Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - بشنو ولی باور نکن! www.jeem.ir
بشنو ولی باور نکن!
غیر واقعی‌هایی که همه به عنوان واقعیت پذیرفته‌اند

بشنو ولی باور نکن!

نویسنده : آوین

همه روزه در مواجهه با شنیده‌های مختلف هستیم و هرکس واکنشی نسبت به آن‌ها نشان می‌دهد. برخی هر چه می‌شوند را می‌پذیرند، ولی از خوانندگان فهیم بیش از این‌ها انتظار می‌رود. مسلماً شما در شنیده‌های‌تان تعمق می‌کنید. در این نوشتار شما را در جریان چند امر پذیرفته شده بین مردم می‌گذاریم که صحت ندارند.

 

** اورست بلندترین کوه دنیاست

اورست یک کوه عظیم است اما آیا بلندترین هم هست؟ حقیقت این است که خیر. بلندای کوه‌ها را بر اساس ارتفاع آن‌ها از سطح دریا می‌سنجند. اما در واقع از کوهپایه تا قله، ارتفاع دقیق یک کوه است که در این صورت کوه «مونا کیا» بلندترین در دنیا محسوب می‌شود.

اگر بخواهیم با سند صحبت کنیم باید بگوییم: بالای سطح دریا، مونا کیا (در هاوایی) فقط ۴۲۰۶ متر ارتفاع دارد؛ اما اگر قسمت بزرگ زیر آبش را هم به حساب بیاورید در آن صورت ۱۰۲۰۰ متر خواهد بود. این در حالیست که اورست از خود راضی فقط ۸۸۴۸ متر بالای سطح دریا ارتفاع دارد که هیچ قسمتی از آن هم زیر آب نیست.

 

** بیشتر دمای بدن از طریق سر خارج می‌شود

این توجیهات را زیاد شنیده‌اید؛ بیشتر دمای بدن‌تان را از قسمت سر از دست می‌دهید چرا که تعداد زیادی رگ خونی در پوست سر وجود دارد، یا این‌که به اندازه کافی بین جمجمه و پوست سر چربی نیست. برای گرم نگه داشتن مغز در سر گردش خون زیادی برقرار است. آخر سر هم می‌گویند: به همین خاطر است که باید کلاه پشمی به سر کرد تا سرما نخورد.

اما حقیقت این است که از سر همان‌قدر گرما از دست می‌رود که از باقی بدن. پس اگر در یک روز زمستانی بیرون بودید و از ناحیه سر احساس سرمای بیشتری کردید بدانید به خاطر این است که احتمالاً سرتان بر خلاف بقیه بدن، پوشیده نیست. یک کلاه مشکل را حل می‌کند.

 

** دیوار بزرگ چین تنها ساخته بشریست که از فضا قابل رویت است

می‌شود ساخته بشر را از فضا دید‌ (به ویژه وقتی قسمتی از زمین مد نظر باشد که تحت روشنایی مصنوعی شب قرار گرفته). تمیز دادن دیوار بزرگ چین از فضا، چندان هم ساده نیست. در مدار پایین زمین تقریباً مشاهده آن با چشم غیر مسلح ناممکن است. حتی با یک لنز دوربین سنگین هم گفتن این‌که می‌توان دیوار چین را دید چالشی است در نوع خود.

دو علت باعث شده این شبه واقعیت تا این حد حقیقت مطلق جلوه کند. یکی این‌که، تاریخ آن به پیش از عصر فضا باز می‌گردد که در آن زمان کسی به اندازه کافی از این قضایا اطلاعات نداشت. و علت دوم هم این است که دیوار بزرگ چین دیوار عظیمی است، صدها کیلومتر طول دارد و می‌توان درک کرد که مردم دوست داشته باشند درباره آن داستان‌های شگفت انگیز بسازند.

بله دیوار بزرگ چین خیلی خیلی طولانی است. اما همان‌طور که می‌دانید از سنگ‌های جمع شده از زمین‌های اطرافش ساخته شده و از بالا در پس زمینه همرنگش محو می‌شود. پس دیدن آن از فضا ساده نخواهد بود مگر این‌که دولت چین تصمیم بگیرد کل دیوار را رنگ قرمزِ جیغ بزند!

 

** اگر به جوجه ها دست بزنید مادرشان آنها را رها می کند

در حیاط مشغول کاری هستید که ناگهان جوجه پرنده‌ای به زمین می‌افتد. شما هم از ترس این‌که مبادا گربه محل یک لقمه‌اش کند، جوجه را در دست می‌گیرید و سعی می‌کنید در لانه بگذارید. اما چند دقیقه بعد باز همان اتفاق رخ می‌دهد. بعد شما یاد این مسئله می‌افتید که «اوه، نباید به جوجه دست می‌زدم، حالا دیگر مادرش او را به لانه راه نمی‌دهد و مجبورم تا یاد گرفتن پرواز مراقبش باشم.»

این اصلاً درست نیست. رانندگی بلدید؟ خاطرتان هست که اوایل هر چند متر یک بار خودرو را خاموش می‌کردید؟ ابتدای هر کاری باید تمرین کرد تا خوب به آن تسلط پیدا نمود. پرنده‌ها هم همین طورند. آن جوجه پرنده هنوز تجربه کافی برای استفاده از بال‌هایش را ندارد و ممکن است چندین بار به زمین بخورد، اما این بدان معنا نیست که اگر شما یک بار از زمین به لانه انتقالش دهید باعث طرد شدن آن از لانه شده اید. اصولاً پرنده‌ها شامه خوبی ندارند (به استثنای چند گونه) و نمی‌توانند بوی بدن شما روی جوجه خود را حس کنند. پس اگر جوجه‌ای را در خطر دیدید بی‌اعتنا به این خرافه‌ها نجاتش دهید.

 

**  هر قسمت از زبان مخصوص تشخیص یک مزه است

اغلب مردم فکر می‌کنند قسمت‌های مختلف زبان برای تشخیص مزه‌های مختلف است. نوک زبان برای یک مزه، دو طرف آن برای مزه‌ای دیگر و همین‌طور باقی قسمت‌ها. این باور قدیمی اما در میان خوانندگان هوشیار جایی ندارد، چراکه همه جای زبان قابلیت تشخیص انواع مزه‌ها را دارد.

 

 ** آفتاب پرست‌ها برای استتار در محیط رنگ عوض می‌کنند

بله قطعاً آفتاب پرست از باحال‌ترین جانواران دنیاست و این واقعیتی است. چشمانِ از حدقه بیرون زده، دست و پای دو انگشتی، آن زبان دراز چسب ناک، همه این‌ها باعث جالب شدن این حیوان می‌شود، اما او شهرتش را نه از این ویژگی‌ها که از تغییر رنگش دارد. لیکن این رنگ به رنگ شدن چندان ربطی به استتار و مخفی شدن در محیط ندارد.

در واقع آفتاب پرست‌ها از تغییر رنگ برای نشان دادن حالات خود استفاده می‌کنند، درست همان‌طور که آدمی هنگام خشم، سرخ و هنگام ترس، سپید، می‌شود این جاندار هم برای بیان احساسات از تغییر رنگ استفاده می‌کند. البته یکی دیگر از کاربردهای این عمل برقراری ارتباط با هم نوعانش هم هست. ولی جدای از این بحث‌ها موجود جالبی است.

 

** انسان‌ها ۵ حس دارند

همیشه از حواس پنج گانه بشر شنیده‌ایم. اما اگر فکر می‌کنید که بشر فقط ۵ حس دارد، بیایید تا ما یک مشت محکم به صورت‌تان بزنیم و آن وقت از تان بپرسیم «درد را با کدام یک از حواس پنج گانه‌ات حس کردی؟» دریافت درد هم یک حس است، نیست؟ یا وقتی از شما خواسته می‌شود چشم‌تان را ببندید و نوک بینی گرامی را با انگشت لمس کنید، حس عمق یابی را به کار می‌گیرید. (اصلا می‌دانستید چنین حسی هم هست؟)

خلاصه که انسان خیلی بیشتر از این‌ها حس دارد. حس گرسنگی، تشنگی، درد، عمق، گرما و سرما، و ... بشمارید، بشمارید، شما را در خط پایان خواهیم دید. این‌ها که گفتیم تنها بخشی از هزاران بدیهیات به ظاهر درست بودند که همگی بی‌پرسش و کاوش پذیرفته شده‌اند. خوب است این نوشته را بهانه‌ای قرار دهیم برای این‌که دیگر هر چیزی را بدون بررسی نپذیریم.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
ali007
ali007
٩٢/٠٧/١١
١
٠
جالب بود منون.
mahsa-s
mahsa-s
٩٢/٠٧/١١
١
٠
جالب ناک بودش.ولی اون حسارومن باورشون دارم.اون حسایی که گفتی یه چیزای دیگس!
t.m
t.m
٩٢/٠٧/١١
١
٠
اوهوم :) اورست و حواس رو میدونستم :)
t.m
t.m
٩٢/٠٧/١١
١
٠
با تشکر از شما ! :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/١١
١
٠
این"هر قسمت از زبان مخصوص تشخیص یک مزه است" رو تو کتاب علوم دبستان فکنم نوشته بود ! یعنی سر کار بودیم یک عمر...!؟
m_ganjlou
m_ganjlou
٩٢/٠٧/١١
٠
٠
چه جالب.....دستتون مرسي
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٧/١١
٠
٠
ممنون چندتاشو تا به حال نمیدونستم مخصوصا دیوار چین
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٧/١١
١
٠
سلام ... متشكرم عالي بود
آوین
آوین
٩٢/٠٧/١١
٠
٠
فک میکنم تو کتاب زیست شناسی دوره دبیرستان به این نکته اشاره شده باشه که نوک زبان مزه شیرین، کناره ها به شوری و ترشی، عقب به تلخی (بیشترین) حساسیتو نشون میده و این یعنی کل زبان قابلیت تشخیص تمام مزه ها رو داره.
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
ممنون نمیدونم میشه به این حرفها هم اعتماد کرد [ آیکون تفکر] خخخخخخخخخ
سحر
سحر
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
جالب بود....مرسی :)
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
خیلی جالب بودش :))..کلی حال کردم...ممنون واقعا خیلی جالب بود :)
پربازدیدتریـــن ها