢/١٠/١١
٠
٠
نـــــــــــــــــــــــــــــــــظر لطفته علی جان :))) مرسی که همیشه میخونی مطلبامو و همراهی میکنی :)
ali007
ali007
٩٢/١٠/١٣
٠
٠
خواهش میشه!!!!!!
سلما
سلما
٩٢/١٠/١١
٠
٠
خیلی طولانیه ...........................بخونم نظر میذارم دوباره ...آقای مستر خاص یه کاتر میزدی وسطش اخوی
mr_khas
mr_khas
٩٢/١٠/١٢
٠
٠
درسته حرف شما ... عرض کردم که این جزو مطالب اولم بود که گذاشتم و توجهی به تعداد کلمات نداشتم.. اما در عین حال واقعا دوس داشتم در این باره بنویسم که این اتفاق رخ داد...مرسی از شما
f_ghasemi
f_ghasemi
٩٢/١٠/١٢
١
٠
ای ول واقعا همین طوره اما باید ما ایرانی ها از یه جا شروع کنیم....البته اینو بگم من دبدم الان تو بعضی مدارس دانش آموزانش با معلمشون کلاسشون را تمیز میکنند. میشه از کوچیکی فرهنگ سازی کرد...باید از الان رو کودکان سرمایه گزاری کرد.
mr_khas
mr_khas
٩٢/١٠/١٢
٠
٠
دقیقا همینطوره ... خیلی کودکی مهمه..... نهال رو میشه روش کارکرد که صاف و خوب رشد کنه اما روی درخت نمیشه تغییری ایجاد کرد ... مرسی سر کار خانوم :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/١٠/١٢
٠
٠
احسنت صحيح ميفرماييد(^_^) به نظرم براي شروع بد نباشه ضرب المثل از اين ستون تا اون ستون فرجه رو هدفمند كنيم.... به كررات اين ضرب المثل رو از آدماي منفعل وتنبل شنيدم :( تصحيح و رسيدگي بيشتر به سيستم آموزشي هم ميتونه از گامهاي مهم وموثر در اين زمينه باشه ... به هر جهت مام خواهان ايران هميشه جاويدان وبه نام در تمامي عرصه ها هستيم...
mr_khas
mr_khas
٩٢/١٠/١٢
٠
٠
مرسی از شما ...بله کاملا درسته ممنون :) ... اما به قول یه دانشمند اگر بتونی خودتو تغییر بدی انگار دنیارو تغییر دادی و منم سعی میکنم خودمو تغییر بدم به عنوان یه جز :)
neyosha
neyosha
٩٢/١٠/١٢
٠
٠
خیلی درست گفتین.........متشکرم زیاد......:)
mr_khas
mr_khas
٩٢/١٠/١٢
٠
٠
مرسی که مطالعه کردید ..ممنون :))
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٠/١٢
٠
٠
در همین راستا یک استاد (از اون طیف استادهایی که همیشه میگیم خدا بهش سلامتی بده) داشتیم که هروقت میمد سرکلاس یک خاطره از سفرخودش ،دوستان،آشنایان و ایضا پرزیدنت ها به ژاپن و کره برای ما تعریف میکرد، جدا از این که 50-60 درصدش شبیه افسانه بود ولی خب حرف های خوبی میزد البته راستم میگفت که : اونا (ژاپنی ها و غیره)شاید هوش مارو نداشته باشند اما سعی ، تلاشی ، پشت کاری و وجدان کاری که اونا دارن باعث میشه که همیشه موفق باشند... و این چیزیه که متاسفانه میان ما (خودم رو میگم) بدجوری نایاب شده...|| ممنونم مصطفی به نکات خوبی اشاره کردی
mr_khas
mr_khas
٩٢/١٠/١٢
٠
٠
مرسی که خوندی رفیق ...:))) خیلی طولانی شد اما خیلی تو دلم گیر کرده بود این حرفا خخخ
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/١٠/١٣
٠
٠
قشنگ بود مصطفی...مفید و خوب بود ولی راستش وسطاش دیگه چشمام داشت کور میشد :))))))...دمت گرم :)
neyosha
neyosha
٩٢/١٠/١٣
٠
٠
ما نیز
mr_khas
mr_khas
٩٢/١٠/١٣
٠
٠
مرسی :))) خسته نباشید .. برو دو لیوان آب هویج بخور خوب میشه :))
M_BARF
M_BARF
٩٢/١٠/١٣
٠
٠
:))
mr_khas
mr_khas
٩٢/١٠/١٣
٠
٠
شما هم نیز :))
M_BARF
M_BARF
٩٢/١٠/١٣
٠
٠
بلیا اصن :)) همه عمر :)))
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/١٠/١٣
٠
٠
ممنون پسرم خیلی خوب نوشته بودی و کاملا باهات موافقم :) یه چیزایی تواین سریالهای کره ای میبینم چند روز پیش به شوهرم میگفتم پسرهای مارو به زور میبرن سربازی اما اونا براشون افتخاره برن هنرپیشه هاشون میرن سربازی اینقدر ازشون عکس وخبر میزنن ،اونوقت ... :)
mr_khas
mr_khas
٩٢/١٠/١٣
٠
٠
مرسی خانوم قاسمی... خیلی خیلی خوش حالم که خوندید مطلبمو ..ممنون :)