Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - زندگي آكواريومي؛ يعني اصل حال! www.jeem.ir
زندگي آكواريومي؛ يعني اصل حال!
براي آن‌هايي كه تازه مي‌خواهند به جمع آكواريم‌دارها اضافه شوند

زندگي آكواريومي؛ يعني اصل حال!

نویسنده : محمد حسین وکیلی

وارد ماهی فروشی که می‌شوی بوی آشنایی به مشامت می‌خورد و انواع اکواریوم‌ها نظر مبارک را جلب می‌کند. بيشتر اکواریوم‌ها به يك شکل چیده شده و کنار هم هستند ولی ماهی‌های داخل آن با رنگ‌های متنوع چشم انسان را وادار به زل زدن می‌کند! و حکایت از فروشی بودن ماهی‌های داخل آن دارد. از ماهی‌ها چشم برمی‌داری اکواریوم‌هایی را می‌بینید که  اتیکت قیمت خورده و تزئین شده‌اند تا شاید یکی از این اکواریوم‌ها چشم‌تان را گرفته و آن را بخرید.

* به قیمت‌ها که نگاه می‌کنی قیمت خود شیشه اکواریوم در سايز متوسط، شاید در حدود 15 تا 20 هزار تومان باشد ولی اگر بخواهید سنگ و صدف و پمپ و... را به آن اضافه كنيد و طالب یک تزئین زیبا و تقریبا کامل هستید برای‌تان یک صد هزار تومانی آب می‌خورد.

* اگر می‌خواهید چند نوع ماهی در داخل آکواریوم خود نگه دارید باید این را بدانید اصولا ماهی‌ها یا مهاجمند یا راه خودشان را ادامه می‌دهند و کاری به کار یک‌دیگر ندارند و سازگاری ماهی‌ها با هم یک مسئله بسیار مهم است. اگر در این قضیه شک دارید یک ماهی کوچک تزئینی را کنار یک ماهی گوشت خوار و درنده بگذارید تا نتیجه را مشاهده کنید!

* سایز اکواریوم هم در انتخاب ماهی‌ها موثر است مثلا ماهی‌های گوشت خوار مانند «اسکار» که رشد زيادي دارد و امکان دارد تا 30 سانت هم رشد کند، یک تانک با حداقل ظرفیت 150 لیتر لازم دارد ولی ماهی‌های گیاه خوار را می‌توان در ظرفي حدود 40 لیتر هم نگه داری کرد. البته باید به این نکته هم توجه داشت که هرچه آکواریوم بزرگ‌تر باشد، ماهی‌ها زودتر رشد کرده و به بلوغ می‌رسند. البته بعضی ماهی‌ها در کل بچه‌های خوبی هستند، فقط گاهی اوقات که ماهی کوچک‌تر از خود را در محدوده ترافیکی خود یعنی اکواریوم می‌بینند تحمل ندارند و به سیخ زدن آن‌ها می‌پردازند.


* توجه به طبیعت ماهی‌ها (آب‌شور يا آب شيرين) از نكات مهم است. ماهیان آب شور متعلق به آب‌های آزاد و اقیانوس‌ها هستند که از آن جمله مي‌توان از «قلاب ماهی» یا «دلقک ماهی» نام برد و از جمله ماهی‌هایی که آب شیرین را ترجیح می‌دهند «فایتر» و  «دیسکاس» هستند که اصلیت‌شان به رودها، برکه‌ها و دریاچه‌ها برمی‌گردد. البته معمولا ماهی‌هاي آب شور رنگارنگ و گران‌تر از ماهی‌های آب شیرین هستند.


* ماهی‌ها از لحاظ دمای محیط زندگی هم به چند دسته تقسیم می‌شوند. اکثر ماهی می‌توانند در دمای بالای 20 درجه زندگی کنند ولی گونه‌های زیادی دیگری هم هستند که در دماهای پایین شرایط زندگی‌شان بر وفق مرداشان است.


* اگر قصد دارید از امروز شروع به نگهداری ماهی‌های زینتی کنید پیشنهاد می‌کنم از گوپی شروع کنید که هم صلح جو و مقاوم است و هم تکثیرش به راحتی انجام می‌شود. پرورش آن‌ها نیز به صورت نگهداری جدا و همچنین به صورت پرورش در آکواریوم‌های پرجمعیت و شلوغ امکان پذیر است. تازه در آب شیرین هم زندگی می‌کنند.

 
 
* اگر از این ماهی‌های سبیل دار خوشتان می‌آید می‌توانید از گربه ماهی استفاده کنید که نژادهای زیادی دارد و اگر گشنه باشد به ماهی‌های کوچک تر هم رحم نمی‌کند.

 

* اين ماهی گرد رنگارنگ كه امروزه محبوب آکواریوم‌دارهاست «دیسکس» نام دارد و پایه رفاقت با گوپی‌ها هم هستند. البته نگه‌داری آن‌ها سخت‌تر از گوپی‌هاست. دیسکس‌ها ماهیان اجتماعی هستند و توصیه می‌شود اکواریوم آن‌ها دارای گیاه و پوششی باشد. دیسکس‌ها طول عمری بالای 10 سال دارند و قیمت آن‌ها هم زیاد ارزان نیست!


 


* اگر در یک اکواریوم چند ماهی باشد مطئنن در نگاه اول رنگی ارغوانی این ماهی بسیار چشم‌گیری خواهد بود. آقاي فروشنده هم مدعی است در بین تازه‌کاران بسیار محبوب است این ماهی معمولا کف آکواریوم که دارای آب شور است حرکت می‌کند و از جمله ماهی‌هایی است که به نورپردازی هم حساس است ولی به راحتی تغذیه می‌شود و به نام ماهی توت‌فرنگی هم شناخته می‌شود.

 
 

 

* ماهی‌های نامبرده! گونه‌های کمی از تعداد بی‌شماری نژاد ماهی بودند. اگر قصد دارید نگه‌داری از ماهی‌های تزئینی را شروع کنید حتما یک مکان مطمئن براي‌شان تهیه کنید تا به دیگر ماهی‌ها صدمه نزنند هم چنین توصیه شده یک چهارم آب اکواریوم هر هفته تعویض شود.
 
 



 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
a_entesari
a_entesari
٩١/٠٩/١٢
٣
٠
چه قدر خوشگلن این ماهیا،منم می خوامممممممممممممممممممممم
sahelmehrabani
sahelmehrabani
٩١/٠٩/١٢
٣
٠
گزارش جالبی بود. چه ماهی ها زیبا ن :)
زهره
زهره
٩١/٠٩/١٣
١
١
نمیدونم چرا ولی ماهی هرچقدم آخر هنرمندی خدا باشه ازش میترسم
میثم
میثم
٩١/٠٩/١٤
٣
١
من که پرنده دارم آخه هم صدایی ازشون درمیاد و هم خیلی مثل داشتن ماهی نگهداری شون سخت نیست
زهره
زهره
٩١/٠٩/١٤
٢
٢
چقدر قشنگ اند . اما بعضی هاشون خیلی ترسناک اند . ...
ف-گ
ف-گ
٩٢/٠١/٠٣
٠
١
من خودم تجربه ی تگهداری انواع پرنده رو دارم....نگهداری از حیوون و گیاه و خلاصه هر موجود زنده ای حق ایجاد می کنه...باید کمال تلاش رو برای نگهداری خوب کرد وگرنه مظلمه میاد گردن آدم..... کلا سخته!
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٣/٢٠
١
٠
قشنگ و جالب بود ممنون