فحشا، خیانت یا یک فیلم اخلاقی؟!
این مطلب یک نقد سینمایی نیست، یک انتقاد اجتماعی است

فحشا، خیانت یا یک فیلم اخلاقی؟!

نویسنده : سایت جیم

صدیقه سادات بهشتی// ساعت 3 بعدازظهر است، بعد از 2 ماه انتظار برای اکران یک فیلم درست و حسابی در سینماها امروز با 4 فیلم خوب روی پرده مواجه شدیم، این بود که تصمیم گرفتیم در اولین ساعت ممکن به سینما برویم! آخرین باری که در این ساعت به سینما رفتیم مسئول آپارات فیلم مجبور شد فیلم را که یادم هست نارنجی پوش بود تنها برای ما دو نفر نمایش بدهد و ما بعد از پایان فیلم تنها کسانی بودیم که از سینما بیرون می‌رفتیم بدون همهمه، بدون پچ پچ ، بدون شلوغی، ولی این بار با دفعه قبل یک تفاوت اساسی احساس می‌کنم، کل صندلی‌های دور برمان پر است، طبقه بالا و پایین یک سینمای متوسط! 

یک فیلم پر بازیگر با بازی‌های تاثیرگذاری از فرهاد اصلانی که حسابی برای نقشش مایه گذاشته و بازی دوگانه‌ای از هنگامه قاضیانی و البته بازی پر شر و شور و تا اندازه‌ای تکراری باران کوثری و البته که پانته‌آ بهرام و حبیب رضایی هم خوب بودند. نمی‌خواهم فیلم را نقد و بررسی کنم، دوست دارم شما هم اتفاقاتی که در همین چند روزه درباره این فیلم افتاده است را بدانید.

چند تا فیلم خنده‌دار دیده‌اید؟ دوست دارید چند تا فیلم خنده دار ببینید؟ به نظرتان وقت این نرسیده که جدی بنشینم و فیلم حسابی ببینیم، فیلمی که بازیگرانش برایش زحمت کشیده باشند و بازی کرده باشند و حسی را به شما منتقل کنند؟ دوست نداریم آخر فیلم گریه‌تان بگیرد؟ دوست ندارید احساس کنید یک زندگی را دیده‌اید؟ اگر دوست دارید بروید این فیلم را هم ببینید.

همه مان می‌دانیم سینمای کشور در حال ورشکستگی است، همین روزهاست که سینماهای کشور یکی یکی تعطیل شوند، کسی هم نمی‌پرسد که چرا این سینما تعطیل شد، مسئله اینجاست که اگر ما سینما را پذیرفته‌ایم باید بدانیم این سینما اتفاقاتی دارد که گاه مورد پسند کامل ما نیست، کسی که دسته دسته فیلم غیر مجاز به خانه‌اش می‌برد چیزهایی بدتر از این‌ها را دیده، کسی که فیلم ایرانی نداشته باشد، فیلم هندی می‌بیند، پس این فیلم خیلی هم براندازنده خانواده نیست، حالا بروید و این فیلم را هم ببینید.

گفته‌اند که فیلم بر خلاف عفت خانواده‌هاست و این اتفاق‌ها زننده است و در بین مردم ترویج می‌شود. کافی است یک روز صفحه حوادث روزنامه مورد علاقه‌تان را بخوانید یا سری به دادگاه‌ها بزنید تا ببینید این اتفاقات در حال رخ دادن است و این فیلم فقط نشانش داده، البته کمی گستاخانه نشانش داده، حالا اگر دوست نداشتید نروید و این فیلم را هم نبینید.

 

آن ها که اعتراض دارند

اولین بار اعتراض در قالب یک بیانیه نسبت به صدور فیلم «من مادر هستم» به کارگردانی فریدون جیرانی روز 7 آذر توسط انصار حزب ا... اعلام شد. قسمتی از بیانیه را بخوانید:

«19 مهرماه سال جاری انصار حزب‌ا... ایران از سوی هزارن عضو خود در سراسر کشور، با استناد به ماده 639 قانون مجازات اسلامی از جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد اسلامی به عنوان مسئول ارائه مجوز به 4 فیلم «برف روی کاج‌ها»، «پل چوبی»، «من مادر هستم» و «من همسرش هستم» و نمایش عمومی آن در سینماهای کشور به دادستان تهران شکایت نمود و در مقابل سازمان سینمایی نیز در یک عقب نشینی آشکار توقف نمایش عمومی آن را اعلام کرد.

اما با گذشت یک ماه از اعلام وصول شکایت امت حزب‌ا... هنوز هیچ نشانه‌ای از رسیدگی به این شکایت مشاهده نمی‌گردد. این درحالی است که سازمان سینمایی، این تعلل قوه قضائیه در رسیدگی به اتهامات رئیس سازمان سینمایی را حمل بر مسامحه در شرایط کنونی کشور نموده و با فرصت‌طلبی در هنگامه فرارسیدن ایام عزای سالار شهیدان، رسما آغاز نمایش عمومی کثیف‌ترین فیلم ساخته شده در حلقه مجموعه فیلم‌های موجود با موضوع خیانت را از 8 آذرماه سال جاری اعلام نموده است، تا از مماشات قوه قضائیه و مصروف شدن توان متدینین در مراسم عزاداری امام حسین علیه‌السلام حداکثر بهره‌برداری را کرده و با نمایش عمومی فحشا به عادی‌سازی زنا پرداخته و بخش اعظمی از جامعه را مبتلا به این فحشا نشان دهد تا درد جامعه روشنفکرنمای سازنده چنین آثار مستهجنی به ناحق به کل امت شهیدپرور ایران تعمیم داده شود.

... دراین راستا تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه 7 آذر مهلت دارد حکم لغو مجوز نمایش عمومی فیلم کثیف «من مادر هستم» را اعلام نماید؛ در غیر این صورت مردم متدین با اقتدا به امام شهیدشان راسا وارد عمل گردیده و با عمل به ترتیبات بند «م» وصیتنامه امام خمینی(ره) اعتراض خود را در عرصه عمل و با تحصن در مقابل ساختمان وزارت ارشاد ادامه خواهند داد. 

 

بیانیه دوم انصار حزب ا... برای فیلم جیرانی

انصار حزب ا... بعد از تمام شدن مهلتی که به سازمان سینمایی کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد داده بودند حالا مردم را به تحصن دعوت می کنند.

«پیرو بیانیه صادر شده از سوی سازمان اجرایی انصار حزب ا... ایران مبنی بر تعیین ضرب الاجل برای سازمان سینمایی وزارت ارشاد به منظور منع نمایش فیلم «من مادر هستم» تا پایان وقت اداری روز سه شنبه 7 آذر1391 و با توجه به اینکه مهلت تعیین شده منقضی و سازمان سینمایی وزارت ارشاد نسبت به مطالبه به حق مردم متدین تمکین نکرده است، روابط عمومی انصار حزب ا... براساس وعده قبلی اعلام می‌کند، اجرای ترتیبات بند «م» وصیت‌نامه امام خمینی را با توسل به اصل 27 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در دستور کار قرار می دهد و بدینوسیله به اطلاع امت حزب ا... می رساند:

در اعتراض به سیر عملکرد سازمان سینمایی وزارت ارشاد و اراده این سازمان مبنی بر نشر عامدانه منکرات و با تمرکز بر مطالبه توقف نمایش فیلم «من مادر هستم»، تحصن متدینین از ساعت 11 صبح روز شنبه مورخ 11 آذر 1391، 16 محرم الحرام 1434 در مقابل درب اصلی وزارت ارشاد، واقع در میدان بهارستان، خیابان کمال الملک آغاز خواهد شد.

لذا بدینوسیله از عموم مردم شهیدپرور دعوت می‌شود با اقتدا به امام شهیدمان حسین علیه السلام برای ادای دین به اسلام و انقلاب و خون شهدا در روز و ساعت تعیین شده در محل یاد شده حضور یابند. بدیهی است اجرای ترتیبات بند «م» وصیت‌نامه امام راحل متوقف به تحصن نخواهد بود و اجرای آن از طرق لازم و قانونی تا حصول نتیجه نهایی تداوم خواهد یافت.»

 

سازندگان فیلم دفاع می کنند

فریدون جیرانی کارگردان و غلامرضا موسوی تهیه کننده «من مادر هستم» از مخالفان فیلم دعوت کرده‌اند که فیلم را ببینند و بعد قضاوت کنند.

کارگردان و تهیه کننده فیلم بعد از اینکه فیلم‌شان مورد اعتراض قرار گرفت و توسط سینماهای حوزه هنری هم تحریم شد یادداشتی را منتشر کردند:

فیلم من مادرهستم نه درباره خیانت است ، نه درباره زنا ، نه نمایش فحشاست.

فیلم «من مادرهستم» یک فیلم اخلاقی است که یک نوع سبک زندگی را به چالش می‌کشد. بنابراین از عده‌ای که ندیده تحت تاثیر تحریکات پشت پرده، جوسازی ناجوانمردانه‌ای را علیه فیلم شروع کردند و قضاوت‌شان را قضاوتی اسلامی تلقی کردند دعوت می‌کنیم که از فردا به تماشای فیلم بنشینند و بعد از دیدن فیلم نظر بدهند.

ما به دلیل همین جوسازی ناجوانمردانه نمایش‌مان در سینماهای محدودی صورت می‌گیرد، بنابراین از همه مردم عزیز که به ادامه حیات سینمای اجتماعی معتقدند دعوت می‌کنیم در همین سینماها به تماشای فیلم بنشینند.

فریدون جیرانی (کارگردان) - سیدغلامرضا موسوی (تهیه کننده)

 

وقتی نماینده مجلس هم وارد بازی می شود

 علی مطهری یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس درباره بیانیه انصار حزب‌ا... پیرامون اعتراض به اکران فیلم جیرانی اظهار نظر کرد و گفت: وزیر ارشاد باید پاسخگوی معترضان باشد و این اعتراض به عقیده من کاملا بجا است.

علی مطهری درباره بیانیه اخیر انصار حزب‌ا... نسبت به صدور مجوز برای فیلم جیرانی گفته بود «فیلم «من مادر هستم» را سال گذشته دیدم. به عقیده من فیلم خوبی نبود و فکر می‌کنم صاحبان این بیانیه حق اعتراض دارند و اگر اعتراض آن‌ها اختلالی در نظم عمومی ایجاد نکند، ایرادی ندارد»

البته ترجیح می‌دهم «من مادر هستم» را دوباره ببینم. اما به عقیده من این فیلم نیز مانند «برف روی کاج‌ها» با مضمون خیانت ساخته شده است. این پیام ها برای مخاطبان سینمای ایران مناسب نیست. اساسا باید مشخص شود که انتخاب این سوژه‌ها در آثار سینمای ما به چه دلیل است؟

موضوع چنین فیلم‌هایی ممکن است فقط در قشر محدودی از جامعه رخ دهد و به نوعی پرداختن به موضوعاتی چون خیانت یک نوع بدسلیقگی و کج سلیقگی است. سینما نباید مروج این بداخلاقی‌ها باشد.

 

تحصن موافقان و مخالفان مقابل وزارت ارشاد

حدود ساعت ۱۱ صبح روز شنبه بود که انصار حزب ا... بر اساس خبری که اعلام کرده بودند رو به روی ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در بهارستان تجمع کردند، افرادی هم از بین مردم به آن‌ها اضافه شدند. انصار حزب‌ا... با سر دادن شعار‌هایی مثل «نماینده مجلس، نظارت، نظارت»، «وای اگر خامنه‌ای حکم جهادم دهد»، «حزب‌ا... بیدار است، از ابتذال بیزار است»، «این سینما مروج فساد است، تعطیلی‌اش برای ما ثواب است» و «ما اهل کوفه نیستیم، پول بگیریم بایستیم» خواستار توقف اکران «من مادر هستم» شدند.

  از طرفی دیگر، مردم و برخی از سینماگران آرام آرام وارد شدند و کمی آن طرف‌تر جمع شدند و شعارهایی برای طرفداری از فیلم دادند.

از جمله این شعار‌ها «سینما، سینما، حمایتت می‌کنیم»، «جیرانی، کاهانی، حمایتت می‌کنیم»، «وزیر ارشادِ ما، حمایت حمایت»، «خوارج حیا کن، سینما رو‌‌ رها کن» بود. بعضی از سینماگرانِ حاضر در این تجمع حبیب کاوش، سیدضیاء هاشمی، علی سرتیپی، غلامرضا موسوی، منیژه حکمت، سیما امامی، سیدجمال ساداتیان و فرهاد اصلانی بودند. این تجمع ساعت ۱۳ بعد اقامه نماز و قرائت بیانیه‌ای که در ادامه آمده، به پایان رسید.

 

متن بیانیه سینماگران

با استعانت از خداوند بزرگ و پیروی از مقام معظم رهبری و با رهپویی از شهدای مظلوم انقلاب اسلامی ما اهالی سینه سوخته سینما با گردهمایی خود در مقابل وزارت ارشاد و در مواجهه با گروهی که خود را انصار می‌نمایدند و با الفاظ رکیک‌، مسئولین فرهنگی و سیاسی را نام می‌بردند‌، اعلام می‌داریم:

۱-اگر کسی راجع به فیلمی اعتراضی دارد نباید کف آسفالت خیابان با فحاشی به مسئولان و دیگران به آن بپردازد.

۲-مگر زمانی که به گرانی ارز اعتراض داشتیم به خیابان‌ها ریختیم؟ مگر 3 هزار میلیارد تومان در بانک‌ها غیرقانونی جابه جا شد به خیابان‌ها ریختیم؟

۳- ما اعتقاد داریم اعتراض به این چند فیلم فقط یک بهانه است و بیشتر اهداف سیاسی را دنبال می‌کند.

۴- ما اهالی سینما تا افشای این حرکت در صحنه باقی خواهیم ماند.

۵- ما از مسئولین فرهنگی و سیاسی می‌خواهیم قرص و محکم در مواضع بر حق خود بایستند و از این حرکت‌های انحرافی سیاسی هیچگونه هراسی نداشته باشند.

 

آقای بازیگر  و آقای تهیه کننده جواب می‌دهند

فرهاد اصلانی بازیگر فیلم سینمایی «من مادر هستم» که در جمع طرفداران فیلم حضور داشت اعلام کرد این فیلم به نقد مسائل غیر اخلاقی می‌پردازد و برداشت غلطی از فیلم شده است و گفت:

«این مناقشات به سینما و فرهنگ کشور آسیب می‌زند و در شرایطی که وزارت ارشاد به عنوان نهاد قانونی برای فیلم‌ها مجوز تولید و اکران صادر می‌کند دلیل ندارد افراد، اشخاص یا گروه‌هایی بنا بر تشخیص خود با اکران فیلم‌های دارای مجوز مقابله کنند و خواستار اکران نشدن این فیلم‌ها شوند، از نظر من فيلم «من مادر هستم» هیچ گونه موارد ضد اخلاقی ندارد و اتفاقا به نقد این گونه مسائل می‌پردازد، در این فیلم کسانی که مسائل اخلاقی را رعایت نمی‌کنند به عقوبت سختی دچار می‌شوند و این یکی از پیام‌های فیلم است که در این شرایط احساسی نادیده گرفته شده است.»

غلامرضا موسوی تهیه کننده فیلم «من مادر هستم» نیز که در این تجمع حضور داشت گفت: «مقام معظم رهبری بارها حکم به آرامش داده‌ و فرموده‌اند که فضا قبل از انتخابات متشنج نشود، ولی بعضی‌ها بر خلاف این توصیه دارند آن را گل‌آلود می‌کنند تا ماهی‌های خود را بگیرند و با رقبایشان تسویه حساب سیاسی کنند.»

 

عکس العمل وزارت ارشاد

اولش خبری منتشر شد که در آن آمده بود،  «وزیر ارشاد: بیانیه انصار حزب‌ا... را نخوانده‌ام» بعد هم از وزارت ارشاد تکذیبیه‌ای منتشر شد که این گفته را رد کرد و اعلام کرد وزیر ارشاد در حال پیگیری است و بهتر است به بدنه سینما ضربه‌ای وارد نشود.

 

کارگردان «یه حبه قند» از «من مادر هستم» دفاع می‌کند 

رضا میرکریمی که شیرینی یه حبه قندش هنوز زیر دندان‌مان هست یادداشتی را درباره حواشی فیلم فریدون جیرانی منتشر کرد:

«دیشب فیلم جیرانی را در سینما جوان دیدم و نفهمیدم چرا با پخش آن مخالفت می‌شود. باید پذیرفت که در درون هر هشدار اجتماعی، واقعیتی تلخ نهفته است و نمی‌توان از این منظر به لحن بی‌پروا و احیانا تلخ یک فیلم ایراد گرفت، از محتوا که بگذریم، به نظرم این فیلم بهترین کار سازنده‌اش است درست مثل فیلم‌های «بی خود و بی جهت» و «پذیرایی ساده» که آن‌ها هم خوش‌ساخت‌ترین آثار فیلمسازانشان هستند.»

 

اعتراض ائمه جمعه

امام جمعه شهرهای تهران، اصفهان، کاشان و بابل به نمایش فیلم اعتراض کردند، ائمه جمعه شهرهای مختلف در نماز جمعه اعلام کردند که شنيده شده به فيلمي مجوز اكران داده شده كه بر خلاف اهداف اسلامي و مباني انقلاب و ارزش‌هاي آن بوده و مردم را از آموزه‌هاي ديني دور و به سوي انحرافات اخلاقي و غير‌انساني سوق مي‌دهد و ضمن ترويج فساد و فحشا، اصول دين مبين اسلام را زير سؤال مي‌برد. این اعتراض ها به قوه قضاییه و سازمان سینمایی کشور اعلام شد.

 

اعتراض‌ها تمام نمی‌شود

بعد از ایجاد موجی از اعتراضات و تحصن جمعی از انصار حزب ا... به اکران فیلم سینمایی «من مادرم هستم» مهدی عظیمی میرآبادی سرپرست شورای نظارت و ارزشیابی از اعمال اصلاحاتی در فیلم، بدون پائین کشیدن «من مادر هستم» از اکران خبر داد و گفت: البته فیلم از اکران پائین کشیده نخواهد شد و به مرور اصلاحاتی را که قرار است صورت گیرد بر روی همه نسخه‌های فیلم اعمال می‌شود! این تغییر و اصلاحات به صورت جزئی به تهیه‌کننده اعلام می‌شود و تهیه‌کننده موظف است ایرادهایی که در پایان‌بندی فیلم وجود دارد را بر طرف کند و این تصمیم برای برطرف شدن سوءتفاهم هایی که درباره فیلم به وجود آمده گرفته شده است.

البته حجت الاسلام رسایی جمعه گذشته در برنامه سینمایی «هفت» گفت: یک سری از اصلاحات به صاحبان فیلم «من مادر هستم» اعلام شده بود که در اکران عمومی هیچ کدام از آن‌ اصلاحات اعمال نشده است. البته این اظهار نظر هم تکذیب شد! یکی از شرکت‌کنندگان در همان برنامه گفته بوده که این نظر آقای رسایی بوده و در جلسه تصمیم‌گیری در فیلم رای نیاورده است.

و این داستان سر دراز دارد ....

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
حسن
حسن
٩١/٠٩/١٤
١
٠
چرا داستان فیلم را هیچ جا لو نمی دن؟!!!
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/٠٩/١٤
٦
٠
جالب اینجاس اونایی ک اومدن اعتراض بیشترشون فیلمو ک ندیدن هیچ حتا اغلب اسم فیلمو نمیدونستن اومدن ک فقط باشند ک شاید رستگار شوند!
زهره
زهره
٩١/٠٩/١٤
٥
٠
خب حالا چی بوده . چی گفتند . یعنی این قدر افتضاح بوده که خلاصه شو نمی گن . ... واقعاااااااااااااااااااا که ...
mahdi-h
mahdi-h
٩١/٠٩/١٤
٠
١
شاید بهتر باشه که عجولانه تصمیم گیری نکنیم این فیلم ها هر چی که باشن توی ایران ساخته شدن و حاصل تلاش و فکر خیلی هاست ( البته فیلم یه خانواده ی محترم هم همین اوضاع رو داره فعلا )
پربازدیدتریـــن ها