Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - شغل ثابت و دائم، آرزوی دست نیافتنی www.jeem.ir
شغل ثابت و دائم، آرزوی دست نیافتنی
نگاهی به مشکل جوانان آماده به کار

شغل ثابت و دائم، آرزوی دست نیافتنی

نویسنده : مازیار حکاک

این همه درس می‌خوانی، جزوه کپی می‌زنی، تقلب می‌کنی، استاد را با مهارت‌های زبانی و البته وسایل مخصوص مورد ستایش قرا می‌دهی تا لیسانس وامانده را بگیری و بیفتی در دنیای کار، غافل از این‌که این مدرک به درد نخور، نه چیزی به داشته‌ات اضافه کرده و نه می‌تواند تضمینی برای کارت باشد.

صحبت راجع به سیستم آموزشی نیست، راجع به خیال خوشی است که اگرچه برای پدران و یا حتی نسل قبل از آن خاطره است اما برای ما و نسل فعلی آرزوست. گوهر نایابی به نام کار و استخدام وجود دارد که فقط در خواب شب می‌توان آن را از نزدیک لمس کرد و از داشتن آن لذت برد. در این مطلب نگاهی داریم به شرایط سخت کار و استخدام در کشور. (که تقریباً در بیشتر ارگان‌ها و نهادها خبری از استخدام دائم و رسمی نیست.)

 

یک رویای شیرین

اگز به قدیم ترها و رسمی‌های ادارات و نهادها سر صحبت را باز کنید و از آن ها بپرسید که چطور در اداره مطبوع شان مشغول به کار شدند قریب به اتفاق داستان تکراری را تعریف می کند که بی نهایت شنیدنی و غیر قابل باور است. آنها تعریف می کنند که دنبال کار می گشتند که در خیابان آقای فلانی را می بینند، بعد آن دوستی قدیمی از آن ها می پرسد کجایی نیستی؟ که پاسخ می دهند دنبال کارند و آن آقای اداره ایکس به آنها می گوید فردا بیا جای ما برو پیش آقای فلانی. بعد فردا می شود می رود پیش آقای فلانی. پس فردا مشغول به کار می‌شود. بعد از سه ماه هم در راستای خدمت صادقانه حکم رسمی اش از کارگزینی به دستش می رسد و والسلام نامه تمام. به همین راحتی و به همین خوشمزگی. نه از حراستی خبری بوده و نه از تحقیقات بی شمار محلی و نه از همه مهمتر از غولی به نام آزمون. همه چیز با همان بند پ حل می‌شده و تازه ملت را هم الاف نمی‌کردند. گویی این که به خاطر همین امر بیشتر کارمندان رسمی ادارات از حداقل مدرک دیپلم و یا حتی سیکل برخوردارند.

 

قانون نانوشته، خون در شیشه

هر چند وقت گذاشتن برای کار کارمندی هیچ نتیجه ندارد و در نهایت عمری باید با قسط و وام کرایه خانه سر کله زد و سعادت در بازار آزاد است و جنس چینی! اما با این حال انتخاب بسیاری از جوانان شغل ثابت با داشتن بیمه است تا بتوانند برای زندگی شان برنامه ریزی کنند اما همین حداقل هم از جوان های نسل سوم و چهارم گرفته شده است و پیداکردن چنین شرایطی محال است. تقریباً در تمام ادارات چیزی به اسم کارمند رسمی وجود ندارد.آزمون استخدامی هم که داستان پیچده و عجیبی دارد که هیچ کس قادر به درک آن نیست حتی آن هایی که قبول شده اند و به این واسطه به سرکار رفته اند!! خلاصه در حال حاضر دو نوع رایج در قرارداد و واگذاری کار سازمان ها وجود دارد. اولی قرارداد با خود سازمان و دیگری قرارداد با شرکت ثالثی که سازمان با آن قراداد بسته و این دو نوع یعنی به صفر رساندن امنیت شغلی. به محض تغییر یک مدیر این اختیار برای نفر بعدی وجود دراد که تمام و کمال بکوبد و با تیم آشنایان و دوستان از نو بسازد. البته این ها که گفتیم مال اداراتی است که قصد دور زدن قانون را ندارند که شاید کمتر از 10 درصد بتوان از این جنس پیدا کرد. بقیه و در واقع نوع قالب کسانی هستند که قانون را دور از چشم پلیس نامحسوس می زنند و پدر نیروی جوان خلاق، تازه نفس و آماده به کار را در می‌آورند و با حقوق ساعتی، قراداد پروژه ای و هزار یک کلاه شرعی دیگر خون این طیف را در شیشه می کنند.

 

سوختن فرصت جوانی در راه اشتغال

اگرچه همان طور که گفته شد خیر در کار ثابت و شغل رسمی نیست اما باید توجه داشت که ریشه تمام مشکلات جوانان گوهری به نام کار است. اگر امروز داد همه مسئولان بابت افزایش سن ازدواج و روی آوردن جوانان به کارهای بزه و خلاف درآمده همه باید خودشان رو در قبال فراهم نکردن شرایط کار مسئول بداند و ریشه مشکلات را دراین موضوع جست و جو کنند. مسئله ای که با جابجایی ستون‌ها در آمار دولت‌ها قابل حل نیست و همت‌ همه جانبه می خواهد. 

جوانی که امروز از تحصیل فارغ شده قطعاً سه ماه، سه سال، سی سال سابقه کاری ندارد، اگر در سیتسم آموزشی این فرصت در اخیتار او قرار نمی‌گیرد. فراهم آوردن شرایط کار و امنیت شغلی حداقل سهم جوان امروز برای زندگی در جامعه کنونی است.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
mohammad_sadoughi
mohammad_sadoughi
٩٢/٠٦/١٤
٢
٠
همش رابطه سالاری و پارتی بازی آشنا نداشته باشی بیکار می مونی برا کار یا آشنا یا سرمایه
میلاد
میلاد
٩٢/٠٦/١٤
٠
٠
آره....پیدا کردن کار اداری جز با بند پ امکان پذیر نیست!
khan
khan
٩٢/٠٦/١٤
٠
٠
هی خدا...
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠٦/١٤
٠
٠
این که در ادارات دولتی کار نیست و با توجه به مدرکت جایی استخدام نمیشی درست ؛ این که همه جا سابقه کار می خوان درست ؛ این که پارتی کلفت نداری درست ؛ ولی این دلیل نمیشه که بشینی یه گوشه ... بالاخره پول باید باشه تا زندگی بچرخه ... یه سر به راهنمایی و سجاد و احمد آباد و آزادشهر و... خودمون بزنید ببینین پشت شیشه چند تا مغازه نوشته به یک فروشنده احتیاج داریم ... خودش موقعیت کاریه این !!! ولی جوونای ما متاسفانه حتی با گرفتن مدرک مهندسی آبیاری گیاهان دریایی غرور برمیدارتشون و فقط باید جایی که تخصص دارن کار کنن ... این ها رو هم باید در نظر می گرفتین ...
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٦/١٥
١
٠
خوب حق دارن این همه درس نمیخونن که برن فروشنده یا ....بشن
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٦/١٥
١
٠
جوونهایی که رشته آبیاری گیاهان دریای رو میخونن که حتما حداقل باید رئیس یه جایی بشن نمیشه که!!!!!!!!!!!
b-bahmani
b-bahmani
٩٢/٠٦/١٤
٣
٠
دوره ی ای که فارق التحصیل بشی بعد یه میز بهت نشون بدن گذشته الان!باس دنبال کار سگ دو بزنی!
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٦/١٥
٠
٠
واقعا همینطوره
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٦/١٥
١
٠
کار داریم اصن؟؟؟واقعن آدم اگه به علاقش بره شاید کار پیدا نکنه..مخصوصا خانم ها..:(
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٦/١٥
١
٠
منم میگم اگه به قول دوستمون بند پ نداری باید پشت کارتو زیاد کنی
maede
maede
٩٢/٠٦/١٥
٠
٠
بله واقعن..حداقل سهمی که تو جامعه امروز ما جوونا ازش محرومن!استادمون تعریف میکرد تو یه کشوری بچه ها میرن دانشگاه با دستگاه های جدید و پیشرفته آشنا میشن ومثلن مکانیک میخونن..بعد از فارغ التحصیل شدن همشونو میفرستن یه کارگاهی چیزی واسه کار.کاملن برنامه ریزی شده..نیروی ماهر تربیت میکنن و بعد هم میفرستنشون سر کار!اما متاسفانه اینجا هیشکی سرجای خودش نیست!پول و پارتی و البته شانس!نداشته باشی بدبختی!ممنون بابت طرح این موضوع.
javad agha
javad agha
٩٢/٠٦/١٥
٠
٠
هی کودکی کجایی که یادش بخیر
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٦/١٥
٠
٠
کار نگین که دل بقیه خونه...ولی ماهم که به اونجا میرسم...هعییییییییی مامان!!!
ati200
ati200
٩٢/٠٦/١٥
٢
٠
پیداکردن شغل خوب خیلی سخته..هرچه بیشتر می گردی کمتر می بابی..خصوصا بااین حقوقا ی خیلی پایین..که به خانم ها میدن.استثمار زنان
چراغعلی
چراغعلی
٩٢/٠٦/١٥
٠
١
اگه مدت تحصیل رو سابقه کاری حساب میکردن کلی از مشکلات حل میشد.
f_ghasemi
f_ghasemi
٩٢/٠٦/١٥
١
٠
آره منم موافقم این طوری مشروط که بشی 5 سال سابفه کار پیدا میکنی:)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٦/١٥
٠
٠
خخخخخخ:))
چراغعلی
چراغعلی
٩٢/٠٦/١٥
٠
٠
یعنی فقط یكبار نظرمو جدی گذاشتما٬ خودتون بی جنبه این!! میخواستم یه هفته جدی باشم نگذاشتین.
yasi
yasi
٩٢/٠٦/١٥
٠
٠
کار تو ادارات دولتی که محاله یافتنش ، الان دیگه استخدامی مستخدامی تعطیله !!! تنها راه کار خصوصیه ، اونم که نیازمند سرمایه و البته تجربه ی کاریه که اونم نداریم :(
سینا
سینا
٩٢/٠٦/١٥
٠
٠
نا امید نباشید ،توکل کنید بر خداو تلاش کنید
f_ghasemi
f_ghasemi
٩٢/٠٦/١٥
١
٠
به نطر من باید استخدامی رو بی خیال شد باید بری تو کار آزاد خودت باید برای خودت کاری بکنی دیگران کاری برات نمی کنن
mehrsa
mehrsa
٩٢/٠٦/١٥
٠
٠
شایدباورتون نشه ولی شوهرمن بدون هیچ پارتی بازی بهترین کارگیرش اومدالبته کارش بامدرک تحصیلیشم همخونی داره
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٦/١٥
١
٠
"این همه درس می‌خوانی، جزوه کپی می‌زنی، تقلب می‌کنی، استاد را با مهارت‌های زبانی و البته وسایل مخصوص مورد ستایش قرا می‌دهی تا لیسانس وامانده را بگیری و بیفتی در دنیای کار، غافل از این‌که این مدرک به درد نخور، نه چیزی به داشته‌ات اضافه کرده و نه می‌تواند تضمینی برای کارت باشد." همین خط اول گویای همه چی هست ... واقعا من کسی رو میشناسم با مدرک لیسانس کفاشی شاگردی میکنه !
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٦/١٥
٠
٠
به قول استادمون ، با شرایط فعلی تو ایران فقط کارهای خلاقانه و کار آفرینی که خوب جواب میده .... راستم میگفت ...
admincheh
admincheh
٩٢/٠٦/١٦
١
٠
درسته این همه درس می خونی که مستقل شی و اوانا رو یه جا عملی کنی و مفید واقع شی اما وقتی هیچ بستری آماده نیس باید رو پای خودت بایستی..شرکت داروسازی که من خواهم ساخت اولین قانون استخدامش جوان بودن و نداشتن سابقه ی کاره:)
mehrsa
mehrsa
٩٢/٠٦/١٦
٠
٠
میشه ازهمتون ی خواهشی کنم.
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠٦/١٧
٠
٠
البته به دور از انصافه که این مطلب بسیار مهم رو عرض نکنم: بنده خودم از نزدیک اشخاصی رو میشناسم که نه یک کار دائمی ثابت و رسمی (استخدام رسمی و ثابت نه پیمانی یا قراردادی) بلکه دو و یا حتی سه و حتی چهار شغل در سر راهشون هست.. و در تردید انتخاب به سر میبرند.. سخن گزافی نیست که بنده خودم از نزدیک میشناسم کسی رو که 4 عنوان شغل رسمی به نوع استخدام رسمی جلو پاشه.. (اما بدونیم که سختی بسیار کشیده که تونسته شایستگی خودش رو برای اون 4 شغل به اثبات برسونه .. از آزمونهای استخدامی گرفته تا مصاحبه های علمی و تحقیقات محلی و.. اما بالاخره همه شان رو به سلامت طی کرده..(این رو گفتم که بعنوان شاهدی زنده و حی و حاضر بتونم امیدواری تون رو افزایش بدم جهت نیل به اون شغل مناسب و در خور شأن تون.. ) موفق و موید و پیروز باشید..
غ-مريم
غ-مريم
٩٢/٠٦/١٧
٠
٠
به نظر منم واقعا دوره ي ناجوريه و نميشه از شغل
پربازدیدتریـــن ها