سیاست پدر و مادر هم دارد!
با لغت‌نامه سیاسی سایت جیم همراه شوید

سیاست پدر و مادر هم دارد!

نویسنده : im.sohrabi

شاید برای شما اتفاق نیفتد، عزیز من!

در پی انتشار شماره اول از لغت نامه سیاسی (با کلیک این‌جا، ببینید)؛  گویا دوستان بلافاصله پس از مطالعه، در به در دنبال عینک‌هایی با Frame  گرد بودند و در صورت ناکامی به حداقل چیزی که قناعت می‌کردند، کلاه‌های هنرمندانه در آقایان و شال‌های 4 الی 5 متری در بانوان بوده است. برای چی؟

پس از یافتن وسایل لازم خبر رسید که قریب به اتفاق جیمی‌ها به کافی شاپ های اطراف منزل حمله ور می شوند و روی میزها نشسته، پای راست را روی پای چپ انداخته و سفارش یک فنجان اسپرسو داده اند. این در حالی بود که آقایان جیمی گوشه عینک و بانوان نخ های انتهای شال را در دهان خود کرده و منتظر بودند. منتظر چی؟

وقتی از آن‌ها سؤال بالا را پرسیدیم، در پاسخ گفتند: «ابتدای لغت‌نامه سیاسی نوشته بود برای شما هم اتفاق می‌افتد.» من همین جا از همه دوستان عذرخواهی می‌کنم و تأکید می‌کنم بابا جان شاید و فقط شاید برای شما هم اتفاق بیفتد و البته پر واضح است که شاید برای شما اتفاق نیفتد.

از قدیم عده‌ای بی‌ادب تأکید داشتند که سیاست بی‌پدر و مادر است. لیکن در این‌جا باید نقل قولی داشته باشم از دکتر صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران که در مصاحبه با مجله پنجره گفته بود: «سیاست هم پدر دارد و هم مادر.» 

نمی خواستم ریا شود؛ اما باید به عرض برسانم که سیاست بچه سر راهی بود و از آن جایی که فعلا تربیت و تعریف آن به بنده محول شده است، این جانب سرپرست سیاست محسوب می‌شوم -مثل توفیقی سرپرست وزارت علوم- که در واقع  مسئولیت‌های پدر و مادر را به صورت توأمان به دوش می‌کشد.

ضمنا از آن جایی که بنده صندوق پیشنهادات- Commentها- را چک کردم، نظرات را به رؤسای سایت انتقال دادم و فکر می‌کنم از همین نوبت اجرائی شده باشد؛ نظراتی مثل توضیح پیروان مکاتب.

 

|| پوپولیسم (Populism): بارزترین مشخصه آن عوام فریبی در کنار خصوصیاتی مثل ضدیت با ملی گرایی، توسعه و پیشرفت و رویکرد اصلاح طلبی است. واژه معادل آن در فارسی «مردم باوری» است و در روسیه، آلمان و به طور کلی کشورهای اروپای شرقی طرفدارانی داشته است. گفته می‌شود رئیس جمهور سابق ایران نیز فردی پوپولیست یعنی حامی این مکتب بود. این لغت در ابتدا پول پول ایسم بوده است به این معنی که شخصی با نه تنها دادن وعده، بلکه با اختصاص دادن مادیات از جمله یارانه، سیب زمینی و گوجه فرنگی به بخشی از مردم، قصد جذب آراء عمومی را داشته است. 

 

 

|| رادیکالیسم (Radicalism): طرفداری و پیروی از اقدامات قطعی و فوری در امور اجتماعی را می‌گویند و واژه معادل آن «تندروی» است. اولین بار توسط چارلز جیمز فاکس از رهبران حزبی انگلستان به کار رفت و به پیروان آن «رادیکال» می‌گویند. گفته می‌شود قبل از فاکس، دانش‌آموزی به محض فراگیری مبحث رادیکال در درس ریاضی، اصرار داشته است تا هر چیزی را زیر آن قرار دهد و حاصل را مشاهده نماید. در نتیجه هر چه را که زیر رادیکال قرار نمی‌گرفت تعریف نشده محسوب می‌کرد از جمله: معلم ریاضی، مدیر مدرسه، مدرسه، کتاب‌ها و ... .

 

|| بورژوازی (Bourgeoisie): در گذشته (قرون وسطا) فردی را که اهل بورگ یعنی نه ارباب و نه دهقان بود، بورژوا می‌گفتند. پس از گذشت چندی، این کلمه به طبقه سرمایه‌دار اطلاق شد. در حال حاضر به 2 بخش بورژوازی بزرگ و خرده برژوازی تقسیم می‌شود که اولی به معنی طبقه صرفا ثروتمند و مرفه و دومی به معنی روح کاسبانه حساب‌گر و تنگ نظر است. در واقع همان بورس واز مشهدی‌ها است؛ افرادی که به محض بلند شدن از خواب، ناشتا به سراغ بورس و پول رفته و تا غروب غرق در حساب و کتاب می‌شوند.

 

|| اصلاح طلبی (Reformism): جریانی که تغییر جامعه را به جای انقلاب، به صورت اصلاحات انجام می‌دهد. نام دیگر آن بهبودخواهی است و از سویی در برابر محافظه کاری و از سوی دیگر در برابر انقلاب خواهی قرار می‌گیرد. از سال 1376 تا 1384 دولت ایران به دست اصلاح طلبان اداره می‌شد (نگاه کنید به مطلب «سیاست کیلویی چند؟» در جزیره سایت جیم) و هم چنین است مجلس شورای اسلامی در دوره‌های پنجم و ششم. از نظر کلی این گروه به جای تراشیدن سر و صورت، علاقه زیادی به اصلاح دارند؛ به طوری که شاید هفته‌ای یک بار یا حتی هفته‌ای 2 بار به آرایشگاه می‌روند ولی حاضر به تراشیدن سر خود نمی‌شوند.

 

نکته1 : هرگاه به پایان لغات لاتین سه حرف ism  اضافه شود، آن لغات مکتب محسوب می‌شوند و هرگاه به پایان همان لغات سه حرف ist  اضافه شود، پیروان همان مکاتب به شمار می‌آیند.{پی نوشت: هر اصلی استثنا دارد.}

نکته2: اصطلاحات اکسپرسیونیسم و اگزیستانسیالیسم از جمله مکاتب هنری (و نه سیاسی ) به شمار می‌آیند. اگزیستانسیالیسم (Existentialism)‏  به معنی هستیگرایی جریانی فلسفی و ادبی است که پایه آن بر آزادی فردی و نیز نسبیتگرایی است. اکسپرسیونیسم (Expressionism) نیز جنبشی در سینمای آلمان بود که در سال‌های پس از جنگ جهانی اول، رشد و گسترش یافت. این مکتب ابتدا در آلمان در ارتباط با هنر نقاشی ظاهر شده و سپس وارد مقوله ادبیات و سینما شده است.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠٦/٣٠
٣
٢
مرسی که پوپولیسم رو اینقدر واضح توضیح دادید ... اااا سانسور نشدین ؟؟؟؟ ... پس جا داره بگیم : روحانی مچکریم !!!!!!!!
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٦/٣٠
٢
٢
سلام خواهش می کنم. راستش را بخواهید بنده هم ابتدا از این که توانستم با این جسارت این واژه را توضیح دهم، متعجب شدم و ضمنا اطمینان داشتم که مدیران سایت آن را سانسور خواهند کرد؛ اما پس از مشاهده عین مطلب در سایت، چشم هایم مثل فنر از حدقه بیرون زد و باز هم متعجب شدم. هم اکنون که این پاسخ را برایتان می نویسم، از این که چرا تا به حال خودم را سانسور نکرده اند نیز متعجبم.
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠٦/٣٠
٢
٠
از 1376 تا 1384 اداره می شد ؟ نه خدایی می شد فعل درستیه ؟؟؟ الانم میشه ... پس روحانی آبنبات قندیه اونجا ؟؟؟؟
farzaneh_h
farzaneh_h
٩٢/٠٦/٣٠
٠
١
پوپولیسم :)).
sherlok
sherlok
٩٢/٠٦/٣١
٠
٠
نمیدونم چرا باید سرم رو بخارونم؟!
farzaneh_h
farzaneh_h
٩٢/٠٦/٣٠
١
٠
رادیکالیسم هم که معرف حضورمان هست :دی.
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٦/٣٠
٠
٠
اول از همه با دیدن این اییسم میسما یاد اون کلیپ روشنفکری افتادم :))))) /// ممنونم بابت توضیحات خوبتون غیر مورد آخر بقیه رو حتی نشنیده بودم :/ چقدم سخته :|
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٦/٣٠
٠
٠
خواهش می کنم. سعی می کنم در نوبت های بعدی از واژه هایی استفاده کنم، که همان یکی را هم نشنیده باشید.
پری سا
پری سا
٩٢/٠٦/٣٠
٠
٠
ما این اصطلاحا رو برای جامعه شناسی از اینترنت دراوردیم...............................واااااای ک چقد مزخرفن......
f_ghasemi
f_ghasemi
٩٢/٠٦/٣٠
٠
٠
بعله واقعاً که
میلاد
میلاد
٩٢/٠٦/٣٠
١
٠
عجب...خیلی عالی بود///کلی به اندوخته هامون اضافه شد///ولی بی پدر مادره ها!
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٦/٣١
٠
٠
خواهش می کنم.
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/٠٦/٣١
٠
١
شخص بنده اصلا و اصولا علاقه اي به امور 30يا30 نداشته و عمرا دنبال اين باشم كه ببينم اوضاع طيف فكري اين مكاتب ، نشات گرفته از نطامهاي امپرياليسمي ، ماكياوليسم ، نهيليسم ، سوسياليسم ...... يا دركل انديشه هاي سكولاريسم هست؟؟ اصولا ياگرفتيم 2دوتا = 16 تا ------> كي به كيه :/ واللا....
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٦/٣١
١
٠
چقدر سخته بعضی هاش!!!!...ممنون :)
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٦/٣١
٠
٠
خواهش می کنم.
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٦/٣١
٠
٠
سلام متشكرم
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٦/٣١
٠
٠
خواهش می کنم.
ati200
ati200
٩٢/٠٦/٣١
٠
٠
جالب بود خیلی ممنون
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٦/٣١
٠
٠
خواهش می کنم.
admincheh
admincheh
٩٢/٠٦/٣١
١
٠
جالبن!بار پیش خیلی نمکین تر به چالش کشونده بودینشون:)))عکستون هم خیلی نمکدونه:دی
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٦/٣١
١
٠
با تشکر از شما. در واقع خودم هم پیش تر به نظر شما رسیدم که نوبت اول قدری ملیح تر به نظر می رسید. راستش هر قدر به جلو می رویم، واژگان سخت و رساندن مفهوم سخت تر می شود. اگر راه حلی به ذهنتان رسید، خوشحال می شوم از آن استفاده کنم.
admincheh
admincheh
٩٢/٠٧/٠١
٠
٠
خب مث بار قبل یه خرده با کلمات بازی کنین اینجوری تو ذهن بیشتر باقی می مونه سیاست همین طوری با این اسامی و القاب خشک هست توضیح رسمی خشک ترش می کنه،الانم خوب توضیح دادین اما خب بر نمکش بیفزایین:))حالا مامان بابای این سیاستم معرفی کنین از ما پرسیدن بلد باشیم:)
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٦/٣١
٠
٠
عاقا مارو چه به این حرفا!!!در هر حال دستتون درد نکنه:)
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٦/٣١
٠
٠
خواهش می کنم.
باران
باران
٩٢/٠٧/٠١
٠
٠
ممنون
پربازدیدتریـــن ها