فیرپلی ممنوع!
دایی؛ داعیه‌دار حرکتی به شدت ناپسند

فیرپلی ممنوع!

نویسنده : سیدامیرحسین مرتضوی

دایی داعیه‌دار حرکتی شده که به شدت غیراخلاقی، مذموم و ناپسند است! هنوز که هنوز است «تحصیل‌کرده» یک صفت بارز و محدود در فوتبال ایران است. با این حساب علی دایی یک استثنا بود و از خیلی وقت پیش، خیلی‌ها روی او حساب می‌کردند. یک تحصیل کرده معتبرترین دانشگاه صنعتی خاورمیانه که فرنگ رفته و فوتبال روز دنیا را دیده و می‌تواند نسلی جدید در فوتبال ایران بیافریند.

 

اتفاقا خود دایی هم این نقش را باور داشت و با جاه‌طلبی منحصر به فردش پروسه تبدیل شدن از یک بازیکن به مربی را خیلی زود طی کرد و البته خیلی زود امیدهای امیدواران نسبت به او کمرنگ و کمرنگ‌تر شد. علی دایی کت و شلوار پوش، جز یکی دوبازی که تسبیح در دست، روی نیمکت ذکر می‌گفت، با فریادهای عصبی‌اش کنار خط، جزو شبیه‌ترین مربیان هم‌نسلش به نسل گذشته مربیان وطنی بود؛ همان‌هایی که قاعده فوتبال بودند و قرار بود دایی استثنای این قاعده باشد.

 

او بعد از شکستن رکوردهای زیادی در دوران بازیگری، در دوران مربیگری همچنان رکوردشکن است اما رکوردهای دوران مربیگری او نه تنها افتخاری برای او و فوتبال ایران به دنبال ندارد، که از شان و اعتبار خودش می‌کاهد و دل‌بستگان به این اسطوره را هم دلسرد و سرشکسته می‌کند. این همان اسطوره‌ای است که قرار بود متفاوت باشد اما حالا همرنگ جماعت شده و در مسابقه با نسخه‌های رایج، گوی سبقت را هم از آنان می‌رباید. چرخش‌های اعجاب‌آور دارد، روزی در دشمنی با رویانیان از هیچ گونه اقدام و گفتاری فروگذار نمی‌کند و روزی بزرگ‌ترین حامی سردار می‌شود. یک روز در تعریف و تمجید علی کریمی افراط می‌کند و چندی بعد با او سرشاخ می‌شود. روی خط برنامه زنده تلویزیونی می‌آید و با بی‌احترامی کارشناس برنامه را زیر سوال می‌برد، چرا که معتقد است بزرگ‌ترین داورهای دنیا «برای او» سوت زده‌اند!

 

می‌شود از این اقدامات دایی یک لیست بلند بالا تهیه کرد اما هیچ کدام از این‌ها مانند رویه جدید او خطرناک نیست. او داعیه‌دار حرکتی شده که به شدت غیراخلاقی، مذموم و ناپسند است. دایی به شاگردانش می‌گوید در هنگام مصدوم شدن و یا تظاهر به مصدومیت بازیکنان حریف، توپ را بیرون نزنند. احتمالا خیلی هم به خودش افتخار می‌کند و این را ابداعی جدید و در زمره افتخاراتش می‌داند. چندی پیش شاگردان دایی با مس همین کار را کردند، قبلا هم کرده بودند.

 

اما آقای دایی، آقای اسطوره تحصلیکرده در دانشگاه شریف؛ شما مجاز هستی با کارنامه و افتخاراتت هر کاری بکنی، حتی مجازی همه امیدهای‌مان را ناامید کنی اما مجاز نیستی بی‌اخلاقی را تجویز و ترویج کنی. هیچ می‌دانی اگر در صحنه‌ای بازیکن حریف دچار ایست قلبی شده باشد، یا ضربه به سرش وارد شده باشد و تیم تو توپ را به اوت نزند، چه فاجعه‌ای رخ می‌دهد؟ آقای مهندس، هیچ دکتری از راه دور نمی‌تواند تشخیص بدهد که یک بازیکن واقعا دچار مشکل شده، پس تو چطور از کنار زمین این‌طور بی‌محابا و بی‌فکر، دستور به خطر انداختن جان بازیکنان تیم حریف را صادر می‌کنی؟

 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
آبان
آبان
٩٢/٠٥/٢٣
٠
٠
عجب که این طور! هعییییی بابا!
tanha
tanha
٩٢/٠٥/٢٥
٠
٠
بعله همین طور
jalal
jalal
٩٢/٠٥/٢٣
١
٠
کاملا موافقم.جالب است که فصل قبل لیگ برتر ادعا می کرد تیم های حریف ناجوانمردانه بازی می کنند
رادمهر
رادمهر
٩٢/٠٥/٢٣
٣
٠
ادبیات خیلی بدی دارن ایشون:|
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٥/٢٣
١
٠
موافقم...خیلی بد
t.m
t.m
٩٢/٠٥/٢٣
٢
٠
تشخیصش واقعن سخته! چون میشه واقن فهمید که بازیکن تمارض کرده یا نه, ولی خب صحبتهای برنامه ی90 هم ... چی بگم:(
mr.hamed
mr.hamed
٩٢/٠٥/٢٣
٠
٠
حالا خودتون رو ناراحت و درگیر نکنین
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٥/٢٣
٢
٠
فک کنم الگوی فوتبالی ها باشه همین آقای دایی...هعــــی...چه الگوی برازنده ای واقعا...:(
پرسپولیسی
پرسپولیسی
٩٢/٠٥/٢٣
٠
١
همین فیرپلی از جذابیت فوتبال کم میکنه مثلا بعضی بازیکنا وقتی می بینن تیم حریف داره گل می زنه خودشون رو زمین می اندازن
ساحل مهربانی
ساحل مهربانی
٩٢/٠٥/٢٣
٠
٢
من جدیدن ک بازیا رو نگا نمیکنم. چون به هر چی شبیه جز به فوتبال/ اینکه توپ را بازیکنانش بیرون نزنن، کاملن غیر اخلاقی هس /// ولی هنوزم معتقدم علی دایی یه مرد بزرگیه / این که تو اروپا اونطوری بوده و اینجا اینطوریه با این ک خودش منتقد مربیان قدیمی بوده به این دلیل هست ک اون الان تو این سیستم داره کار می کنه و سیستم فوتبال ما چنین آدمایی رو بار میاره حتا اگه خوده فرد نخواد.
سیاسفید
سیاسفید
٩٢/٠٥/٢٣
٠
٠
خب موقعیت ادماروعوض میکنه.اماهر ادمی درنهایت خودش تصمیم میگیره که چطور رفتارکنه.
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٥/٢٣
٠
٠
نظری نمیتونم داشتته باشم
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٥/٢٣
٠
٠
....................
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٥/٢٣
١
٠
از دایی خیلی خوشم نمیاد به خاطر طرز صحبت کردنش....
dr.maRYam
dr.maRYam
٩٢/٠٥/٢٣
٠
٠
واقعا زمانی که بازیکن بود دوسش داشتم .. مصوصا اون پرش های بعد گل زدنش!! الان.. اصلأ.
mahshid
mahshid
٩٢/٠٥/٢٣
٠
١
اصلا موافق حرفتون نیستم شمادر موقعیت ایشون نیستید و اجازه ندارید تمام دوره ی فوتبالی ایشوون رو زیر سوال ببیرید
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٥/٢٤
٠
٠
دایی اشطوره ی ما پرسپولیسیاست...ولی منم بعضی حرفاشونو قبول ندارم...
ati200
ati200
٩٢/٠٥/٢٥
٠
٠
درسته
mahdi_vals
mahdi_vals
٩٢/٠٥/٢٦
٠
٠
اقای دایی در این حرکت ناشایست هتریک کردن......هر سه بارم در پرسپولیس بودن.....اتفاقای استیل اذین و گریه ی سوشا مکانی رو یادتونه که؟؟؟؟
mab3740
mab3740
٩٢/٠٦/١٣
٠
٠
ممنون
پربازدیدتریـــن ها