پزشک دردهای جامعه
نکاتی کوتاه درباره رشته «جامعه شناسی»

پزشک دردهای جامعه

نویسنده : سایت جیم

تنها چند روز دیگر تا انتخاب رشته بروبچه‌های تازه کنکور داده مانده است. ما هم خواستیم به این جماعت از همه جا خورده یک حالی داده باشیم، و چندتا از رشته‌های دانشگاهی را برایشان معرفی کنیم. شاید با دید باز و عقل روشن رفتند دانشگاه و علم را جوییدند و گوش شیطان کر بعد از فارغ التحصیلی‌شان یک شغلی دست و پا کردند و از جرگه الافان بیکار به خطه الافان باکار نقل مکان کردند.

 

قسمت سوم / نکاتی کوتاه درباره رشته «جامعه شناسی»

پزشک دردهای جامعه

نویسنده: محمد صادق طلوع، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد جامعه شناسی

اندیشمندان زیادی در طول تاریخ، جامعه را به بدن موجود زنده تشبیه کرده‌اند. از همین تمثیل استفاده می‌کنم و توضیح مختصری درباره رشته علوم اجتماعی و به ویژه جامعه‌شناسی خواهم داد. 

جامعه انسانی مانند بدن انسان متشکل از اجزاء و اندام‌های بسیار زیادی است. در اندام‌واره جامعه نیز سیستم کنترل مرکزی، سیستم تدافعی، جهاز تغذیه، گردش خون و... وجود دارد که هریک ارتباط تنگاتنگ با دیگری داشته و در کنار هم شبکه پیچیده-ای از وابستگی‌های متقابل را به وجود می‌آورند که هدفِ حفظ بقا و تکامل جامعه انسانی را برآورده می‌کنند. 

بر همین مبنا، بین علوم اجتماعی و علوم پزشکی نیز شباهتی وجود دارد. یک دانشجوی پزشکی ابتدا ۷ سال دوره‌های عمومی را طی کرده تا با کلیت بدن انسان آشنا شود و فیزیولوژی اندام و آناتومی بدن را بشناسد. دانشجویان بعد از گذراندن این دوره، به فراخور، به تخصص‌های مختلف پزشکی روی می‌آورند. علوم اجتماعی شبیه پزشکی عمومی است. در همه رشته‌ها و تخصص‌های علوم اجتماعی، اعم از علوم اقتصادی، علوم سیاسی، حقوق، مدیریت، روانشناسی اجتماعی و... واحدها و دوره‌هایی پیرامون سایر تخصص‌های اجتماعی وجود دارد تا به دانشجو در درک کلیت جامعه یاری رساند. یک دانشجوی جامعه‌شناسی درس‌هایی پیرامون اقتصاد، اصول سیاست، فلسفه اجتماعی، کلیات حقوق، روان‌شناسی و روان‌شناسی اجتماعی، ارتباطات جمعی و رسانه، جمعیت شناسی، اکولوژی و جغرافیای انسانی و... را می‌گذراند که تا حدی با کلیت پیچیده و درهم تنیده جامعه آشنایی یابد. -همین‌طور دانشجویان سایر رشته‌های علوم اجتماعی-

در عین حال دانشجو در حین و بعد از گذراندن دوره کارشناسی با گرایش‌ها و حوزه‌های تخصصی نیز آشنا می‌گردد. در حال حاضر در ایران ۷ گرایش در دوره دکتری و حدود 15 گرایش در دوره کارشناسی ارشد مرتبط با جامعه‌شناسی وجود دارد.

اما هم‌چنان که رسالت یک پزشک متخصص و هدف او از تحصیل، درمان بیماری‌ها و پیشگیری از آن‌ها و ارتقاء سلامت افراد است، یک متخصص جامعه‌شناسی نیز چنین هدفی را دنبال می‌کند. چرا که جامعه نیز با نابسامانی‌ها، بیماری‌ها و عیب‌هایی مواجه می‌شود که در صورت درمان نکردن و مزمن شدن، عواقب وخیمی در پی خواهد داشت. نه تنها جامعه، که اجزاء آن مانند شهرها، محلات، سازمان‌ها و گروه‌ها نیز کاملاً در معرض مسائل و مشکلات اجتماعی قرار دارند که شناسایی و رفع آن‌ها به تخصص‌های مختلف علوم اجتماعی نیاز دارد. 

در پایان به بیان این نکته بسنده می‌کنم که نگاهی به سیاست‌گذاری‌های اجتماعی کلان و برنامه‌های توسعه اجتماعی  (مانند سند چشم‌انداز 1404 ایران) و شیوه‌های دست‌یابی به آن‌ها، از آن‌جا که هم در گروی شناخت وضع موجود و مشکلات پیش‌رو و هم وابسته به شیوه‌های برخورد با این مشکلات است، اهمیت کار یک جامعه‌شناس و متخصص علوم اجتماعی را آشکارتر می‌کند. به همین دلیل است که تمام سازمان‌های دولتی و نهادهای عمومی بزرگ دارای معاونت امور اجتماعی بوده و در آن از نظر متخصصان برای پرداختن به مسائل خود بهره می‌برند. 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سردار
سردار
٩٢/٠٥/٠٥
٠
٠
این رشته به درد کسانی می خوره که حوصله دارن چند تا کتاب چند صد صفحه ای در مورد اجتماع و روان شناسی و جغرافیا و ... بخونن ... ! تنوع واحد درسی نداره ! خسته کننده اس !!
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٥/٠٥
٠
٠
پس من بدم اومد...
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٥/٠٥
٠
٠
بسی ممنون ازتون...
پسر ایرونی
پسر ایرونی
٩٢/٠٥/٠٥
٠
٠
ممنون
ati200
ati200
٩٢/٠٥/٠٥
٠
٠
متشکر
javad agha
javad agha
٩٢/٠٥/٠٥
٠
٠
تشکر
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٥/٠٥
٠
٠
thank you
7 مقدس
7 مقدس
٩٢/٠٥/٠٥
٠
٠
ممنون
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٥/٠٥
٠
٠
سپاس . ببخشید بازار کار داره ؟
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٥/٠٥
٠
٠
اوهوم؟
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٥/٠٥
٠
٠
خب کجا ؟
m-maral
m-maral
٩٢/٠٥/٠٥
٠
٠
مچکر خیلی خوب بود....
mahshid
mahshid
٩٢/٠٥/٠٦
٠
٠
مغسی
blue girl
blue girl
٩٢/٠٥/٠٦
٠
٠
مرسی
پربازدیدتریـــن ها