سیاست خون و رگ و گوشت
خون شما با واژه‌های سیاسی چه ارتباطی دارد؟

سیاست خون و رگ و گوشت

نویسنده : im.sohrabi

در نوبت‌های پیشین از «بروکراسی» و «روشنفکری» گرفته تا «وپولیسم» و «اصلاح طلبی» سخن گفتیم و تعریف کردیم. از کافی شاپ و کلاه هنرمندی و شال 2 متری هم که بگذریم، سؤال این‌جاست که آیا دانستن معانی لغاتی این چنینی که حتی تلفظ آن‌ها برای‌مان سخت و دشوار است، لازم است؟ آمدیم و نخواستیم به کافی شاپ‌های اطراف منزل‌مان برویم؛ تکلیف چیست؟ باید همین‌طور بنشینیم و در انتظار پرسش دیگران باشیم که شاید وقتی و زمانی برسد که یکی از این لغات را از دهان مبارک‌شان تراوش نمایند؟

حقیقت امر این است که خیر. نه نیاز به انتظار و معطلی و نه نیاز به حضور در کافی شاپ و کلاه هنرمندی است؛ راه‌های آسان‌تر و البته کاربردی‌تری نیز وجود دارد. در واقع ما ابتدایی‌ترین مسیرها را به ابتدایی‌ترین افراد اختصاص دادیم؛ آن دسته افرادی که نه حوصله بحث و گفت‌وگو  دارند و نه حتی حاضرند از دانش خود در مسیر معقول و منطقی بهره ببرند. بلکه تنها به فکر کل کل کردن و جدل و ضایع کردن و فخر فروشی و قس علی هذا هستند.

و اما مسیر و راه معقول... اولا شما به طور روزمره با حجم گسترده‌ای از خبرها روبه‌رو هستید که قسمت زیادی از آن را خبرهای سیاسی تشکیل می‌دهد. اگر فرض را بر این بگذاریم که هیچ علاقه‌ای به مسائل سیاسی ندارید، گاهی برای زندگی عادی خود مجبور به رصد و کنکاش در آن خبرها هستید. انتخابات، سرمایه گذاری، دانشگاه، دبیرستان، سربازی و ... همه موقعیت‌هایی است که شما را مجبور به یافتن آگاهی در خصوص اطلاعات و اخبار سیاسی روز می‌کند. 

به طور مثال هنگامی که می‌خواهید به کاندیدای مورد نظر خود در هر نوع انتخاباتی رأی دهید، پوپولیست بودن آن فرد ممکن است شما را نسبت به رأی ندادن به او ترغیب کند. در حالت دیگر فرض کنید در یک اداره گیر کرده و مجبور به پیمودن مسیرهای زمان بر و طولانی هستید. دانستن این‌که شما در دام بروکراسی گرفتار آمده‌اید، شما را خوشحال خواهد کرد؛ چرا که نسبت به همه هم وطنان خود احساس همدردی می‌کنید و ...

حاصل افاضات فوق آن‌که چه بخواهید و چه نخواهید برخی از این واژه‌ها با -متن که چه عرض کنم- گوشت و پوست و رگ و در بعضی موارد خون-مثل سرمایه گذاری در بازار سکه و ارز و کاهش نابه هنگام آن‌ها پس از ناموفق بودن نشست 1+5- شما آمیخته است. پس ناچار باید خود را نسبت به وضعیت‌های مشابه که همانا آگاهی از ادبیات سیاسی روز است، آماده نموده و برای برون رفت از وقایع نابه هنگام چنینی چاره نمایید.

 

|| اپوزیسیون (Opposition): عده مزخرفی را که تریپ روشنفکری در می‌آورند و سعی می‌کنند خود را تخم شتر-مرغ در سر جلوه دهند، گویند. به معنای دیگر معمولا گروهی را می‌گویند که شعارشان«من مخالفم» است و معمولا خارج از کشور (و در مواردی هم داخل کشور) اقدام به موضع گیری در مقابل نظریات و رفتار یک دیگر و نیز ایجاد مانع در مقابل انجام هر عملی می‌کنند. وجه تسمیه‌شان هم پوز دادن و افه گذاشتن زیادی آن‌هاست و فکر می‌کنند از خرطوم  فیل افتادند. 

 

|| امپریالیسم (Imperialism): این عده نیز گروه مزخرف دیگری هستند که نه با چوب، کلت و تانک که با تسلط اقتصادی و بهره‌کشی از کشورهای عقب افتاده سعی در امپراطوری و پادشاهی گسترده دارند. از آن‌جا که هدف اصلی آن‌ها به طور خاص کشورهای آسیایی است و ریال نیز در آسیا از اهمیت  بالایی برخوردار است، اسم آن‌ها را امپریال به معنی ریال خوار گذاشته‌اند. امپریالیسم آخرین مرحله سرمایه داری است و ماده اصلی آن انحصار طلبی و از بین بردن رقابت است.

 

|| تحریم (Boycott): قطع رابطه با فرد، سازمان یا دولت را می‌گویند؛ پس از قطع رابطه، گروه قطع کننده به آن دولت یا سازمان می‌گوید «حِری» و از همین جاست که به آن «تحریم» گفته می‌شود. این عمل می‌تواند به صورت مترقی انجام شود یا به صورت غیر مترقی که نمونه آن قهر گروهی تعدادی از دانش آموزان با یکی از آن‌هاست (قهر قهر تا روز قیامت). گاهی نیز این عمل با واکنش تند طرف مقابل مواجه می‌شود جایی که فرد یا سازمان مذکور می‌گوید: به درک یا به جهنم یا به اسفل السافلین.

 

|| دیپلماسی (Diplomacy): هنر و فن مذاکره برای انجام امور diplomatic و حقوقی است. از آن‌جا که واضع این لغت در گذشته به مدرک دیپلم بسنده کرده بود و البته خود را در سطح دکتر می‌دید و از همین رو با دکترین جامعه سر ناسازگاری داشت، اسم این فن را دیپلم آسی گذاشت. پسوند آسی نیز از این جهت است که گویا فرد دارای فن diplomacy طرف مقابل خود را به شدت آسی و منزوی خواهد کرد. نمونه بارز یک فرد diplomat (دارای فن diplomacy) محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه است.   

   

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
f_moshiri
f_moshiri
٩٢/٠٧/٢٥
١
٠
با بخش هایی از این یادداشت به جد مخالفم و اون رو ناشی از عدم شناخت مفاهیم و کم اطلاعی نویسنده محترم از این تعاریف و واژه ها میدونم.
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٧/٢٥
١
٠
چی باکلاس من که کلا مغزم تا این حد رشد نکرده ... &:)
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٧/٢٦
١
٠
با سلام خدمت آقای f_moshiri از ابراز مخالفتتان به جد قدردانی می کنم. خواهشمندم در این خصوص مفاهیم مورد مخالفتتان را به صورت مصداقی بیان نمایید تا در صورت صحت اصلاح و در غیر این صورت دفاع خود را مطرح نمایم . سپاس
f_moshiri
f_moshiri
٩٢/٠٨/٠١
٠
٠
در مورد واژهء اپوزیسیون ر.ک : داریوش آشوری , دانشنامهء سیاسی و فرهنگ فشردهء انگلسی به فارسی آریانپور رجوع شود. به هیچ وجه با تعریف شما تطابق ندارد و صرفا نگاه شما به این گروه است. / 2- امپریالیسم : همینکه امپریالیسم را عده ای ... خواندید نشان از عدم شناخت شما از معنی لغات است چون امپریالیسم نوعی سیاست است نه نام گروه سیاسی ( شاید طرفداران امپریالیسم در تعریف شما صحیح باشد ".
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠٧/٢٥
١
٠
اپپپپوزوسیون تو حلقم ... گروه مزخرف ؟ امپریالیسم ؟ ایمان جان پس فردا جیم نویس ستاره دار نکنت هاااا ...
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٧/٢٥
١
٠
من که هیچی نفهمیدم .... *:)
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٧/٢٦
٠
٠
با سلام و سپاس از hamid_kh. راست گفتی. الان که فکر می کنم می بینم خطر جدی من را تهدید می کند. لذا فرصت را غنیمت شمرده و از همین تریبون اعلام می کنم در صورت بروز هر گونه حادثه برای اینجانب، به زیان دیدگان یادداشت فوق مراجعه نمایید.
admincheh
admincheh
٩٢/٠٧/٢٥
٠
٠
تو جیمم علیه ریاست جمهوری من اپوزوسیون تشکیل داده بودن:دی،تحریم از حری :دی!دیپلماسی هم واقعن آسی کننده اس،این بار نوشتتونو درست مثل بار اول نمکین دار در عین حال خوب شده بود:))ممنون
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٧/٢٦
٠
٠
از admincheh ممنوم. در مدتی که یادداشت فوق را می نوشتم، سعی کردم دائما comment گذشته شما را مرور کنم تا بلکه این بار comment امیدوار کننده ای دریافت کنم. تشکر. ضمنا قرار شد شما هم اگر راه حلی به ذهن تان خطور کرد، بیان بفرمائید.
Paeez
Paeez
٩٢/٠٧/٢٦
١
٠
من بار قبل گفتم:)گویا نخوندین:)
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٧/٢٧
٠
٠
رفتم خوندم. در نوبت های بعد هم پدر و مادر سیاست را معرفی می کنم و هم روش نمک می پاشم.
tanha
tanha
٩٢/٠٧/٢٥
١
٠
خیلی ممنون جالب و آموزنده بود:) جواد ظریفم که...هیچی ولش اصن خخخخ
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٧/٢٥
١
٠
دوست من به جاش میرفت تا حالا مشکل ها حل رفته بود *:)
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٧/٢٥
١
٠
من سکووووووووووووت میکنم!ممنان:)
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٧/٢٥
١
٠
من نیز هم *:) کلا هنگ کردم ...
S_14
S_14
٩٢/٠٧/٢٥
١
٠
مننم مثه فافا جان سکوت اختیار میکنیم....تشکر
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٧/٢٥
١
٠
والا ما که هیچی نفهمیدیم داداش ایمان *:) ولی برای خالی نبودن عریضه : تشکر &:)
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٧/٢٦
٠
٠
با عرض سلام خدمت مهلا(باران). فکر می کنم زیاد قضیه را پیچیده نکردم؛ با این حال اگر قسمت خاصی مفهوم نبود، بفرمائید کجا و اگر همه یادداشت نامفهوم بود، راه حلی ارائه کنید لطفا. سپاس.
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٧/٢٥
١
٠
بسیار ممنونم :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٢٥
١
٠
اصلا از آواتارتون بحث فلسفی میباره :) خیلی ممنونم که مارو آگاه میکنید این اپوزسیونی که میگن همینه پس...
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٧/٢٥
١
٠
ما از این مریضیای با کلاس حالیمون نمیشه شرمنده ما فقط پزوریازیس داریم
m_ganjlou
m_ganjlou
٩٢/٠٧/٢٥
١
٠
ممنون................دستتونم مرسي
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١