تعیین سرنوشت با تایپ چند کد
فوت و فن‌های انتخاب رشته در گفت‌وگو با مصطفی مروارید

تعیین سرنوشت با تایپ چند کد

نویسنده : محمدرضا ضیاء

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سال پر فراز و نشیب کنکور، زمان انتخاب رشته است. انتخابی که می‌تواند با صحیح بودنش، داوطلب کنکور را به بهترین جای ممکن -با توجه به شخصیت‌ و موقعیت و رتبه‌اش- قرار دهد و می‌تواند با غلط بودنش، او را در رشته و دانشگاهی قرار دهد که خیلی با علاقه و اهدافش فاصله دارد. از آن‌جایی که تنها چند روز دیگر تا اعلام نتایج اولیه کنکور 92 باقی مانده و خود من هم در کش و قوس انتخاب رشته هستم، تصمیم گرفتم برای یک انتخاب رشته درست از این‌ور و آن‌ور کمی کمک بگیرم. به همین خاطر پای صحبت مصطفی مروارید، مشاور موفق 20 سال اخیر مشهد نشستم.

او مدیرعامل مرکز مشاوره‌ای پردیس است. کار مشاوره‌‌اش را از سال 1368 آغاز کرده و کارشناسی ارشد روان‌شناسی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران دارد. دبیرستان‌های شهید هاشمی‌نژاد(سمپاد) و امام رضا(ع) از دبیرستان‌هایی است که او مشاور آن‌ها بوده است.

 


مقدمات قبل از انتخاب

دانش‌آموزانی موفق‌اند که قبل از مهلت تکمیل فرم، مقدماتی را برای انتخاب رشته فراهم کنند تا در 3 الی 4 روز مهلت ارسال فرم، سوالات عمده‌ای برای‌شان وجود نداشته باشد. قبل از انتخاب رشته بايد از مراحلي عبور كنید و براي چند سوال مهم، پاسخ داشته باشید. اول این‌که از خودتان شناخت داشته باشد، یعنی بدانید که که هستید و چه استعدادها و توانمندی‌هایی دارید. دوم؛ باید هدفی را که می‌خواهید در انتخاب رشته و دانشگاه به آن برسد، بدانید. یعنی این رشته چه امکاناتی را در اختیار شما می‌گذارد و چه بازار کاری دارد.

 

+ یک جوان چه‌طور باید خودش را بشناسد؟

- پدر و مادر می‌توانند کمک خوبی باشند و استعدادها و رغبت‌های خود را تشخیص دهید. علاوه بر این بايد توجه كنید كه در چه درس‌هایي قوی‌تر هستید و در چه درس‌هایی ضعیف‌تر؛ به کارهای عملی بیشتر تمایل دارید یا به کارهای فکری و تئوري. 

مرحله بعدی برای انتخاب رشته این است که خانواده‌تان را بشناسید. مثلا بعضی خانواده‌ها نمی‌توانند از فرزندشان جدا شوند، بنابراین چنین جوانی نمی‌تواند مهندسی معدن، نفت، زمين‌شناسي یا رشته‌هایی را انتخاب کند که از الزامات آن، دور بودن از خانواده است.

موضوعی كه چند سال اخير خيلي نمود پيدا كرده، رشته‌هاي بومي است و داوطلب بايد آن‌ها را بشناسد و با توجه به آن‌ها انتخاب کند.

 

بعضی وقت‌ها بايد علاقه را كنار گذاشت!

قطعا علاقه یکی از ملاک‌های مهم در انتخاب است ولی کافی نیست. بايد توجه كنید كه علاوه بر علاقه، استعدادي در آن رشته دارید يا خير؟ رشته مورد نظر با ارزش‌هاي خانوادگي شما همخوان است يا خير؟ بازار كار دارد يا خير؟ آيا آن رشته جايگاه اجتماعي مورد نظر شما را دارد يا خير؟ 

ما در رابطه به علاقه به داوطلبان مي‌گوييم كه كافيست از رشته بدشان نيايد و آن را انتخاب كنند. اين انتخاب به مراتب بهتر از انتخابي بر اساس علاقه بدون استعداد است. مثلا معماري را دوست دارید، اما اصلا استعداد طراحي ندارید. بد نیست بدانید كه علاقه يك فاكتور ذاتي نيست و مي‌تواند به وجود بيايد.

 

+ بعضي از ما، نمي‌دانیم به چه علاقه داریم، تكليف چيست؟

- براي اين مشکل چند راه وجود دارد؛ يك راه اين است كه با مراجعه به مراكز مشاوره‌اي معتبر، با استفاده از تست‌هاي شخصيتي، علايق‌تان را پيدا كنید. راه ديگر اين است كه مرور کنید، از دوران كودكي به چه كارهايي تمايل نشان مي‌دادید و وقت خود را با آن‌ها پر مي‌كردید و راه ديگر هم نظر والدين در مورد شماست. من معتقدم كه مادرها بهترين روان‌شناسان براي هر فرد هستند.

 

+ اين ديدگاه را كه «علاقه‌ات را پيدا كن، بازار كار را به خاطر علاقه به دست مي‌آوري» قبول داريد؟

- تا حدي درست است. ما به داوطلبان مي‌گوييم هر رشته‌اي را انتخاب مي‌كنيد، با تمام وجود و با هدف اول شدن در آن رشته، وارد دانشگاه شويد. اما بعضي رشته‌ها ماهيتاً بدون داشتن سرمايه، از همان ابتدا بازار كار ندارد و شما بايد مدتي براي كسي كار كنید. البته بازار كار فاكتور اول نيست، ولي يك شرط لازم است.

 

جنس خودتان را خوب بشناسید!

جنسيت در رشته‌ها بي‌تاثير نيست. مثلا رشته مهندسي معدن يا عمران معمولا با تيپ شخصيتي دخترها مطابقت ندارد، اما امكان دارد دختر خانمي توانايي سر كار بودن هميشگي، سر و كار داشتن با كارگر و ساير توانايي‌هاي اجرايي را كه فرد براي كار در اين رشته‌ها بايد داشته باشد، در خود ببيند. پس عامل جنسيت تاثيرگذار است اما اجبار نيست.

 

خطر در کمین فراری‌هاست!

بعضي از داوطلبان (چه پسر و چه دختر)، تشنه جدا شدن از خانواده‌اند! بايد احساس خطر كنید و از خود بپرسید من براي چه خواستار جدا شدن و فرار از خانواده‌ام هستم؟! به خاطر كنترل كردن‌هاي خانواده؟! اين افراد بهتر است تا حد ممكن شهرهاي نزديك به محل سكونت خودشان را انتخاب كنند و قطعا بايد در انتخاب شهر، با خانواده مشورت كنند.

 

+ در مورد يك سال ديگر پشت كنكور ماندن چه ديدگاهي داريد؟

در اين مورد بايد به سال‌هاي اخير درس خواندن‌تان نگاه كنید و خيلي مهم است كه با خودتان صادق باشد. آيا خودخوان هستید و نيازي به تذكر ديگران براي درس خواندن ندارید و يا اصطلاحا غرخوان هستید و هميشه كسي بايد درس خواندن‌تان را پيگيري كند و در كل كم‌كار هستید. البته در اين مواقع استثناهايي هم وجود دارد كه بعضي افرادي كه كمكار بودند، در سال آخر تغيير بزرگي كردند. مثلا فردي در گذشته بوده كه معدل كتبي 13.5 داشته و در كنكور رتبه 990 منطقه یک را آورده است. باز هم نمي‌شود براي همه يك نسخه پيچيد.

اما به طور كلي دانش‌آموزان نبايد به جو اوليه‌اي كه براي ماندن براي سال بعد به خود مي‌گيرند، اعتماد كنند. طبق آمار 80 درصد افرادي كه پشت كنكور مي‌مانند، تغيير محسوس ندارند. 10-15 درصد آن‌ها تغيير محسوس را به پيشرفت دارند و 5-10 درصدشان نتيجه خيلي بدتري به‌دست مي‌آورند.

 

سخن آخر با کنکوری‌های مخاطب جيم؟

آرزوي موفقيت براي بچه‌ها و اين‌كه توجه كنند كه موفقيت فقط در كنكور نيست و قرار نيست كه ما با قبول شدن در كنكور فكر كنيم به نهايت رشد رسيديم و با عدم كسب رشته دلخواه‌مان فكر كنيم كه دنيا تمام شده و همه در‌ها به روي ما بسته است.

=====================

پ.ن: در طی دو هفته قبل هر روز به معرفی یک رشته دانشگاهی پرداختیم. در ادامه لینک این مطالب پیوست شد. 

نگاهی کوتاه به رشته «مهندسی شیمی»

نگاهی کوتاه به رشته «بهداشت عمومی»

نگاهی کوتاه به رشته «جامعه شناسی»

نگاهی کوتاه به رشته «لهیات- فقه و مبانی حقوق اسلامی»

نگاهی کوتاه به رشته «تربیت بدنی»

نگاهی کوتاه به رشته «حسابداری»

نگاهی کوتاه به رشته «رادیولوژی»

نگاهی کوتاه به رشته «علوم ارتباطات»

نگاهی کوتاه به رشته «مهندسی کشاورزی»

نگاهی کوتاه به رشته «پرستاری»

نگاهی کوتاه به رشته «روانشناسی»

نگاهی کوتاه به رشته «دامپزشکی»

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٥/١٥
١
٠
چه قد من این مرد رو دوست دارم!
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
ماله شما
s-rastgoo
s-rastgoo
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
منم اگه اون دروغ بزرگ!!!!!!!!!!!رو بهم میگفت خیلی دوستش میداشتم!!!!!!
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/١٨
١
٠
کدوم یکی رو دقیقا؟!
miss bm
miss bm
٩٢/٠٥/١٥
٠
٠
:)
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
این یعنی چی الان!؟
Mahnaz
Mahnaz
٩٢/٠٥/١٥
٠
٠
مرسی...مطلب مفیدی بود...
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
خواهش می کنم!
mahshid
mahshid
٩٢/٠٥/١٥
٠
٠
مغسی
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
خواهش
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
ممنون
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
خواهش!
amin20
amin20
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
ممنون ولی سه سال دیگه انشاالله
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
آروزی موفقیت واسه سه سال دیگتون!
ati200
ati200
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
هی
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
چرا هی؟!
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
ايشاا..نوبت ما هم ميشه..ممنون
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
ایشالا!
ف.ش
ف.ش
٩٢/٠٥/١٦
١
٠
بابت مصاحبه خسته نباشيد. من يادمه نه پيش مزاري ميرفتم نه مرواريد. اما بچه هاي سمپاد كلا زياد ميرفتن پيش مزاري. من برا انتخاب رشته ام هم پيش يكي رفتم كه معروف نبود. كمك خاصي بهم نكرد و چيز تازه اي كه ندونم نگفت و من كار خودم رو كردم! حيف پولي كه دادم!‌:))
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
بنده خودم هم با مشاور زیاد موافق نیستم(البته من این طوری بودم. واسه همه یه نسخه نمیشه پیچید) و به همین خاطر که موافق نبودم، سری کلیات رو بگم از زبان مشاور که بجه ها بعدش خودشون تصمیم بگیرن و نیاز به مشاوره اختصاصی نداشته باشن! با مشاوره جزئی موافق نیستم ولی با دادن نقشه راه و سپردن بقیه کار به دست خود فرد موافقم!
s-rastgoo
s-rastgoo
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
شبیه نورایی نیست؟!!!!
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/١٦
٠
٠
چرا کمی تا قسمتی
Khal ghezi
Khal ghezi
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
پ من جزء کم خونام!!!باید زوربالاسرم باشه و شب امتحانیم فوق العاده!!بلابدور سال دیگه کنکور دارم ولی هنو شروعنکردم بخوندن!!!:(.....مطلبتون بسی مفید....ممنون
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/١٧
٠
٠
شروع کنید خو بعد ماه رمضون یعنی الان. خوشحالم که مفید بود!
محمد
محمد
٩٢/٠٥/١٧
١
٠
مرد بی نظیری که در عین خضوع و فروتنی همه را دوست دارد و پر است از اطلاعات و علم . به اینکه مراجعش بودم می بالم
sahar-s
sahar-s
٩٢/٠٥/١٩
١
٠
منم رفتم پیش اقای مروارید انتخاب رشته کردم خیلی مرد خوبیه
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠١/٠٥
٠
٠
بعله! ما جای بد نمیریم مصاحبه! خخخ
mahdi_vals
mahdi_vals
٩٢/٠٥/٢٦
٠
١
من که رفتم اما خیلی زیادی شلوغ بود....و اقای مروارید 1 دقیقه هم وقت نذاشت.......البنه من هم دیر رفتم.....ولی بازم نظر خودم بود
mansure
mansure
٩٣/٠١/٣١
٠
٠
ممنون بخاطر مطلبتون من راهی میخوام که توی این دوماه برنامه ای برای خودم بچینم!زیاد فرصت ندارم میترسم!لطفا کمکم کنین
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٢/٠١
٠
٠
خواهش میکنم ترس نداره. همین مسیرتونو ادامه بدین. استرس تو این دو ماه سمه. همه چیز رو واگذار کنید به خدا و با خیال راحت درس بخونید. نتیجه هر چی شد شده. به خاطر این نتیجه هیچکس قرار نیست شما رو بازخواست کنه. اگه هم بازخواست کنه آخرش کشته که نمیشین در راه کنکور. مال اوائلشه. اینا رو میگم که با تمام بازدهی تو این دو ماه درس بخونید. چون استرس بازدهی رو کم میکنه دو حالت داره. یا شما تا الان همه کتاب ها رو یک دور خوندین یا نخوندین حالت اول: اگه نخوندین که تا ده خرداد تموم کنید و از ده خرداد به بعد کنکورهای قبلی رو از سال 88 به بعد در شرایط آزمون راس ساعت 8 صبح، روی صندلی با یک ساعت مچی و با همون زمان اصلی کنکورتون بزنید. از همین الان بگم که نتیجه و درصدای این آزمونها قرار نیست نتیجه کنکور شما باشه. پس ناراحتی واسه بد شدن نتایج این ها هم هیچ فایده ای نداره. اصلن این کنکورها رو میدین واسه رفع اشکال. بعد این که هر آزمونو زدین. تا بعدازظهر استراحت کنید و بعد ازظهر شروع کنید به تحلیل سوال به سوا. مشکل خودتونو تو سوالهایی که نتونستین بزنین یا اشتباه زدین دریارین. این مشکل یابی رو تا آخر روز بعد ادامه بدید. و روز بعدش دوباره آزمون بدید. و همه این مراحلی که عرض شد. پس میشه دو روز در میون یک آزمون. تو این زمان تحلیلتون، لا به لاش عمومی هم بخونید. که تا زمان کنکور عمومی هاتون یه دور دیگه هم بشه. حالت دوم: اگه هم که حداقل یه دور کردید، تا همون ده خرداد بیشتر رو مباحثی که مشکل بیشتری دارین تمرکز کنین و دوباره بخوندشون و تست بزنید. و باز از ده خرداد شروع کنید به زدن آزمون جامع و تحلیل آزمون تو هر دو حالت هم عمومی ها رو بین اختصاصی ها بخونید. آرزوی موقیت زیاد! کنکور فقط اسمش ترس داره سوالی بود بازم در خدمتم
Maede
Maede
٩٤/٠٥/٠٣
٠
١
من موندم برم واس انتخاب رشته پیش اقای مروارید یا نه... میشه کمکم کنید..؟؟
m-ziya
m-ziya
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
سلام.. خودتون خیلی تحقیق کنید.. پیش ایشونم برید بد نیست..
مائده
مائده
٩٤/٠٥/٠٣
٠
٠
من موندم برم پیش اقای مروارید.. میشه لطفاکمکم کنید..ممنون
علي
علي
٩٥/٠٤/٠٤
٠
٠
سلام. من بين چهار تا مشاور تحصيلي نمي دونم کدومو برم. يکى همين آقاي مرواريد.يکي ديگه هست که دکتراي روانشناسي تحصيلي داره و بيست سال سابقه. يکي ديگه هست با 16 سال سابقه و کارشناسي ارشد مشاوره شغلي.يکي ديگه 13 سال سابقه و کارشناسي ارشد روانشناسي تربيتى.لطفا راهنمايي کنيد و سريع جواب بديد
علي
علي
٩٥/٠٤/٠٦
٠
٠
سلام. من بين چهار تا مشاور تحصيلي نمي دونم کدومو برم. يکى همين آقاي مرواريد.يکي ديگه هست که دکتراي روانشناسي تحصيلي داره و بيست سال سابقه. يکي ديگه هست با 16 سال سابقه و کارشناسي ارشد مشاوره شغلي.يکي ديگه 13 سال سابقه و کارشناسي ارشد روانشناسي تربيتى.لطفا راهنمايي کنيد و سريع جواب بديد
علي
علي
٩٥/٠٤/١٢
٠
٠
سلام. من بين چهار تا مشاور تحصيلي نمي دونم کدومو برم. يکى همين آقاي مرواريد.يکي ديگه هست که دکتراي روانشناسي تحصيلي داره و بيست سال سابقه. يکي ديگه هست با 16 سال سابقه و کارشناسي ارشد مشاوره شغلي.يکي ديگه 13 سال سابقه و کارشناسي ارشد روانشناسي تربيتى.لطفا راهنمايي کنيد و سريع جواب بديد تورو خدا
m-ziya
m-ziya
٩٥/٠٤/٢٢
٠
٠
سلام! بابا انقدر جوش و خروش نداره که.. پیش هر کدوم بری زیاد فرقی نمیکنه..
کتایون
کتایون
٩٦/٠٤/٢٩
٠
٠
سلام اقای مروارید در زمینه ی برنامه ریزی برای بچه های کنکورم همونقدری که در زمینه ی انتخابرشته موفقن،توانمندهستن یا نه؟ ممنون
پربازدیدتریـــن ها