آینه وار رفتار کنیم
چگونه با جوانان رفتار کنیم

آینه وار رفتار کنیم

نویسنده : 2nyadideh

در برخورد با جوانان نباید همه کارهایی را که از آنان سر می‌زند و بزرگ‌ترها نمی‌پسندند، زشت بدانیم و با آنان مانند گناهکاران برخورد کنیم و آنان را بی‌دین بدانیم، چون بسیاری از کارهای آن‌ها نشانه بی‌دینی نیست و ما برداشت صحیحی از آن‌ها نداریم.

اگر کارهای خلافی از آنان سر می‌زند، می‌توانیم با روشی صحیح و منطقی و با اخلاقی نیکو،‌ برخوردی صحیح و عاقلانه داشته باشیم تا از دین و معنویت زده نشوند.

نقش خانواده‌ها در گرایش‌های مذهبی و غیر مذهبی جوانان بسیار مهم است، بلکه اساس و زیربنای ساختار رفتاری فرزندان، در خانواده‌ها شکل می‌گیرد. از این جهت در آیات و روایات نسبت به فرزندان و تربیت آنان سفارش‌های فراوانی به پدران و مادران شده و بر تربیت صحیح آنان تأکید شده است. رفتارها و اخلاق پدران و مادران تأثیر مثبت یا منفی بر فرزندان دارد. اگر پدر و مادری گرایش مذهبی نداشته باشند، در این‌که با فرزندان آنان چگونه باید برخورد شود تا عشق به مذهب در دل آنان شعله‌ور شود و به سوی حق و عدل تمایل پیدا کنند، شاید کاری بسیار مشکل باشد و ظرافت خاصی لازم دارد.

 

شخصی خدمت امام باقر(ع) رسید، حضرت فرمود: شیعیان ما محبّت در دلشان افکنده می‌شود و آنان ما را دوست دارند، در حالی که ما را ندیده و کلام ما را نشنیده‌اند. اگر آنان ما را ببینند و کلام ما را بشنوند، بر هدایت آنان افزوده می‌شود.

برای جذب جوانان به دین توسط پدر و مادر لازم است:

1. اخلاق و رفتار والدین عاقلانه و صحیح باشد. کج فکری، کوتاه بینی و کج خُلقی بازدارندگی دارد و ازتاثیر گفتارها و نصایح می‌کاهد.

2. والدین باید برای جوان جذابیت داشته باشند تا سخنان و رفتار آنان برای او مؤثر و الگو باشد.

3. استفاده از آیات قرآن و احادیث مناسب و نقل روش و سیره پیامبر (ص) و امیرالمؤمنین (ع) و بزرگان اگر به طور صحیح انجام شود، تأثیر بسیاری در جذب آنان دارد. امام رضا(ع) فرمود: انّ الناس لو علموا محاسن کلامنا لَاتتبعونا؛ اگر مردم زیبایی‌های کلام ما را بدانند، از ما پیروی می‌کنند.

 

از امام رضا(ع) نقل شده است: تقوا و ورع را مراعات کنید. امانت‌دار و راست‌گو باشید. نسبت به همسایه‌ها خوش رفتار باشید. این‌ها چیزهایی است که محمد(ص) بدان‌ها سفارش کرده است. در بین مردم نماز را برپا کنید و به دیدار خویشان بروید و به عیادت مریضان بروید. در تشییع جنازه‌ها شرکت کنید. زینت ما باشید و باعث زشتی و سرافکندگی ما نباشید. ما را پیش چشم مردم، بد جلوه ندهید و باعث نشوید که مردم به ما بدبین شوند.

حُسن خلق و رفتار زیبا نقش مؤثری در جذب دیگران مخصوصاً جوانان دارد و آنان را به اسلام و رفتار اسلامی جذب می‌کند. معاشرت با خانواده‌های مذهبی به خصوص معاشرت با خوبان بسیار مؤثر است.

در صورتی که نوع برخورد با جوانان را برای جذب به باورهای دینی و واجبات و تکالیف ، از زاویه فریضه دینی امر به معروف نگاه کنیم، در پاسخ می‌گوییم:

امر به معروف و نهی از منکر مسئولیت بزرگی است که باید با ظرافت خاص انجام گیرد. طبیعی است که اگر این فریضه الهی به طور شایسته عملی نگردد، چه بسا اثر معکوس خواهد داشت.

اگر آئینه عیب مرا گفت ، باید خودم را اصلاح کنم ،؛ نه آنکه آئینه را بشکنم .آری! اگر مسلمانی نهی از منکر کرد ،شما گناه را از خود دور کن و به انتقاد کننده اعتراض نکن

 

شیوه آئینه وار

حدیثی از پیامبر (ص) نقل شده که فرمود: (المومن مراه المومن) مومن آئینه مؤمن است. اگر در این حدیث کوتاه دقت کنیم، نکاتی درباره شیوه امر به معروف درک می‌کنیم ؛ از جمله :

1. آئینه از روی صفا عیب را می‌گوید، نه از روی انتقام، غرض و کینه

2. آئینه زمانی عیب را نشان می‌دهد که خودش گردو غبار زده نباشد.

3. آئینه مراعات مقام و مدال را نمی‌کند.

4. آئینه عیب را بزرگ‌تر از آن‌چه هست، نشان نمی‌دهد.

5. آئینه همراه با نشان دادن عیب، نقاط قوت را نیز نشان می‌دهد.

6. آئینه عیب را روبه‌رو می‌گوید نه پشت سر.

7. آئینه عیب را بی سرو صدا می‌گوید.

8. آئینه عیب را در دل نگه می‌دارد و همین که از کنارش رد شدی عیب از صفحه او پاک می‌شود.

9. آئینه را اگر شکستی، خرده‌های آن هم زشت و زیبا را نشان می‌دهد. مؤمن را اگر شکستی و تحقیر کردی، باز دست از حرفش بر نمی‌دارد .

10. اگر آئینه عیب مرا گفت، باید خودم را اصلاح کنم؛ نه آن‌که آئینه را بشکنم .آری! اگر مسلمانی نهی از منکر کرد، شما گناه را از خود دور کن و به انتقاد کننده اعتراض نکن.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مهدیس خانووم
مهدیس خانووم
٩٢/٠٧/١٦
٠
٠
بله بله حق با شماست
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٧/١٦
٠
٠
بله باید با جوانهامون آینه وار رفتار کنیم ممنون
faride
faride
٩٢/٠٧/١٦
٠
٠
آئینه عیب را روبه‌رو می‌گوید نه پشت سر....
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٧/١٦
٠
٠
خیلی هم مقاله ی خوب...با تشکرات فروان از دنیا دیده ی عزیز..:)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/١٦
٠
٠
خیلی مفید بود ، ممنونم.مخصوصا برای حدیث
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٧/١٦
٠
٠
سلام ... نفرمودید منظور شما چطور جوانی است /// اینکه چند جمله را و یا چند روایت را بر اساس یک فرض که مشخص نیست چیست با هم گرد اوری نمایم ارزش اموزشی ندارد
m_ganjlou
m_ganjlou
٩٢/٠٧/١٦
٠
٠
ممنون متنتون عالي بود ........آينه عيب را بي سروصدا مي گويد