نمی‌شود؛ نامحرم است!
خاطرات یک سفر

نمی‌شود؛ نامحرم است!

نویسنده : ati

با دانشگاه رفته بودیم اردو، قم-تهران-شمال. جای‌تان خالی، خیلی خوش گذشت، خصوصا در راه. جو بسیار شادی بود، تا این‌که به شمال رسیدیم و بعد از مستقر شدن در ویلا، به ساحل رفتیم. بچه‌ها داخل آب توپ بازی می‌کردن و حسابی مشغول بودند. فاطمه هم گاهی از دریا با ما که در ساحل بودیم بای بای می‌کرد که در یک لحظه زیرپاش خالی شد.

اول فکر کردیم با ما بای بای می‌کند ولی یکهو متوجه شدیم که دارد غرق می‌شود. همه به سمت ساحل دویدیم، کسی از آن جمع شنا یاد نداشت. فاخته هم رفت توی آب که به فاطمه کمک کند اما او هم داشت غرق می‌شد.

درهمین بین یکی از راننده‌ها گفت که آقای ربیعی راننده یکی از اتوبوس‌ها شناگر ماهری است. به سمت اقای ربیعی که صحنه غرق شدن بچه‌ها را نظاره می‌کرد دویدیم و جیغ زدیم چرا ایستادی، مگر نمی‌بینی دارند غرق می‌شوند، برو کمک کن، چرا زل زدی؟

اقای ربیعی درکمال خونسردی گفت: نمی‌توانم کمک کنم. آخر اونا نامحرمند. با شنیدن این حرف از عصبانیت منفجر شدیم ولی هر چه اصرار کردیم و دلیل آوردیم که نجات آن‌ها واجب تر است اهمیت نداد.

 

فاطمه و فاخته جلوی چشم‌های‌مان داشتند غرق می‌شدند و کاری از ما ساخته نبود. یک دفعه یکی از دخترهایی که داخل ویلا بود و متوجه غرق شدن بچه‌ها شده بود، خودش را به ساحل رساند و در لحظه آخر هر دوی‌شان را نجات داد. روز خیلی بدی بود، نزدیک بود مسافرت‌مان به عزا تبدیل شود.

و من  نمی‌دانم آن راننده چطور می‌توانست با وجدانش کنار بیاید، اگر این دو دختر جوان غرق می‌شدند؟! آیا نجات جان انسان مهم‌تر و و اجب‌تر از بحث نامحرمی نیست؟ کاش مردم ما دین را درست بیاموزند و بفهمند در دین ما در خیلی موارد  استثنا وجود دارد و هیج جای دین ما نیامده اگر نامحرمی به کم احتیاج داشت به او کمک نشود.

بلکه گفته شده نجات انسان واجب‌تر است پس باید به او کمک کرد. نمی‌دانم چرا شناخت ما از دین‌مان این‌قدر کم است؟ و همه‌مان ادعا داریم دین را بهتر از بقیه می‌شناسیم. کاش کمی در مورد دین‌مان بیشتر تحقیق کنیم.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/٠٦/٠٩
٤
٠
اسلام قوانینش در موقع اضطرار قابل انعطاف است؛ مثل خوردن گوشت مردار در موقع قحط سالی و ناچاری و .... / اسلام خوارجی که می گویند همینی بود که شما گفتین، اصل و پایه ی اسلام یعنی امیر المومنین نیز جلوی کارهای آن ها ایستاد و ......
ati200
ati200
٩٢/٠٦/١٠
٠
٠
بله منم همین و میگم
m_sana
m_sana
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
نمیدونم چی بگم جز این که این روزا همه بی تفاوت شدیم رفته بودیم کنار یک دریاچه که یک بچه افتاد و داشت دست و پا میزد ولی اطرافیان فقط نگاه میکردن تا این که مادر بچه خودشو انداخت و یک نفر دیگه هم بعدش بچه رو درآوردند ولی همه بعد از این که خوب تماشا کردن فقط گفتن خدا رحم کرد خوب بابا یه کاری بکننین نه این که فقط تماشا!!!
ahkiani
ahkiani
٩٢/٠٦/٠٩
١
٠
این موضوع برای من پیش اومد 4 سال پیش تو انزلی و دوتا خانوم داشتند غرق میشدند من و پدرم به کممشون رفتیم و نجاتشون دادیم!:)
khan
khan
٩٢/٠٦/١٠
٠
٠
ایول حضور به موقع!!! :)
ati200
ati200
٩٢/٠٦/١٠
٠
٠
احسنت
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
برا خودم منم همین اتفاق افتاده...پارسال زمستون پام لیز خورد افتادم تو جوب...اونجا فقط یه مرده واستاده بود نگاهم میکرد...یه پیرمرده هم بود...به مرده گفت دست دختره رو بگیر بکشش بالا..مرده گفت نع..نامحرمه...هیچی دیگه از اخر خودم به هزار مصیبت خودم رو کشیدم بالا...تا یه هفته بعدش کمرم و پاهام و دستام دردی داشتن که نپرس..>:|
ati200
ati200
٩٢/٠٦/١٠
٠
٠
اخی بعضی ها خیلی افراط گران
mahsa-s
mahsa-s
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
نمیشه چیزی گفت.خودمونم همینجوریم.یادگرفتیم.چیزای اشتباه یادگرفتیم و...هعیییییی تشکر.خوب بود!
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
خدا شفا بده همه رو .... :| :| باز خدا رو شکر خطر برطرف شد
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
خب اسلام دین منعطفیه ... تو وقت اضطرار قضیه فرق می کرد و اون آقا باید کمک می کردن ....
a_yousefi
a_yousefi
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
باید خجالت بکشه
neyosha
neyosha
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
..................................:((((((((((((((((((((
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
اون آقا باید متاسف باشن واسه خودشون...واقعا که.
mr.hamed
mr.hamed
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
هعییییییی ینی من اونجا بودم میزدم راننده رو له می کردم ها
Paeez
Paeez
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
توجیهشون بیشتر مضحکه تا توجیه!!!!!شناخت هر چیزی مثل یه نور می مونه که باعث میشه ما درکمون از تاریکی تغییر کنه..
Z-SEDAGHAT
Z-SEDAGHAT
٩٢/٠٦/١٠
٠
٠
واقعا برای این افراد متاسفم که با درک ضعیف خودشون دین رو بد جلوه میدن
faeze
faeze
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
خب خدارو شکر که به خیر گذشته
ghazale
ghazale
٩٢/٠٦/٠٩
١
٠
وااای ... چطوری تونشته راحت بشینه و غرق شدن یه آدمو نگا کنه ؟ نکه همه کارامون درست و اسلامیه ! فقط مونده مشکل نامحرمی با یه آدمی که دار غرق میشه ! داره میمیره !
ghazale
ghazale
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
خدا رو شکر ولی به خیر گذشت .. وای خدا
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
فکر میکنم اون راننده بیشتر از این که نگران محرم نا محرم بوده باشه نگران جون خودش بوده ! یعنی میترسیده خودشم غرق بشه! وگرنه این توجیه اصلا عقلانی و منطقی نیست ! به هیچ وجه!
دريا
دريا
٩٢/٠٦/٢٠
٠
٠
زود قضاوت نكن برادررررررررررررررررررررر!!!!!!!!!!!!
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
بعضی ها اصل و فراموش کردن...فرع و چسبیدن...اینا جزو همون دسته آدمان که قبلا باهم حرف زدیم آتی جون.........بله..........زیادن..خیلی......
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
واقعا که !!شاید هم اون آقا نمیخواسته کمک کنه این بهانه رو آورده باز خوبه به خیرگذشته
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٦/٠٩
١
٠
تو اسلام هم اومده که دکتر محرم آدمه...اونجا هم اون شخص حکم یک دکتر رو داشته...ولی واقعا آدم احمقی بوده...بی نهایت احمق و بدبخت!!!!
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٦/٠٩
٠
٠
خداوندا......يني بايد بري بميري ديگه واقعا...با اين كار....مطمئنا اول اينكه ميترسيدن يا ديگه خيلي بد دين و ايمان توش جا افتاده
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٦/١٠
٠
٠
من هنوز چشمام قد گردو شده چیه مگه خوب چشمام ریزه نهایتش بشه قد گردو ولی از شوخی گذشته اگر اتفاقی واسه دوستاتون میفتاد اون آقا عذاب وجدان نمیگرفت ؟ چه بهانه مزخرفی محرم نامحرم اونم اونجا واون لحظه مسخره ترین بهانه ای بوده که میشده بیاره
ati200
ati200
٩٢/٠٦/١٠
٠
٠
اون اقا باخیال راحت صحنه رو نظاره میکردن..و هندوانه میل می فرمودن دراون لحظه
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٦/١٠
٠
١
حالا رسیدید به همون حرف من که تو اون مطلب که نوشته بودید مردا چرا بی غیرتن و من گفتم ما نمیخواستیم اینطوی باشیم ولی جامعه مارو اینجوری بار آورده....اونجا کسی حرفمو نفهمید/ولی فک کنم الان دیگه متوجه حرفم شدید!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٦/١٠
٠
٠
میدونین اون بابا اگه میخواست کمک کنه و کمک میکرد ممکن بود بعدش طرف چندین صاحب پیدا میکرد و شاکی که چرا اینکارو کردی اونجا خانومم بوده و اینکه اصلا تو وکیل وصی مردمی یا خیلی چیزای دیگه که میدونم بیخوده ...ولی خب گفته میشد...و طرف یه چیزی هم بدهکار میشد....مثل الان که اگه دزد خونتو زد اگه دنبالش کنی افتاد پاش یا جایش شکست باید دیشو بدید.....این جوری دوستان.......
Vania
Vania
٩٢/٠٦/١٠
١
٠
فکر نمیکنم هم چین اتفاقی می افتاد.اون لحظه موضوع نجات جون یه آدم بوده.ولی خانومی برای کمک نبوده وظیفه اون آقابوده که کمک کنه.بهونشون هم خیلی مزخرف بوده
khan
khan
٩٢/٠٦/١٠
٠
٠
وانیا فکر بکن...چون هم چین اتفاقی می افتاد...
ati200
ati200
٩٢/٠٦/١٠
٠
٠
جایی که ما رفتیم ساحل اختصاصی بود..جزما کسی نبود که بهش چیزی بگه..درضمن دانشجو بودیم.نه خانوادگی
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠٦/١٠
٠
٠
اون رارنده هه رو میاوردین مشهد میبستینش به ضریح امام رضا (ع) شاید شفا پیدا میکرد خدایی.بعضام بابا انگاری مغزشونو یا خمپاره 120 زدن.اگه اینجوری بود که طرف مثلا پزشک جراحه میگه من این خانومو عمل نمیکنم چون نامحرمه.حقش بود همونجا میبستینش رو زمین و با ماشین از روش رد میشدین.اینا از آمریکا و انگلیس برای ما خطرشون بیشتره.اینا بیشتر به اسلام صدمه میزنن.
ati200
ati200
٩٢/٠٦/١٠
٠
٠
خودش مشهدی بود دیگه ..باید این کارو می کردیم خب
پربازدیدتریـــن ها