اشتباه نیامدید! این‌جا مسجد است!
گزارشی خواندنی از دو مسجد متفاوت

اشتباه نیامدید! این‌جا مسجد است!

نویسنده : محمد امین شرکت اول

ما در زندگي به موارد غيرعادي زيادي بر مي‌خوريم. چيزي كه آن‌ها را غير عادي كرده، يك تغيير نگرش است و همين تغيير نگرش مي‌تواند باعث جذب افراد شود. مساجد هم در طول تاريخ بايد از چنين رويه‌اي تبعيت مي‌كردند تا مردم از آن‌ها دور نشوند، به همين خاطر من مي‌خواهم دو مسجد متفاوت را در مشهد معرفي كنم و بگويم كه چرا آن‌ها غير عادي هستند!

 

** وقتی کتاب از دیوارهای مسجد بالا می‌رود!

حتی اگر از بیرون مسجد هم نگاه کنی، اولین چیزی است که نظرت را به خودش جلب می‌کند. نزدیک‌تر که می‌شوی حس می‌کنی که مسجد بر دیوارهایی از کتاب بالارفته است. دور تا دور مسجد را قفسه‌های کتاب احاطه کرده است، اين است كه مسجد صنعتگران را از عادي بودن بيرون آورده است. در اين‌جا كتاب‌هايي موجود است كه حتی در كتاب‌خانه آستان قدس هم پيدا نمي‌شوند.

یکی از پیش نمازان مسجد می‌گوید، شروع کار این کتاب خانه از حدود 10 سال پیش بود، با دو قفسه کتاب. کم‌کم و با کمک مردم و نه هیچ ارگان و سازمانی بر تعدادش افزوده شد تا این‌که هم اکنون به بیش از چهارده هزار جلد کتاب رسیده است. ما در اين‌جا كتاب‌هاي خطي و با ارزشي هم داشته‌ايم كه به دليل عدم نياز، آن‌ها را به كتاب خانه آستان قدس اعطا كرديم.

 

از او می‌پرسم که اکثر مساجد شهر کتابخانه‌هایی دارند که مورد استفاده عموم است ولی مردم، آن کتابخانه‌ها را این گونه گسترش نداده‌اند، مگر این‌جا چه تفاوتی با سایر مساجد دارد!؟

- بزرگ‌ترین تفاوتی که این‌جا با سایر کتابخانه‌های سطح شهر دارد این است که این‌جا یک کتابخانه باز است، هیچ ضابطه‌ای برای امانت گرفتن کتاب‌ها نداریم. هر فردی از هر جایی که بیاید بدون آن‌که لازم باشد عضو باشد و یا حتی ما او را بشناسیم، می‌تواند کتاب‌های مورد نظر خود را انتخابی می‌کند. خودش روی قبض‌هایی که آن کنار است، نام کتاب‌ها و مدت زمانی که می‌خواهد آن‌ها را امانت داشته باشد می‌نویسد و آن‌ها را بر می‌دارد و با خود مي‌برد.

 

+ اگر کسی کتاب‌ها را پس ندهد چه؟

- ما این‌جا اصل را بر اعتماد گذاشته‌ایم و همین امر رمز ایجاد چنین کتابخانه‌ای است، افرادی زیادی بودند که آمدند کتاب به امانت گرفتند و از این سیستم خوش‌شان آمد و به این ایمان رسیدند که از کتاب‌ها در این‌جا خیلی بیشتر و بهتر استفاده می‌شود. البته ریزش کتاب هم داریم، ماهی حدود 300 کتاب ریزش داریم ولی در مقابل کتب اهدایی خیلی کم است.

یک بار فردی که اهل مشهد هم نبود آمدن به مسجد ما و بعد از ديدن كتابخانه و مطلع شدن از سبك كاري ما، از اين طرح خوشش آمد و تا الان هر چند وقت يك‌بار از شهر خودش براي‌مان كتاب مي‌فرستند.

تمامي كتاب‌هايي كه ما در اين‌جا داريم يا اهدايي خود مردم است و يا به وسيله كمك مالي آن‌ها را خریده‌ایم.

 

+ كتاب‌هاي اين‌جا چرا كد گذاري نشده، شما اين‌ها را به چه روشي مرتب مي‌كنيد؟

- اين‌جا كتاب‌ها فقط بنا به موضوع و مناسبت‌شان براي سنين متفاوت، تقسيم‌بندي مي‌شود، كتابخانه ما در چهار طبقه احداث شده كه طبقه زير زمين آن مخصوص كتب حوزوي است، در طبقه اول که در همان صحن نمازخانه آقايان است، كتاب‌هايي قرار دارد كه مورد استفاده عموم است و طبقه دوم هم كتابخانه مخصوص بانوان است كه در همان نمازخانه خودشان قرار دارد و در آخر، در طبقه سوم كه هم اكنون در حال احداث است كتابخانه مخصوص كودكان و نوجوانان قرار دارد.

 

** وقتی جوانان محل به پا می‌خیزند

یک مسجد معمولی و نه چندان بزرگ در یک کوچه معمولی و نه چندان شلوغ. مسجدی که جوانان محل آن را سر پا نگه می‌دارند، آنهایی که به قول پیش نماز آن‌جا روی پر قو بزرگ شده‌اند، در این مسجد کف زمین (دست شویی) می‌شویند، شبس‌تان را جارو می‌زنند. مسجد نورالمهدی یک مسجد معمولی است که جوانان محله‌ش آن را از عادی بودن در آورده‌اند.

نمازم را که خواندم به سمت خادم رفتم تا با او صحبتی داشته باشم؛ سید امیر حسین بحرینی 26 سال دارد و دانشجوی دکترا رشته برق قدرت در دانشگاه علم و صنعت و استاد دانشگاه است. الان هم به عنوان خادم، دوشنبه‌ها ظهر، در مسجد نورالهدی خدمت می‌کند.

 

+ تحصیلات شما در تهران است، پس چطورخادم این مسجد هم هستید؟

خانه ما در همسایگی مسجد است و قبل از این‌که من در تهران دانشگاه قبول شوم از خادمان مسجد بودم و الان هم گاه‌گداری مثل ایام عید و یا تابستان و یا میان ترم‌ها به مشهد می‌آیم و سعی می‌کنم برای همان ایام خادمی مسجد را قبول کنم.یکی از اصلی‌ترین چیزهایی که مایه برکت و پیشرفت مادی و معنوی زندگی من بوده همین مسجد و همین خادمی است. این مسجد و کارهایش جزیی از محتوای زندگی من است اگر چه در ظاهر زندگی، من مشغله‌های فراوانی دارم.

 

+ چه کسانی می‌توانند خادم مسجد شوند و این‌ها زیر نظر چه سازمان و یا ارگانی مشغول به کار هستند؟

مسجد ما کاملا مردم نهاد است و کاملا مردمی اداره می‌شود و افرادی که این‌جا برای خادمی می‌آیند بچه‌های محل هستند. ما همه فقط بچه مسجد هستیم و وابسته به هیچ ارگانی نیستیم. نحوه خادمی هم این گونه است که از حدود نیم ساعت قبل اذان در مسجد را باز می‌کنیم و مسجد را برای انجام نماز آماده کنیم، پخش اذان و مراقبت‌های مورد نیاز در حین نماز و به طور کل خدمت‌گذاری مردم کار ماست. نیم ساعت پس از پایان نماز هم در مسجد را می‌بندیم.

 

در صحبت با بچه‌های مسجد فهمیدم که خادمی برای نماز صبح از همه وقت‌ها سخت‌تر است، پرس و جو کردم و فهمیدم خادم نمازهای صبح، جوانی است که کارشناسی ارشد برق از دانشگاه فردوسی دارد و الان هم دارد خودش را برای آزمون دکتری آماده می‌کند. 

از حکایت خادم نداشتن این مسجد که می‌پرسم، بچه‌ها به من می‌گویند که: در اول کار مسجد خادم داشت ولی بنا به مشکلاتی که پیش آمد اعم از مالی و معنوی خادم رفت و مسجد بدون خادم ماند، از آن‌جا که هیئت امناء مسجد پتانسیل بروبچه‌های جوان محله را قبلا دیده بودند تصمیم بر این شد که مسجد را جوانان محل اداره کنند.

راستش مسجد به این باحالی ندیده بودم که دیدم.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
آبان
آبان
٩٢/٠٥/٣٠
٦
٢
عجب مسجدی چه کتاب خونه ای عجب ساختاری داشت :) واقعا آفرین دمشون گرررررررررررررم
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٥/٣٠
٣
٣
چه مسجد باحالی...چی میشد یکی از اینا نزدیک خونه ی ما هم بود...:|...خو مسئولین به فکر باشن دیگه...:)
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/٠٥/٣٠
٤
٢
مسجد را باید مردم بشسازن ، نه مسئولین!!!! چون اینجا پایگاه مردم است نه ...... !!!
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٥/٣٠
٣
٢
باید جوری بشه که همه مسجدا کتابخونه داشته باشن و همه کتابخونه ها یه مسجد کوچولو یا لااقل جایی که نماز بشه توش خوند...ممنونم ادمین ماشا
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٥/٣٠
٥
١
کاش همه مسجدا همین جوری بود! :))
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/٠٥/٣١
٣
٣
با کاش که کاری پیش نمی ره ! خودمون ، خودتون باد یک کاری کنیم ! این درست که که هممون دست به سینه یک گوشه بشینیم و بعدش بگیم کاشکی کاشکی ؟!؟!؟!؟!
سارا
سارا
٩٢/٠٦/٠١
١
٦
کاش به جای این همه مسجد به فکر ساخت مدرسه، مراکز آموزشی و بیمارستان هم بودن! الان تو هر خیابونی چندتا مسجده! تعداد مسجدها داره از تعداد آدمها زیادتر میشه! بازم میگین کاشکی....!
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/٠٦/٠١
٥
١
سارا بانو هر چیزی جای خودش !!!! ما نمی تونیم بگیم چون خیلی از مردم خونه ندارن، کاخ سعد آباد و یا سالن اجلاس سران رو بدیم به اونا توش زندگی کنن!!!! هر چی باید باشه ، و نباید به خاطر کمبود چیزی ، دیگر چیز ها هم کم شوند !!!!
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/٠٥/٣٠
٣
٠
آدرس مسجد اول( مسجد صنعتگران): میدان برق اول خیابان بهار سمت چپ! / مسجد دوم ( مسجد نورالمهدی): حدفاسل میدان فردوسی و چهارراه ابوطالب؛ قرنی34؛ سوزنچی2
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/٠٥/٣٠
٢
٠
این مسجدها رو مردم ساختن نه افرادی از سیارات دیگه؛ این من و شماییم که همون مردمیم!!!! خودمون باید دست به کار بشیم؛ حتی با کار کوچولو !!!!
par!sa
par!sa
٩٢/٠٥/٣٠
١
١
از این مسجدا میخاااام... یه مسجد روبرو خونمونه سالن داره ب چ بزرگی نمدونم چرا کتابخونه شو راه نمیندازن
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/٠٥/٣٠
٢
٠
خو چرا نمیرین همین پیشنهاد رو به اونجا بدین !!!!! اینجوری سبب خیر میشین !!!!
ati200
ati200
٩٢/٠٥/٣٠
١
٠
اره اینجا خیلی خوبه..نزدیک ماهم هست ...
Lonely Girl
Lonely Girl
٩٢/٠٥/٣٠
٠
٠
ما اصلا مسجد نداریم!!!
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/٠٥/٣١
٠
٠
:|
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٥/٣٠
١
٠
واقعا خیلی خوبه این طور کارها مخصوصا برای جوانان و نوجوانان؛ ولی به نظر من بهترین کاری که تو مسجد ها باید انجام بدن اینه که راه و روشی رو برای جذب هرچه بیشتر بچه ها کوچیک (زیر 12 سال) به مسجد انتخاب کنن چون عقیده دارم اگر بچه ها از کودکی با مسجد بزرگ نشن، خیلی کم پیش میاد که وقتی بزرگ تر میشن بتونن با مسجد رفیق شن و مشتری همیشگی مسجد بشن، راه های زیادی هم برای این کار هست ار جمله برگذاری دوره های قرآن به همراه جایزه مثلا هرکی یک سوره از جزو 30 رو بخونه یک جایزه بدن بهش، حالا جایزش هرچقدر هم که از نظر مالی بی ارزش باشه ولی برای بچه ها خیلی با ارزشه چون من خودم تجربش رو داشتم میگم.ممنونم آقا محمد امین گزارش عالی بود.
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/٠٥/٣٠
٢
١
آره؛ خیلی از این سبک کارا هست که تو این دوتا مسجد انجام میشه و به همین خاطره که این دو مسجد رو جزو مساجد موفق در عرصه ی جذب جوانان قرار داده! روحانی مسجد رکن اساسی این موضوع رو یدک می کشه! روحانی مسجد نورالمهدی به نظر من بهترین روحانی ای بود که من تا حالا دیدم!!!!
رادمهر
رادمهر
٩٢/٠٥/٣١
١
١
با علیرضا موافقم...مخصوصا با اشنا کردن کودکان با مساجد ولی برگذاری این مسابقات دیگه راه حلی خوبی نیست واسه الان...تو این دوره همونطور که نا خودآگاه گناه رو ب ادم تزریق می کنن ماهم باید همونطوری نا خوداگاه دین رو تدرسی کنیم...
ف.ش
ف.ش
٩٢/٠٦/٠١
٠
٠
تعريف روحاني اين مسجد رو شنيدم.
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٥/٣١
٠
١
من در مورد این مسجد همین امشب تو 8:30 دیدم خیلی جالب بود
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠٥/٣١
٣
١
ممنون محمد امین گل.امسجد اول خیلی جالب بود.یه کتابخونس واقعا.نشنیده بودم.خیلی خوشحال شدم
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/٠٥/٣١
٠
٠
صحيح ميفرماييد(^_^) بايد اوقاف يه طرحي براي آباد كردن مساجد، واستقبال نسل جوان در مشاركت هاي تيمي وگروهي براي فعاليت در مساجد پياده كنه! مثلا حسينيه محله ما برا اقشار سني مختلف كلاساي متنوعي رو گذاشته كه، استقبال نسبتا خوبي داشته! هيئت امنا بايد باتدبير باشن ويه فكري به حال خاك خوردن مساجد بكنن! خيلي بده اينجور جاها خالي از جمعيت باشه!
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/٠٦/٠١
١
٠
به نظر من نباید ما منتظر ارگان ها باشیم !!!! خود مردم کاری بکنند، چون هرچه مردمی تر ، استقبال بیشتر !!!!
khan
khan
٩٢/٠٦/٠١
١
٠
احســـــــــــــــــــــــنت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
h-hidarpoor
h-hidarpoor
٩٢/٠٦/٠١
٠
٠
سلام/ گزارش عالی ای بود ... خدا قوت... واقعا مسجد میتونه بهترین پایگاه برای جذب باشه... کتابخانه دار کردن مساجد یا همین کانون های فرهنگی هنری کارای خیلی خوب و تاثیرگذاری ان... هنوز هم می شه کار کرد مثلا مسجد های جدید یا مسجدهایی که فضای اضافه ای دارن رو میشه برای مهد هم استفاده کرد مهدهای کودک قرآنی داخل مسجد... این بچه ها دیگه آسیب پذیری شون به صفر می رسه... واقعا داشتن مهد یا پارک تفریحی در داخل یا کنار مسجد خیلی تاثیر گذاره... متاسفانه ما مراسم ختم نزدیکانمون رو می بریم تو مسجد برای همین هر وقت از کنار اون مسجد می گذریم یه خاطره تلخ مواجه می شیم اما تو مثلا دین مسیح مراسم عقد دو جوون رو تو کلیسا برگزار می کنن اونا هر وقت می رن تو کلیسا یا از کنارش می گذرن یاد بهترین لحظه زندگی شون می افتن... باید مسجد ها رو پربار کرد...
ف.ش
ف.ش
٩٢/٠٦/٠١
٠
٠
مسجد صنعتگران رو تابحال يكبار رفتم. در واقع براي يك سخنراني اي از طريق جايي برام اسمس اومد كه رفتم و نماز مغرب و بعد سخنراني. مسجد جالبي بود. بابا خيلي اين مسجد رو دوست داره. اگه اون طرفها باشه و تايم اذان باشه، حتما ميره اونجا براي نماز. اينكه دوبار نمازجماعت ميخونن هم باحاله. هميشه هم كتابهاي اضافي شو مي بره ميده اونجا. ميگه اونجا مطمئنم استفاده ميشه / اين مسجد نورالمهدي همون مسجديه كه توي قره ني هستش و آقاي ضرابي (دوستتون رو ميگم) هم ميرن؟ اگه اونه، تعريفشو شنيدم و براي يكي از سخنراني ها دعوت شدم كه متاسفانه نشد برم./ از نورالمهدي عكس ننداختين چرا؟ / ممنون از گزارشتون.
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/٠٦/٠١
١
٠
خیلی برنامه های متنوعی دارن این دوتا مسجد/آره مسجد نورالمهدی همون مسجده !دوربینم رو جاگذاشته بودم موقعی که رفتم اون جا !!!! :))
ف.ش
ف.ش
٩٢/٠٦/٠٢
٠
٠
شما هم معمولا همین مسجد میرید؟ یعنی نورالمهدی
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/٠٦/٠٢
١
٠
بعله؛ معمولاً من تمامی مراسمات مذهبی رو که این مسجد مراسم میگیره من شرکت می کنم!
روح الله
روح الله
٩٤/٠١/١٥
٢
١
سلام دوستان من یکی از افتخاراتم اینه که از بچگی تو مسجدصنعتگران بزرگ شدم الانم عکسم بود، منو بچه های گروهم یهویی...
سیدمحمد
سیدمحمد
٩٤/٠٥/١٥
٢
٣
سلام دوستان من13سال دارم واز10سالگی انجادرس می خواندم.فکرنکنید این مسجدقشنگ نه میدونین برای چی خوب نیست چون بچه هارو زودمیخوان دامادکنن.همین دوست من14ساله دامادشد به همین دلیل من دیگه مسجدصنعتگران نرفتم
پربازدیدتریـــن ها