Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - پدرها دوستداران لایه ازون هستند www.jeem.ir
پدرها دوستداران لایه ازون هستند
چرا لایه ازون سوراخ می‌شود؟!

پدرها دوستداران لایه ازون هستند

نویسنده : مهدیه جوادی

چرا لایه ازون سوراخ می‌شود؟

لایه اُزُن که به زور در درس مقدس شیمی معرف حضور تمامی دوستان دبیرستانی و بالاتر است، گازی نامریی و از جنس اکسیژن است که لازم به توضیح نیست و اگر بخواهم بیشتر بگویم در محضر دوستان درس پس می‌دهم (خضوع و فروتنی نویسنده را می‌رساند) در کل این لایه نازک که دیده نمی‌شود و دانشمندان ادعا می‌کنند دیدندش (لابد دیدن دیگه!) باید محافظت بشود وگرنه خیلی برای بشر و حیوانات و موجودات کره خاکی ضرر و زیان دارد.

به همین خاطر تصمیم گرفتیم که شما را بیشتر با عوامل تخریب لایه اُزُن آشنا کنیم تا شما هم بتوانید با شناخت عوامل تخریبی آن بیشتر به حفظش کمک کنید.

 

** عرق زیر بغل! 

لابد همه شما در فصل تابستان سوار اتوبوس یا مترو شده‌اید و بوهای ناهنجار زیادی به مشام مبارک‌تان رسیده که ترکیبی از یک اسپری و دیگر بوهای تولیدی انسانی است! احتمالا حال‌تان هم بد شده است، یک وجه تشابه بیین انسان و لایه ازون وجود دارد آن هم همین اذیت شدن از بوی اسپری‌هاست که علتش هم وجود کلروفلوروکربن در ترکیبات اسپری است. البته اسپری‌های جدید که این ماده معلوم الحال و بی‌شخصیت در آن وجود ندارد هم به بازار آمده که بهتر است از آن‌ها استفاده کنید البته بعد از استحمام! 

 

** در رفتن باد از... 

امروزه دیگر نبودن یخچال و فریزر در خانه‌ها تعجب دارد و اما امان از دست این گاز کلروفلوروکربن که هرچه می‌کشیم از دست اوست. این گاز که با نام CFC هم شناخته شده است و یکی از عوامل اصلی تخریب لایه اُزُن محسوب می‌شود در صنایع سرماساز مثل آبسردکن و یخچال و فریزرهای خانگی و صنعتی کاربرد دارد. چون لایه اُزُن زمین را در برابر اشعه مضر ماورا بنفش حفظ می‌کند و گاز کلروفلوروکربن هم تهدیدی به جان لایه اُزُن است، صنعتگران به این فکر افتاده‌اند که جایگزینی برای این گاز در صنایع سرماساز تعیین کنند. جایگزینی‌هایی مثل هیدروفلورکربن یا هیدروفلوروکلروکربن. اما در کل حواستان باشد رویم به دیوار رویم به دیوار، گاز یخچال‌تان در نرود که کلی خطرناک است.

 

** وسواس تمیزی

حلال‌ها از جمله دشمنان لایه اُزُن به شمار می‌آیند که عمدتا شامل انواع پاک‌کننده ها و چربی‌زداهایی که در صنایع، الکترونیک و خشکشویی به کار می‌روند، هستند. انواعی از پاک کننده‌ها خطرناک‌اند که در ترکیب‌شان نام کلروفرم یا همان تریکلرواتان و تتراکلریدکرین به چشم می‌خورد. نتیجه اخلاقی این‌که کمی چرک و چربی بهتر است از سوراخ شدن لایه عزیز ازن.

 

** عدم استفاده از مگس کش و کود حیوانی! 

کشاورزی نیاز جامعه است اما نه با روش‌های غیر اصولی که سبب آسیب رساندن به محیط زیست شوند. متیل بروماید از جمله موادی است که در انواعی از آفت‌کش‌ها و ضدعفونی کننده‌های محصولات کشاورزی وجود دارد و افرادی که از این نوع مواد برای سلامت محصولات کشاورزی‌شان استفاده می‌کنند باید بدانند که چه دردسرهایی ممکن است برای کل جهان به وجود بیاورند. اکسید نیتروژن هم که گازی است منتشره از کودهای شیمیایی ازته، یکی دیگر از موارد تهدید و تخریب لایه اُزُن محسوب می‌شود.

 

** بازی با کبریت و کشیدن سیگار 

کپسول آتشنشانی از جمله کالاهایی است که وجودش در هر خانه، اداره و ماشینی ضروری است تا در مواقع بحرانی حلال مشکلات ناشی از آتشسوزی شود اما جالب است بدانید که این دشمن دوست‌نما گازی به نام هالوژن در ترکیباتش دارد که برای محیط زیست بسیار خطرناک است و یکی از عوامل نازک شدن لایه اُزُن محسوب می‌شود. هرچند که در کل دنیا این عامل تخریبی فقط دو درصد مصرف می‌شود اما همین مصرف دو درصدی تخریبی ۲۵ درصدی در پی دارد. یعنی ۲۵ درصد از تخریب لایه اُزُن به خاطر آزاد شدن گاز هالوژن در فضاست.

 

** مرفه و بی‌درد بودن 

اگر شما از آن مرفین بی‌درد هستید که کولر گازی و ماشین مدل بالا دارید، آیا تا به حال فکر کرده‌اید که وقتی در هوای گرم تابستان جلوی تلویزیون و روبه روی باد کولر روی کاناپه لم داده‌اید و فیلم موردعلاقه تان را تماشا می‌کنید، با این کارتان دارید لایه اُزُن را از بین می‌برید؟! آیا فکر می‌کنید پدرتان بی‌خود و بی جهت هی کولر را خاموش می‌کند؟ یا وقتی هنگام رانندگی گرمتان می‌شود و درجه کولر اتومبیل‌تان را روی زیاد تنظیم می‌کنید، تهدیدی برای محیط زیست محسوب می‌شوید. 

 

** کلا زنده بودن! 

گرم کردن غذا در مایکروویو، استفاده از اتومبیل، شستن و اتو کردن لباس‌ها، کار و بازی با کامپیوتر، تماشای تلویزیون، استفاده از کولر، گوش کردن موسیقی از استریوی ضبط و گرم شدن به وسیله بخاری‌های گازی یا نفتی از جمله کارهایی هستند که همه ما انجام می‌دهیم و با این کارها سبب افزایش گازهای گلخانه‌ای می شویم. چرا؟! زیرا تمام این وسایل برای کار کردن نیاز به انرژی دارند و این انرژی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از طریق سوخت‌های فسیلی مثل نفت و گاز و زغال سنگ که سوزاندن‌شان گاز گلخانه‌های به وجود می‌آورد، به دست می‌آید. پس بهتر است در مصرف هرچه بهینه‌تر از این گونه وسایل تلاش کنیم.

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
کلا زنده بودن رو خوب اومدین ... این سی اف سی هم چیز عجیبیه هاااااااااااااا ... ممنون
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
محمد حسین وکیلی در سوراخ کردن لایه اوزون چه نقش پررنگی داره !!!!
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٦/٢٥
١
٠
عاقا پس بمیریم تا لایه اوزون سوراخ نشه!!!!هعییییی...ممنان خانم جوادی:))
mahsa-s
mahsa-s
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
اصلابزارسوراخ شه....عین قلب ماهاکه سوراخ شده...بزاریذره سختی ببینه خو!!
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
پس زندگی نکنیم دیگـــــــه اینو بگین!!!‌:))) ممنون
Vania
Vania
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
ما که دوستارشیم..مگسارو با مگس کش می کشیم/کپسولم نداریم خونمون/مرفه هم نیستیم...به به چه دختر خوبیم من
چراغعلی
چراغعلی
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
ما اگه شانس داشتیم یکی از مطالبمون پوستر میشد سوراخ لایه اوزون رو کجای دلم بزارم آخه؟؟؟
f_ghasemi
f_ghasemi
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
تو خوب بنویس تا پوستر بشه . نکنه میخوای خز ماهی رو پستر کنن؟؟؟؟؟
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
من بی کولر نمیتونم زندگی کنم خوب...من زمستونام بعضی وقتا کولر روشن میکنم چه برسه به تابستون...:|..واقعن نمیشه خوب...ولی از این به بعد سعی میکنم کمتر از کولر استفاده کنم...حمل و نقل هم که فقط حمل و نقل عمومی..:)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
بعله کلا باید تو مصرف همه چی صرفه جویی کرد ، مخصوصا سوخت فسیلی ... البته یکی از دلایل مهم سوراخ شدن لایه ازن باز شدن یخ های قطب شمال هستش که این باز شدن یخ ها باعث آزاد شدن گاز هالژون(فکر میکنم) گیر افتاده بین یخ ها است که اونم دلیلش گرم شدن زمینه.
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
این موارد رو هم جایی خوندم که برای حفاظت دربرابر تابش اشعه فرابنفشه، گفتم مهمه اینجا هم بگم: **کارهاى حفاظتى در برابر تابش اشغه فرابنفش خورشید، که مردم بایستى انجام دهند عبارتند از: 1_ استفاده از عینک هاى آفتابى ضد اشعه B-UV بخصوص براى کسانى که به جهت شغلى مجبورند مدت زیادى را در تماس با تابش خورشید باشند./2 _استفاده از کلاههاى لبه دار بزرگ جهت محافظت از پوست صورت و گردن در برابر تابش./3_ استفاده از پوشش کامل بخصوص دستها در برابر تابش./4_ بیشترین شدت تابش UV-B در اواسط روزهاى (۱۱ صبح الى ۲ بعد از ظهر) فصل تابستان به سطح زمین مى‌رسد، لذا بهتر است در این ساعات کمتر در معرض تابش قرار گیریم.
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
متشکر مستر علیرضا:)))
s_a
s_a
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
میگم بیاین یه هفته مصرف اسپری ها رو ممنوع کنیم لایه ازون کیف کنه :دی اه اه حالم بد شد از پیشنهادم! :)))))))
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
این جور ک معلومه ما تکون بخوریم لایه ازون سوراخ سوراخ شده! .... :)) مرسی
آبان
آبان
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
هعیییییییییییییییییی وای الانشم سوراخه :(
آبان
آبان
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
ولی خب بازم چشم ممنون
دختر آسمانی
دختر آسمانی
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
واییییییییییی....خب همون بریم بمیریم دیه........................این لایه ی ازون هم خودشو لوس کرده ها
میلاد
میلاد
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
اوووووووو...این لایه ی ازونم چقدر نازک نارنجیه!!!تو بچگیش اگه سه،چارتا چک از باباش میخورد این طوری نمیشد!
m_ganjlou
m_ganjlou
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
كلا بگو بريم بميريم ديگه والا.........اوزنو بيخيال بابا................
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٦/٢٥
٠
٠
اهههههههه منم میخواستم همینو بگم ؟؟؟؟؟؟؟؟ از فکر من دزدیدی ؟؟؟؟؟؟
faith
faith
٩٢/٠٦/٢٦
٠
٠
اه اه اه.بعضی ها چه سوسول بازی ها دارن... من کلا با کولر مشکل دارم از بس سررماییم تو تابستون بدون کولر و پنکه پتو می پیچم دورم ولی از این به بعد برای این که چشم بعضی سوسولا در بیاد زمستونم کولرو روشن میزارم...
sherlok
sherlok
٩٢/٠٦/٢٧
٠
٠
اون گازی که از معده گاو خارج میشه که اصل گازهای گلخانه اییه . چرا اونو نگفتی؟ بهتره بدونید این گاز بیشترین سهم رو در سوراخ کردن لایه اوزون داره . گاوهای بی ادب و ........
پربازدیدتریـــن ها