خودنمايي زير پوست مذهب
درباب مجالس مذهبی پر زرق و برق

خودنمايي زير پوست مذهب

نویسنده : mu_samaei

ايمان و اعتقاد در زندگي آدمي به مثابه يك نقشه راه است كه اگر بتوانیم درست و هدفمند از آن استفاده نماييم قطعا رسيدن به هدف متعالي را در انتهاي عمر محدود خود را تجربه خواهیم کرد.

اما گاهي اين نقشه راه به واسطه زندگي ماشيني و تجملي و مصرف گرايي امروزی، چنان با رنگ و لعابي همراه مي‌شود كه پيدا نموده خط اصلي سخت و دشوار می‌گردد و اغلب به اشتباه از خطوط ديگري استفاده مي‌كنيم و انتظار رسيدن به هدفي داريم كه اگر خوب دقت كنيم متوجه مي‌شويم كه اين مسير،  آن جاده اصلي و ايمني نيست كه از ابتدا برايش برنامه‌ريزي نموده‌ايم.

 

برگزاري يك آيين مذهبي در وهله اول براي برخورداري از ثوابي است كه علاوه بر تعيين جايگاه برتر در جهاني ديگر، بايد بخشي از مشكلات اين جهان را در خود حل نمايد.

زنان به واسطه حس زنانگي و برخورداري از دقت در جزئيات يك اثر، معمولا براي اجراي مراسم مذهبی سلايق و ديدگاه‌هاي خود را اعمال نموده و براي مطرح نمودن خود و به اصطلاح زبانزد شدن دست به رفتارهایی می‌زنند که نمی‌توان در نوشته‌های هیچ مکتبی نشان و سراغی از آن را بگیریم.

مراسم سفره‌هايي كه به نام ائمه اطهار(ع) چيده مي‌شود از چنان تجمل و رنگ و لعابي برخوردار است كه هر بيننده‌اي را چنان مشعوف خود مي‌سازد كه از اصل آمدن به اين مكان به كلي فراموش می‌کند.

 

ورود به چنين مراسمي در وهله اول بيننده را با صحنه‌اي روبه‌رو مي‌سازد كه گويي به دنيايي ديگري وارد شده كه اگر شناختي از صاحب مجلس نداشته باشد قطعا باور کردن آن برایش غیرممكن است.

يك زن محجبه روي يك صندلي نشسته و در حال موعظه و خطابه است و زناني ديگر با لباس‌ها و ظواهري غير قابل ترسيم در اين ميدان آن‌چنان جولان مي‌دهند كه اگر قرار به نشنيدن حرفي باشد، اين مجلس را با شوي مد اشتباه گرفته و البته دست كمي از آن‌ها ندارد. پوشيدن لباس‌هايي نامناسب در چنين مراسمي خود مزيد بر علتي است كه نمي‌توان انتظار برداشتي غير از خودنمايي را در ذهن پرورانيد.

 

فقط براي برگزاري اين مراسم يك قانون نانوشته‌اي در بين اين گروه از افراد جامعه رد و بدل مي‌شود كه وقتي جمله «خانم جلسه‌اي» داريم يعني تو خود بخوان حديث مفصل از اين مجمل.

اين افراد گرچه از عقبه مذهبي و ديني بسيار خوبي برخوردار هستند ولي به واسطه برخي ندانم كاري‌ها و نداشتن يك راهكار مناسب و عدم تشخيص يك مسير صحيح، معمولا مسیری غیر از مسیر درست و هدایت شده را برای خود انتخاب می‌کنند.

براستي چرا ما نمي‌توانيم بين امور دنيوي و اخروي و علايق و دوست داشتني‌هاي خود يك حريمي قائل شويم كه اگر روزي قرار به ديدن اصول اساسي اسلام واقعي باشد طبق نص صريح روايات از ديدن آن‌ها تعجب نكنيم؟!

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
ببینید خیلی از خونواده هارو من میشناسم که این مراسما واسشون عادیه ینی ما که از دور این مراسمارو میبینیم فک میکنیم زرق و برق زیادی داره در صورتی که این چیزا براشون عادیه نمیگم کار درستیه اما خب نمیشه همه رو باهم جمع زد که اومدن شوی لباس و ... از اصل اومدن به این مکان فراموش میکنه.. در هر صورت ممنون
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
تو فامیل ما که از این حرفا نیست : )
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
کاملا موافقم؛ شده مجالس چشم و هم چشمی و نشون دادن دارایی ها به هم دیگه ، البته این هم به طور 100% همینطور نیست
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
خوشحالم که یه جای امیدواری هم گذاشتی داداش علیرضا *:)
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
چی بگم ؟؟؟
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
خب مطمئنا همه اینطوری نیستن اما خب این مساله داره رواج زیادی پیدا میکنه متاسفانه و اصل رو فراموش میکنیم
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
بچه ها درست میگن...همه اینطوری نیستن...ولی خب واقعا جای تاسف داره همینشم...ممنون :)
سحر
سحر
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
چی میشه گفت؟؟ از این مجلسا قبلا رفتم ولی اصن خوشم نمیاد واسه همینم دیگه نمیرم....البته همشونم اینطور نیستن :)
mhv
mhv
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
میدونین برای جامعه امروز: 1. قضاوت افراد برامون مهم شده 2. دوس داریم تو چشم باشیم3.فرهنگمون اسلامی نیست4.نگاهمون به خیلی چیزا نگاه غلطیه
Vania
Vania
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
موافق می باشم
m_ganjlou
m_ganjlou
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
فقط جاي تاسف داره...................
Vania
Vania
٩٢/٠٧/١٢
٠
٠
همونطور که بقیه هم گفتن.همه جا اینطوری نیس .ولی متاسفانه داره رواج پیدا می کنه
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٧/١٣
٠
٠
سلام ... خیلی دوست دارم در این مجالس شرکت نمایم البته با چشم بسته. چون نقل قولهایی از این صندلی نشینها در جامعه مطرح میشود که خانواده هایی را از هم پاشیده است
maede
maede
٩٢/٠٧/١٣
٠
٠
آره متاسفانه خیلی از مومنا هستن که انقدر تو مهمونی و روضه و مجلساشون اسراف و ریخت و پاش میکنن!این خیلی بده که از اسلام فقط اون جاهایی که مطابق میلمونه رو رعایت میکنیم!
neyosha
neyosha
٩٢/٠٧/١٣
٠
٠
..........
پربازدیدتریـــن ها