مهره مار در دستان شماست!
توصیه‌های برای جذاب‌تر شدن / سری دوم

مهره مار در دستان شماست!

نویسنده : مهدیه جوادی

همه انسان‌های روی کره زمین با هر نژاد و زبان و رنگ چه مرد یا زن، کودک یا سالمند، فقیر یا ثروتمند، پیروز یا شکست‌خورده، خوشحال یا غمگین، در هر حالی، به «توجه» نیازمندیم و این نیاز را ممکن است با هزار زبان مختلف بیان کنیم؛ یکی صاف و ساده به زبان می‌آورد، یکی در رفتارش پیداست و ديگري فقط در نگاهش. حتی ممکن است چنان خویشتن‌دار باشیم که هیچ‌کس نفهمد، اما خودمان نمی‌توانیم انکارش کنیم.

اغلب دعواها یا دلخوری‌های دوستانه، ریشه در همین مسئله دارند. می‌خواهیم به ما توجه شود و وقتی به ما توجه نمی‌شود یا میزان توجه به اندازه نباشد، دلخور می‌شویم و این را به صورت واکنش‌هاي پرخاشگرانه بیان می‌کنیم. می‌خواهیم دوست داشته شويم و وقتی احساس می‌کنیم به اندازه کافی دوست‌مان ندارند، افسرده یا عصبی می‌شویم. می‌خواهیم احترام‌مان را حفظ کنند و وقتی فکر می‌کنیم به ما توهین شده، اگر زورمان برسد، تلافی می‌کنیم و دعوا راه می‌اندازیم و اگر نرسد، در خودمان ريخته و حرص می‌خوریم و جایي دیگر، سر كس دیگري خالی می‌کنیم. همه ما نیاز داریم دوست داشته شویم، محبوب و محترم باشیم، تحسینمان کنند، از خطاهای‌مان بگذرند و خلاصه، از گل بالاتر به ما نگویند.

 

|| لیاقتش را کسب کنید

اما گاهی یک موضوع را فراموش می‌کنیم که برای به دست آوردن هر چیزی باید لیاقتش را داشته باشیم. خودخواهی محض است كه هرطور دل‌مان خواست با بقیه رفتار کنیم و بعد توقع داشته باشیم همه بیایند قربان صدقه‌مان بروند. (بگذریم که گاهی چون قدرت داریم و از ما می‌ترسند، این طور رفتار مي‌كنيم، کاملا مشخص است که این محبوبیت فریبنده، نه پایدار است و نه ارزشی دارد، چون صادقانه نیست.)

 

|| خوش زبان باشید

اگر می‌خواهید در گروه‌ای دوستی توجه بیشتری  به دست بیاورید، بايد روي فن بيان‌تان بيشتر كار كنيد. شما بايد بتوانيد با بیانی لطيف و آرام صحبت كنيد و هميشه ضرب‌المثل‌ها، داستان‌ها و حتي لطيفه‌هايي را براي پيوند زدن با موضوعات در آستين داشته باشيد. اما بدانید و آگاه باشید  که سکوت تأثیر روانی فوق العاده‌ای دارد و شما را باشخصیت‌تر و عاقل‌تر و قابل اعتمادتر معرفی می‌کند که برای ایجاد صمیمیت و تداوم آن زمینه مساعدی است، ولی سکوت نباید ناشی از خجالت و عدم اعتماد به نفس باشد.

 

|| به فكر ديگران باشيد

بهترين دوست‌ها كساني هستند كه هميشه و در هر كاري مي‌توان روي كمك‌شان حساب كرد. دليلي ندارد كه شما براي دوست‌تان فرش زير پاي‌تان را بفروشيد اما شايد بتوانيد در روزهاي سخت زندگي‌اش، چند ده يا چند صد هزار تومان به او قرض بدهيد. دليلي ندارد از كارهاي مهم‌تان به‌خاطر او بگذريد اما مي‌توانيد در وقت‌هاي خالي‌تان، به او در حل مشكلاتش كمك كنيد.

 

|| غلط‌گير نباشيد

شما مي‌توانيد اطلاعات‌تان را با ديگران به اشتراك بگذاريد اما در عالم دوستي، نبايد مثل يك لاك غلط‌گير مدام با اطلاعات‌تان ديگران را اصلاح كنيد. شايد گاهي لازم باشد كه اشتباه دوست‌تان را با آرامش و مهرباني به او گوشزد كنيد اما اگر بخواهيد كلمه‌كلمه حرف‌هايش را اصلاح كنيد، ديگر در دلش ميلي به صحبت کردن با  شما باقي نخواهد ماند.

 

|| راستش را بگوييد

وقتي صحبت از دروغ به ميان مي‌آيد، ذهن شما به سمت پنهان كردن بزرگ‌ترين حقيقت‌ها كشيده مي‌شود اما در دنياي دوستي، حتي دروغ‌هاي كوچك و بي‌ضرر هم مي‌توانند چهره شما را تخريب كنند. همين‌كه قيمت کالایی را كه خريده‌ايد را بيشتر بگوييد يا با گفتن دروغ‌هاي كوچك، غيبت‌تان را در گروه دوستي توجيه كنيد مي‌تواند شما را از يك فرد دوست‌داشتني به يك انسان دروغگو تبديل كند.

 

|| جملات منفي را حذف كنيد

در ذهن همه آدم‌ها، اتفاقات، خاطرات و تصاوير ناخوشايند وجود دارد اما اگر مي‌خواهيد دوست‌داشتني‌تر باشيد، بهتر است در چند ساعتي كه دور دوستان‌تان جمع شده‌ايد، اين تصاوير را كنار بگذاريد هر کسی در زندگی‌ خود با مشکلاتی روبه‌رو است و  اصلا جالب نیست که همه غم و غصه‌های اطرافیان را بداند. سعي كنيد جز خاطرات خوشايند، چيزي را تعريف نكنيد و هنگام وارد شدن به جمع‌هاي بزرگ دوستانه، غصه‌هاي‌تان را پشت در بگذاريد.

 

|| خودتان باشيد

دنياي دوستي ميدان رقابت نيست؛ پس هرگز در ميان دوستان‌تان خود را بيشتر از آن‌چه هستيد جلوه ندهيد. لاف زدن‌هاي مالي و حتي بزرگنمايي در مورد جايگاه اجتماعي‌تان مي‌تواند چهره شما را در ميان دوستان خراب كند.  لزومی ندارد که همه دوست‌های‌تان بدانند ‌که دختر خاله‌تان دکتری قبول شده است. براي دوست‌داشتني بودن، بايد خودتان باشيد؛ با تمام سادگي‌ها و حتي ضعف‌هاي‌تان.

 

|| شنونده خوبي باشيد

شايد نتوانيد از نظر مالي دوست‌تان را ياري دهيد و شايد آنقدر مشغله داشته باشيد كه نتوانيد زياد به او سر بزنيد اما همين‌كه براي حرف‌هايش دو گوش خوب باشيد مي‌تواند حس بهتري را نسبت به شما ايجاد كند. پس هميشه براي شنيدن حرف‌هاي دوست‌تان حاضر باشيد و بدون آن‌كه در موردش قضاوت كنيد، تنها گوش كنيد.

 

|| ظاهر را حفظ كنيد

خنده به لب بودن و پوشیدن لباس‌هاي مرتب و تمیز هم در بالا بردن زيبايي شما بي‌اثر نيستند. در اين روزهاي پر از مشغله، حتي ديدن يك چهره خندان و يك لباس آراسته و شاد مي‌تواند به افراد آرامش دهد. پس براي دوستان‌تان ارزش قائل شويد و با ظاهري خسته در مقابل‌شان حاضر نشويد. فراموش نکنید که افراد بی‌ادب که ظاهری آراسته دارند هرگز مورد علاقه دیگران نخواهند بود.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
b-bahmani
b-bahmani
٩٢/٠٦/١٧
١
٠
نچ نچ نچ نچ ........... استفاده ی اختصاصی ازپوستر! خوب برچی شما هم مثل مابقی کاربرا مطالبتون رو نمی زارید!حتما باس تبلیغات کنید! :|
چراغعلی
چراغعلی
٩٢/٠٦/١٧
٠
٠
باید یه مطلب بزنن چگونه لایک خور مطالب نویسندگان جیم را بالا ببریم که اینقدر به اون بالا ها محتاج نباشن!!!
m.javadi
m.javadi
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
بعمنی عزیز من مطالب رو مثل شما بزرگواران به ادامین! میدهم و دقیقا مثل بعضی از مطالب شما بعضی از مطالب بنده هم پوستر می شود
m.javadi
m.javadi
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
چراغعلی جان ایده خیلی خوبه، همین امروز شروع کن به نوشتنش
b-bahmani
b-bahmani
٩٢/٠٦/١٧
٠
٠
نچ نچ نچ نچ ........... استفاده ی اختصاصی ازپوستر! خوب برچی شما هم مثل مابقی کاربرا مطالبتون رو نمی زارید!حتما باس تبلیغات کنید! :|
m.javadi
m.javadi
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
نوچ نوچ نظر تکراری؟ شما چرا مثل بقیه کاربرا نظر نمی زارید تا مجبور نشید دوبار نظر بزارید؟ خخخخخخ
mahshid2
mahshid2
٩٢/٠٦/١٧
٠
٠
چشوم
غ-مريم
غ-مريم
٩٢/٠٦/١٧
٠
٠
ميگم حالا اگه همه ي اين كارا رو كرديم و دوستامون شعور درك خوبياتو نداشتن بايد چيكار كرد از نظر من دوره ي اين برنامه ها گذشته خيلي از دوستهايي كه من دارم ميبينم اين روزا چه تو محيط كار چه هر جاي ديگه تا وقتي ميخوانت كه براشون منفعت داشته باشي به محض اينكه كاري كه باب ميلشونه انجام ندي تمام خوبياتو فراموش ميكنن آدما خيلي بد شدن ديگه كسي زياد بخاطر مرام و معرفت رفاقت نميكنه همه
غ-مريم
غ-مريم
٩٢/٠٦/١٧
٠
٠
همه فقط محض منافع خودشون ميخوانت
غ-مريم
غ-مريم
٩٢/٠٦/١٧
٠
٠
داشتم باقيشو ميگفتم چي شد يه دفه ولي موارد خوبي بود خانم جوادي ايشالله همه مون درست ازش استفاده كنيم
m.javadi
m.javadi
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
تا اون جایی که شما رو میشناسم شما کلا از همه اینا یه چیزای بیشتری رو رعایت می کنین بععله یه همچین مخاطب هایی داره جیم
f_ghasemi
f_ghasemi
٩٢/٠٦/١٧
٠
٠
چشم انجام میدیم
m.javadi
m.javadi
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
بچه خوب به شما میگن؟
Paeez
Paeez
٩٢/٠٦/١٧
٠
٠
واقعا باید خودت باشی وقتی می خوای با یکی خوب ارتباط برقرار کنی،غلط گیر نبودنم خیلی مهمه اینجوری باعث میشه طرف همش فکر کنه خودتو بالاتر می دونی ازش:)))مرسی مهدیه بآنو:)
m.javadi
m.javadi
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
:) بعععله
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٦/١٧
٠
٠
به این میگن مطلب تو دل برو :)) خیلی عالی و کاربردی بود ،امیدوارم ازش بهره لازم رو ببریم. خیلی ممنونم.
m.javadi
m.javadi
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
الان تشکر کنم چاق شم ؟ یا چی؟
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
ممنون خانوم جوادی.....عالی بود
m.javadi
m.javadi
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
خواهش میشه
Lonely Girl
Lonely Girl
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
من که همشو دارم :)))) خوش بحالم :)) ممنون عالی بود
m.javadi
m.javadi
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
موفق باشی:)
negin_z_sh
negin_z_sh
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
خودکارم رو دستم سیگارم رو لبم
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
خيلي مفيد بود ممنون جديدا نميدونم چرا تو تخته همين حس جذاب نبودن بهم دست داده....شايد اينطورب باشه واقعا ..متشكر
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
ممنون گفتم منم بخاطر مطلب خوبتون تشکر کنم
Vania
Vania
٩٢/٠٦/١٩
٠
٠
خودمون بودن و شنونده خوب بودن خیلی مهمه. ممنون مهدیه جون
maede
maede
٩٢/٠٦/١٩
٠
٠
"هنگام وارد شدن به جمع‌هاي بزرگ دوستانه، غصه‌هاي‌تان را پشت در بگذاريد"آخ گفتین!من دقیقن همینطوریم!حتی تو جمع خانواده هم تا حدودی اینطوریم و به شدت درونگرام.شنونده خوب بودنو درک طرف متقابلم خیلی مهمه..از این دوستا کم پیدا میشه متاسفانه.ممنون از توصیه هاتون.
m.javadi
m.javadi
٩٢/٠٨/٢٢
٠
٠
خدا رو شکر :)