گل سر سبد طرح‌های ماه رمضان!
گوشه و کنار این شهر به رنگ و عطر ایتام مزین شده

گل سر سبد طرح‌های ماه رمضان!

نویسنده : سید مصطفی موسوی اصل

بار چندمی بود که همه اموالش را برای ایتام وقف می‌کرد، به کریم معرف بود و هر وقت یتیمی از کسی کمک می‌خواست آدرس او را نشانش می‌دادند. امام حسن(ع) کسی است که رسول اکرم ایشان را سید و آقای جوانان اهل بهشت می‌خوانند لقب کریم اهل بیت از آن ایشان است. به بهانه میلاد این حضرت رفتیم در دل شهر تا از طرحی گزارش تهیه کنیم که اسمش را وام دار امام حسن مجتبی (ع) است.

 

طرح اکرام

شروع این طرح حدود 20 سال قبل، توسط کمیته امداد بود و بعد از آن هم موسسه‌های خیریه طبق قوانین و ضوابط خاص خود این طرح را اجرا می‌کنند.

آقای رضازاده مدیر موسسه خیره گلستان علی و یکی از مسئولان اجرای این طرح است و دربازه این طرح می‌گوید: طرح این گونه است که یک نفر خیر (بانی) در حد خودش یک کودک بی‌سرپرست را تحت پوشش قرار می‌دهد و مبلغی را ماهیانه می‌دهد در این بین نقش ما واسطه‌ای بین خیر و یتیم است.

در گفت و گوی‌مان با هم فهمیدم عهده داری کفالت به دو شیوه انجام می‌شود، بعضی خانواده‌ها حامی مالی می‌شوند و ماهانه به حساب آن یتیم پول پرداخت می‌کنند و بعضی از خانواده‌ها هم بچه را با خود به بیرون می‌برند و حامی نیازهای روحی او هم می‌شوند.

البته یک چیز را هم فهمیدم که حدود 60 درصد از این بچه‌ها، بد سرپرست هستند و 40 درصد آن‌ها بی‌سرپرست هستند.

آقای رضازاده درباره کودکان بدسرپرست می‌گوید: بعضی از مردم خیلی نسبت به کمک کردن به  این بچه‌ها علاقه ندارند و می‌گویند بالاخره یک نفر هست که کمک‌شان کند. ولی آن‌طور که ما در ارتباطیم، کودکان بد سرپرست به دلیل این‌که ممکن است پدر و مادری داشته باشد که آن‌ها را در معرض خطرهای اجتماعی قرار دهند، بیشتر نیازمند کمک هستند.

 

+ شرایط مورد نیاز برای حامی یک کودک بی‌سرپرست شدن، چیست؟

فرد باید متاهل باشد و خودش تشکیل خانواده داده باشد. سنش هم خیلی نباید زیاد باشد، چون ممکن است بچه را برای نگهداری از خودش بخواهد و اگر خانواده‌ای دختر برای تکفل گرفتن بخواهد باید پسر بزرگتری نداشته باشد. البته ما در موسسات وابسته به بهزیستی مانند گلستان علی(ع) شرایط را به طور کامل برای خانواده‌های متقاضی توضیح می‌دهیم.

 

+جوان‌های مجرد هم می‌توانند تکفل یک کودک را برعهده بگیرد؟

ما احساس کمک کردن یک جوان را درک می‌کنیم ولی بنا بر قانون، جوان مجرد نمی‌تواند با کودک در ارتباط باشد و فقط می‌تواند حامی مالی کودک و یا موسسه شود.

 

تا حالا هیچ کمبودی نداشتم

با بعضی از کودکانی که در خانه‌های موسسه گلستان علی(ع) ساکن هستند صحبت کردم. سجاد 17 ساله و کلاس سوم دبیرستان است. در 7 سالگی پدرش از آن‌ها جدا شده‌است و مادرش هم که از پس خرج او بر نمی‌آمده، او را به این موسسه آورده‌است.

سجاد در تابستان در یک آبمیوه فروشی کار می‌کند به گفته خودش می‌خواهد پول‌هایش را جمع کند تا برای خودش یک مغازه بزند.

می‌گوید در طول این ده سال هیچ کمبودی احساس نکرده و در رشته کنگفو مقام اول استانی دارد.

 

یک حامی مالی و یک حامی روحی دارم

علیرضا 13 سال دارد و کلاس دوم راهنمایی است و در تابستان به کلاس‌های فوق‌العاده فوتبال و شنا می‌رود و او هم در کنگفو مقام اول استان دارد.

از حال و احوالش که می‌پرسم می‌گوید: من یک حامی مالی دارم که هر ماه به حساب من پول واریز می‌کند و یک حامی دیگر هم دارم که روزهای تعطیل با خانواده و یک فرزندش دنبال من می‌آید و من را بیرون می‌برد و حامی روحی من است.

 

از بچه 5 ساله هست تا 20 سال

آقا سجاد دانشجو هتل‌داری دانشگاه شمال است و از 7 سالگی، روزگار  این‌طوری برایش رقم خورده و به این موسسه منتقل شده است.

صحبت‌هایش را درباره گلستان علی شروع می‌کند و می‌گوید: گلستان علی خیلی تلاش می‌کند تا بچه‌ها را برای رفتن به جامعه آماده کند و تلاش مسئولان خیلی بالاست و نمی‌گذارند کسی از بچه‌ها احساس کمبود کند. در این خوابگاه‌ها از بچه 5 ساله داریم تا 20 سال و از آن به بعد مستقل می‌شوند.

 

ما شیعه هستیم و باید راه امام علی(ع) را ادامه دهیم

با یکی از خیرین در این‌باره صحبت کردم. آقای موسسی 10 سال است که به کار خیر و کمک کردن مالی به کودکان بی‌سرپرست مشغول است.

وقتی از انگیزه کارش جویا شدم و از او پرسیدم که چه شده که این کار خیر را انتخاب کرده؟ گفت: ما شیعه علی هستیم و باید ادامه دهنده راه امام علی(ع) باشیم، چون ایشان در یتیم نوازی الگو ما هستند.

 

+ خودتان در کودکی در چطور خانواده‌ای بزرگ شده‌اید؟ مرفه یا...

من در یک خانواده مرفه بزرگ شده‌ام و یک روز از شیرخوارگاه بازدید کردم و کمک کردن به این قشر به دلم نشست و فهمیدم این کاری است که می‌خواهم انجام دهم.

 

در گفت‌وگوی‌مان آقای موسسی یک خاطره جالب هم تعریف کرد: «پیش آیت الله سیدان رفته بودیم، ایشان می‌گفتند که کمک کردن به بچه‌های بدسرپرست ثواب بیشتری دارد نسبت به بچه‌های بی‌سرپرست، چون بچه‌های بی‌سرپرست تا چند سال با خانواده بودند و به علت مشکلات مالی و دیگر مشکلات از خانواده جدا شده‌اند.»

آقای موسسی در حال حاظر فقط حامی مالی بچه‌های کوچک است ولی به گفته خودش برنامه‌ریزی دارد که حامی روحی و معنوی‌شان هم باشد و حتی وصیت کرده بچه‌هایی که حامی مالی‌شان است، اگر دختر هستند جهزیه و اگر پسر هستند شغل و مسکن‌شان از اموال او تامین شود.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
ati200
ati200
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
داداش من مجرد که بود حامی مالی یه دختر بود اسمش زهرا بود....
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
همانطور که در متن گفته شد، مجرد تنها می تواند حامی مالی شود و حتی نمی تواند کودک را بیند و با او در ارتباط باشد.
Mahnaz
Mahnaz
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
جالب بود...ممنون از مطلبتون...
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
کاش علاوه بر ممنون بودن نظر خود را راجع به مطلب می گفتید.
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
ممنون .... :))))))))
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
خواهش می شود...
maede
maede
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
ممنون ابراز نظر نیست!!!!!!:D
m-ghorbani
m-ghorbani
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
خدا خیرشون بوده...گزارش جالب و خوبی بود...به امید روزی که همه کودکان سرپرست خوب داشته باشند:)))
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
الهی آمین
پری سا
پری سا
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
ممنون خیلی جالب بود........ما در فکرش هستیم......
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
خدا خیرتون بده انشاالله
عهی
عهی
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
یکی از ارزوهامه که ایشالا بتونم یه درآمدی داشته باشمو صرف این کارا بکنم....دعا کنین به آرزوم برسم در آینده ای نه چندان دور ....ممنون آقای موسوی
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
انشاالله خدا کمکتون کنه...
ف.ش
ف.ش
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
كاش ميومديد من بهتون مي گفتم چه خبره. اوضاع به اون گل و بلبلي كه شما اينجا توصيف كرديد، حقيقتا نيست. من قصد سياه نمايي ندارم، اما گمونم شما چون از بيرون داريد به اين قضيه نگاه مي كنيد، فقط گل و بلبل ها به چشمتون ميان. من چندساله كه "داخل قضيه" هستم و نگاهم بمراتب با نگاه شما متفاوته و اينجا اصلا جاي باز كردنش نيست... . دوست من، يك بار بياين من ببرمتون جاهايي رو ببينيد و بچه هايي رو ببينيد ، بعد ببينم بازم همين گزارش رو مينويسيد... . ما دلخوشيم به يك نگاه شون كه توش اثري ولو كمرنگ از خوشحالي باشه. همين براي ما كافيه... از سرمونم زياده.
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
شاید حرف شما درست باشد ولی من که از خودم ننوشتم، از خودشون پرسیدم و این پاسخ ها را گرفتم.
maede
maede
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
کاش میگفتین شما کجایین؟!
ف.ش
ف.ش
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
آقاي موسوي، پرسش كردن و پاسخ گرفتن (يعني كار گزارش) با مشاهده عيني و لمس دقيق شرايط بسيار متفاوته. ممكنه يك نفر شرايط ظاهري اين بچه ها رو ببينه و بگه به به چه عالي. اما بايد باهاشون در تعامل و مراوده باشي تا بفهمي، تصورت با واقعيت زمين تا آسمون فرق ميكنه. من هربار كه مي بينمشون بيشتر از پيش ، مسائلشون رو درك ميكنم و بيشتر قلبم فشرده ميشه. ولو اينكه به زبون نيارن. ولو اينكه ظاهر حفظ بشه. گاهي وقتها شبها اينقدر بهشون فكر ميكنم تا خوابم مي بره. صدالبته كه خيلي از مسائل قابل بيان نيست و اينجا هم بناي اين رو ندارم كه راجع بهش حرف بزنم. اين نكته رو متذكر بشم كه طي اين چندسال من هيچ جا جز خانواده خودم كه طبعا در جريانند و يكي دو دوست ، نگفتم با ايتام سروكار دارم. اين "اولين" جاست كه گفتم. اونم چون احساس مي كنم جيم قابليت اين رو داره كه در اين زمينه تاثيرگذار باشه...
ف.ش
ف.ش
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
مائده جان؛ اگه منظورت اسمه، اسم خاصي نداره. يعني بدون نامه. ولي به شخصه از بين جاهايي كه رفتم بين ايتام، شيرخوارگاه علي اصغر خيلي تحت تاثير قرار گرفتم (فقط يكبار اونجا رفتم. چندساعتي اونجا بودم و تو ذهنم حك شد و چيزها ديدم و فهميدم و درس ها گرفتم اون روز ...)
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
خانم ف.ش خداخیرتان دهد.
ف.ش
ف.ش
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
ما هم از شما بابت اين گزارش و گزارش جيم اين هفته و پرداختن به اين موضوع ممنونيم. ايشالا كه مستدام باشه
maede
maede
٩٢/٠٥/٠٤
٠
٠
ف.ش جان فکر کنم این جاهای خصوصی بهتر به بچه ها رسیدگی میکنن.ناراحتی بچه ها و بی سرپرست بودنشون و مشکلاتشون ناراحتت کرد نه؟؟
ف.ش
ف.ش
٩٢/٠٥/٠٤
٠
٠
بله. حرفتون کاملا درسته. خیلی بهتر. از نظر مالی اصلا با جاهای دولتی و به قول ما عمومی قابل مقایسه نیستند. نمی گم تو پر قو یا مثل بچه های دردانه ی یک خانواده هستند که نیستند . اما وضعیت شون بهتر از جاهای عمومیه. از این بابت خدارو شکر می کنم. تو جاهایی که وضعیت مالی در درجه ی اول اهمیت نیست، مسائل دیگه بیشتر به چشم میان و بیشتر خودشون رو نشون میدن. مثل مسائل عاطفی یا مشکلات رفتاری و سوالهای بسیار زیادی که تو ذهن بچه ها وول میخوره و پاسخی براشون نداره و در درجه بعد مسائل اعتقادی. مشکلات عاطفی بیش از تصوره. و خیلی مشکلات رفتاری که من اینجا بعضی چیزها رو نمی تونم باز کنم دوست من... . همه اینها و بخصوص خلأ شدید عاطفی ای که دارن، که این خودش سرچشمه اتفاقات و مسائل دیگه ست، منو ناراحت می کنند...
maede
maede
٩٢/٠٥/٠٥
٠
٠
آره فقر و مشکلاته به قول تو عاطفیه بچه ها منم خیلی ناراحت میکنه..خوشبحال تو که میتونی واسشون کاری کنی..ایول خدا خیرت بده.خوشحال شدم از آشناییت دوست عزیز..اگر دوس داشتی و تونستی بیشتر بیا سایت..خوشحال میشیم:)راستی خوشبحالت!رشته ات رشته مورد علاقه منه!روانشناسی!موفق باشی.
ف.ش
ف.ش
٩٢/٠٥/٠٧
٠
٠
ممنونم. ايشالا خدا به همه مون توفيق بيشتري بده. توفيق كه چه عرض كنم، وظيفه ست. مي دونستيد جزء وظايفه ؟ يعني حق به گردن افراد دارن ايتام، حقي كه بايد ادا بشه. منم از آشنايي با شما خوشحالم. منم بشدت رشته مو دوست دارم و از چندسال قبل از كنكور، و همون زمان انتخاب رشته (كه تجربي رفتم) هدفم يعني رشته دانشگاهي اي كه قرار بود انتخابش كنم تعيين شده بود. فقط و فقط روانشناسي. البته كه الان هم به روانشناسي خيلي نزديكيد.ايشالا اگه تا ارشد هم اين علاقه سرجاش بود، مي تونيد تغيير رشته بدين
ف.ش
ف.ش
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
اين جمله رو از من بپذيريد : اين طرح هاي نصفه و نيمه و به شدت تك بعدي و ناقص، گرهي باز نمي كنند.
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
ما اگر بخواهم کمک کنیم، از همین جا هم شروع کنیم خوب است.
ف.ش
ف.ش
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
صدالبته كه حرف شما درسته و براي شروع اين گام ها خيلي مفيد و موثره. منظور من اينه كه بايد راجع به اين مساله فراتر از بعد مالي فكر كنيم... لااقل تو اين نقطه اي كه من وايسادم فهميدم كه اين يك مساله چند بعدي ست كه پراختن به يك بعد، نبايد مارو از ساير ابعاد دور كنه.
ghazale
ghazale
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
ممنون :) کاش بشه بهشون کمک کنیم
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
ای کاش انشاالله بشه...
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
کار خیر حتی اگه کوچک هم باشه در درگاه خدا بی اجر نمیمونه . تجربه کردم که میگم البته میدونم که همه میدونن .
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
اجرکم عندالله
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
آخی...ای کاش منم میتونستم کمک کنم بهشون....ممنون...
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
انشاالله خدا کمکتون کنه...
maede
maede
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
چه کار خوبی میکنن حامیان این بچه ها...چقدر خوبه که هرچقدر از دستمون برمیاد کمک کنیم.ولی واقعن تعجب کردم که یه پسر17ساله با اون شرایط میگه هیچ کمبودی نداره!!!
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
شاید به نوبه خود کمبود داشته ولی با تموم کمبود ساخته است.
سردار
سردار
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
آفرین بر این سید
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
خیلی ممنون
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
خدا همه ین عزیزان را خیر بدهد،‌ به ما هم توفیق!
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
انشاالله
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٥/٠٤
٠
٠
خدا خیرشون بده،سید ممنونم .
m-mousavi
m-mousavi
٩٢/٠٥/٠٤
٠
٠
خواهش می کنم...
....
....
٩٢/٠٥/٠٥
٠
٠
من 15 سالم بود ک حامی یه بچه ی دو و نیم ساله شدم و هرماه پول توجیبیمو باهاش نصف می کردم ... آلان 4 سال می گذره! ... چند هفته پیش رفتم بجنورد دیدنش! بزرگ شده! دیگه کچلم نیس! خخخ :))) خاستم بگم همهتون می تونین این کارو بکنین .... هیچ زحمتی نداره!
subwoofer
subwoofer
٩٢/٠٥/٠٦
٠
٠
مرسی
پربازدیدتریـــن ها