یک دنیا حرکت و نشاط
نگاهی کوتاه به رشته «تربیت بدنی»

یک دنیا حرکت و نشاط

نویسنده : سایت جیم
تنها چند روز دیگر تا انتخاب رشته بروبچه‌های تازه کنکور داده مانده است. ما هم خواستیم به این جماعت از همه جا خورده یک حالی داده باشیم، و چندتا از رشته‌های دانشگاهی را برایشان معرفی کنیم. شاید با دید باز و عقل روشن رفتند دانشگاه و علم را جوییدند و گوش شیطان کر بعد از فارغ التحصیلی‌شان یک شغلی دست و پا کردند و از جرگه الافان بیکار به خطه الافان باکار نقل مکان کردند.

قسمت چهارم / نگاهی کوتاه به رشته «تربیت بدنی»

نویسنده: مژده رنگیان، دانشجوی کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی

 

همین ابتدا خدمت شما عزیزان دل بگویم که اگر عاشق سینه چاک لفظ «دکتر» و «مهندس» هستید، بی خیال این رشته شوید. ولی اگر عاشق حرکت، هیجان، تلاش، موفقیت، یک دنیای جدید و هر چیز خوب دیگر هستید، آدرس را درست آمده‌اید. خودش است، رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی...

اگر ورزشکار هستید و رشته خاصی را دنبال می‌کنید، اگر ورزشکار حرفه‌ای نیستید ولی برای دل خودتان ورزش می‌کنید، اگر ورزشکار نیستید ولی بدتان نمی‌آید ورزش کنید، اگر ورزش نمی‌کنید ولی کلی اطلاعات علمی از سیستم و فیزیولوژی بدن و حتی وسایل ورزشی دارید، اگر دوست دارید یک مربی و داور موفق شوید و اگر نمی‌خواهید فقط دروس خشک و بی‌رنگ توی کتاب‌ها را بخوانید، می‌توانید وارد رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی شوید.

 

رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی جزو رشته‌های دانشگاهی شناور است، یعنی فرقی نمی‌کند تجربی خوانده باشید یا انسانی و ریاضی. در هر صورت می‌توانید این رشته را انتخاب کنید. تربیت بدنی جزو رشته‌های نیمه متمرکز است یعنی باید از یک آزمون عملی و تست سلامتی جسمانی هم عبور کنید تا بشوید دانشجوی رشته تربیت بدنی!  

اگر خاطرات خوبی از زنگ ورزش خود در مدرسه نداشته‌اید، لطفا آن را فراموش کنید. چون رشته تحصیلی تربیت بدنی و علوم ورزشی در دانشگاه یک دنیا با آن چه فکر می‌کنید فرق دارد. امکان دارد شما هم فکر کنید، نفری یک توپ به هر دانشجو می‌دهند و آخر ترم با همان توپ امتحان می‌گیرند و نفری یک 20 زیبا نصیب هر دانشجو می‌شود. ولی باید خدمتتان عرض کنیم که خیر، سخت در اشتباه هستید. 

در دوره کارشناسی باید رشته‌های ورزشی پایه را پاس کنید، از ژیمناستیک بگیرید تا آمادگی جسمانی، دو و میدانی، فوتبال، هندبال، والیبال، شنا، پینگ پنگ، کشتی، بدمینتون، بسکتبال و همچنین ورزش‌های اختیاری هر دانشگاه مانند شمشیربازی، تکواندو، تنیس خاکی، نجات غریق و ... 

 

تا این‌جای کار بخش تربیت بدن این رشته را داشتیم و حالا می‌رسیم به بخش علوم ورزشی. در این بخش دروس تئوری پایه و تخصصی زیادی وجود دارد. دروس پایه مانند آناتومي انساني، فيزيولوژي انساني، شيمي عمومي، فيزيک عمومي، رياضيات پايه و مقدمات آمار، کمک‌هاي اوليه، زيست شناسي است و از دروس اصلی و تخصصی هم می‌توان تغذيه و ورزش، آسيب شناسي ورزشي، رشد و تکامل حرکتي، فيزيولوژي ورزشي، يادگيري حرکتي، سنجش و اندازه‌گيري در تربيت بدني، مديريت سازمان‌هاي ورزشي، مديريت و طرز اجراي مسابقات، حرکات اصلاحي و مقدمات بيومکانيک ورزشي اشاره کرد.

البته نکته بسیار مهم این است که در یک دانشکده تربیت بدنی می‌توانید تعداد زیادی دانشجوی دست و پا و سر شکسته پیدا کنید که هر کدام یک عصا زیر بغل دارند و آن هم برمی‌گردد به سختی‌های شیرین این رشته دانشگاهی.

در خصوص آینده شغلی این رشته باید بگویم که بازار کار بسیار خوبی دارد اما به شرط این‌که علاقه‌مند و فعال باشید. از مربی‌گری و داوری بگیرید تا دبیر ورزش شدن. راحت‌ترین گزینه هم راه اندازی یک باشگاه ورزشی آزاد است. کارهای بسیار زیاد دیگری هم وجود دارد که باید وارد این رشته شوید تا از آن آگاه شوید. ولی اگر بخواهید ادامه تحصیل دهید این رشته به 5 گرایش تقسیم می‌شود. شامل: فیزیولوژی و تغذیه ورزشی، آسیب شناسی و حرکات اصلاحی، مدیریت ورزشی، رفتار حرکتی، بیومکانیک ورزشی و تربیت بدنی عمومی.

البته در آینده بسیار نزدیک قرار است اولین دانشگاه جامع ورزش در مشهد افتتاح شود که در آن اتفاقات خوبی خواهد افتاد. یعنی شما می‌توانید در این دانشگاه به طور مثال لیسانس شنا بگیرید یا لیسانس فوتبال و یا در رشته روزنامه نگاری و خبرنگاری ورزشی تحصیل کنید. 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
ati200
ati200
٩٢/٠٥/٠٧
٠
٠
مرسی....ازشما
rangian
rangian
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
خواهش میشه
Eli-soltani
Eli-soltani
٩٢/٠٥/٠٧
٠
٠
رشته خوبیه ... سپاس ...
rangian
rangian
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
واسه ما از خوب یکم اونورتره... یعنی خیلی خوبه
نوشا
نوشا
٩٢/٠٥/٠٧
٠
٠
ممنون... اطلاعاتش کامل بود ...
rangian
rangian
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
خواهش میکنم البته کلی از ابعاد پنهان این رشته رو نگفتم...
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٥/٠٧
٠
٠
ممنون ، جالب بود
rangian
rangian
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
خواهش میشه جناب ziya
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠٥/٠٧
٠
٠
نه من دوسش ندارم
rangian
rangian
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
واسه چی؟؟!!! لابد به خاطر خاطرات واحد تربیت بدنی عمومی... :)
mahboobeh
mahboobeh
٩٢/٠٥/٠٧
٠
٠
مرسی
rangian
rangian
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
آخی، خواهش میکنم باب اسفنجی نه ببخشید محبوبه خانوم
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٥/٠٧
٠
٠
ممنون
rangian
rangian
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
خواهش میکنم امیدوارم مفید بوده باشه...
amin20
amin20
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
جالب بو د
rangian
rangian
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
لایک :)
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
خيلي زياد مرسي..........
rangian
rangian
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
خواااهش میکنم...
پربازدیدتریـــن ها