روز جوانه زدن!
زمان اعطای جوایز مسابقه است...

روز جوانه زدن!

نویسنده : محمد امین شرکت اول

یک ماه عبادت، یک ماه نزدیک‌تر شد به معبود خویش و یک ماه راه دادن معنویت به دل‌های‌مان و چه زیباست فصل‌الخطاب این یک ماه عاشقی که شروعیست دوباره. هر مؤمنی در این روز، شبیه جوانه شادابی است که از همین امروز، دوباره در زمین بِکر وجودش کاشته شده است؛ چون کودکی که از لحظه حالا، به بلوغ زندگی رسیده باشد. دوباره باید شروع کند، فرصتی دوباره دارد که گذشته‌اش را جبران کند، خدایش چنین فرصتی را به او می‌دهد، به پاس تشکر از یک ماه بنده بودن او. عطر و بوی معنویت ماه رمضان انسان را پس از یازده ماه دوباره به سمت خدا می‌کشاند. یازده ماه تلاش برای دنیا، مهمانی خدا در همان بخشش اوست، او ما را در رحمت خود مهمان می‌کند ولی وای بر کسی که از این فرصت هم استفاده نکند.

 

امام حسن (علیه السلام)  می‌فرمایند که تمامی عباداتی که در این ماه انجام می‌دهیم مانند مسابقه‌ای‌ است بین افراد. و روز عید زمان اعطای جوایز آن مسابقه است و خوشا به حال کسی که برنده این مسابقه باشد! 

این روز فقط روز عید نیست؛ این روز، روز نو شدن است، مثل درختانی که دوباره در بهار زنده می‌شوند و دوباره شروع به زندگی می‌کنند. این روز بهانه‏ای خالقانه است برای کرامت و بخشندگی؛ فرصتی است تکرار نشدنی، برای اجابت همه نیازهایی که چشم به آستان رمضان دوخته بودند. پس درمی‏یابیم این شکوه مبارک را و با هم ترانه عبودیت را بخوانیم؛ چرا که همگان معترفیم بر عطش وصل و مرتکبیم بر شور مسلمانی!

 

در نماز شروع، دست دعا به درگاهش بالا می‌آوریم، او را صفات زیبایش می‌خوانیم، به حق این روز قسمش می‌دهیم، اهل بیتش را به درگاهش واسط قرار می‌دهیم و در آخر همان را از او می‌خواهیم که صالحان و مومنان و عابدانش از او خواستند و پناه می‌‎بریم به او از همان‌هایی که خوبانش به او پناه آوردند.

و چه زیبا حضرت امیر (علیه السلام) عظمت این روز را توصیف می‌کنند، ایشان در تشبیهی زیبا دراین باره می‌فرمایند: اين روز شباهت زيادی به روز قيامت دارد. پس با خروج از منازل و رهسپارى به سوى جايگاه نماز عيد، خروج‌تان را از قبر و رفتن‌تان را به سوى پروردگار به ياد آوريد، و با ايستادن در جايگاه نماز، ايستادن در برابر پروردگارتان را يادكنيد، و با بازگشت به سوى منازل خود، بازگشت‌تان به سوى منازلتان در بهشت برين را متذكر شويد. (ميزان الحكمه، محمدى رى شهرى، ج 7، ص 131-132)

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
التماس دعا تو اخرین شب ماه مبارک رمضان....
ar_gholizade
ar_gholizade
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
به قول افسانه بانو "سپاس" !
mahshid
mahshid
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
مغسی عالی بود
a-pooryousof
a-pooryousof
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
خيلي خوب بود
ati200
ati200
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
متشکر
amin20
amin20
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
thanks
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
حضرت علی (ع) چه زیبا این روز را تشبیه کردند . خدا کنه همیشه همین طور بمونیم خدا کنه . سپاس
nima
nima
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
ممنون خوب بود التماس دعا
Eli-soltani
Eli-soltani
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
چه زود این مهمونی تموم شد احساس میکنم بازم قدر مهمونی خوبتو ندونستم خداجون ... ینی سال دیگه هم دعوتم میکنی؟ هعیییی / پیشاپیش عیدتون مبارک دوستان نماز عید فطر خیلی باصفاست امیدوارم بتونیم همگی شرکت کنیم ... ممنونم آقای شرکت اول
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
مرسی...التماس دعا..خیلی ممنون
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
التماس دعا ی مخصوص
کیوکو1
کیوکو1
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
تشکر
h-hidarpoor
h-hidarpoor
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
امشب اسامی پذیرفته شدگان ماه رمضان را اعلام می کنند، یادمان باشد انتخاب رشته ها به عهده خودمان است!!
mahsa-s
mahsa-s
٩٢/٠٥/١٨
٠
٠
من هستم یا نه؟!1زودبازش کن ببینم اسمم هست!
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٥/١٨
٠
٠
ممنون
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٥/١٨
٠
٠
تشكر
mahsa-s
mahsa-s
٩٢/٠٥/١٨
٠
٠
ممنونم خیلی ناز بود......
پربازدیدتریـــن ها