از «ب» وبلاگ تا ته ماجرا...
مروری بر مسیر پر فراز و نشیب وبلاگ نویسی

از «ب» وبلاگ تا ته ماجرا...

نویسنده : محمدرضا ضیاء

وبلاگ‌نویسی در ایران از ابتدای ظهورش تا کنون رشدی تصاعدی داشته و به یکی از جاذبه‌های ورود افراد به فضای مجازی و اینترنت تبدیل شده است. شاید وبلاگ‌ نویسان ایران در ابتدا فقط در فضای وبلاگ به دنبال بیان نظرات شخصی و صرفا ارتباط با دیگران بودند،‌ اما در چند سال اخیر به وضوح می‌توان جریان‌سازی بلاگرها را در حوزه‌های مختلف سیاسی، هنری،‌ تجاری و ... دید. در ادامه ابتدا برای شما تارخچه وبلاگ نویسی را بیان می‌کنیم و سپس 4 سرویس دهنده برتر وبلاگ را معرفی خواهیم کرد تا با توجه به نیازهای خود و در صورت تمایل به وبلاگ نویسی از طریق یکی از آن‌ها مشغول شوید.

 

هر وبلاگ یک شخص است!

وبلاگ از دو کلمه وب(web) به معنای شبکه جهانی و لاگ(log)  به معنای روزنوشت تشکیل شده است. وبلاگ فضای بیان عقاید، نظرات و دغدغه های شخصی افراد است و شاید بتوان گفت وبلاگ هر کسی، جلوه‌ای از شخصیت اوست.

البته یک وبلاگنویس میتواند انگیزه های مختلف دیگری برای ایجاد یک وبلاگ داشته باشد. این انگیزه ها میتواند نوشتن خاطرات، ایجاد بانک اطلاعات یا آرشیوسازی باشد.

جالب است بدانید اگرچه قدرتمند شدن شبکه های اجتماعی تاثیر به سزایی در افت وبلاگنویسی داشته، اما وبلاگنویسی رشد منفی نداشته و هر سال به تعداد کاربران فعال در این حوزه اضافه می‌شود.

 

تاریخچه

نخستین وبلاگ (با همان شکل و کاربردی که ما از وبلاگ می‌شناسیم) در سال ۱۹۹۴ به وجود آمد. اما واژه وبلاگ برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ در سایت robot wisdom به کار برده شد .تعداد وبلاگ‌ها در ابتدا، بسیار کم بود و تا سال ۱۹۹۹ تنها ۲۳ وبلاگ وجود داشت. این رقم در اواسط سال ۲۰۰۰ به بیش از هزار تا و دو سال بعد به بیش از نیم میلیون رسید.

وبلاگ نويسي فارسي از 16 شهريور سال 1380 با ساخت اولين وبلاگ توسط سلمان جريري شروع شد. جريري در هنگام انتشار وبلاگ خود، دانشجوي مهندسي كامپيوتر دانشگاه صنعتي شريف بود و تكتك پستها را با كدنويسي روي وبلاگ خود قرار ميداده است! جالب است بدانيد كه در نخستين وبلاگ فارسي چيزي به عنوان کامنت (نظر) وجود نداشته و خوانندگان فقط ميتوانستند متن‌ها را بخوانند. آخرين پست این وبلاگ مربوط به آبان ماه سال گذشته است.

زبان فارسي در بازه سال 1383 تا 1384 مقام چهارم زبانهاي وبلاگي را پس از انگليسي، پرتغالي و لهستاني به خود اختصاص داده بود. اما بنابر آمار سال91، به دليل علاقه مندي كشورهاي اسپانيول زبان و چيني ها به وبلاگنويسي، زبان فارسی جایگاه دهم را از آن خود کرده است.

وبلاگ سلمان جریری: http://www.globalpersian.com/

 

مقتدرانه در صدر

«بلاگفا» يكي از آشناترين نامها در بین سرويس دهندگان وبلاگنويسي ايران است! اين سايت فعاليت خود را از اواسط آذر ماه 1383 با مديريت عليرضا شيرازي آغاز كرد. عليرضا شيرازي 35 ساله است. در رشته نرم افزار كامپيوتر تحصیل کرده و در همين راستا برنامه نويسي ميكند. او علاوه بر بلاگفا، مديريت سايت پارسيك را هم بر عهده دارد و اكنون مي‌توان اقرار كرد كه بهترين سرويس دهنده وبلاگ ايران، بلاگفا است. اين جايگاه بلاگفا قطعا به سبب ويژگيهاي خاص آن است؛ قدمت طولاني، شناخته شده بودن، فضاي صميمي و ساده بودن كار با كنترل پنل آن، از جمله ويژگيهايي است كه با وجود ارائه امكانات جديد توسط سرویس دهنده‌های ديگر، بلاگفا را همچنان در صدر قرار ميدهد.

بلاگفا بيش از 400 هزار كاربر فعال و نیمه فعال دارد كه در موضوعات مختلف وبلاگ مي‌نويسند و به روايت خود بلاگفا، اكثر آنها -حدود يكچهارم- شخصي است.

بلاگفا پس از گوگل و یاهو در رده بندی الکسا پر بازدیدترین سایت ایران است و در جهان در جایگاه 148 ام قرار دارد.

 

بیل گیتس ایران

میهن بلاگ فعالیت خود را به عنوان یک ارائه دهنده خدمات وب، از آبانماه 83 آغاز کرد. این سایت در مرداد ماه 87 توسط تیم نجارت الکترونیک صبا به مدیریت محمدجواد شکوری خریداری شد. او برنامه نویس است و البته مدرک دانشگاهی نداشته و برق امیرکبیر را نیمه کاره(!) رها کردهاست. مدیر 31 ساله میهن بلاگ، مدیریت سایتهای کلوب و آپارات را هم بر عهده دارد. محمدجواد شکوری پس از خریداری میهن بلاگ، آن را از نو برنامه نویسی کرد و فعالیت سابق این سایت را به عنوان یک سرویس دهنده وبلاگ، با قدرت بیشتری ادامه داد. 

ویژگی متمایز کننده میهن بلاگ از بلاگفا و پرشین بلاگ قابلیت ایجاد پست ثابت است. پست ثابت میتواند معرفی با شرح و بسط وبلاگ شما یا هر مطلب دیگری باشد که با وجود اضافه کردن هر پست دیگر در بالای مطالب وبلاگ شما قرار خواهد گرفت.

میهنبلاگ در رده 6ام پربازدیدترین سایتهای ایران قرار دارد و در میان بلاگ ها پس از بلاگفا دوم است از دلايل اين رتبه خوب ميتوان به راحت بودن کار با کنترل پنل آن، فضای زیاد برای اعمال تغییرات با محدودیت کمتر و به گفته مدیر سایت، تبلیغات هدفمند آن اشاره کرد.

 

اولین سرویسدهنده

پرشین بلاگ به عنوان اولین سایت سرویس دهنده وبلاگ، در تاریخ 23 خرداد 1381 توسط عطا خلیقی، بهرنگ فولادی (هر دو نفر مهندس مکانیک از دانشگاه خواجه نصیر تهران) و سهند قانون (مهندس پزشکی از دانشگاه آزاد)  راه اندازی شد. قبل از احداث این سایت، وبلاگنویسان ایرانی که تعداد محدودی بودند، به سایتهای خارجی مراجعه میکردند؛ اما افتتاح این سایت با منو و ابزار کاملا فارسی، نقطه عطف وبلاگنویسی ایران محسوب میشود و کاربران زیادی را به فضای وبلاگنویسی علاقه مند کرد.

این سایت ابتدا با دامنه .com فعالیت داشت ولی این دامنه به سرقت رفت و از آن پس مدیران پرشین بلاگ از دامنه  .ir استفاده میکنند.

پرشین بلاگ در سال 1390 امکانات جدیدی از جمله امکان لایک کردن پستها،سیستم آماردهی، آپلود عکس بر روی هر پست  و... را برای کاربران فراهم کرد. مهمترین تغییر این سایت در این سال ایجاد نسخه موبایلی آن بود.

یکی از مهمترین ویژگیهای پرشین بلاگ سیستم اخبار وبلاگی قدرتمند آن است. این سایت  به صورت سالانه یا فصلی از طریق نظرسنجی در بین عموم کاربران اینترنت، وبلاگی را به عنوان بهترین وبلاگ انتخاب میکند. این وبلاگ میتواند از دیگر سرویس دهندگان هم باشد، ولی به هر حال  برگزار شدن این مسابقه در سایت پرشین بلاگ تاثیر خود را دارد. 

پرشین بلاگ در بین سرویس دهندگان وبلاگ با توجه به رده بندی سایت الکسا در رده سوم قرار دارد.

 

لذت داشتن یک مینی سایت

رزبلاگ یکی از حرفهای ترین سرویس دهندگان وبلاگ است. این سایت  مدت زیادی نیست که وارد کورس رقابت سرویسدهندگان وبلاگ شدهاست و از حق نگذریم، رقیب بسیار قدرتمندی برای سرویس دهندگان قدیمی و معروف وبلاگنویسی است. 

این سایت در دیماه 1388 به مدیریت جواد صداقتپور -و البته با برنامه‌نویسی همین شخص- فعالیت خود را آغاز کرده و از ابتدای تاسیس، امکاناتی را برای وبلاگنویسان فراهم کردهاست که کمتر سرویس دهندهای آنها را ارائه میدهد.

رزبلاگ پس از بلاگفا، میهن بلاگ و پرشین بلاگ؛ در رده چهارم ارائه دهندگان خدمات وبلاگنویسی قرار دارد که با توجه به سابقه کم آن، جایگاهی عالی برای این سایت به شمار میرود. 

امکان عضوگیری هر وبلاگ به صورت جداگانه، امکان ارسال ایمیل همگانی به تمام کاربران وبلاگ، بهره گیری از چتروم، توانایی ایجاد تالار گفتگو (فروم یا انجمن) اختصاصی برای هر وبلاگ، امکانات جانبی مانند خبرنامه، نظرسنجی و آمارگیر، امکان آپلود عکس برای هر مطلب، امکان ایجاد نسخه موبایل (برای راحتی باز شدن وبلاگ در گوشیهای تلفن همراه) از امکانات جالب و قابل توجهی هستند که رزبلاگ را از سایر سایتها متمایز می‌کنند.

در یک کلام شما می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای یک مینی سایت را در اختیار داشته باشید.

 

ترینهای دیروز و امروز

در سال 1389 سایت «چهره 89» به وسیله یک رایگیری اینترنتی، دست به انتخاب بهترین وبلاگ فارسی همان سال زد. در این نظرسنجی که نزدیک به 4000 شرکت کننده اینترنتی در آن رای دادند، وبلاگ «آهستان» با به دست آوردن 1632 امتیاز به عنوان برترین وبلاگ سال انتخاب شد. وبلاگ آهستان به قلم امید حسینی هنوز هم یکی از پر بازدیدترین وبلاگ‌های فارسی است در آن سال با شیوایی خاص خودش به روشنگری مسائل فتنه 88 میپرداخت. لازم به ذکر است که سایت social media explorer چند ماه قبل از مسابقه سایت «چهره 89» طی گزارشی ۱۰ وبلاگ برتر دنیا در ۳ سرویس بین المللی بلاگر، وردپرس و تایپ پد را اعلام کرد که وبلاگ آهستان با کسب ۱۱۱هزار و ۵۶۵ امتیاز به عنوان ششمین وبلاگ برتر جهان انتخاب شد.

 

اما طبق تحقیقات سایت جیم، پر بازدیدترین وبلاگهای هر یک از سرویسهای مورد بحث در همین لحظه به شرح زیر میباشند:

1. وبلاگ «کدستان» با رنک جهانی 48947 از سرویس رزبلاگ

2. وبلاگ «خانه اسمس ایران» با رنک جهانی 54941 از سرویس بلاگفا

3. وبلاگ «ابرتازه ها» با رنک جهانی 75696 از سرویس میهن بلاگ

4. وبلاگ«نینی بلاگ» با رنک جهانی 101566 از سرویس پرشین بلاگ

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
رادمهر
رادمهر
٩٢/٠٤/٣١
٠
٠
مطلب خیلی خوب و جامعی بود....11 سال وبلاگ نویسی واقعا خیلی جالبه...اینکه قدیمی ترین باشی
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٤/٣١
٠
٠
بلاگفا هم خيلي وقته که امکان پست ثابت گذاشتن رو ايجاد کرده
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
١
من وبلاگ خودم بلاگفاست. تا حالا پست ثابتشو ندیدم. تو کدوم قسمتشه؟
miss bm
miss bm
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
اون قسمت پایینی که پست میزای باید تیکشو فعال کنی تا ثابت بشه
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
خودم بهش یاد میدم!آخه این ساده ترین قسمت کار با بلاگفاست!آبرومون رو برد!
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
حامد جان لطفا دخالت نکن تا نیومدم ....
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
غلط کردم!بیجا کردم، ببخشید!حالا نمیشه یکم دخالت کنم؟!
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
پست مطلب جدید/اون پایین/تاریخ و زمان/تیک این جمله رو بزن/مطلب همواره در صفحه اول و در بالای دیگر مطالب نمایش داده شود (پست ثابت)
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٤/٣١
٠
٠
واقعا آفرين به بيل گبيتس ايران محمدجواد شکوري...مديريت ميهن بلاگ و کلوب و آپارت حرف کمي نيست...
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٤/٣١
٠
٠
ممنون آقاي ضيا بابت اين مطلب کامل و جامع و جذاب...متشکرم
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٤/٣١
٠
٠
داداش منه دیگه!
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
خواهش می‌کنم!
نسل چهارم
نسل چهارم
٩٢/٠٤/٣١
٠
٠
سرویس پارسی بلاگ رو فراموش کردید×(
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٤/٣١
٠
٠
به درد نمی خوره
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
انتخاب این 4 سرویس صرفا بر اساس آمار جهانی بوده. این 4 سایت پربازدید ترین سرویس دهنده های وبلاگ هستند.
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٤/٣١
٠
١
واقعا ممنون ازتون...مطلب فوق العاده جالبی بود...
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
قابلی نداشت
میلاد
میلاد
٩٢/٠٤/٣١
٠
٠
خیلی مطلب جالبی بود....مخصوصا سلمان جریری:)
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
لطف دارید
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠٤/٣١
٠
٠
جالبه 3 تاشون از این وبلاگ های پر بازدید اصلن توی نتایج گوگل پیداشون نبود.منم این وبلاگمو از سال 88 دارم. Www.delamtange.mihanblog.com
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
چون سایت های بهتر از اینا هستند، البته وقتی شما اومدید مطلب یه مشکل ویرایشی داشت! در هر حال اگه خواستید لینکهای اون ترین ها رو، بگید تا بدیم بهتون!
میلاد
میلاد
٩٢/٠٤/٣١
٠
٠
یه وبلاگی هست که نویسندش خودش برای خودش نظر میذاره بعد تقصیر بقیه میندازه...خخخخ:))اینم اسمش:http://faryadekhamooshi.persianblog.ir/
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
خخخخخ...میلاد فک کنم دریا پیدات کنه با پوتین میزنه تو صورتت شکل میثم بائو بشی...
وصال
وصال
٩٢/٠٤/٣١
٠
٠
ممنونم مفید بود
ghazale
ghazale
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
ممنون :))))))))))))))))))) ولی چرا از ب وبلاک ؟ از و وبلاگ :))))))))))
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
نکته انحرافیشه دیگه!
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
هه هه
miss bm
miss bm
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
اولین وب ایرانی واسم خیلی جالب بود. ممنون
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
خواهش
admincheh
admincheh
٩٢/٠٥/٠١
١
٠
خیلی جامع بود..بلاگفا جدیدا تغییراتی کرده اما باید برای تو کورس موندن امکانات جدید بده..مرسی
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
ممنونم خيلي كامل بود منم بلاگفا .....حالا درست كنم ادرس ميدم دوستان تشريف بيارين
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
خواهش میکنم!
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
ممنون! بله همینطوره! البته علیرضا شیرازی تو یه مصاحبه گفته، ما تعداد کاربرامون خیلی زیاده، اگه بخوایم یه دفه امکاناتمونو زیاد کنیم، کلی خرج بر میداره!
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
این مال ادمینچه بود!
7 مقدس
7 مقدس
٩٢/٠٥/٠١
١
٠
این بلاگفا خیلی رو اعصابه... چند روز پیش هم که کد تایید رو نمیذاشت کلی آدمو علاف کرده بود.. ینی یه روز قاطی نکنه من تعجب میکنم!هه
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
نه پرسپولیسه!مشکل هم از وبلاگ شماست!
7 مقدس
7 مقدس
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
اتفاقا اون روز وب من درست بود وبای بقیه خراب بود.شاهدم دارم!
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
وبلاگ نویسیو بیخیال..جیم رو عشقه خخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
خخخخخخخخخخخخخخخخ
zza
zza
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
مرسی
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
خواهش
میثم
میثم
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
داشتن وبلاگ حس خوبی داره. به نظر من وبلاگها جون دارن
mhmk
mhmk
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
در این بین به بلاگ اسکای ظلم شد ... چون دومین سرویس وبلاگ دهی در ایرانه و مدیرش جناب چنگیزی خیلی روش زحمت کشیده ... الان هم تقریبا از عید نسخه جدیدش با امکانات زیاد بروز شده
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
سوژه های سرویس دهی این مطلب سلیقه شخصی نبوده!‌ بر اساس آما سایت الکسا این سوژه ها انتخاب شدن. بر اساس این آمار هم بلاگ اسکای پنجمه که ما متاسفانه به دلیل طولانی شدن مطلب،‌دیگه نتونستیم استفاده کنیم از این سرویس
mhmk
mhmk
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
وبلاگ من ابته با اتصال دامین در بلاگ اسکای هست .. خوش حال میشم بهم سربزنید .... mhmk.ir
faith
faith
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
ممنون خیلی خوب بود... فقط من موندم شما که این مطلب رو نوشتین و درستتون هم درد نکنه چرا بیشتر از کلید اسپیس استفاده نکردین که کلمات این قدر بهم نچسبن...
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
خواهش می‌کنم! مشکل از من نیست! پنل سایت روز انتشار این مطلب،‌نیم فاصله ها رو نمیذاشت!‌ این شد که این طوری شد!
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
چرته! رزبلاگ اولین سرویسه! اخه بلاگفا هم سرویسه!؟ ار اس اس فیده رزبلاگ از کله بلاگفا حرفه ای تره! الان هر بچه ای میتونه یکی مثل بلاگفا و بهترشو را بندازه! اسکریپتش پره! و اینکه یه سرویس 10 سال دست یه نفر باشه و هیچ امکان خاصی اضافه نکنه خجالت اوره
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
انتخاب اول یا دوم یا سومی بر اساس تعداد کاربران و بازدید بوده، بر اساس امکانات سایت نبوده!
قیاسی
قیاسی
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
نمیدونم از چه تعریف کردید موضوع با متن حال آموزش نمیدم آلکسا ملاک بهترینها نیست میهن بلاگ بیل گیتس بگو ربات وبها رو راه بندازه شاید دیپلم بهش بدن شیرازی هم بره دنبال دامنه جدید پیدا کنه یه دفعه توی سیستمش کسی تبلیغ نکنه قبلا توضیح دادم بهترین سیستمهای بلاگ نویسی چیست و کجاست و ملاک ارزشیابی یه وبلاگ و یه سیستم آلکسا نیست http://www.moisrex.rozblog.com/Forum/Catgory//Post/8559 خواستید آلکسا تون افزایش پیدا کنه بگید راه کار بهتون بدم
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
حرف شما منطقیه!‌ الکسا ملاک برتر بودن یه سرویس‌دهنده وبلاگ نیست،‌ اما تو این مطلب بر اساس بازدید این سرویس دهنده ها انتخاب شدن. اگر توجه کنید ما تو مطلب ویژگیها رو بیان کردیم تا دوستان بتونن بر اساس معیارهایی که واسشون مهمه،‌ یکی از سرویسها رو انتخاب کنن! به هر حال خیلی ممنونم که اومدید اینجا!
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
ممنونم
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
خواهش می‌کنم
NINA
NINA
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
ممنون مطلبتون جالب بود:)
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
خواهش می‌کنم!
s-rastgoo
s-rastgoo
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
به نظر من دو دلیل برا عدم کاهش اهمیت وبلاگ با وجود شبکه های اجتماعی هست:1-اینکه به ندرت مطالب بلند در شبکه اجتماعی دیده میشه و در واقع جاش اون جا نیست و تو وبلاگ هستش!2-چیزی به نام در و پیکر وجود خارجی نداره تو شبکه های اجتماعی!
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
دومی: ههههههههههههه
elnaz
elnaz
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
برام جالب بود ، فکر نمیکردم انقدر قدیمی باشم! فکر میکنم اولین وبلاگم (البته بی محتوا!) رو همون سالهای اول یا دوم راه اندازی بلاگفا زدم ، خوب بچه ی آپ تو دیتی بودما! تعریف از خود نباشه!!!
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
(آیکون نیشخند)
نوشا
نوشا
٩٢/٠٥/٠٧
٠
٠
جالب بود ممنون از مطلبتون...