Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - لیلی و مجنون‌های نوجوان! www.jeem.ir
لیلی و مجنون‌های نوجوان!
رابطه درست دختر و پسر در چه چارچوبی تعریف می‌شود؟

لیلی و مجنون‌های نوجوان!

نویسنده : کودک درون

در طول زندگی یك فرد، وقایعی، رخ می‌دهند كه از اهمیت خاصی برخوردارند و به‌عنوان نقاط عطفی در زندگی از آن‌ها یاد می‌شود. یكی از این وقایع بلوغ است. بلوغ در لغت به معنی رسیدگی و پختگی است كه در ابعاد جسمانی، روانی، عاطفی، معنوی و اجتماعی در سنین نوجوانی پی‌ریزی می‌شود. بلوغ دوره بحرانی انتقال از مرحله كودكی به بزرگسالی و زمان كسب قدرت باروری است.

گرایش به جنس مخالف از پدیده‌های شایع دوره نوجوانی و از تغییرات دوران بلوغ است. در این دوره نوجوان از رابطه با جنس مخالف لذت می‌برد که کنشی طبیعی از مراحل رشد انسان است اما مشکل زمانی ایجاد می‌شود که بعضی از نوجوانان فراتر از سطح سن و تجربه خود وارد روابط جنسی می‌شوند.

نوجوانان در سنین بلوغ، تحت فشارهای عاطفی و هیجانی زیادی قرار دارند. در این دوره، نوجوانان به طور طبیعی گرایش به مظاهر نو دارند و در مورد ظاهر، مدل مو و انتخاب پوشش با والدین خود اختلاف دارند. این نوع گرایشات طبیعی، از عوارض دوران بلوغ است که اگر والدین برخورد درستی با آن داشته باشند، با گذشت زمان تعدیل می‌شود. متاسفانه به دلیل فشارها و محدودیت‌هایی که والدین بر فرزندان خود اعمال می‌کنند «تب دوره نوجوانی» در آن‌ها نهادینه شده و والدین و فرزندان وارد یک دوره طولانی لجاجت می‌شوند.

خانواده‌ها اطلاع چندانی از شرایط دوران بلوغ ندارند و با ظهور علایم دوران بلوغ در فرزندان خود، دچار ترس شده و به محدودسازی فرزندان خود می‌پردازند. این شرایط، باعث می‌شود که تعارض بین والدین و فرزندان زیاد شده و نوجوان از لحاظ عاطفی تحت فشار شدیدی قرار گیرد. نوجوان در این صورت، برای ارضای نیازهای روانی خود به اجتماع کشیده می‌شود و با اولین ابراز محبت، احساس «عاشق شدن» در او شکل می‌گیرد و فکر می‌کند کسی پیدا شده که او را می‌فهمد و تایید می‌کند.

 در این مقاله قصد داریم عوارض این هیجانات دوران بلوغ را مورد بررسی قرار دهیم:

 

پشیمانی از قول و قرار ازدواج

از عوارض عشق‌های دوران بلوغ، رد و بدل شدن قول و قرار ازدواج بین دختر و پسر است. برخی از نوجوانان تحت تاثیر هیجانات روحی دوران بلوغ، نسبت به هم متعهد شده و قول ازدواج می‌دهند؛ اما در اکثر موارد پس از چند سال و با تعدیل هیجانات روحی، به این نتیجه می‌رسند که تصمیم غلطی گرفته‌اند؛ اما به دلیل قولی که به هم داده‌اند، قادر به جدایی نبوده و مجبور به ازدواج می‌شوند.

این احساس تعهد در دختران بیشتر دیده می‌شود. در این حالت، آن‌ها فکر می‌کنند که در صورت پایان رابطه، اگر طرف مقابل دچار مشکلی شود، مسئولیتش با آن‌هاست و دچار عذاب وجدان می‌شوند. روان شناسان معتقدند که بی‌تجربگی و سادگی نوجوانان در روابط اجتماعی، مشکلاتی در زندگی آینده آن‌ها ایجاد می‌کند.

مدارک دوستی‌های دوران نوجوانی، عکس، نوشته و هدایایی که بین دختر و پسر رد و بدل می‌شود، به عنوان تهدیدی برای زندگی آینده آن‌ها مطرح است. برخی از نوجوانان با دوست خود عکس می‌گیرند و عکس‌های خانوادگی رد و بدل می‌کنند. این عکس‌ها مورد سوء استفاده قرار گرفته و پس از جدایی، وسیله باج خواهی یکی از طرفین می‌شود.

بسیاری از پسران و دخترانی که تجربه این دوستی‌ها را دارند، پس از ازدواج خود همواره دغدغه و نگرانی فاش شدن روابط گذشته خود را دارند

 

در این دوره، نوجوان برای حفظ این ارتباط تلاش می‌کند و حاضر است هر هزینه‌ای برای ادامه رابطه بپردازد. آن‌ها مصر به ادامه ارتباط و حتی ازدواج هستند. در این حالت، قطع رابطه به افسردگی شدید منجر شده و نوجوان بی‌حوصله می‌شود، میل به زندگی ندارد و در مواردی نیز دست به خودکشی می‌زند.

بدبینی نسبت به همسر آینده و احساس خیانت، از دیگر عوارض دوستی‌های دوران نوجوانی است. افرادی که در دوران نوجوانی روابطی با جنس مخالف داشته‌اند، پس از ازدواج به همسر خود شک دارند.

حتی اگر دختر و پسر پس از دوستی با هم ازدواج کنند، نسبت به هم اطمینان لازم را ندارند و همواره ظن به خیانت دارند. آن‌ها فکر می‌کنند کسی که حاضر به دوستی با آن‌ها شده ممکن است با دیگران نیز رابطه برقرار کند.

 

افسردگی و خودکشی

افسردگی پس از جدایی و احتمال خودکشی، از دیگر عوارض چنین دوستی‌هایی است. پس از ایجاد دوستی، به دلیل ارتباط مستمر، نوعی حالت وابستگی بین طرفین ایجاد می‌شود.

 

چه باید کرد؟!

خانواده‌ها باید فضای لازم برای ارتباط سالم دختر و پسر را ایجاد کنند و اجازه ارتباط سالم با جنس مخالف را به فرزندان خود بدهند. رابط‌های در چهارچوب که باعث شناخت بیشتر آن‌ها از هم می‌شود. حرف زدن‌های معمولی در جمع خانواده یکی از آن‌هاست.

برخی از خانواده‌ها با ایجاد محدودیت بیش از حد و جداسازی فرزندان خود و برخی نیز با دادن آزادی‌های بی‌حساب و بی‌منطق به نوجوانان، دچار رفتارهای افراطی می‌شوند. اما اگر نوجوان احساس کند که می‌تواند براساس معیارها و ضوابط، رابطه‌ای منطقی با جنس مخالف برقرار کند، دچار عوارض شایع این روابط نمی‌شود.

 

گذشته از بی‌کفایتی و ناآگاهی والدین، شرایط محیطی، تناقضات اجتماعی، افراط و تفریط در مناسبات اجتماعی، به هم ریختگی اوضاع فرهنگی و عدم الگوسازی مناسب برای جوانان در کنار عوارض طبیعی دوران نوجوانی، شرایط را برای ایجاد ناهنجاری‌های اجتماعی مهیا کرده و موجب ایجاد مشکلات عاطفی و روانی برای نوجوانان شده است.

برخی مطبوعات با بزرگ‌نمایی حوادث و ناهنجاری های اجتماعی، باعث نگرانی خانواده‌ها می‌شوند و فضایی نامناسب و آلوده را در ذهن والدین شکل می‌دهند. در این صورت والدین برای جلوگیری از انحراف فرزندان، اقدام به محدود سازی آن‌ها کرده و به طور افراطی آن‌ها را از جامعه جدا می‌کنند.

همیشه این احتمال وجود دارد که نوجوانان عاشق شوند؛ اما صرف "دل ستانی" مشکل این پدیده نیست بلکه مشکل اصلی از ناآگاهی والدین و فرزندان از چگونگی ایجاد این روابط و حد آن ناشی می‌شود.

در جامعه پیچیده امروز، نمی‌توان تنها به طور سنتی جوانان را با هم آشنا کرد و باید به نقش اجتماع در این زمینه توجه شود. دانشگاه، محیط کار، مناسبات اجتماعی و رفت و آمدهای خانوادگی، بسترهای ایجاد ارتباط بین دو جنس مخالف را ایجاد می‌کند.

با توجه به این‌که نوجوانان در این سنین، نیاز به جلب محبت و ابراز وجود دارند، با خلاقیت یابی و هدایت نوجوانان به مسیر مناسب، می‌توان زمینه شکوفایی استعدادها و ارضای نیازهای روانی آن‌ها را ایجاد کرد. انگیزه سازی، ایجاد خلاقیت و الگوسازی مناسب، نقش مهمی در سرگرم سازی نوجوانان و کاهش میزان دوستی‌های افراطی در بین آن‌ها دارد.

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٨/١٨
٠
٠
تشکر...ایشالا برا بچه هام استفاده کنم(:
عاطفه-مزرعی
عاطفه-مزرعی
٩٢/٠٨/١٨
٠
٠
"سپاس!" عاقا واقعن نمیشه سنتی جوونارو آشنا کرد!!!! آره خدایی..مطالب مفیدی بودن ممنون:)
s_a
s_a
٩٢/٠٨/١٨
٠
٠
از ما که گذشت............. خخخخخخ ولی با بعضی قسمتاش موافق بودم! :|
مهدیس خانووم
مهدیس خانووم
٩٢/٠٨/١٨
٠
٠
من یکی از دوستان یه ساله با یه آقای دوسته که هم سن خودشه... اینقد موردای مناسبی داره وا ازدواج اما تصمیم داره 6 سال پای همین دوستش صبر کنه که بد ازدواج نن... تازه منم حس میکنم اون آقا اونقد مه دوستم دوسش داره دوسش نداره... نمیدونم چجوری قانش کنم.... تازه دوستشم داشته باشه بد 6 سال به نظرتون چقد اون زندگی میتونه پایه های محکمی داشته باشه... من که اصلا زیزر بار نمیرم... تازه یک دوست دیکک از دوم دیرستان با یه آقایی دوسته ینی 4 ساااال همچنان میخاد پای این آقا 4 سال دیگه واسته......هههههیییییی روزگار
b-bahmani
b-bahmani
٩٢/٠٨/١٨
٠
٠
:) عالی بود!من اگه بچه هام خاسته باشن دوست دختر ،پسر بازی بکنن،می خوابونم زیر گوششون!
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٨/١٨
٠
٠
خخخخخخخخخ
saiideh70
saiideh70
٩٢/٠٨/١٩
٠
٠
به ایمن میگن تربیت درست :)
z_ghasemi
z_ghasemi
٩٢/٠٨/١٩
٠
٠
خیلی وقته فهمیدیم کاره شما بیسته : )
ali007
ali007
٩٢/٠٨/١٨
٠
٠
ممنون عالی بود. حتما استفاده میکنم!!!!!!!!!!!!
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٨/١٨
٠
٠
مطلب مفیدی بود....من الآن افسردگی بعد از جدایی شدیدی دارم :((((...ممنون
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٨/١٨
٠
٠
:|
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٨/١٨
٠
٠
:دی امان از دست تو :)
amir_gh
amir_gh
٩٢/٠٨/١٨
٠
٠
نمی دونم الان چی کار کنم؟؟ الان تو وضیعت بدی گیر کرذم...ک چ جوری از این رابطه هستم بیام بیرون :(
seyedahmad_n
seyedahmad_n
٩٢/٠٨/١٨
٠
٠
دوست عزیز بهترین راه استفاده از یک مشاور مذهبی هستش . اگر واقعا تصمیم گرفتی که به این روابط پایان بدی حتما با یک مشاور مذهبی مشورت کن تا به خوبی راهنماییت کنه . بعضی اوقات جوونا برای قطع ارتباط دست به کارهایی می زنن که برعکس!هم به ضررخودشون میشه و هم به ضررطرف مقابل...
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٨/١٨
٠
٠
منم هم موافقم که تنها به طور سنتی نمیشه با هم آشنا شد ولی خب همون طور که خودتون گفتید باید اون چهارچوب رعایت بشه و اگر کوچکترین کم کاری بشه میتونه خیلی زیان بار باشه.خیلی ممنونم مطلب مفیدی بود.
admincheh
admincheh
٩٢/٠٨/١٩
٠
٠
تعادل و رعایت کردن و خانواده ها و چارچوب هستن..
maede
maede
٩٢/٠٨/١٩
٠
٠
خیلی بده بعضی افراد تو دام یه سری دوستی های نادرست میفتن!و بدتر اینکه حتمن وقتی میرن سرشون به سنگ میخوره میفهمن اشتباه میکردن!پسرایی که دوست میشن معمولن واسه ازدواج دنبال دخترایی میگردن که هیچ وقت با پسری دوست نبودن!
seyedahmad_n
seyedahmad_n
٩٢/٠٨/١٩
٠
٠
میشه به من بگید این رابطه صحیح چطوری میتونه شکل بگیره؟؟!!من معنیه این کارو نمیفهمم؟!
a-pooryousof
a-pooryousof
٩٢/٠٨/١٩
٠
٠
تشكر مفيد بود
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٨/١٩
٠
٠
سلام ... متشكرم . تجربه‌اي شد كه به ديگران منتقل نمايم . موفق باشبد
کودک درون
کودک درون
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
دوستان عزیز به خاطر ابراز نظرات شما بزرگواران ممنونم
کودک درون
کودک درون
٩٢/١٠/٠١
٠
٠
دوستان گرامی به خاطر ابراز نظرتان متشکرم
پربازدیدتریـــن ها