دروغ های مادرم

دروغ های مادرم

نویسنده : ati
داستان من از زمان تولدم شروع می‎ شود. تنها فرزند خانواده بودم؛ سخت فقیر بودیم و تهی‎دست و هیچگاه غذا به اندازه کافی نداشتیم. روزی قدری برنج به دست آوردیم تا رفع گرسنگی کنیم. مادرم سهم خودش را هم به من داد، یعنی از بشقاب خودش به درون بشقاب من ریخت و گفت: فرزندم برنج بخور، من گرسنه نیستم. و این اولین دروغی بود که به من گفت.
 
زمان گذشت و قدری بزرگتر شدم. مادرم کارهای منزل را تمام می‎کرد و بعد برای صید ماهی به نهر کوچکی که در کنار منزل‌مان بود می‏رفت. مادرم دوست داشت من ماهی بخورم تا رشد و نمو خوبی داشته باشم. یک دفعه توانست به فضل خداوند دو ماهی صید کند. به سرعت به خانه بازگشت و غذا را آماده کرد و دو ماهی را جلوی من گذاشت. شروع به خوردن ماهی کردم و اولی را تدریجا خوردم.
 
مادرم ذرات گوشتی را که به استخوان و تیغ ماهی چسبیده بود جدا می‎کرد و می‎خورد؛ دلم شاد بود که او هم مشغول خوردن است. ماهی دوم را جلوی او گذاشتم تا میل کند. اما آن را فورا به من برگرداند و گفت: بخور فرزندم؛ این ماهی را هم بخور؛ مگر نمی‌‎دانی که من ماهی دوست ندارم؟ و این دروغ دومی بود که مادرم به من گفت.
 
قدری بزرگتر شدم و ناچار باید به مدرسه می‎رفتم و آه در بساط نداشتیم که وسایل درس و مدرسه بخریم. مادرم به بازار رفت و با لباس‎فروشی به توافق رسید که قدری لباس بگیرد و به در منازل مراجعه کرده به خانم‎ها بفروشد و در ازا آن مبلغی دستمزد بگیرد.
 
شبی از شب‎های زمستان، باران می‏بارید. مادرم دیر کرده بود و من در منزل منتظرش بودم. از منزل خارج شدم و در خیابان‎های مجاور به جست‌وجو پرداختم و دیدم اجناس را روی دست دارد و به در منازل مراجعه می‎کند. ندا در دادم که، مادر بیا به منزل برگردیم؛ دیروقت است و هوا سرد. بقیه کارها را بگذار برای فردا صبح. لبخندی زد و گفت:  پسرم، خسته نیستم. و این دفعه سومی بود که مادرم به من دروغ گفت.
 
به روز آخر سال رسیدیم و مدرسه به اتمام می‎رسید. اصرار کردم که مادرم با من بیاید. من وارد مدرسه شدم و او بیرون، زیر آفتاب سوزان، منتظرم ایستاد. موقعی که زنگ خورد و امتحان به پایان رسید، از مدرسه خارج شدم. مرا در آغوش گرفت. در دستش لیوانی شربت دیدم که خریده بود که من موقع خروج بنوشم. از بس تشنه بودم لاجرعه سر کشیدم تا سیراب شدم. مادرم مرا در بغل گرفته بود و نوش جان، گوارای وجود می‏گفت. نگاهم به صورتش افتاد دیدم سخت عرق کرده؛ فورا لیوان شربت را به سویش گرفتم و گفتم: مادر بنوش. گفت: پسرم، تو بنوش، من تشنه نیستم. و این چهارمین دروغی بود که مادرم به من گفت.
 
درس من تمام شد و از مدرسه فارغ‎التحصیل شدم. بر این باور بودم که حالا وقت آن است که مادرم استراحت کند و مسئولیت منزل و تأمین معاش را به من واگذار نماید. سلامتش هم به خطر افتاده بود و دیگر نمی‏توانست به در منازل مراجعه کند. پس صبح زود سبزی‎های مختلف می‏خرید و فرشی در خیابان می‏انداخت و می‏فروخت. وقتی به او گفتم که این کار را ترک کند که دیگر وظیفه من بداند که تأمین معاش کنم. قبول نکرد و گفت: پسرم مالت را از بهر خویش نگه دار؛ من به اندازهء کافی درآمد دارم. و این پنجمين دروغی بود که به من گفت.
 
درسم را تمام کردم و وکیل شدم. ارتقاء رتبه یافتم. یک شرکت آلمانی مرا به خدمت گرفت. وضعیتم بهتر شد و به معاونت رئیس رسیدم. احساس کردم خوشبختی به من روی کرده است. در رؤیاهایم آغازی جدید را می‏دیدم و زندگی بدیعی که سراسر خوشبختی بود. به سفرها می‏رفتم. با مادرم تماس گرفتم و دعوتش کردم که بیاید و با من زندگی کند. اما او که نمی‏خواست مرا در تنگنا قرار دهد گفت: فرزندم، من به خوش‏گذرانی و زندگی راحت عادت ندارم. و این ششمين دروغی بود که مادرم به من گفت.
 
مادرم پیر شد و به سالخوردگی رسید. به بیماری سرطان ملعون دچار شد و لازم بود کسی از او مراقبت کند و در کنارش باشد. اما چطور می‏توانستم نزد او بروم که بین من و مادر عزیزم شهری فاصله بود. همه چیز را رها کردم و به دیدارش شتافتم. دیدم بر بستر بیماری افتاده است. وقتی رقت حالم را دید، تبسمی بر لب آورد. درون دل و جگرم آتشی بود که همه اعضا درون را می‏سوزاند. سخت لاغر و ضعیف شده بود. این آن مادری نبود که من می‎‏شناختم. اشک از چشمم روان شد. اما مادرم در مقام دلداری من بر آمد و گفت:  گریه نکن، پسرم. من اصلا دردی احساس نمی‎کنم. و این هفتمين دروغی بود که مادرم به من گفت.
 
وقتی این سخن را بر زبان راند، دیدگانش را بر هم نهاد و دیگر هرگز برنگشود. جسمش از درد و رنج این جهان رهایی یافت …
برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
f_saedi1
f_saedi1
٩١/٠٩/١٠
١
٠
قشنگ بود. ممنون
kafshdozak
kafshdozak
٩١/٠٩/١٠
٠
٠
درود بر همه ی مادر جهان.... بخصوص مادر خودم که عاشقانه عاشقشم.....
اکرم سیاح
اکرم سیاح
٩١/٠٩/١٠
٠
٠
داستان جالبی بود ولی من هرچی نگاه کردم اسم نویسنده اشو ندیدم ، امکان داره اسم نویسنده این داستان کوتاه در هفته بعد بذارین؟
اسی پولیکا
اسی پولیکا
٩١/٠٩/١٦
٠
٠
کاش همه دروغا عین این دروغا بود...واقعا درود برمادرها.
حسام
حسام
٩١/٠٩/١٨
٠
٠
ممون
bula
bula
٩١/١١/٠١
٠
٠
انایاندم
radmehr
radmehr
٩٢/٠١/٢٧
٠
٠
م.الف.د.ر
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٣/٠٨
٠
٠
میم مثل مادر...ممنون
mahdi_vals
mahdi_vals
٩٢/٠٦/٠٤
١
٠
اشکم در اومد....مرسی...زیبا بود.
دريا
دريا
٩٢/٠٦/٢٠
١
٠
خيلي زيبابود ممنون عزيزم
h_zahra
h_zahra
٩٢/٠٨/١٥
٠
٠
ممنون واقعازيبابود