سلطان قلب‌ها؛ رادیولوژی
نگاهی کوتاه به رشته «رادیوگرافی»

سلطان قلب‌ها؛ رادیولوژی

نویسنده : سایت جیم

تنها چند روز دیگر تا انتخاب رشته بروبچه‌های تازه کنکور داده مانده است. ما هم خواستیم به این جماعت از همه جا خورده یک حالی داده باشیم، و چندتا از رشته‌های دانشگاهی را برایشان معرفی کنیم. شاید با دید باز و عقل روشن رفتند دانشگاه و علم را جوییدند و گوش شیطان کر بعد از فارغ التحصیلی‌شان یک شغلی دست و پا کردند و از جرگه الافان بیکار به خطه الافان باکار نقل مکان کردند.

 

قسمت ششم / نگاهی کوتاه به رشته «رادیوگرافی»

 

نویسنده: مریم غلامزاده – فارغ التحصیل کاردانی رادیولوژی

سالیان سال از کشف اشعه ایکس توسط بابا «رنتگن» بزرگ می‌گذرد، کسی که با یک اختراع ساده کمک بزرگی به علم پزشکی و ارتزاق ما پرسنل زحمتکش و جان بر کف رادیولوژی نمود. خدا خیرش دهاد و در قیامت با بزرگان محشور باد.

رشته رادیولوژی یکی از رشته‌های مربوط به علوم تجربی است و پذیرفته شدگان این رشته انشالله بعد از قبولی در آن، در دانشگاه علوم پزشکی هر شهری که عشق‌شان بکشد و بعضا عشق سازمان سنجش بکشد مشغول به تحصیل خواند شد.

 

اندر مزایایی رادیولوژی

رشته رادیولوژی  برخلاف اکثر رشته‌های علوم پزشکی مانند پرستاری، علوم آزمایشگاهی، اتاق عمل، هوشبری، مامایی و غیره که دارای مشقات و ارتباط مستقیم و طولانی مدت با بیمار است و زحمت بسیار دارد و دل شیر می‌خواهد و صبر جمیل؛ نسبتا رشته بی‌سر و صدا و کم زحمت‌تری است و رابطه با بیمار و خون و عوامل وحشت‌زا که بعضی از دیدن آن‌ها تا دو روز تب می‌کنند بسیار کمتراست. 

تمام پروسه گرفتن عکس به همراهی بیمار و قرار دادنش روی تخت و دادن پوزیشن و حالت به او و تنظیم شرایط دستگاه برای گرفتن یک عکس با کیفیت خوب ختم می‌شود.

هر چند گفتنش بسیار ساده است ولی به همان اندازه گرفتن چنین عکسی مهم و حیاتی خواهد بود و اغلب تشخیص پزشک مستقیما وابسته به عکسی است که شما خواهید گرفت. پس دقت و تنظیم شرایط مناسب در این کار بسیار حائز اهمیت است.

شرایط استخدام برای این رشته مثل باقی رشته‌هاست، یعنی هر از گاهی طی فراخوان دانشگاه علوم پزشکی و با برگزاری آزمون، جذب نیرو انجام می‌شود که اگر خدا بخواهد و در این رشته استخدام شوید فک خیلی‌ها از بابت شرایط کاری و حقوق دریافتی‌تان خواهد افتاد.

البته به نظر این بنده حقیر شاید از لحاظ حقوقی با دیگر کارمندان تفاوت بیشتری داشته باشیم ولی این به خاطر کار در محیط اشعه است که عمرا شوخی بردار نیست. پس این اضافه مبلغ گوشت شود و بچسبد به تنتان...

 

اندر معایب رادیولوژی

با این همه تفاسیر، این رشته یک مشکل بزرگ خواهد داشت و آن هم سروکله زدن با اشعه ایکس است که بسیار خطرناک بوده و دارای خاصیت یونیزاسیون قوی است ولی با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی برای اتاق کار رادیولوژی از جمله استفاده از بتن 30 سانتی و سرب کوبی دیوارهای اتاق و استفاده از درهای سربی و شیشه‌های سربی در آن، نشت اشعه ایکس به بیرون از بین خواهد رفت و امنیت شما در مقابل اشعه تنها وابسته به مراقبت و دقت خود شماست که حواستان باشد درب اتاق باز نماند که خدایی نکرده اشعه نخورید یا اگر اشعه دیدید جاخالی بدهید که به شما نخورد.

 

دروس تخصصی مربوط به این رشته

از آن جایی که اساس کار این رشته بر پایه اشعه ایکس قرار گرفته، یکی از دروس اختصاصی آن نیز به پدیده‌های مربوط به تولید اشعه و ساز و کار آن که اصولا فیزیک کوانتوم است خلاصه می‌شود و زیاد با فرمول و جاذبه و این برنامه‌ها سروکار نخواهید داشت و همین‌طور دروس مربوط به تکنیک‌های رادیوگرافی و استخوان شناسی ...

باقی دروس تقریبا چیزی است که در بقیه رشته‌های علوم پزشکی نیز تدریس می‌شود مثل آناتومی فیزیولوژی و غیره با یکسری دروس عمومی سرکاری که بیشتر وقت آدمیزاد را ضایع می‌کند من جمله زبان!

و کلا این شغل امروز برای من محبوب‌ترین شغل دنیاست. آن هم به سبب دعای خیر بیماران و کمک به ایشان و مطمئنا بابت چنین نعمتی تا آخر عمر خدا را شکر خواهم کرد.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
پسر ایرونی
پسر ایرونی
٩٢/٠٥/٠٩
٠
٠
ممنون
s.a
s.a
٩٢/٠٥/٠٩
٠
٠
یه چی بگم؟؟؟؟؟؟؟/ من خیلی از اشعه اینا میترسمممممممم! :| بچه های کنکوری بیاین ببینین این رشته رو.......... ببینین دوس دارین؟ :))))))
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٥/٠٩
٠
٠
منم میترسم سرطان بگیرم...:(
m-ghorbani
m-ghorbani
٩٢/٠٥/٠٩
٠
٠
مرسی
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٥/٠٩
٠
٠
ممنون از معرفیت...
ati200
ati200
٩٢/٠٥/٠٩
٠
٠
مرسی..اخر نفهمیدم چه رشته ایی برم
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٥/٠٩
٠
٠
معرفی تون کامل و جامع بود همکار گرامی...ممنونم...امیدوارم موفق باشید
سردار
سردار
٩٢/٠٥/١٢
٠
٠
از آخر نفهمیدم شما با هاری مبارزه میکنی ؟؟؟ رادیولوژی هستی ؟؟ ( چون گفتی همکار ، اینو گفتم ! )
سارا
سارا
٩٢/٠٥/١٠
٠
٠
جیمی تو رو جون من!یه کمی درباره مهندسی نساجی حرف بزن!آخه همه فک میکنن ما تو دانشگاه لباس میدوزیم!!خودم نمیتونم اگه میتونستم ایم کارو میکردم!اینجوری نگام نکن
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٥/١٠
٠
٠
متشکر
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٥/١٠
٠
٠
مچکر
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٥/١٠
٠
٠
مممممممممننننننننننننووووووووونننننننننننننن...:)))))
amin20
amin20
٩٢/٠٥/١٢
٠
٠
ممنوون
miss bm
miss bm
٩٢/٠٥/١٥
٠
٠
به نظر من یکم بی هیجانه!! شغل آدم باید مهیج باشه
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٧/١٥
٠
٠
سلام ... ممنونم
پربازدیدتریـــن ها