سر زنده باشید
چند راهکار ساده برای داشتن زندگی شاد

سر زنده باشید

نویسنده : cocoa

گاهی اوقات با اتفاقات و حوادثی روبه‌رو می‌شویم که به نظر می‌رسد نمی‌توانیم بر آن‌ها فائق شویم. مثلا کارمان را از دست می‌دهیم، رابطه‌های‌مان دچار مشکل می‌شود، دچار بحران اقتصادی می‌شویم، کسی که دوست داریم را از دست می‌دهیم، دچار مشکلات فیزیکی می‌شویم و این لیست ادامه دارد. لحظاتی در زندگی هست که باعث می‌شود احساس خستگی و حقارت کنید یا این‌که احساس سربلندی و مسرت. از آن جایی که نمی‌توانیم آن چه را که اتفاق می‌افتد پیش‌بینی کنیم، زندگی‌مان همیشه تحت کنترل‌مان نخواهد بود. باید یاد بگیریم که حداقل عکس العمل‌های‌مان را کنترل کنیم. این‌که سرزنده باشید و زندگی‌تان را تحت کنترل داشته باشید، احتیاج به مهارت‌هایی دارد که باید یاد بگیرید. در این مقاله نکاتی مطرح شده که با مطالعه‌ آن، قطعا به موفقیت‌هایی خواهید رسید.

 

** انتظارات معقول داشته باشید

در مسیر زندگی‌مان با دست‌اندازها، بن‌بست‌ها و مسیرهای اشتباه گوناگونی مواجه خواهیم شد. اگر این موضوع را به خودتان بقبولانید که در این مسیر با چنین ناهمواری‌هایی مواجه خواهید شد، بهتر تصمیم‌گیری می‌کنید. اما اگر توقع زندگی بدون مشکلات را داشته باشید، همین که به اولین مشکل برخورد می‌کنید، دست‌پاچه خواهید شد و واکنش مناسبی از خودتان نشان نخواهید داد. کسانی در زندگی‌شان موفق خواهند بود که قبول کنند روزهای بد، روزهایی از زندگی هستند.

 

** پرسش‌تان را عوض کنید

بیش‌تر مردم از خودشان سوال می‌کنند که در موقعیت‌های ناگوار چه خواهند کرد. اگر درباره جزئیات هر مشکلی خیلی ریز شویم و خودمان را درگیر کنیم، هیچ تغییری در زندگی‌مان ایجاد نخواهد شد و پیشرفت نمی‌کنیم. پیشرفت به معنای حرکت از زمانی است که بر روی موضوعی تمرکز می‌کنید تا زمانی که تصمیم می‌گیرید که چه کاری را باید انجام دهید. بهترین سوالی که می‌توانید از خودتان بپرسید این است که در حال حاضر برای پیشرفت خودم چه کاری می‌توانم انجام دهم؟ 

 

** چه چیزهایی تحت کنترل‌تان است؟ 

آن چه مانع حرکت شما از شرایط ناگوار می‌شود، این است که بر روی چیزهایی که تحت کنترل‌تان نیستند، متمرکز شوید. اگر چنین کنید، همیشه احساس ناتوانی، فروماندگی، گناه و پریشانی خواهید داشت. برعکس اگر بر روی مواردی که تحت کنترل‌تان است متمرکز شوید، احساس سرزندگی بیش‌تری خواهید داشت. گاهی اوقات، تنها چیزی که می‌تواند تحت کنترل‌تان باشد، عکس العمل‌تان در برابر آن موضوع می‌باشد که بسیار هم ارزشمند است.

 

** فرصت‌ها را افزایش دهی.

اتفاقات خوب باعث می‌شوند تا به آن چه در زندگی‌مان انجام می‌دهیم قوت ببخشیم و بزرگ‌ترین درس‌های زندگی‌مان را از اتفاقات منفی و بد، خواهیم گرفت. آیا باید اتفاقات بدی در زندگی‌مان روی دهد تا ما یاد بگیریم؟ البته که نه، اما اتفاقات بد چون تأثیرات طولانی‌تری در ذهن‌مان دارند، باعث می‌شوند که راه‌های خاص و مهم زندگی‌مان را تغییر دهیم. از عقب‌نشینی‌های زندگی‌تان چه چیزی یاد گرفته‌اید؟ چگونه از آن برای بهبود مسیر زندگی‌تان در آینده کمک گرفته‌اید؟

 

** خصوصیت‌تان را بررسی کنید

مهم نیست که چه اتفاقی در زندگی روی دهد، قطعا چیزهایی همواره با شماست؛ مانند خصوصیات‌تان. هر کدام از ما مشخصه‌های خاص خودمان را داریم که باعث می‌شود از سایرین متمایز باشیم. مشخصه‌هایی که از بین نمی‌روند؛ هرچند گاهی اوقات خودمان تغییراتی را در آن‌ها اعمال خواهیم کرد. در واقع این مشخصه‌ها، سرمایه شخصی‌امان هستند و ما را خاص می‌سازند. به مشخصه‌های شخصی‌تان که در شرایط خوب و بد کمک‌تان بوده‌اند، فکر کنید و بررسی کنید که در آن شرایط چه کمکی به شما کرده‌اند. آیا انسان کنجکاوی هستید؟ آیا شفیق و مهربان هستید؟ آیا خلاق و خوش مشرب هستید؟ از خصوصیاتی که به شما انرژی کافی جهت پیشرفت در زندگی‌تان می‌دهند، بیش‌تر استفاده کنید.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٥/١٣
٣
٠
ممنون ، خیلی کامل و جامع بود
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٥/١٣
٢
٠
سپاس
maede
maede
٩٢/٠٥/١٣
٢
٠
از اون طرفم هزار جور اتفاق وجود داره واسه زندگی غیر شاد:)) موارد جالبی بود ممنون.
Niva
Niva
٩٢/٠٥/١٣
١
٠
به به .. زندگی چاد دوست دارم :)
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٥/١٣
١
٠
شادی خوبه..مرسی:)
mahshid
mahshid
٩٢/٠٥/١٣
١
٠
مغسی
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٥/١٣
١
٠
تشكر
ati200
ati200
٩٢/٠٥/١٣
١
٠
مرسی
amin20
amin20
٩٢/٠٥/١٤
١
٠
تشکر
shanba
shanba
٩٢/٠٥/١٤
١
٠
ممنون مطلب خوبی بود
mab3740
mab3740
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
مشکرم
پربازدیدتریـــن ها
یک پارچ آب سرد!

شرط ثبت نام

٩٥/٠٩/٠٩
شعری سروده خودم

ترافیک خیال

٩٥/٠٩/٠٧
میانه رو و دانا

امر به معروف و نهی از منکر وظیفه کیست؟

٩٥/٠٩/١٠
شعری سروده خودم

حیف که روی من این جا به تو هم باز نبود

٩٥/٠٩/١١
گپ و گفتی کوتاه با دانشجویانی که در کنار تحصیل کار هم می کنند

کار کن، دانش بجو!

٩٥/٠٩/٠٧
شعری سروده خودم

شاید دلیل خلقتت آغوش باشد!

٩٥/٠٩/١٣
طنز

نامه ای منصفانه به استاد

٩٥/٠٩/١١
برای پدر مهربانم

خورشید ِ گل فروش

٩٥/٠٩/٠٩
اگر ریزعلی می بود، شاید داستان طور دیگری رقم می خورد

جای دهقان فداکار خالی بود

٩٥/٠٩/١٠
یکی این را به زندگی حالی کند

برزخ

٩٥/٠٩/٠٧
چه کاریست؟

فهم

٩٥/٠٩/٠٨
بیا همت کن رفیق

با دود و غبار هم مدارا ؟!

٩٥/٠٩/١١
وقتی در 24 ساعت یک ملت عزادار می شود...

تراژیک ترین دو روز

٩٥/٠٩/٠٨
لعنت به هرچه یاد تو را زنده می‌کند

تقویم های بی عدد / شعر

٩٥/٠٩/١٠
امان از این همه ناهماهنگی

یک نفر با من هماهنگ شود

٩٥/٠٩/١٣
وقتی آقا جان، خانوم جان، بابا و مامان با هم پرکشیدند

بلیط رفت و بی برگشت!

٩٥/٠٩/٠٩
بارانی که نمی بارد

این هوا خفه مان می کند

٩٥/٠٩/٠٧
ترسیده ام انگار

دلم مى خواهد همه چيز را بسوزانم!

٩٥/٠٩/١٣
شعری سروده خودم

بعد تو

٩٥/٠٩/١٣
قسمت اول: فراخوان

جایزه ادبی در قرون پیشین

٩٥/٠٩/٠٨