نمایشگاه چینی یا نمایشگاه ایرانی
اگر به نمایشگاه خودرو امسال مشهد نرفتید؛ چیز زیادی از دست ندادید

نمایشگاه چینی یا نمایشگاه ایرانی

نویسنده : م-نص

در سفری که به چین داشتم، چی؟! ببخشید به نمایشگاه خودروی مشهد داشتم، دهان‌مان به اندازه صندوق ماشین باز ماند. چرا؟

در ابتدای ورود به نمایشگاه مردی سیبیل ندار گفت بلیط؟! بلیط هزار تومانی را تقدیمش کردم، بلیطی که حتی فرصت نشد روی آن را بخوانم.

هنوز وارد نشده بودی چند غرفه را می‌دیدی، که سه تایش کار فرهنگی و شکمی می‌کردند و دیگری چیزی بین فرغون و ماشین را برای هول دادن کودکان کرایه می‌داد!

(به علت تاریک بودن محیط و کم بودن کیفیت دوربین گوشی عکس خاصی از خارج سالن‌ها نداریم)

 

کمی جلوتر  خودروی‌های سنگین را مشاهده می‌کردی، البته خودروها را بی‌حال بخوانید چون تعدادشان به اندازه انگشتان دست هم نمی‌رسید ولی قیمت‌های این خودروها را با حال بخوانید، چون فقط قیمت سه تای‌شان 1.5میلیارد نا قابل بود.

به گفته یکی از مسئولان؛ خودرویی که پارسال 200 میلیون تومان بوده است، در همان لحظه 450 میلیون تومان به فروش می‌رسید. او در ادامه گفت: افزایش قیمت این خودروها به خاطر کاهش ارزش پول ملی است و این خودروها عملا گران نشده‌اند!

 

به یکی از سالن‌ها رفتم، سالنی پر از لوازم یدکی، البته نه خیلی پر، کمی پر. چیزی از لوازم نفهمیدم جز چند وسیله که معرف حضور همه هست. از حاشیه‌های این سالن باید به دستاورد مهم یک شرکت نام برد، آن دستاورد چیزی نبود جز گل‌گیر پیکان!

در گوشه‌ای از آن سالن چند خودروی شاسی بلند دیده می‌شد که قیمت‌های بسیار بالایی داشت. نمی‌دانم این خودروها کجایی هستند ولی یکی از آن‌ها احتمالا چینی یا کره‌ای است (سان یانگ!)

از آن سالن خارج شدم و به محوطه باز نمایشگاه برگشتم، در گوشه‌ای از نمایشگاه وسیله‌ای عجیب نظرم را جلب کرد. در غرفه‌ای دو خودروی عجیب و یک خودروی کارتینگ قرار گرفته بود، مسئول غرفه در حال توضیح دادن درباره خودروی کارتینگ به چند جوان بود، خودم را وسط آن‌ها جا کردم. مسئول غرفه گفت: این خودرو گازی است و نوع دیگر آن دنده‌ای است و 250 سی‌سی  به بالا حجم دارد. کمی درباره مسائل فنی توضیح داد. با رسیدن به قیمت خودرو با سرعت نور از محل متواری شدم؛ 50میلیون تومان.

 

کمی جلوتر چند خودروی چینی لوکس وجود داشت که تا حدودی مورد بی‌توجهی قرار گرفته بود، وارد سالن اصلی شدم جایی که در همان ابتدا، خودرویی که زیر پارچه قرمز است خودنمایی می‌کرد. خودرویی که از دور مانند خودروهای شاسی بلند بود، کنجکاو شدم ولی کنجکاوی تا ساعت 9 بی‌ثمر بود. در کنار آن خودرو، سه خودروی چینی هم دیده می‌شد، محصولات مدیران خودرو خودروهایی که حالا، حالاها تحویل داده نمی‌شوند. بگذارید جهشی بزنم به ساعت 9، زمانی‌که خودروی زیر پارچه قرمز رو نمایی شد، خودرویی با نام «تی‌5» که به گفته مسئول غرفه هنوز نام معادل فارسی برایش انتخاب نشده است (یکی نیست بگوید مگر قبلی‌ها اسم فارسی داشتند) و قیمت آن هنوز مشخص نیست! البته بگویم این خودرو آش دهن سوزی نبود.

 

ازمدیران خودرو گذشتم، وارد سالن دیگر شدم، سالنی که مربوط به سایپا بود. در همان ابتدا، خودروی قرمزی که در حال چرخش بود دلبری کرد. خودروی تیبای هاچ بک، خودرویی که ظاهری بسیار زیباتر دارد و کمی به خودروهای لوکس نزدیک شده است. چند قدم آن طرف‌تر پراید سبز رنگی هم بود که روی شیشه آن نوشته بودند  atm اتوماتیک.

در کنار این پراید یک خودروی جدید قرار داشت به نام وی 90. خودرویی از نوادگان رنو که قرار است سال 93 وارد بازار شود، هنوز قیمت این خودرو مشخص نیست. کمی آن طرف‌تر پراید وانت سیاه رنگی وجود داشت که همه با دیدن آن ناگهان لبخند می‌زنند. در گوشه کنار این سالن چند کامیون و وانت هم وجود داشت.

 

از سایپا که بگذریم محصولات ایران خودرو خوش‌تر است! محصولاتی که جنجالی به پا کرده است در نوآوری.

یک مشت سمند و یک عدد تندر و آن آخرها یک عدد خودروی کیزاشی موجود بود. نور پردازی غرفه‌ها به شدت خوب بود طوری که آدم یاد قبرستان می‌افتاد! نکته جنجالی این غرفه وجود بروشورهایی با عکس پیکان وانت بود که در قسمت بار خود شتری سوار داشت و نشان می‌دهد پیکان وانت خودرویی قوی است! اما چرا این خودرو سر جایش ایستاده است؟ یا چرا سایه شتر روی زمین نیست؟ چرا کمک فنرهای پیکان از وزن شتر نخوابیده است؟

خدا پدر فتو شاپ را بیامرزد که در تمام زمینه‌ها کارایی دارد.

 

خوب از آنجایی که حجم مطلب زیاد شده است، کم‌کم بحث را جمع می‌کنم. از غرفه‌های دیگر برای‌تان نمی‌گوییم چون بالای 90 درصد آن‌ها چینی بودند و یکی دو تا خودروی کره‌ای و ژاپنی هم آن وسط وجود داشت.

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
bahareh22
bahareh22
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
واقعا از کشور دوست و هم قاره ای چین و ماچین کمال تشکر را داریم...اول
mr.hamed
mr.hamed
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
اوهوم!جالب بود!!نفهمیدی این میتسوبیشی ها چتده؟؟؟
م-نص
م-نص
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
147
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠٦/١٨
١
٠
دمت گرم محمد حسن جان عجب گزارش توپی ....
م-نص
م-نص
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
دم خودت گرم:))
دایی جان
دایی جان
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
چیزی جز تاسف نداارم !!! ماشینامون تو خود ایران حرفی برا گفتن ندارن اونخ اومدیم میخوایم با دنیا رقابت کنیم ! فقط خودمونو با حمایت از صنعت خودرو الاف کردیم و خون مردم رو تو شیشه کردیم ! نه مردممون ماشین خوب سوار میشن نه پیشرفتی تو این صنعت میکنیم ! هعععععععععی
م-نص
م-نص
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
تا زمانی که از بزرگترین و حساس ترین قطعات گرفته تا درزگیر ماشین از خارج وارد میشه همینه دیگه
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
یعنی من شب آخر رفتم از خوشحالی تو پوست خودم نمیگنجیدم! کی فکرشر رو میکرد بتونم پراید وانت رو از نزدیک ببینم ... وقتی که چش تو چش پراید وانت شدم اشک تو چشام جمع شده بود .... خدا یک خیری به این سایپا مطمئن بده که ما رو آرزو به دل نکردن....! / ایول ایول داش محمد حسن رو ایول :) حرف دل من بود ... چی بود این نمایشگاه ! 4-5 ساله همین ماشینارو هی ور میدارن میارن ! هر سالم گرون تر از پارسال ! یعنی تو ایران ماشین مثل فرش دست بافه ! هرچی پا بخوره و قدیمی تر بشه گرونتر میشه ! اونم به لطف مسولین مملکت :)) خدا یک خیر تو مایه های همین پراید وانت به این مسولین خدمت گذار بده !
م-نص
م-نص
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
ممنون عزیزم..............به مسولان تنها ربطی نداره به همه ی ماها ربط داره
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
یک سوال فنی بد اوقت ! گرون شدن ماشن چه ربطی به ما داره ؟
م-نص
م-نص
٩٢/٠٦/١٩
٠
٠
به همه ربط داره...........چرا وقتی کارخانه های کوچک خودرو سازی داشتند ماشینای خوب مونتاژ می کردند و با قیمت مناسب می دادند ما میرفتیم با همون پول پراید و پژو عهد باستان می خریدیم............
b-bahmani
b-bahmani
٩٢/٠٦/١٨
٠
٠
عالی رفیق!
farzaneh_h
farzaneh_h
٩٢/٠٦/١٨
١
٠
یه بار با دوستم رفتیم دو سه سال پیش، کلی بروشور خوشگل نصیبمون شد، بعله، این بود دستاورد من از نمایشگاه خودرو :دی.
جواد اقا
جواد اقا
٩٢/٠٦/١٩
٠
٠
من پارسال رفته بودم خوب بود ولی امسال نرفتم نمی تونم قضاوت کنم
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٦/١٩
٠
٠
من وقتمو واسه این چیزا نمیذارم.....نمایشگاه ماشین!!!دستتون درد نکنه مستر نص
م-نص
م-نص
٩٢/٠٦/١٩
٠
٠
خواهش می کنم..................ولی الان تیکه انداختید دیگه:))
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٦/٢٠
٠
٠
نه به جان خودم....تیکه چیه...
admincheh
admincheh
٩٢/٠٦/١٩
٠
٠
من هر سال می رفتم، پارسال که خیلی مضحک بود تصمیم گرفتم امسال نرفتمم تنها چیزی که عاید من شد تو این سالا چند تا عکس از اتومبیل های تاپ هیوندا و ..بود:)مازراتی ارغوانی بیارن ببینم:)مرسی مستر م نص:))
غ-مريم
غ-مريم
٩٢/٠٦/١٩
٠
٠
من موندم با اين چشماي تنگشون لاكردارا از كجا بازاراي كشوراي ديگه رو نشونه ميرن خدايي ما بايد اين وسعت ميدان ديد رو بزاريم در كوزه آبش و بخوريم
م-نص
م-نص
٩٢/٠٦/١٩
٠
٠
واقعا
رادمهر
رادمهر
٩٢/٠٦/١٩
٠
٠
باز مردم میرن گزارش:))با موتورت رفتی؟؟؟الان دو سه سالی هست وضعش همین شده متاسفانه...یادش بخیر چند سال پیش میرفتیم نمایشگاه ماشین چ ماشینایی میاوردن الان چی میارن...
م-نص
م-نص
٩٢/٠٦/١٩
٠
٠
نه با اتوبوس رفتم داداش:))الان ایکس 33 میارن:)
a-pooryousof
a-pooryousof
٩٢/٠٦/١٩
٠
٠
و در پایان به قول شاعر/ محبوب دلم 206 شم
سحر
سحر
٩٢/٠٦/١٩
٠
٠
خوب شد نرفتیم....این بابای ما که کچلمون کرد اینقد گف بریم بریم.....اینا رو نشونش میدم دلش نسوزه که نرفته.....ممنون از شما :)
sherlok
sherlok
٩٢/٠٦/١٩
٠
٠
بیشتر از این انتظاری نداشتم
Z_M
Z_M
٩٢/٠٦/٢٠
٠
٠
خوشحالم که اصلا از ماشین خوشم نمیاد
mab3740
mab3740
٩٢/٠٦/٢١
٠
٠
ممنون
پربازدیدتریـــن ها