Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - دو دو تا؛ چهار تاست www.jeem.ir
دو دو تا؛ چهار تاست
نگاهی کوتاه به رشته «حسابداری»

دو دو تا؛ چهار تاست

نویسنده : سایت جیم

تنها چند روز دیگر تا انتخاب رشته بروبچه‌های تازه کنکور داده مانده است. ما هم خواستیم به این جماعت از همه جا خورده یک حالی داده باشیم، و چندتا از رشته‌های دانشگاهی را برایشان معرفی کنیم. شاید با دید باز و عقل روشن رفتند دانشگاه و علم را جوییدند و گوش شیطان کر بعد از فارغ التحصیلی‌شان یک شغلی دست و پا کردند و از جرگه الافان بیکار به خطه الافان باکار نقل مکان کردند.

قسمت پنجم / نگاهی کوتاه به رشته «حسابداری»

نویسنده: محمد حسین وکیلی- دانشجوی حسابداری

حسابداری از آن دسته رشته‌هایی است که با دیپلم‌های مختلف می‌توان در آن ادامه تحصیل داد و حتی این رشته در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای در مقطع کاردانی به عنوان یکی از رشته‌های اصلی تدریس می‌شود.

اگر می‌خواهید حسابدار شوید احتیاجی نیست که ریاضی شما  خیلی خوب باشد، بلکه باید در کارهای‌تان و مخصوصا اعداد دقت داشته باشید. امروزه آشنایی با نرم افزارهای حسابداری یکی از احتیاجات اصلی برای جذب حسابدار شده است، دوره کاغذ بازی‌های ثبتی به اتمام رسیده و یک حسابدار بیشتر وقت خود را با نرم افزار می‌گذراند.

 

در مقطع لیسانس و کاردانی شما با انواع حسابداری‌ها آشنا شده و باید واحدهای درسی آن را پاس کنید، درس‌هایی مثل حسابداری شرکت‌ها، حسابداری صنعتی، حسابداری دولتی، حسابداری مالی، حسابداری مالیاتی و... که هر کدام از آن‌ها در مقاطع بالاتر، تخصصی می‌شوند. 

 

اما اگر بخواهیم نگاهی دقیق‌تر به گرایش‌ها بیندازیم هر کدام به شما توانایی می‌دهد که در ادامه تحصیل خود بتوانید در آن به صورت تخصصی آموزش ببینید.

- حسابداری صنعتی: این گرایش یکی از سخت‌ترین گرایش‌هاست و در شرکت‌های تولیدی-صنعتی کاربرد دارد و شما می‌توانید حسابدار و یا کارشناس بهای تمام شده شوید.

- حسابداری دولتی: این گرایش کمی جامع است و از تمامی درس‌ها می‌توان در آن یافت و علت این امر وظایف فراوان حسابدار دولتی است. ولی نسبتا کار در این رشته آسان است.

- حسابرسی: از آن رشته‌هایی است که بازار کار خوبی دارد و فارغ التحصیلان آن به دو گروه تقسیم می‌شود. گروه اول یک شرکت حسابرسی دارند و در صورت درخواست شرکت‌ها، حسابرسی  آن‌ها را انجام می دهند و گروه دوم به کسانی که در این شرکت استخدام شده‌اند می‌گویند.

حسابداری بیمه ، بانک و مالیاتی هم هست که با توجه به اسم آن‌ها کارشان مشخص است.

 

با توجه به قانون مالیاتی کشور ایران که هر سال در حال بهبود است، کار حسابداری مخصوصا در حوزه مالیات کم کم به یک کار تخصصی تبدیل شده و الان بعضی از شرکت‌ها، تولیدی‌ها حتی مغازه‌ها، برای تعیین مالیات از یک حسابدار بهره می‌برند و این قضیه باعث شده دفترهای حسابرسی در این چند ساله به طرز چشم‌گیری رو به افزایش باشد.

در کل رشته حسابداری یکی از رشته‌هایی است که خروجی دانشجوی آن از موسسات آموزشی بسیار بالاست و حتی برخی در مقطع دیپلم هم در این زمینه کار می‌کنند. اما طیف این رشته به قدری وسیع است که باعث نشده بازار کار آن اشباع شود و هنوز می‌توان ادعا کرد که اگر فارغ‌التحصیل رشته حسابداری شوید و البته توانایی انجام این کار را هم داشته باشد می‌توانید برای خود شغل مناسبی پیدا کنید.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
خیلی ممنون ، مقاله ی خیلی جامعی بود
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
من که حسابداری دوست ندارم! البته اگه اعتبار پیدا کنی، خیلی قابل پول در آوردنه!
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠٥/٠٨
١
٠
حالا حسابداری باشه واسه انتخاب های آخر ...
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٥/٠٨
١
٠
به به، به این میگن رشته تحصیلی ...ممنون آقای وکیلی
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
ممنون
atefe
atefe
٩٢/٠٥/٠٩
٠
٠
سلام.من هم حسابداری می خوانم و به قول یکی از استادان آسان ترین رشته و در عین حال پر در آمدترین رشته می باشد
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٥/٠٩
٠
٠
همممم...حسابداری هم دوس دارم....ممنون...
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٥/٠٩
٠
٠
بابت اينم ممنون
ati200
ati200
٩٢/٠٥/٠٩
٠
٠
مرسی
پربازدیدتریـــن ها