مایه فخر ورزش بانوان
حقیقت بانوی ایرانی این نیست

مایه فخر ورزش بانوان

نویسنده : مریم نیک‌پور

مسابقات جهانی! افتخار عظیم! حضور بانوان در همه عرصه‌ها! افتخار! افتخار! افتخار!

دست به دامان همه لغت‌ها می‌شوم که تعریفی از این کلمه دست و پا کنم!

مایه فخر؟

نه بهتر است این‌طور بگویم کاری یا چیزی که می‌شود مایه فخر و سربلندی!

نمی‌دانم تعریف درستی است یا نه اما فقط همین تعریف دست و پا شکسته را توانستم جور کنم!

 

اگر ورزش بانوان را بگذارم سر آن جمله به جای کاری یا چیزی. می‌شود مایه افتخار که زنان و دختران ایرانی در جهان یلی نشان بدهند و به قول گفتنی بگویند ما اینیم!

اگر جای آن کاری یا چیزی حجاب زنان و دختران ایرانی را هم بگذاریم! باز هم مایه افتخار است 

اما، حجاب بانوی ایرانی؛

نه یک بلوز و شلوار با پارچه‌ای کوتاه شبیه کلاه که فقط سر و گردن را می‌پوشاند! بل خوشبینانه‌ترین توصیف است با ندیدن تنگی و کوتاهی لباس‌های دیگر.

این را اگر بگذارم سر آن جمله بالا افتخار نمی‌شود!

می‌شود؛ نمی‌دانم چه می‌شود!

 

لابد می‌خواهید بگویید بنا به آن اصل لنگ کفش و بیابان! بین آن همه بدون حجاب در مسابقات، این غنیمت است! اما مگر وجود دارد کلمه غنیمت در وجود زن ایرانی؟

مگر می‌شود ارزش‌هایش،اعتقاداتش، منشش را تهش یک غنیمت بگذارد و با اصل لنگ کفش و بیابان توجیه‌اش کند؟

 

حقیقت بانوی ایرانی این نیست. این پوشش نصفه و نیمه که دارند نشان جهان می‌دهند، از جنس پوشش بانوی ایرانی نیست. حقیقت بانو ایران زمین، حقیقت بانو مسلمان، این به قول گفتنی افتخارها نیست؛ که افتخار هم نیست. گیرم در جهان مقام بیاورند، مدال بیاورند، پول بیاورند، جایزه بیاورند، اصلا همه چیز بیاورند؛ باز هم معامله منصفانه‌ای نیست.

عزت بانو ایرانی، پوشش که نصف و نیمه هم نه ثلث شده، در برابر این‌ها می‌ارزد؟!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٧/١٥
٠
٠
هعییییییی...یاده اون گروهی افتادم که به خاطر حجابشون حذف شدن از مسابقات...دلم واقعن براشون سوخت...ولی آیا میشه با حجاب خیلی سنگین هم ورزش کرد؟؟؟فک نکنم بشه هاااا...
ف-گ
ف-گ
٩٢/٠٧/١٥
٠
٠
من عکسهاشون رو دیدیم. وضعیت شون فاجعه بود
Niva
Niva
٩٢/٠٧/١٦
٠
٠
آره تقریبا از اون کلاه های چنا سرچون بود که فکر نمیکنم وجوه جالبی داچت
مهدیس خانووم
مهدیس خانووم
٩٢/٠٧/١٥
١
٠
بله من هم این خبرو شنیدم و مفتخر شدم
ف-گ
ف-گ
٩٢/٠٧/١٥
١
١
متن بسیار خوبی بود! ایراد بسیار به جایی بود! قهرمانی به چه قیمتی واقعا؟!!
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/١٥
١
٠
ای بابا ... نمیدونم چی باید گفت ! ولی افتخاری در کار نیست...
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٧/١٦
٣
٣
سلام ... انها بدون حجاب تلاش کردند و به هدف خود رسیدند و دستشان را به عنوان افتخار بالا بردند. /// شما بفرمایید که پشت حجاب چکاری کرده اید چه تلاشی نموده اید شما به عنوان یک بانوی ایرانی چکار کرده اید که مثال بزنیم. من با حجاب مخالف نیستم ولی با ندیدن تلاش دیگران مخالف هستم /// خواهرم وقتی حق را به شما میدهم که با حجاب برتر خود مدالی در دیگر عرصه ها بیاورید
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٧/١٦
١
١
مگر دختران ما توی تیم های المپیاد های کشوری همین افتخارها چه بسا ارزشمندتر از اینها را نیاورند!!!از نظر من یک مدال افتخار نیس!یک بانو که ستون یک خانواده است افتخاری بیش از هزارها مدال طلا را داره یک خانم که فرزندش درست تربیت میکنه افتخارش خیلی بسشتره!!بزرگترین و مهمترین وظیفه زن تربیته!چیزی از این بالاتر نیس حالا تحصیل و غیره فقط وسیله بهتر شدنند!یک خانم هم میتواند نقشی در اجتماع داشته باشه هم نقشی در خانواده که اصلش هم همینه متاسفانه اینقدر شناختمان کمه که اینها را بی اهمیت میدونیم!مگر خانمهای ما با همین حجاب در عرصه های فرهنگی توی جهان ندرخشیدند!وقتی معیارمان بگذاریم روی مدال طلا اره این افتخاره که یک خانم اینقدر شان هخودش پایین بیاره که براش مشخص کنند بین کلاه و گردنش چیزی نباشه تا بلکه طلا بیاورد!؟
y_ehsan
y_ehsan
٩٢/٠٧/١٨
٠
٠
سلام دوست اتفاقا شما خودت از مخالفان حجاب هستی اینو با حرفای خودت و موضع گیری هات ثابت میشه
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
نه اصلا مخالف حجاب نیستن اما در نظر کسای دیگه مدال ارزش داره نه اون مقام المپادی..فرض کن یک سوپ بزارن جلوت میتونی با چنگال بخوری میتونی با کفگیز بخوری میتونی هورتت بکشی و...این خانم میتونست هر کاری بکنه نظر جمع و وجوه مهمه بعله.
آرشام
آرشام
٩٢/٠٧/١٦
٣
١
زنان کاتاروی ایران حضور در مسابقه نهایی سومین دوره بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی در اندونزی را از دست دادند. علت این امر نه شکست ورزشی، بلکه «مشکل حجاب» ورزشکاران بوده است. به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، رقیب ایران در مصاف نیمه‌نهایی – مصر – پس از شکست چهار بر صفر از ورزشکاران ایرانی به پوشش زنان ایرانی اعتراض کرده است. این اعتراض در نهایت به تغییر نتیجه منجر شده و تیم ایران به‌عنوان بازنده این دیدار معرفی شده است. به گزارش دویجه وله ، ماجرا از این قرار است که ورزشکاران ایرانی تا پیش از دیدار با مصر از «حجاب» مورد تأیید فدراسیون جهانی کاراته و اتحادیه کاراته آسیا استفاده می‌کردند. به گزارش منابع خبری داخلی، پس از انتشار عکسی از مسابقات روز نخست، مرضیه اکبرآبادی، معاون ورزش بانوان وزارت ورزش، با مسئولان تیم در اندونزی تماس می‌گیرد و در مورد پوشش ورزشکاران «تذکر» می‌دهد. در پی این امر ظاهرا پوشش ورزشکاران تغییر داده می‌شود. مصری‌ها هم اعتراض می‌کنند که چرا ایرانی‌های در مسابقه با آنها بین کلاه و یقه خود از پارچه استفاده کرده بودند. پوشش جدید بر خلاف پوشش مورد تأیید فدراسیون جهانی بوده است. دبیر کل کمیته ملی المپیک ایران، معتقد است که تماس معاون ورزش بانوان وزارت ورزش عامل حذف کاراته کاها شده است. پایگاه اینترنتی قدس‌آنلاین روز سه‌شنبه (۲۴ سپتامبر/ ۲ مهر) به نقل از بهرام افشارزاده نوشت: «ای کاش به جای اینکه خانم اکبرآبادی با سرپرست تیم تماس می‌گرفت با من یا رئیس فدراسیون کاراته مشورت می‌کرد. متاسفانه به راحتی مدال طلا را از دست دادیم. شاید اگر خانم اکبرآبادی با من تماس می‌گرفت این اتفاقات رخ نمی‌داد.»
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٧/١٦
٢
٠
به نظر من پوشش درست اون خانم از مدال طلا ارزشمندتر!نمتاسفانه داریم میشیم همانجوری که اونها میخوان
admin
admin
٩٢/٠٧/١٦
٣
٢
مشکل این متن ندیدن حقیقت بزگرتری به نام حضور بانوی ایرانی در جهان است... الان یک انگ کلی که غربی ها مدام علیه کشورهای مسلمان تکرار می کنند، محدودیت و اسارت زن هست. ما با این کار می گوییم زن ایرانی می تواند مدال بگیرد، می تواند خودی نشان دهد و می تواند ادعاهای دروغین شما را باطل کند.... اینجا انتخاب بین خوب و خوبتر نیست... اینجا انتخاب بین بد و بدتر است
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٧/١٦
١
٠
سلام ... كار درستي نيست نظر من را تاييد نكرديد و جملاتي رو از روي آن بنام خود ساخته ايد
admincheh
admincheh
٩٢/٠٧/١٦
٠
٠
نظر شما سرجاشه که!
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٧/١٦
١
٠
همه اینهایی که شما گفتید قبول ولی مگر ما برای کشورهای غربی زندگی میکنیم که بخواهیم از خودمان کم کنیم شانمان را پایین بیاوریم که انها بفهمند ما ازادی داریم!:ه مثلا یک نفر نیاد بگه ایرانی ها حتی ازادی شلوار جین پوشیدن ندارن!مگه نگفتن!مگه فیلمهای ضد ایران ینساختن که توی اونها فجاهت از شلوار جین نپوشیدنم بدتره!چیکارمیخوان بکن!؟ما شان زن ایرانی را پایین بیاریم که اونها نگتن ازاد نییستن!!؟شما خودتان اینو قبول دارید که برای نظرات و اعتقادات بقیه زندگی کنید؟
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٧/١٦
٣
٠
بسیار مطلب خوبی بود، به نظر من افتخار بدون عفت برای زنان به خصوص زنان ایرانی افتخار نیست...
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٧/١٦
٠
٠
من نمیدونم مایه افتخاره یا نه ولی برای بعضی از ورزشها نباید خیلی پوشش سنگین باشه خوب
admincheh
admincheh
٩٢/٠٧/١٦
٢
١
مریم یه خرده مخالفم!چون تبلیغات غرب علیه ایران فوق العاده بده طوری که فکر می کنن خانومای ایرانی تو خونه محبوسن !همینطور که نتانیاهو خیلی مضحکانه چند روز پیش گفته تو ایران نمی ذارن جین بپوشن!اگه خانومای ما نتونن مسابقات شرکت کنن ،تبلیغات اشتباهشون مطمئنا پا می گیره اما با کمی تغییر پوشش میشه درست شه همه چی !کما این که بعضی وقتا همین پوشش هم به دلیل کارشکنی کشورای دیگه مورد اعتراض قرار می گیره!
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٧/١٦
١
٠
صحبت من سر این نبود که مسابقات شرکت نکنند سر این بود که حالا که دارند شرکت میکنند اونم با این وضع افتخارم کسب میکنند چی نصیبشان میشه!؟اره شرکت کنند خوبه ولی هیچی مهمتر از شان اونها نیس!
ati200
ati200
٩٢/٠٧/١٦
٣
٢
عزیزم خیلی تند میری....حقیقت بانوی ایرانی چی یه؟بشور و بساب و بچه بغل کن کنج پستو؟خیلی بی انصافی کردی..یعنی چی؟....افتخار افرینی شون مایه فخر هست..صد در صد....نکنه باید با پوشیه و چادر می رفت مسابقه میداد اره؟این حرفاتون باعث میشه غرب هرچی میخواد درمورد ما بگه...حتی یکی مث نتانیاهو بگه ایرانی شلوار جینم نمی پوشه ..خخخخخ.پس شما به این تبلیغات دامن نزن..که چرا با چادر نرفتن مسابقه...همین الان احمد رشید منتظره لایحه حقوق بشر بفرسته سازمان ملل برا ایرانی ا...
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٧/١٦
١
١
تو هم داری بی انصافی میکنی بشور و بساب و بچه بغل کردن کنج پستو!؟ وقتی زیباترین مهمترین نقش زن داری اینجوری تعریف میکنی!میدانی همین تربیت چقد مهمه!چقدر فرق بین ایران که خانواده های مستحکمس داره تا اروپا که الان شده معیار برای ما؟ چرا جوانهای ایرانی به نسبت خیلی کمتر دچار مسائلی مثه همجنس بازی و.....میشن!چرا اصلن توی ایران کانونیهایی وجود نداره که بچه هایی را سرپرستی کنه که نه پدرشان مشخصه نه مادر!؟ همین به قول شما بچه بغل کردن و بشور بساب که پایین میدانیدش خیلی مهمه چون جامعه را میسازه!این قابل افتخار تره!اینکه یک فرزند سالم از دامن یک مادر تربیت بشه یک مادری که هم بین جامعه بوده هم جامعه را لمس کرده هم محور خانواده اش بوده!ما به یک خانم دکتر که ماهی یکبار بچشو میبینه الفتخار میکنیم!ولی به یک خانم خانه دار که یک دانشمند تربیت میکنه افتخار نمیکنیم!یکی مثله استاد شهریاری میسازه!نمیخوام بگم خانمها باید بشینن کنار خانه!نه!صحبتم اینه که زن میتوانه هر جایی حضور پیدا کنه ولی شانش پایین نیاد!
ati200
ati200
٩٢/٠٧/١٦
٠
٠
همین کنج ستو میشه بازم عزیزم..پس چرا بره تحصیل کنه...براکنج پستو بودن....چقدر خودمون و بی ارزش میدونیم...حقمونه این اوضاع..خودمون اینو بگیم ..بقیه چی بگن
m-nik110
m-nik110
٩٢/٠٧/١٦
٠
٠
بره تحصیل کنه فقط برای اینکا شب تا صبح کار کنه!؟بره تحصیل کنه تا فکرش باز بشه اندیشش بزرگ بشه اجتماعی باشه سر در بیاره از مسائل روز بتوانه یک ادم تربیت کنه!!اگه شما این مسئله را چیز کوچیکی میبینی باید بگم من نظرم دقیقا عکس شماست این شاید که نه حتما مهمترین وظیفه یک خانومه!
javad agha
javad agha
٩٢/٠٧/١٦
٠
٠
مایه افتخاره ممنون از اطلاع رسانی شما:))
Niva
Niva
٩٢/٠٧/١٦
١
٠
به نزر من نه میچه از حزور زنان در عرصه های بین المللی چچم پوچی کرد .. نه به بهانه های مختلف از میزان حجابچون کم کرد..... مثلا کاراته کاهای ایرانی میتونستن با حجاب کاملتری تو مسابقات حزور داچته باچن... البته اگر چرایط و قوانین مسابقات اجازه بده ... ممنون
t.m
t.m
٩٢/٠٧/١٦
٠
٠
اومممممم موافقما؛ اما بعضی وقتا واقن حجاب خیلی سنگین هم ...نمیدونم...
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
اون...ها حرف من هست طرف با مانتوی گشاد بره وسط :______=
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
خیلی هم افتخاره........چرا به حجابش گیر میدین؟داری خیلی تند میری!@ نه این من خیلی خوبم و اینا نه! اما این که بخان با توجه به مسائل مرتبط با شما شرکت کنن هیچ جا نمیتونن برن! چرا به انگشتان پا ی دیده ی تکواندو کاران زن گیر نمیدهید ها؟ اگه دیده شدن باشه اونم دیده میشه تو ووشو و.....
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠