چطوری نادر؟!
چند عکس یادگاری با نادر شاه افشار!

چطوری نادر؟!

نویسنده : علیرضا خورسندی

نادر شاه افشار در سال 1066 هـ.ش مصادف با سال (1100 هـ.ق و ۱۶۸۸ میلادی) در ایل افشار از ایلات کرمانج در«قلعه دره جز (درگز)» که در شمال خراسان بود، متولد شد. او هنوز به ۱۸ سالگی نرسیده بود که همراه با مادرش در یکی از یورش‌ها توسط ازبک‌های خوارزم به اسارت آن‌ها در آمد. بعد از مدت کوتاهی از اسارت گریخت و به خراسان برگشت و در خدمت حکمران ابیورد باباعلی بیگ بود. او گروه کوچکی را به دور خود جمع کرد، بعد از کنترل چند ناحیه خراسان، خود را نادرقلی بیگ نامید. فئودال بزرگ ملک محمود سیستانی (حاکم سیستان) تا حدی مانع قدرت‌گیری نادرقلی بیگ شد ولی نادر در سال (۱۷۲۶ میلادی) حمایت و پشتیبانی شاه طهماسب صفوی و فتحعلی خان قاجار (پسر شاهقلی خان قاجار و پدربزرگ آقا محمدخان قاجار) را جلب کرد و توانست ملک محمود را شکست دهد و حاکمیت شاه ایران را در خراسان برپا نماید.

 

شاه طهماسب نادر قلی را والی خود درخراسان اعلام کرد و بعد از آن نادر اسم خود را به طهماسب قلی تغییر داد. سال بعد او مناسباتش با شاه طهماسب را قطع کرد و بعد از سرکوب چند ایل ترک و کرد، به حکمرانی کامل خراسان رسید. آن‌گاه برای به قدرت رساندن شاه طهماسب با افغان‌ها وارد جنگ شد (۱۷۲۹ میلادی)  و رئیس افغان‌ها یعنی اشرف افغان را در نزدیکی دامغان و بعد در مورچه خورت اصفهان و برای بار سوم در زرقان فارس شکست داد و بعد در تعقیب او، افغانستان را مورد تاخت و تاز قرار داد و قبایل این دیار را مطیع نمود. بعد با دشمنان خارجی وارد جنگ شد و روس‌ها را از شمال ایران راند. اما در زمان جنگ با عثمانی‌ها که غرب ایران را در اشغال داشتند، متوجه شورشی در شرق ایران شد و جنگ را نیمه کاره رها کرد و به شرق رفت. شاه صفوی به قصد اظهار وجود دنباله جنگ او را با عثمانیان گرفت که به سختی شکست خورد.

 

در سال (۱۷۳۱ میلادی) به دنبال یک قرارداد بین شاه طهماسب و دولت عثمانی که قسمتی از آذربایجان را به آن دولت واگزار می‌کرد، نادر، رهبران ایل‌ها را که پشتیبان صفویه بودند در یک جا جمع کرد و با کمک آن‌ها طهماسب را از سلطنت برکنار کرد و پسر هشت ماهه او عباس را به جانشینی انتخاب کرد و خود را نایب السلطنه نامید. اما در واقع قدرت اصلی در دست نادر بود. نادر شاه در عرض دو سال کل آذربایجان و گرجستان را از عثمانیان پس گرفت. بعد سه بار به هند اخطار داد که افسران اشرف افغان را که حدودا 800 نفر بودند و در قتل عام مردم ایران نقش داشتند، به ایران تحویل دهد که در پی عدم تحویل آن‌ها، سپاه ایران از رود سند گذشتند و هندوستان را تسخیر کردند. 800 متجاوز افغان را در بازار دهلی به دار زدند و بازگشتند و نادر شاه حکومت محمد گورکانی را به او بخشید و گفت: «ما متجاوز نیستیم اما از حق مردم خویش نیز نخواهیم گذشت» محمد گورکانی بخاطر این همه جوانمردی نادر از او خواست هدیه‌ای از او بخواهد و نادر قبول نکرد و در پی اسرار او گفت جوانان ایران به کتاب نیازمندند، سال‌ها حضور اجنبی تاریخ مکتوب ما را منهدم نموده است، او علاوه بر کتاب‌ها، جواهرات بسیاری به نادر هدیه داد که در میان آن‌ها جواهراتی چون کوه نور و دریای نور و تخت طاووس شهرت دارند و بسیاری از آن جواهرات اکنون پشتوانه پول ملی ایران در بانک مرکزی هستند.

 

نادر شاه در اواخر عمر تغییر اخلاق داد و پسر خود رضاقلی میرزا را کور کرد. بعد، از کار خود پشیمان شد. بعضی از اطرافیان خود را که در این کار آن‌ها را مقصر می‌دانست کشت. سرانجام شورش‌ها آغاز شد و نادر به سرکوب شورشیان پرداخت. او نزدیک به 12سال سطنت نمود در سال (1160 هـ.ق) زمانی که برای رفع یکی از این شورش‌ها رفته بود، شبانه در چادر خود بوسیله عده‌ای خائن  کشته شد.

 

آرامگاه نادرشاه

آرامگاه نادرشاه بنایی است در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهدکه به یادبود نادرشاه افشار در سال ۱۳۴۲ خورشیدی توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده‌است.

 

تاریخچه

نادر شاه در هنگام حیات خود دستور ساخت آرامگاه کوچکی در بالاخیابان  مشهد داد. این آرامگاه کوچک در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در مجاور چهار باغ شاهی و روبه‌روی حرم امام ضا(ع) از خشت و گل ساخته شد. قوام‌السلطنه در اواخر عهد قاجار (۱۲۹۶هـ.ش) در محل یکی از مقابر ویران شده نادری، آرامگاه جدیدی برای وی ساخت و استخوان‌های او را از تهران به مقبره مزبور حمل کردند. بنای جدید که در محل فعلی آرامگاه وی قرار داشت مدتی بر پا بود تا این‌که انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۳۵ خورشیدی درصدد بر آمد آرامگاهی مناسبِ شأن نادرشاه برای وی در همان محل مقبره ساخته قوام‌السلطنه، ساخته شود. این کار از سال ۱۳۳۶شروع و در سال ۱۳۴۲ به پایان رسید. ساختمان جدید آرامگاه نادر شاه افشار در تاریخ ۱۲ فرودین ماه سال ۱۳۴۲ به همت انجمن آثار ملی ایراندر باغ نادری بازگشایی شد.

این موزه هم اکنون تحت مدیریت سازمان میراث فرهنگی اداره می‌شود. در اواخر سال ۱۳۸۶ باغ موزه نادری که بر اساس طرح نوین بهسازی مورد بازنگری و تعمیرات در فضاهای داخلی قرار گرفته بود پس از ۶ ماه تعطیلی دوباره بازگشایی شد.

 

مجموعه باغ موزه نادری

آرامگاه کنونی نادرشاه واقع در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا (نادری سابق)که پس از آرامگاه امام رضا(ع)، مهم‌ترین مکان گردشگری و تاریخی داخل شهر مشهد تلقی می‌شود. این بنا در باغی به مساحت ۱۴۴۰۰ متر مربع ساخته شده‌است. آرامگاه شامل سکویی دوازده پله‌ای، محل گور، پوششی خیمه مانند بر روی قبر، سکویی مرتفع در مجاور قبر با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و سه تن دیگر در پی او، یک غرفه فروش کتاب و دو تالار برای موزه‌است.

مجسمه نادر شاه سوار بر اسب به همراه تنی چند از سربازانش بر فراز یک حجم سنگی مرتفع توسط مجسمه ساز فقید «ابوالحسن صدیقی»ساخته شده است. مصالح مقبره غالباً از سنگ‌های خشن و سخت گرانیت کوهسنگی مشهد است. بعضی از قطعات سنگ بسیار بزرگ انتخاب شده تا تداعی کننده مقبره دوم ساخته خود نادرشاه باشد. پوشش آرامگاه کاملاً به مانند چادر عشایری است، که نادر در آن زاده و هم کشته شده‌است. پوشش دیوارهای داخلی آرامگاه نیز از سنگ‌های مرمر اُخرایی رنگ مراغه انتخاب شده تا قتل نادرشاه در داخل چادر را بهتر تداعی کند.

 

موزه نادری در قسمت اصلی بنای یادبود آرامگاه افشار در ۲ تالار به معرفی آثار تاریخی این دوره قرار دارد:

تالار شماره ۱: که به‌نمایش اشیاء مختلفی به‌منظور معرفی آثار تاریخی دوره افشار پرداخته است. شامل انواع سلاح‌ها، البسه و پوشاک رزمی نظامیان دوره افشار، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه‌های جنگ مانند تابلویی از جنگ کرنال، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشار تا قاجار، چند نسخه خطی نفیس از جمله تاریخ جهانگشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادر اختصاص دارد که روی یکی کلمه «السلطان نادر» حک شده و روی دیگری که در دشت مغانبه سال ۱۱۴۸ هجری در روز تاجگذاری نادر از طرف ملت ایران به وی هدیه شده این بیت شعر طلاکوب شده‌است:

شاه شاهان نادر صاحب قران*** هست سلطان بر سلاطین جهان

 

تالار شماره ۲: در حال حاضر به نمایش برخی تصاویر و نیز پاره‌ای اطلاعات تاریخی در ارتباط با زندگی نادرشاه افشار و همچنین کلنل محمدتقی خان پسیان اختصاص یافته است.

همچنین در گوشه شمالی آرامگاه نادر، آرامگاه محمد تقی خان پسیان سردار بزرگ خراسان قرار دارد.

 

در ادامه می‌توانید تصاویر آرامگاه کنونی این پادشاه بزرگ و محبوب ایران را ببنید:

 

تندیس نیم تنه نادرشاه افشار:

 

آرامگاه نادرشاه افشار:

 

آرامگاه محمد تقی خان پسیان:

 

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
tanha
tanha
٩٢/٠٧/٠٦
١
٠
خیلی جالب بود..ممنون علیرضا:) ... البته جناب سیحون این بزرگ مرد معماری ایران برای زیبایی بنا نادرو گور به گور کرده:/ ینی نادر دقیقا همون زیر آرامگاهش نیست!
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
البت طبق اطلاعاتی که من از همونجا گیر اوردم گور به گور کردن ولی اسکلت های به جا مونده از نادر همونجاست الان یعنی زیر خود آرامگاه .ممنونم :)
faeze
faeze
٩٢/٠٧/٠٦
١
٠
:|
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
الان یک سوالی خیلی ذهن من رو درگیر کرده این( :| ) به چه معناست ؟ 1_تصاویر رو ندید/2_متن رو نخوندید تصاویر رو هم ندیدی/3_نادر رو نمیشناختید/4_گزینه 1-2-3 |؟؟ :))))
faeze
faeze
٩٢/٠٧/٠٨
٠
٠
همه ی موارد،همه ی موارد:)))
m_ganjlou
m_ganjlou
٩٢/٠٧/٠٦
١
٠
جالب بود.......دستتون مرسي
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
خواهش میکنم :)
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٢/٠٧/٠٦
١
٠
90% مشهدیا هیچوقت اینجارو نمی بینن:))) فکر میکنین چرا واقعا آیا؟
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
نمیدونم والا ! همین مشهد خودمون پر از مکان های تاریخی و چخ چخیه اما نمیدونم این مردم ما چرا فقط بلدن برن بازار و خرید !!
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٧/٠٦
١
٠
من تا به حال اينجارو نديده بودم ممنون زحمت كشيدين
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
خواهش میکنم :)
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٧/٠٦
١
٠
خیلی قشنگه...من واقعا عاشق مجسمه روی مقبرشم....ممنون علیرضا :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
:) اصن یک ابهت خاصی داره :)) خواهش میکنم :)
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٧/٠٦
١
٠
تا حالا نرفتم.همین عکسا یه نشونی به آدم میده که نگین!!!متشکر مستر علیرضا:)عالی بودن:)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
ممنونم، حتما برید 1با ضرر نداره :)
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٧/٠٦
١
٠
نادرشاه برای ایران زحمات خیلی خیلی زیادی کشید و از جان و دل مایه گذاشت/ شنیده شده توی چکمه یا پوتینش( کفش جنگش) گندم جوانه زده / از بس که پاش بوده
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
برداشت محصول هم داشتن؟:)))
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
بعله جزو معدود پادشاهانی بودن که افتخارات بزرگی برای ایران و ایرانی بدست اوردن ، یادش گرامی...
ali007
ali007
٩٢/٠٧/٠٦
٢
٠
منم تا حالا نرفتم با اینکه همین بغل گوشمونه!!!!!!!!!
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
:| برو دیگه ! آفرین :))
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/٠٧/٠٦
٢
٠
مام تابحال اينجا نرفتيم، اميد است در سفر بعدي به مشهد، يه سري هم به اينجا بزنيم(^_^) با كمال تشكر وقدر داني از شما :)
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٧/٠٦
١
٠
سلام امبدوارم بزودي از نزديك نظاره گر باشيد
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
:))) سفر بعدی تون سریع تر :) خیلی جای قشنگیه :)
نسل چهارم
نسل چهارم
٩٢/٠٧/٠٦
١
٠
همشهریمه دیگه....تازه کاخ خورشیدش هم که در کلات هستش خیلی قشنگه
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
بعله :))) اونجا که خیلی تعریفیه :))
fahime72
fahime72
٩٢/٠٧/٠٦
١
٠
اقا ما اینجا رفتیم:)) جای خوبیه...ممنون
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
شما هم برید دیگه :/ باغ نادری شده فقط برای عرب ها و مسافرا.
ati200
ati200
٩٢/٠٧/٠٦
١
٠
من نرفتم اینجا ..یه روز باید برم ...خجالت اوره ...واقعا
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
برید دیگه :))) خجالت آور نیست ولی خوبم نیست ...
سحر
سحر
٩٢/٠٧/٠٦
٠
٠
من که تا بحال اینجا نرفتم....مرسی آقا علیرضا ^ــ^
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٢/٠٧/٠٦
٠
٠
عکساتون جالب و هنری بود ممنون :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
لطف دارید ، خواهش میکنم :)
sherlok
sherlok
٩٢/٠٧/٠٦
٠
٠
من و دوستم یه بار بلیط نگرفتیم و از اون پشت از روی حفاضها رفتیم تو! البته پیشنها دوستم بود و خودم اصلا راضی نبودم . خلاصه خوش گذشت دیگه. توصیه میکنم اونهایی که نرفتن حتما برن ببینن.
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
بعله :)) اینم یک راه 2دره کردن بلیط 1500 تمونی ورودیه :)))
آبان
آبان
٩٢/٠٧/٠٦
٠
٠
من زندگینامه نادرشاه افشار رو خوندم حالا خلق و خوی ایشون و ناپلئون با هم متفاوته ولی بازم تشبیه بدی نیست ممنون گزارش خوبی بود/میگم این نادرشاه افشار هم آخرش اخلاقش بد شد همه اوضاع به هم ریخت قضایایی بوجود اومد جنگ و........... تا بعد زندیه اومد و بعد هم قاجار که خیلی مفصله بحثش :/
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
بعله کل ماجرا که خیلی مفصله ولی خب با همه اینها شخصیت خیلی برگی بودن
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٧/٠٦
٠
٠
خیلی خوبه مشهدی باشی وتاحالا نرفته باشی اینجا نه نوچ نوچقرار شده در اولین فرصت همراه خانواده برم ممنون
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
:/ شما فکنم 7-8 نفری :)))
Vania
Vania
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
ممنون ..من رفتم
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
خواهش میکنم شما هم 9-10 نفر :)) یک مینی بوس شد.
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
من زیاد میرم اوتجا .... خیلی! خخخ :)))) عکس ها خیلی خوب بود! آقای عکاس باشی ..... مرسی
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
واقعا :؟! :)))) شما اولین نفری هستید که زیاد میرید اونجا :)) بهتون تبریک میگم :)))) ، من هرچی باشد به پای شما نمیرسم :)) خواهش میکنم
Paeez
Paeez
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
یادمه مدرسه سالی یه بار می بردمون :)دورانی بود:)ممنون :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/١٠
٠
٠
ایول به مدرستون :))
maede
maede
٩٢/٠٧/٠٨
٠
٠
اوووووو آدم زیاد گذرش میفته اینجا!ممنون:)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/١٠
٠
٠
به دور برش یا به داخلش ؟ :))
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٧/٠٨
٠
٠
بعله دیکه طایفه کرمانج کلا شجاع هستند و سر نترسی دارند (درود بر همه کرمانج ها و همشهریای خودم)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/١٠
٠
٠
درود به همشون :))
نازی
نازی
٩٣/٠٩/١٣
٠
٠
ببخشید سوال ارامگاه نادر اول در تهران بوده بعد به مشهد اورده شده؟
پربازدیدتریـــن ها