در جست‌وجوی آرامش
روش‌هایی عملی برای رسیدن به آرامش

در جست‌وجوی آرامش

نویسنده : آوین

آیا از زندگی روزمره و فشارهای روانی که هر روز متحمل می‌شوید خسته شده‌اید؟ آیا می‌دانید برای رسیدن به آرامش درونی چه کار کنید؟ زندگی هر یک از ما انسان‌ها مملو از استرس‌ها، ترس‌ها و اضطراب‌هاست. گاه این استرس‌ها چنان شدید و زیاد می‌شوند که باورمان می‌شود زندگی فقط به همین صورت است و صورت دیگری ندارد. اما روان شناسان، روانکاوان و رفتارشناسان، همگی بر این باورند که به رغم تمام این استرس‌ها و دل‌مشغولی‌ها می‌توان لحظاتی را خلق کرد که همراه با آرامش باشد. آن‌ها برای رسیدن به این لحظات چهار نکته را پیشنهاد کرده‌اند. 

 

1. نقاط ضعف خود را بپذیرید

به گفته دومینیک میلر، روانکاو: «نگرانی یا اندوه همواره نشان دهنده امری واقعی است که در درون ما می‌گذرد. بهتر است به جای تلاش برای از بین بردن آن‌ها، سعی کنیم علت‌شان را بفهمیم.» درک عمیق منشأ اضطراب و کار کردن روی خود به ما امکان می‌دهد مسائل را روشن‌تر ببینیم. این روان‌کاو ادامه می‌دهد: «اگر لحظاتی توأم با آرامش داشته باشیم، می‌دانیم که این لحظات ادامه‌دار نیستند. در واقع، به دنبال نبود هرگونه تنش و کشش، درونی بودن اشتباه است و ناآگاهی از طبیعت درون را نشان می‌دهد، زیرا انسان در عمق وجود خود، آن‌قدر که مشتاق لحظات هیجان انگیز است، مشتاق آرامش نیست.»

پذیرفتن تضادها و ضعف‌های خود، مرحله‌ای ضروری است. این احساسات که در روان‌کاوی «بیمارگونه» توصیف شده‌اند، بدون این‌که بخواهند از ما مردان و زنان بدی بسازند، ما را وادار به عمل می‌کنند. مسئله این است که چگونه ناراحتی‌های‌مان را تغییر دهیم. بعضی‌ها راه خلق هنری را برمی‌گزینند و برخی دیگر به فعالیت‌های خیرخواهانه رومی‌آورند و همین «تغییر ناگهانی» است که آرامش به وجود می‌آورد.

 

2. به جسم خود مسلط باشید

میشل دکلرک، روان شناس فرانسوی، هشدار می‌دهد، احساس منفی پیامی است از جسم به روح. بنابراین، اشتباه است که از روح انتظار داشته باشیم بدون کمک جسم از احساسات منفی خلاص شود. اگر گاهی نمی‌توانیم در مقابل آشفتگی ذهنی که مثلا به ما می‌قبولاند که هرگز موفق نمی‌شویم، کاری انجام دهیم، می‌توانیم ببینیم جسم‌مان از ما چه می‌خواهد. برای این‌که حالات روحی ما با تصورات‌مان تقویت نشود و برای این‌که اجازه ندهیم اضطراب بر ما چیره شود، مکثی چند دقیقه‌ای می‌تواند زمان و پریشان گویی ما را متوقف کند. در این میان، نقش اساسی تنفس را فراموش نکنیم؛ دم و بازدم عمیق باعث انبساط جسم و روح می‌شود

 

3. از مال و ثروت کاذب دل بکنید

الکساندر ژولین، روان شناس روسی می‌گوید: «دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم ما را به این باور می‌رساند که آرامش با ثروت به دست می‌آید، در حالی که آرامش در وجود انسان یافت می‌شود. در این بین، تبلیغات گسترده هم ما را متقاعد می‌کند که بیشتر داشتن، به معنی بهتر بودن است. خیلی پیش از اختراع تلویزیون و پیدایش چنین تبلیغاتی، مذهبیون از «اموال کاذب» می‌گفتند و آن‌ها را اشیای فریبنده می‌نامیدند. از این‌که نمی‌توانیم آخرین مدل بازی را به کودک‌مان هدیه دهیم، ناراحت می‌شویم. از این‌که در خانه بزرگ‌تری زندگی نمی‌کنیم سرخورده می‌شویم. در عذابیم از تحصیلاتی که نداریم.

 

4. توجه کامل را در خود پرورش دهید

برانژر کازینی، روان شناس ایتالیایی، می‌گوید تمرین‌های روحی برای افزایش لحظات توأم با آرامش ضروری است. برای مثال، اگر سعی کنیم روی زمان حال تمرکز کنیم، وضع درونی ما کاملا عوض می‌شود، عطش به آینده و ترسی که همراهی‌اش می‌کند و به همین ترتیب، گذشته و حس پشیمانی توأم با آن تضعیف می‌شود.  باید به خویشتن، به چیزی که به آن می‌اندیشیم، به کاری که انجام می‌دهیم و همچنین به دنیا، صداها، بوها و سکوتی که اطراف ما را احاطه کرده است بیشتر توجه کنیم. یک لبخند واقعی و یک سلام از صمیم قلب می تواند مفهوم توجه کامل را تحقق ببخشد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
neyosha
neyosha
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
...one.........
ghazale
ghazale
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
این دفه رو فک کنم دیگه راهی برای نجات نیست ! کشته خواهی شد:))
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
یو آر دی...
neyosha
neyosha
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
مرسي
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
واقعاااااااااااااا عالی بود مرسی ... سعی می کنم انجام بدم
آبان
آبان
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
بله با این خیلی مواقفم:یک لبخند واقعی و یک سلام از صمیم قلب می تواند مفهوم توجه کامل را تحقق ببخشد
ghazale
ghazale
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
:))) مرسی خیلی خوب و درست بود همش :) مخصوصا سومی .. هر چی بیشتر پول داشته باشی نگرانی هاتم بیشتره .. هر که بامش بیش برفش بیشتر :)
غ-مريم
غ-مريم
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
الا بذكر الله تطمئن القلوب اينم اضافه كنين
میلاد
میلاد
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
آره...موافقم
سیاسفید
سیاسفید
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
متشکرم!مستفیدشدم!!
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
به دنیا، صداها، بوها و سکوتی که اطراف ما را احاطه کرده است بیشتر توجه کنیم. یک لبخند واقعی و یک سلام از صمیم قلب می تواند مفهوم توجه کامل را تحقق ببخشد. آورین عالی بود مخصوصا نتیجه گیری
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
سپاس
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
به نظر من مورد 4 از همه مهمتره برای من حداقل اینطوره ... ممنونم خیلی جالب و مفید بود.
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
ممنون...
سحر
سحر
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
خیلی هم خوب....سپاس
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
مفید بود ممنون از شما
khan
khan
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
آوین؟ اسم ایرانیه؟ میشه بگید معنیش چیه؟ ما از پشت کوه اومدیم...نه با فرغون بلکه با سایپا اومدیم، خودشم سایپای آبی
سحر
سحر
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
فک کنم ریشش باید کردی باشه به معنی عشق یه معنی دیگه هم داره به معنی آب زلال و پاک....در ضمن اسم دخترانست!!!
آوین
آوین
٩٢/٠٦/٠٨
٠
٠
آوین به معنای زندگی هم هست.
Vania
Vania
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
و در کنار همه اینها بزرگترین منبع برلی رسیدن به آرامش جدا شدن از تعلقات دنیایی و اتصال به منبع اصلی آرامشه. "الا بذکرالله تطمئن القلوب"
پربازدیدتریـــن ها