با پس ختام به جنگ کنکور بروید!
روش صحیح و اصولی و روشهای مرور مطالب خوانده شده برای داوطلبان کنکور 93

با پس ختام به جنگ کنکور بروید!

نویسنده : کودک درون

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که هنگام مطالعه از چه روشی استفاده می‌کنید؟ یک روش مطالعه صحیح و اصولی می‌تواند بسیاری از مشکلات تحصیلی را از بین ببرد. بررسیهای بعمل آمده گویای آن است که افرادی که در زمینه تحصیل موفق بوده‌اند، روش صحیحی برای مطالعه داشتند. یادگیری (learning) مسئله‌ای است که در سراسر طول زندگی انسان بویژه در دوران دانش آموزی و دانشجویی اهمیت زیادی دارد. چرا که دانش آموزان و دانشجویان همیشه در معرض امتحان و آزمون قرار دارند و موفقیت در آن آرزوی بزرگشان است.

شاید به افرادی برخورده باشید که می‌گویند: همه کتابها و جزوه‌ها را می‌خوانم، اما موقع امتحان آنها را فراموش می‌کنم، یا من استعداد درس خواندن را ندارم، چون با اینکه همه مطالب را می‌خوانم اما همیشه نمراتم پایین است و یا ... . بسیاری از اینگونه مشکلات به نداشتن یک روش صحیح برای مطالعه باز می‌گردد. عده‌ای فقط به حفظ کردن مطالب اکتفا می‌کنند، بطوری که یادگیری معنا و مفاهیم را از نظر دور می‌دارند. این امر موجب فراموش شدن مطالب بعد از مدتی می‌شود، در واقع آنچه اهمیت دارد یادگیری معنا و مفهوم است، چیزی که نمی‌توانیم و نباید از آن دور باشیم.

برای آنکه مطلبی کاملا آموخته شده و با اندوخته‌های پیشین پیوند یابد، باید حتما معنا داشته باشد، در این صورت احتمال یادگیری بیشتر و احتمال فراموشی کمتر خواهد شد. بنابراین قبل از اینکه خود را محکوم کنیم به نداشتن استعداد درس خواندن ، کمبود هوش ، کمبود علاقه ، عدم تونایی و سایر موارد ، بهتر است نواقص خود را در مطالعه کردن بیابیم و به اصطلاح آنها بپردازیم. در اینصورت به لذت درس خواندن پی خواهیم برد. اولین قدم در این راستا آن است با اندکی تفکر عادتهای نامطلوب خود را در مطالعه یافته و سپس عادتهای مطلوب جایگزین آن گردد.

 

برای تغییر عادات مطالعه مراحل زیر را باید در نظر گرفت:

 

آگاهی،درباره موضوع

1. علاقه 

2. ارزیابی ،ارزیابی اطلاعات بدست آمده با در نظر گرفتن موقعیتهای موجود 

3. مطابقت خود با فکر تازه و اختیار و قبول آن

 

انواع روشهای مطالعه

 

روش پس ختام 

این روش یکی از مهمترین و معروفترین روشهای بهسازی حافظه است. نام این روش همانند نام انگلیسی آن (PQ4R) متشکل از حروف اول شش مرحله آن است. 

 

مراحل پیش خوانی 

در این مرحله کتاب یا مطلب بصورت یک مطالعه اجمالی و مقدماتی مطالعه شود. از جمله موارد این مرحله خواندن عنوان فصلها ، خواندن سطحی فصل ، توجه به تصاویر ، بخشهای اصلی و فرعی و خلاصه فصلها می‌باشد. هدف در این مرحله یافتن یک دید کلی نسبت به کتاب و ارتباط دادن بخشهای مختلف کتاب با یکدیگر می‌باشد. 

 

مرحله سؤال کردن 

پس از مطالعه اجمالی موضوعات و نکات اصلی ، به طرح سؤال در مورد آنها بپردازید. این کار باعث افزایش دقت و تمرکز فکر و سرعت و سهولت یادگیری می‌گردد. 

 

مرحله خواندن 

در این مرحله به خواندن دقیق و کامل مطالب کتاب پرداخته ، که هدف فهمیدن کلیات و جزئیات مطالب و نیز پاسخگوی به سؤالات مرحله قبل می‌باشد. در مرحله خواندن برای فهم بهتر مطالب می‌توان از کارهایی مثل یادداشت برداری ، علامت گذاری و خلاصه نویسی بهره جست. 

 

مرحله تفکر 

در این مرحله هنگام خواندن ، ساختن سؤالها ، و ایجاد ارتباط بین دانسته‌های خود ، درباره مطلب فکر کنید. در این مورد نیز مهمترین اصل همان بسط معنایی است. بسط معنایی ممکن است در مراحل پنجم و ششم نیز یعنی در مراحل از حفظ گفتنی و مرور کردن نقشی داشته باشد.

 

مرحله از حفظ گفتنی

در این مرحله باید بدون مراجعه به کتاب و از حفظ به یادآوری مطالب خوانده شده پرداخته شود و بار دیگر به سؤالاتی که خود فرد طرح کرده بود پاسخ دهد. در اینجا باید مطالب آموخته شده را در قالب کلمات برای خود کرده ، در غیر اینصورت لازم است که مجددا به خواندن مطالبی که آموخته نشده پرداخته شود. مرحله از حفظ گفتنی در پایان هر بخش انجام می‌گیرد و وقتی بخشهای یک فصل به اتمام رسید به مرحله بعد ، یعنی مرور کردن یا آزمون وارد می‌شویم. 

 

مرحله مرور کردن 

این مرحله ، که مرحله آزمون نیز می‌باشد، در پایان هر فصل انجام می‌گیرد. در اینجا به مرور موضوعات اصلی و نکات مهم و نیز ارتباط مفاهیم مختلف به یکدیگر پرداخته و در صورت برخورد با موضوعات مورد اشکال به متن اصلی یا مرجع مراجعه شود. یکی از راههای کمک به این مرحله پاسخگوئی به سئوالات و تمرینات پایان فصل است: اجرای این مرحله می‌تواند مقداری از اضطراب امتحان را کاهش دهد. 

 

روش دقیق خوانی 

هدف از این مرحله این است که مطالب کامل و دقیق درک شده و بصورتی سازمان یافته و منظم در حافظه نگهداری شود. برخی از فنون موجود که می‌تواند به روش دقیق خوانی کمک کند عبارتند از: 

 

تکنیک خلاصه برداری 

به نوشتن عبارت ، مفاهیم و موضوعات کلیدی متن پرداخته ، بطوری که در مرور مطالب ، با نگاه کردن و خواندن خلاصه‌ها ، همه مطالب خوانده شده را یادآوری کند. یک روش بسیار مطلوب این است که از خلاصه‌ها نیز دوباره خلاصه برداری شود.

 

تکنیک سازماندهی مطالب 

این تکنیک باعث افزایش درک و سرعت یادگیری و سهولت در بازیابی مطالب آموخته شده می‌شود. برای سازماندهی مطالب استخراج سه بخش از متن اصلی مورد مطالعه لازم است که عبارتند از:

موضوع اصلی: موضوعی که تمامی مطالب را در بر می‌گیرد و بقیه مطالب حول و حوش آن می‌چرخد.

نکته‌های اصلی: خطوط و اندیشه‌های اصلی و مهم هستند که در مجموع موضوع اصلی را می‌سازند و از صراحت بیشتری برخوردار است.

نکات جزئی: اطلاعات جزئی‌تر هستند که بصورت مثالها ، نمونه‌ها ، عکس و تصویر اطلاعات واقعی مطرح می‌گردند. 

 

تکنیک علامت گذاری در متن 

در این تکنیک علامتهایی را بر روی متن اصلی انجام داده ، از قبیل علامت گذاری به شکلهای مختلف در متن ، خط کشیدن زیر عبارات مهم ، حاشیه نویسی و ... ، این موارد بسته به صلیقه‌های افراد متفاوت می‌باشد. اما نکته مهمی که در هر نوع علامت گذاری حائز اهمیت است این است که ، بهتر است همانند تکنیک سازمان دهی ، مطالب را در سه دسته مجزا) موضوع اصلی ، نکته اصلی ، موارد جزئی ( قرار داده و آنها را با علامتهای مختلف نشان دهید.

در کنار روش مطالعه عوامل محیطی نیز در میزان یادگیری تأثیر دارد. یک محیط مناسب باعث توجه و تمرکز بهتر و بیشتری می‌شود. 

 

حذف عوامل مزاحم فکری 

مواردی هست که بخش عظیمی از وقت و فعالیت ذهنی را موضوعاتی به خود مشغول می‌دارند که هیچ رابطه با موضوع ندارند، موضوعاتی مانند: رفتار معلمان و استادان ، افزایش شهریه و نوع رفت و آمد و … برخی از موضوعاتی هستند که موقع مطالعه اگر به آنها فکر شود از کارایی مطالعه می‌کاهد. برخی حتی خیال پردازیهایشان را موقع مطالعه انجام می‌دهند؛ که به شدت فکر را آشفته کرده و تمرکز را از بین می‌برد. توصیه کلی این است که اگر ذهن خود را از افکار مختلف پاک کنید تا بر روی موضوع مورد مطالعه تمرکز کنید، مطالعه را کنار بگذارید و زمانی مطالعه را شروع کنید که سرحال، علاقمند و متمرکز هستید.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
کودک درون
کودک درون
٩٢/٠٨/٠٥
٠
٠
دوستان عزیز امیدوارم با این روش بتوانید بهتر مطالعه کنید.
r_ariats
r_ariats
٩٢/٠٨/٠٥
٠
٠
ممنون،توضیح جامع و کاملی بود//موفق باشید:)
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٨/٠٨
٠
٠
سلام .... متشكرم بايت تكنيكهاي مطرح شده
زهرا
زهرا
٩٥/٠٢/٢١
٠
٠
به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگزاریم سلام دوستان اگه قراره برای اولین بار کنکور بدید بهتره که حتما یه کلاس کنکور خوب برید که از لحاظ درسی و روحی کمکتون کنه چون اکثر کسایی که کلاس کنکور نمیرن یه وقتی کم میارن و احساس میکنن هیچی بلد نیستن.من سال اولی که کنکور دادم کلاس نمیرفتم و به معنای واقعی کم اوردم و همین تضعیف روحیه باعث شد که نتونم خوب کنکور بدم.اما امسال رفتم آموزشگاه علوم و خیلی پر انرژی جلو اومدم و اطمینان دارم موفق میشم.
مونا
مونا
٩٥/٠٢/٢١
٠
٠
به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگزاریم سلام دوست من ببینید قلم چی الان همش شده تبلیغ. از توی کتابهاش سوال دقیقا مشابه میده تو لزمون هاش همیشه تبلیغ کتابهاش رو میکنه و در برخی ازمون ها سوال ضمیمه میده مثلا از 20 سوال ادبیات 10 سوال کپی از کتابهاش هست.شما پول ازمون میدی سوال کتاب میزنی چه کاریه؟ پشتیبانهای ضعیفی داره چون پول کمی بهشون میدهند. برنامش هر 2 هفته هست و اغلب با برنامه مدارس هماهنگ نیست هزینش نسبت به بقیه مراکز بیشتر هست.جامعه اماری خوب داره ولی کیفیت ازمون خیلی پایین موفق باشید
nima
nima
٩٥/٠٢/٢١
٠
٠
به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگزاریم سلام دوستان میخواستم یکم از تجربیات کنکورم بگم براتون اگه دنبال یه آموزشگاه خوب میگردین باید بگم اونایی که دنبال یه قیمت مناسب هستن دور آموزشگاه هدف و خط بکشن.چون من خودم تحقیق کرذم دیدم واقعا الکی گرونه چون همون اساتید تو خیلی آموزشگاه های خوب دیگه هستن منتها با قیمت های خیلی مناسب تر مثل آموزشگاه علوم و خیلی جاهای دیگه که خودتون میتونین تحقیق کنین.
الهام
الهام
٩٥/٠٢/٢٢
٠
٠
موسسه علوم و معلمايي كه دارن مرتب ارزيابي ميشن تا بهترين نتيجه براي دانش آموز رقم بخوره.من خیلی از این موسسه و دنحوه تدریسشون راضیم
مهشید
مهشید
٩٥/٠٢/٢٢
٠
٠
بچه هایی که کنکورین بخونییین لازمه موفقیت تلاش و کوشش ولی بعضی وقتا هم هست آدم خسته میشه و دیگه نایی برای ادامه دادن نداره اونجاست که یکی باید باشه آدم و برگردونه به مسیر. مخصوصا کنکوری ها.... من به شما توصیه میکنم حتما کلاس کنکور برید و مشاور داشته باشید.من خودم آموزشگاه کنکور علوم میرفتم . میتونم یه توضیح مختصری براتون بدم اول اینکه اونجا شرط معدل داره و اینکه رو پوشش و آرایش حساس هستند که خوب البته اینا همش به نفع دانش آموزان.اگه خواستین بیشتر با اونجا آشنا بشین میتونین به سایت www.oloum.com مراجعه کنید.
qazale
qazale
٩٥/٠٢/٢٣
٠
٠
سلام بچه ها میخواستم بگم که من خودم آموزشگاه پرستو میرفتم ولی بهتون توصیه میکنم اونجارو برا کلاس کنکور انتخاب نکنین چون هزینه نسبت به کیفیت خیلی بالاس یعنی پول تو جوب ریختنه برید یه آموزشگاه با هزینه های کمتر و کیفیت بیشتر
homa
homa
٩٥/٠٢/٢٣
٠
٠
من كه در عمل برگشتم به گذشته، محاله دوباره پامو بزارم توي كانون. از امسال شركت كننده هاي جدي كانون كاهش پيدا ميكنن و عوضش درصدهاي پايين افزايش پيدا ميكنن و اين باعث ميشه ترازها جابجا بشن و به اين ترتيب جامعه آماريش ديگه بدردنخور ميشه. ديگه گذشت اون زمون كه كانون جاي شاگرد زرنگ ها بود.
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٢/٢٧
٠
٠
من میخوام نظرمو صادقانه درباره علی میر صادقی بگم این آقا یه طبل تو خالیه و همه چیش خالی بندیه من خودم اوایل که باهاش آشنا شدم فکر میکردم خیلی تو موفقیتم تاثیر میزاره اما حالا فهمیدم که اگر نبود بهتر بود. همش منو تحقیر میکرد داد میزد سرم که مثلا جو الکی بده و بی برنامگیش باعث میشه که تاثیر گذار نباشه. تمام مطالبی که تو سایتش میزاره خالی بندیه این اصلا نمیدونه آمریکا کجاس چه برسه به اینکه بره اونجا جایزه بگیره.
بهترین ها
بهترین ها
٩٥/٠٣/٣٠
٠
٠
اگه دنبال بهترین اساتید هستید قبل از هر تصمیمی به چند تا آموزشگاه خوب مراجعه کنید و مشاوره بشین اول باید با پرس و جو ببینید کدوم استادا بهترن بعد دنبال یه آموزشگاه بگردین که همه استادارو با هم داشته باشین که خودش کلی وقتتو میگیره
سیما
سیما
٩٥/٠٦/١٣
٠
٠
سلام دوستان خوب کنکوری که میخوان تازه از مهر شروع کنن و برای کنکور درس بخونن بهتره که هر چه سریع تر شروع به کار کنن و برن دنبال یه آموزشگاه خوب و قوی. من خودم علوم میرم امسال و البته اینم اضافه کنم که سال دومی هست که کنکور میدم پارسال هدف میرفتم و کلی هزینه کردم در صورتی که نتیجه نداد اما امسال مطمئنم رتبه میارم با برترین اساتید.
سروش
سروش
٩٥/٠٦/١٨
٠
٠
سلام به همه دوستان کنکوری من میخوام درباره تجربیات خودم بگم براتون به نظرم بهتره برای کنکور حتما کلاس برید چون کلاس رفتن به شما اعتماد به نفس میده و باعث میشه با اطمینان بیشتری آزمون بدید.من خودم آموزشگاه کنکور ..... میرفتم میتونم بگم نسبتا خوب بود ولی قوانین خاص خودش رو داشت.