جنس مخالف لولو نیست
دیگه بزرگ شدی

جنس مخالف لولو نیست

نویسنده : رویا خانوم

دوران مدرسه به پایان می‌رسد و پا به دانشگاه می‌گذاری، قند توی دلت آب می‌شود که دیگر مجبور نیستی سر ساعت ۸، در مدرسه حاضر شوی و سر ساعت ۳ برگردی خانه و اگر یک ربع دیرتر برسی، مادرت با هزار سوال و جواب، آخر بفهمد که سر راه در پارک محل با دوستانت یک بستنی خورده‌ای!

خلاصه روزهای زیر ذره بین بودنت تمام شده و حالا به عنوان یک جوان، دانشجو هستی، سربازی می‌روی و یا کاری را انتخاب کرده‌ای. جز دوران سربازی در بقیه موقعیت‌های جدیدت، یک فرق عمده وجود دارد که از خدا پنهان نیست از بنده خدا هم پنهان نباشد، این تفاوت را بسیار دوست داری!

تو دیگر تا چشم کار می‌کند، همجنسانت را نمی‌بینی؛ حتی اگر در دانشگاهی باشی که کلاس‌هایش را تفکیک جنسیت کرده‌اند، از سلف دانشگاه تا کتابخانه و حیاط که می‌توانی آزادانه‌تر در آن قدم بگذاری، تو را در موقعیت ارتباط با جنس مخالف قرار می‌دهد.

 

فرض ما بر این است که تا امروز فقط حواست به درس و کتاب بوده و از امروز به بعد هم حواست پیش درس‌هایت خواهد بود اما بخش کوچکی از آن، گاهی به سمت قطب منفی جنس مخالف کشیده می‌شود.

البته این‌که در عنفوان جوانی هستی و دوپینگ نکرده ، انرژی‌ات دنیا را تکان می‌دهد، قابل انکار نیست. غریزه‌ای هم که چند وقتی است،پررنگ‌تر شده را نمی‌توان منکر شد اما با تمام این شرایط، چیزی که باید شش دانگ حواست را به آن بدهی، مهار نیازی است که اگر غافل شوی، ضربه فنی‌ات خواهد کرد.

هرکاری در این دنیا قواعد خودش را دارد. باید نحوه انجامش را آموخت و بی‌گدار به آب نزد. تا قبل از این، کنترل محسوس و نامحسوس والدین به تو کمک می‌کرد تا راحت‌تر رفتار کنی. هرچند در خیلی از موارد دلت آن جای دیگر بود و خودت جای دیگر، اما نتیجه آن، رفتارهای داخل چهارچوبی بود که داشتی .

 

همین اول بگویم که این کشش به جنس مخالف، طبیعی است و غدد درون ریز بدنت بیکار ننشسته و کار خودشان را خواهند کرد. وقتی صفات ثانویه جنسی پیدا می‌کنی و به عنوان یک زن یا مرد، تغییراتی در بدنت رخ می‌دهد، یعنی دیر یا زود جنس مخالف برایت معنایی دیگر پیدا خواهد کرد.

از طرفی زمینه هم برای اقدام بلامانع در جهت رسیدن به آن مطلوب ِ مهجور، آماده است. حال چه کنی تا گرفتار نشوی؟

در قدم اول بی‌خیال دوستانی شو که می‌گویند این روزها هر کسی، کسی دارد و یار نو رسی دارد. این روابط نه تفریح است و نه سرگرمی، صحبت عاطفه و احساس دو نفر است و درگیر شدن‌های روحی که می‌تواند آسیب جدی برساند. صحبت از ارزش وجودی دختر و پسری است که قرار است خود را تا پیدا کردن نیمه گمشده‌شان پاک نگه دارند.

به دوستان و همکلاسی‌هایی که می‌گویند: مگه می‌شه دوست دختر و دوست پسر نداشته باشی؟ بگو: من در این موضوع بی استعدادم. بگذار دلشان خنک شود .

 

زیاد طول نمی‌کشد که ورق رابطه احساسی و هیجانی‌شان بر می‌گردد و تبدیل به آه‌های شبانه و بی‌تابی‌های روزانه می‌شود. مخالفت‌های خانواده، بی‌وفایی یکی از طرفین، افت تحصیلی، چند شکست پی در پی، بی‌اعتمادی به جنس مخالف، مشکل در انتخاب همسر، تنوع طلبی و … .

این‌ها بخشی از مشکلاتی است که دوستانت به تو نخواهند گفت. البته می‌دانم اگر بخواهی برای هر کدام، توجیهی خواهی داشت اما کمی صبر کن و مقاله که به پایان رسید، نظرت را برای ما بنویس.

پیشنهاد ما این است که همه حرف‌های قدیمی‌ها اشتباه نبوده و یکی از حرف‌های درستشان تشبیه دختر و پسر به آتش و پنبه است. حتی اگر همکلاسی  ِجنس مخالف داری و یا در محل کار، زیر یک سقف و در یک اطاق با جنس مخالفی کار می‌کنی، به محدوده خطر نزدیک هم نشو. این موضوع مثل اعتیاد است. پیشگیری بهتر از درمان جواب خواهد داد.

کنترل چشم‌ها و دلت را به دست بگیر. دیگر بزرگ شده‌ای و اولین نشانه مرد شدن، پشت لب سبز شدن نیست! اولین نشانه زن شدن هم چیزهایی نیست که فکر می‌کنی. بلکه اولین نشانه یک بزرگ سال، قدرت کنترل هیجانات و غرایزش می‌باشد .

 

خودت را به هرچه بادا باد نسپار، در برابر وسوسه‌ها مقاوم عمل کن. مثل یک ساختمان ضد زلزله، چو بید بر سر ایمان خویش نلرز. فرمول آن راحت است؛ دل به دست ِکمان ابرویی کافر کیش نده تا با آرامش زندگی کنی.

البته داشتن رویاهای عاشقانه، جزیی از روحیات یک جوان است اما باور کن ازدواج با این فانتزی‌ها فرق می‌کند و باید برای انتخابی صحیح، بجای عاشق شدن در یک نگاه و در یک کلاس، طبق معیارهای واقع بینانه عمل کنی.

نقش ایمان واقعی را جدی بگیر. کسی که خدا را در تمام لحظات زندگی‌اش می‌بیند، باور می‌کند مانیتورینگ قلبی، حرفی، چشمی، پیامکی، اینترنتی و… می‌شود. در این شرایط دوری از گناه آسان‌تر است.

بجای ناله‌های عاشقانه بهتر است خودت را آماده کنی تا زودتر برای ازدواج آستین‌ها را بالا بزنی. درس، سربازی، پیدا کردن ِکار مناسب و...

خیلی کارها هست که باید انجام دهی. پس وقتت را به روابط بی‌سرانجام با کسی که نمی‌دانی چقدر در زندگی‌ات جدی می‌شود یا نمی‌شود، صرف نکن.

صبر کن تا گوهر شناس قابلی پیدا شود و آن وقت تحت نظارت خانواده‌ها و پس از مشورت با افرادی که دوتا پیراهن بیشتر پاره کرده‌اند، برای ازدواج پا پیش بگذار و اگر لازم شد چند باری رفت و آمد و گفتگو کن. درست است که احتمال دارد با افراد زیادی برای ازدواج حرف بزنی و به نتیجه نرسی اما این حرف زدن‌ها کجا و آن کافی شاپ نشینی‌ها کجا! میان ماه من تا ماه گردون، تفاوت از زمین تا آسمان است.

جنس مخالف، لولو نیست اما اگر ندانی با آن چگونه برخورد کنی بدتر از برق ۲۲۰ ولت عمل می‌کند.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
يك سينه سوخته
يك سينه سوخته
٩٢/٠٧/١٨
١٠
٠
به نظرم مشكل از يه جاي ديگه است . همه ي دختروپسرها باشنيدن اين كه قراراست دريك مكان درس بخوانند شوكه وشايد متعجب ياخوشحال شوند ... مشكل از وضع اموزش وپرورش است 12 سال دختروپسر از هم جدايند ويكدفعه باهم قاطي ميشوند ان هم دراوج تمايلات جواني ... !!خيلي ها (.....؟؟؟) گفتند دختروپسر رو از هم جدا كنيم مشكل حل شود اما اين فقط پاك كردن صورت مساله است مثل اين است كه شما وسط پياده رو پرده بكشي يا طرح زوج وفرد براي خروج ازمنزل راه بياندازي ...اين توهين به شعور همه ي مردم است ...تمام نگراني ها از اين قضيه به خود مامربوط ميشود اگر اين همه جدايي ها و تفكيك هاي بيمورد نبود الان. جوانان ما در برخورد با جنس مخالف عقده اي عمل نميكردند وارتباطي سازنده ميداشتند ...نه اينكه الان هر دختروپسثي روكه ميبينن فكرميكنن اين ها دوست هم اند ....واسه همه مقصران اين قضيه متاسفم...
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٢/٠٧/٢٠
١
٠
مچکر از نظر خوبتون بسیار موافقم
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٢/٠٧/١٨
٣
١
بحث اینکه تو چه محیطی بزرگ بشی و تو چه محیطی هم درس بخونی خیلی تاثیر داره ... اینکه بیشتر همکلاسی های دانشگاهت فقط به فکر درس و رقابتن خیلی تو رفتار تو هم میتونه تاثیر بذاره :) انتخاب دوست درس خون و صالح هم بی تاثیر نیس :) مثلا واسه اینکه وقتت پر بشه میتونی عضو انجمن علمی دانشگاهت بشی یا کلاسای مختلف بری یا بری کتابخونه یا.. کلا جایی برای فکر کردن به این مسائل برای خودت نذاری :) ممنان رویا جان نکات بسی ارزشمند بود :)
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٧/١٨
٣
٢
سلام ... با فرض محال كه قبلا برخودر نداشته‌ باشيم باز هم سخت گرفته‌ايد . بيخيال
b-bahmani
b-bahmani
٩٢/٠٧/١٨
٤
٠
اووووووووووووووووف ف ف ف چی طولانی... خلاصه بنویسید لطفا:)
mina
mina
٩٢/٠٧/٢٠
٠
٠
من نمیدونم این بی ...بی چرا همه جا از همه ایراد میگیره. یه نگاهی به نوشته های چرت خودت بنداز بعد در مورد بقیه نظر بده. متن خیلی خوبی بود و کاملا باهاش موافقم
aaasaeid
aaasaeid
٩٢/٠٧/١٨
٠
٠
حرفتون کاملا حقه
مهدیس خانووم
مهدیس خانووم
٩٢/٠٧/١٨
٦
٠
کاملا با حرفات موافقم مخصوصن این که باید پاک بمونیم تا اون شخص اصلی پیدا شه میدونم تو این جامعه شیطون هر لحظه نزدیکته ماشالله پسرا با عناوین مختلف میخان شماره بدن نمونش همین امشب که گوشیمو بردم گوشی فروشی برا اینترنتش پسره به این بهانه میخاست شمارشو بده تا ازش سوال بپرسم.منم واقا هول شدم و حتی یادم رفت پولشو بدم و سری اومدم بیرون درسته طرف ظاهر خیلی خوبی داشت و خودمونیم بعدش گفتم عجب پسر زیبایی بود(ب چشه برادری)اما خدا رو شکر کردم یه جوری تربیت شدم که حتی نمیتونم همون لحظه که بهم این پیشنهاد میشه بهش فک کنم شاید هول شدنه من مسخره بود اما خوشحالم که هول شدم و سریع رفتم بیرون اینو از تربیتم میدونم..میخام بگم تربیت خیلی مهمه این که چجوری تربیت بشی که از اعتماد خونوادت سو استفاده نکنی مهمه جامعه بده اما آدم خودش باید خوب باشه
میلاد
میلاد
٩٢/٠٧/١٩
١
٠
آورین
hamta
hamta
٩٢/٠٧/١٩
٠
٠
باریکلا خوشم اومد!
P_S_Z
P_S_Z
٩٢/٠٧/١٩
٠
٠
عجب خواهر گلی دارم
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/١٨
٣
٠
بعله همه این موارد برای پیشگیری کاملا درسته، و یک چیزی که هست ما که گرفتاری نداریم به لطف برو بچ بـــالا دانشگاه ما رو هم تفکیک کردن ! ولی به نظر من تاثیر گذارترین و مهم ترین مورد ایمان قلبیه و این که بدونیم و باورداشته باشیم خدا گفته : ""نــه""
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٧/١٩
٠
٠
با این نظر بسی مبافقم!
khan
khan
٩٢/٠٧/١٨
١
٠
چقدر طولانی بود... کور شدیم تا خواندیم... نه جان ما این نظرات قبل ما را ببینید... رمان نوشته عزیز دلمان....
sin germany
sin germany
٩٢/٠٧/١٨
٠
٠
ممنون از شما واقعا مطنتون خیلی بهم کمک کرد..چون واقعا این چند روزه داشتم به این موضوع فکر میکردم..انگار یه شانس بود که من مطلبتونو بخونم.مرسی واقعا..خیر ببینی..داشتم کم کم بد میشدم
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٧/١٨
٢
٠
حرفتون کاملا درسته...شاید منم خودم خیلی جاها رو اشتباه کردم که شاید اگه نمیکردم الآن اینطوری نبود...ممنون :)
م-نص
م-نص
٩٢/٠٧/١٩
٠
٠
الان چطوریه:)
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٧/١٩
٠
٠
بدک نیس...ولی خوبم نیس :)
m_ganjlou
m_ganjlou
٩٢/٠٧/١٨
١
١
بگين كلا دانشگاه نريم ديگه ........والا........وقتي ميگه جزوتونو ميشه بدين .......چي بگم بهش بگم............بگم استعداد جزوه دادن ندارم..........؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!..........ممنون ميشم نظر دوستانم بدونم
م-نص
م-نص
٩٢/٠٧/١٩
٠
١
زمانی ازت جزوه میگیرن که باهات راحت باشن....................من اصلا با هیچ کدوم ازدخترای دانشگاهم رابطه ندارم حتی بهشون سلام هم نمی کنم..................اونایم نمیان ازم جزوه بگیرن..به همین راحتی به همین خوشمزگی
hamta
hamta
٩٢/٠٧/١٩
١
٠
مگه جزوه دادن یعنی چراغ سبز؟؟؟یکی میاد عین آدم میگه آقای فلانی میشه نت امروزتونو قرض بگیرم بهش بده... اما اگه می بینی طرف داره واسه یه جزوه هزار تا غمزه و ادا میاد خودت می فهمی دیگه.....خیلی محترمانه بگو نه!!! اینطوری خود طرفم می فهمه که ایراد از کجاس؟
میلاد
میلاد
٩٢/٠٧/١٩
١
٠
کاملا درست و به جا بود...جامع و مفید:)
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٧/١٩
٠
٠
عجب!
م-نص
م-نص
٩٢/٠٧/١٩
٠
٢
برو بابا.........................من که نه دوست ...... دارم.................نه ازدواج میکنم.................یک بار دیگه هم گفتم...............من تا دو سال دیگه باید درس بخونم تا تازه لیسانس بگیرم.................واسه لیسانس که کار نیست....یا باید برم سربازی و بعدش برم سر یه شغل ازاد یا ادامه تحصیل بدم....................ازاونجایی که این همه درس خوندم ناچارم بازم درس بخونم تا لااقل یه شغل مرتبت با تحصیلات پیدا کنم................2سال دیگه به طور حداقل باید درس بخونم...............الان یه فوق لیسانس 25 ساله هستم........میخوام واسه دکتری بخونم 3سال هم اونجا..................میشم 28 ساله................بعد از 28 سال زندگی پا میشم میرم سربازی..............2سال از زندگیم هم اونجا می گذره.................الان یک ادم 30 ساله هستم.................می افتم دنبال کار................در بهترین شرایط 1سال باید دنبال کاربگردم.................و در بهترین شرایط شغلی پیدا می کنم با در امد 1تا 1.5 میلیون...........شما بگین من با این در امد چند سال باید کار کنم تا هزینه های اولیه ی زندگی رو بدم(با احتساب یه فکر محال که اجناس گرون نشه)...................تا بیام خودم رو پیدا کنم 40 ساله هستم...................مگه خولم دم پیری معرکه گیری کنم
hamta
hamta
٩٢/٠٧/١٩
٠
٠
تجربه ثابت کرده تا وقتی ازدواج نکنی سر و سامون درست حسابی نمی گیری.... شدیدا بهش معتقدم‌ من!!! فراوونم دیدم آدمایی رو که اصن فک نمی کردیم بتونن حتی یه موبایل با دسترنج خودشون بخرن الان به لطف قناعت و آینده نگری خانماشون صاحب خونه و ماشین و... شدن.
P_S_Z
P_S_Z
٩٢/٠٧/١٩
١
٠
پشت هر مرد موفقی یه زنه این که مث روز با دو تا نور افکن روشنه!
seyedahmad_n
seyedahmad_n
٩٢/٠٧/١٩
٠
٠
اوفففففففففففف!!!چه خبره باوووو.چقدر سخت میگیری ! اگر قرار به این حرفا باشه که ازدواج میشه 10خوان رستم!
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٢/٠٧/٢٠
٠
٠
دوست عزیز الان از شما خواست برنامه زندگیتو ایینجا بگی؟مخالفی درسته اما شروع کردن جمله با برو بابا!!! دعوا که نداریم با هم :)))
سحر بانو
سحر بانو
٩٢/٠٧/١٩
١
٠
خوشبختانه توی دانشگاه ما.همه دغدغه ی دانشجو ها کسب علم...و پژوهشه.....واقعا محیط خیلی سالمی داریم..از این بابت خیلی خوشحالم :)
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٢/٠٧/١٩
١
٠
من نیـــــــــــز :))
faeze
faeze
٩٢/٠٧/١٩
١
٠
ممنون واقعا درست بود البته سن اینجور دوستی ها خیلی پایین اومده به طوری که دختر،پسرای 16و 17 ساله چندین بار شکست عشقی خوردن:)))ازشون بپرسین:)
ZELOOS
ZELOOS
٩٢/٠٧/١٩
٠
٠
بی خیال بابا :|| چرا اینقد جو میدین :|| ؟؟ فائزه اسم عشقو مکدر نکن :)) بچه 16 17 ساله چه میدونه عشق چیه :||| والا ! :|
sanaz
sanaz
٩٢/٠٧/٢٨
٠
١
فقط شما میدونین چیه ! بابا عاشق.........
a-pooryousof
a-pooryousof
٩٢/٠٧/١٩
٠
٠
خيليم عالي
P_S_Z
P_S_Z
٩٢/٠٧/١٩
١
٠
یه چی بگم؟ این که نباید نزدیک بشیم درست نیست اصن درست نیست اگه عقلتو به کار بندازی یه بار انتخاب درست واسه همیشه میشه یه عمر خوشبختی لظت از زندگی از عشق فقط کافیه چشاتو باز کنی قبل انتخاب حد اقل یکی دو سال زیر نظر بگیریش درصد لیاقتشو واسه داشتنت در نظر بگیری اونوقت انتخابش کنی نه واسه حتی 10سال واسه یه عمر من و آقامون تو محل کار بعد 3 سال همو انتخاب کردیم و الان هیچ مشکلی نداریم فقط چشماتو بازکنی کافیه والا...
par!sa
par!sa
٩٢/٠٧/٢٠
٠
٠
خیلی خوشحال که دانشگاهمون اصن وضعش اینطوری نیس ... همه سرشون تو کار خودشونه... هنو نرفتم سرکلاس...ولی این چند باری ک رفتم کاملا محیط دستم اومده... اگه بود من میمردم..... چون تو این موقعیتا تبدیل میشم به علامت تعجب و علامت سوال( مثلن موقعیتی ک مهدیس گفت)
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٢/٠٧/٢٠
٠
٠
بچه ها از نظر تک تکتون ممنون.هدف از گذاشتن این متن اینجا صرفا دونستن نظر شما.مرسی که شرکت کردین.این هم می خوام بگم که دایره روابط اجتماعی ادما چه با هم جنسش چه با جنس مخالف فقط بستگی به جنبه و شعور خود آدم داره و بس.اگه بلد باشیم کجا چجوری رفتار کنیم هیچوقت به مشکل نمی خوریم.بازم ممنون
ati200
ati200
٩٢/٠٧/٢٧
٠
٠
خیلی جالب بود
sh_freeboy
sh_freeboy
٩٢/٠٨/٠٥
٢
٠
بچه ها به نظر من نبايد براي رفع مشكل صورتشو پاك كرد بايد با منطق و اعتماد به نفس به خودمون بريم جلو......اينكه نزديك جنس مخالف نشيم يا فرار كنيم ازش كار اشتباهيه !!!!!!!استدلال و عزت نفس و برخورد مناسب داشته باشيم بهتره!...خودم دارم توو محيطي كار ميكنم كه 90درصد كارمنداش خانوما اما ما خيلي خوب و دوستانه باهم كار مي كنيم ومشكلات همو حل ميكنيم امااااااااا بي جنبه بازي يا عقده بازي هم نشون نميديم....به اميد روزي كه همجا همينطور باشه فقط بستگي به ما آدما داره كه داريم در اين كشور زندگي مي كنيم!!!!!!!!!!!!.................. يه روز خوب مياااااااد... صفاي همتون