قلم، جوهر،کاغذ؛ حرکت!
مختصری درباره رشته «علوم ارتباطات»

قلم، جوهر،کاغذ؛ حرکت!

نویسنده : سایت جیم

تنها چند روز دیگر تا انتخاب رشته بروبچه‌های تازه کنکور داده مانده است. ما هم خواستیم به این جماعت از همه جا خورده یک حالی داده باشیم، و چندتا از رشته‌های دانشگاهی را برایشان معرفی کنیم. شاید با دید باز و عقل روشن رفتند دانشگاه و علم را جوییدند و گوش شیطان کر بعد از فارغ التحصیلی‌شان یک شغلی دست و پا کردند و از جرگه الافان بیکار به خطه الافان باکار نقل مکان کردند.

 

مختصری درباره رشته علوم ارتباطات

نویسنده: وحید اقدسی، کارشناسی ارشد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی

رشته علوم ارتباطات برای آن دسته از داوطلبانی که مبتلا به «ویروس روزنامه نگاری» هستند، توصیه می‌شود. این ویروس که در ادبیات خودمانی، تعبیر به «کرم روزنامه نگاری»هم می‌شود، از طریق نشانه‌های مختلفی قابل شناسایی است؛ مثلا از همان دورانی که خواندن و نوشتن را یاد گرفتید، علاقه عجیبی داشتید تا از  اوضاع و احوال کشور و سایر ممالک اطلاع پیدا کنید و در اغلب مواقع هم نسبت به رویدادهای مختلف، نگاهی انتقادی داشته‌اید.

همین مسئله شوقی در شما پدید آورده برای مراجعه روزانه به کیوسک مطبوعاتی و نگاه خریدارانه به انبوه روزنامه‌‌های موجود و خرید یکی از آن‌ها. در خانه هم که پای اینترنت می‌نشینید تا چند سایت مهم خبری را زیر و رو نکنید، روزتان شب نمی‌شود.

 

رشته ارتباطات، قرار است این کرم درون شما را، به بهترین مسیر ممکن هدایت کند. از طریق تعبیه دو گرایش عمده؛ یکی«روابط عمومی» و دیگری«روزنامه نگاری». اگر مشتاق نوشتن، به نقد کشیدن و بلای جان مسئولان شدن هستید، اگر در درس انشاء استعداد خاصی نشان دادید و کلا اگر با کتاب و روزنامه اخت هستید، شک نکنید؛ گرایش روزنامه نگاری این رشته بهترین انتخاب است. اما اگر می‌توانید به راحتی با تیپ‌های مختلف مردم ارتباط برقرار کنید، از فن بیان خوبی برخوردارید، و در عین حال وضعیت مالی بهتری را هم مدنظر دارید باید روابط عمومی را برگزینید. در هر صورت، هر کدام را که انتخاب کنید باید چمدان‌تان را ببندید و عازم پایتخت شوید؛ چرا که جز سه دانشگاه تهران، علامه طباطبایی و امام صادق(ع)، در شهرستان‌ها خبری از این رشته نیست که نیست!

 

البته ناگفته نماند که در رویکرد هر کدام از این سه دانشگاه به رشته ارتباطات هم تفاوت‌هایی وجود دارد؛ مثلا دانشگاه تهران، رویکرد جامعه شناختی و نظری‌تر به بحث ارتباطات و رسانه‌ها دارد اما در مقابل دانشگاه علامه هدف اصلی خود را تربیت کارورز رسانه برای روابط عمومی‌ها و تحریریه‌ها قرار داده است. از همین رو، فارغ التحصیلان این دانشگاه، برای ورود به بازار کار دردسر کمتری دارند. 

 

در ترم‌های اول این رشته، به موازات ارائه درس‌های عمومی طیفی از درس‌های مختلف همچون اصول علم سیاست، مبانی جامعه شناسی، روانشناسی عمومی، مبانی علم اقتصاد،و... ارائه می‌شود و پس از این‌که خوب آبدیده شدید، از ترم چهارم به بعد می‌توانید درس‌های تخصصی را انتخاب کنید؛ مانند مهارت‌های پایه روزنامه نگاری (خبر، گزارش، مصاحبه، مقاله)، ارتباطات تصویری، عکاسی خبری، آمار در علوم ارتباطات و روش تحقیق.

دکتر کاظم معتمد نژاد پدر علوم ارتباطات و چهره ماندگار این رشته در ایران است؛ علاوه بر ایشان دکتر مهدی محسنیان‌راد، دکتر هادی خانیکی، دکتر مهدی فرقانی، دکتر یونس شکرخواه، دکتر حسین افخمی، دکتر محمد مهدی زاده، دکتر حسام الدین آشنا و دکتر حسن نمک‌دوست از دیگر استادان مطرح این رشته در ایران به شمار می‌روند.   

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٥/١٠
٠
٠
اطلاع رسونیتون خیلی خوبه ، درسته من که به من ربطی نداره ولی بعدا به دردم می خوره که!!!!
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٥/١٠
٠
٠
سپاس
ati200
ati200
٩٢/٠٥/١٠
٠
٠
مرسی
سردار
سردار
٩٢/٠٥/١٢
٠
٠
تو رو خدا یه رشته ی بهتر معرفی کنین !!! ( واسه ما تجربی ها که جمعیتمون نیم میلیونه !!!، بیشتر رشته معرفی کنین ! )
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٧/١٥
٠
٠
سلام ... متشكرم استفاده برديم در حد تيم
پربازدیدتریـــن ها