واقعا چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
از تجربیات لحظه‌ نزدیک به مرگ چخ می‌دانید؟!

واقعا چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

نویسنده : cocoa

آیا کسی را می‌شناسید که لحظه‌ی مرگ را تجربه کرده باشد؟ اکثر گزارشات از تجربه لحظه نزدیک به مرگ یک‌سان به نظر می‌رسند؛ یک نورسفید مطبوع، تکرار و به یادآوری خاطرات. اما اکنون دانشمندان در صددند تعریف دقیقی از مرگ به‌دست آورده و بیابند که واقعا هنگامی که شخصی در آستانه مرگ قرار می‌گیرد چه اتفاقی برای مغز، هوشیاری و آگاهی‌اش می‌افتد. به همین منظور در تحقیق جدیدی به نام  AWARE، پزشکان، بیمارانی که به مرحله ایست قلبی می‌رسند را تحت مطالعه قرار خواهند داد.

حسی که برخی افراد در ایست قلبی تجربه می‌کنند، دیدگاهی منحصر به فرد است و حسی است که همه انسان‌ها در طول فرآیند مرگ آن را تجربه خواهند کرد.

 

رئیس تحقیقات، دکتر سم‌ پارینا از دانشگاه (Douthampton) در انگلستان، گفت: تمام برداشت‌ها از مرگ حاکی از این است که مرگ یک لحظه خاص نیست، فرآیندی است که طی آن قلب از تپش می‌ایستد، ریه‌ها از کار افتاده و عملکرد مغز متوقف می‌شود. یعنی شرایط پزشکی که از آن تحت عنوان ایست قلبی یاد شده و از نظر بیولوژیکی با مرگ بالینی مترادف است.

تحقیقات قبلی نشان داده‌اند که حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از کسانی که بعد از ایست قلبی زنده مانده‌اند مواردی نظیر، به یادآوری دقیق و روشن خاطرات، فرآیند فکری کامل و حتی برگشت جزئی وقایع هنگام مواجه شدن با لحظه نزدیک به مرگ را گزارش می‌دهند.

 

سال‌های بسیاری است که دانشمندان برای تعریف مرگ کوشش می‌کنند تا بتوانند تعیین کنند چه وقت مرگ دقیق و کامل اتفاق می‌افتد. امروزه اکثر پزشکان به مرگ، به جای یک اتفاق، به عنوان یک فرآیند می‌نگرند. یعنی زمانی شخص می‌میرد که نفس نکشد، ضربان قلبش بایستد و فعالیت مغزیش متوقف شود. ایست قلبی شرایطی است که این ۳ معیار مرگ در آن وجود دارد و دوره زمانی را طی می‌کند که ممکن است از چند ثانیه تا ۱ ساعت یا بیش‌تر ادامه پیدا کند که طی آن امکان دارد تلاش‌های پزشکی اورژانس موفقیت‌آمیز بوده و قلب مجددا شروع به تپیدن کرده و فرآیند مرگ برای مدتی به تأخیر بیفتد. حسی که برخی افراد در ایست قلبی تجربه می‌کنند دیدگاهی منحصر به فرد است و حسی است که همه انسان‌ها در طول فرآیند مرگ آن را تجربه خواهند کرد.

 

یکی از تحقیقات نشان داد کسانی که هنگام تجربه‌ی لحظه‌ی مرگ احساساتی آرام داشتند، نوری روشن را دیده‌اند یا تجربه‌ی جدا شدن از بدن را دارند، در حالت طبیعی در جداسازی خواب از بیداری با مشکل مواجه بوده و هم قبل از این تجربه و هم بعد از آن نشانه‌هایی از مرحله‌ی REM خواب در زمان بیداری در آن‌ها دیده می‌شود (REM حرکت سریع چشم، مخصوصا هنگام خواب عمیق است.)

محققان AWARE در تلاشند تا بدانند هنگامی که بدن شخص شروع به از کار افتادن می‌کند چه اتفاقی برای مغز می‌افتد. آیا انسان‌ها هنگام ایست قلبی قادر به دیدن یا شنیدن هستند؟ هنگام ایست قلبی یا جدا شدن از بدن دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
آبان
آبان
٩٢/٠٥/٢٨
١
٠
واقعا جالبه هیچ وقت به این موضوع فک نکرده بودم/ولی یه کم غیر ممکن هست که بدن فرد که در حال از کار افتادن باشه بتونه بشنوه و یا ببینه مگه این کار در حالت بین مرگ و زندگی اتفاق بیفته ینی روح هنوز کامل از بدن جدا نشده/جالبه که افراد که خوی آرام دارن نور روشن دیدن ! کاش یه فرد تند خو هم مورد آزمایش قرار میگرفت/ممنون مطلب خیلی جالبی بود
جادوگر
جادوگر
٩٢/٠٥/٢٨
٢
٠
حقیقت مرگ و دنیای پس از مرگ را کامل نمیشه بررسی کرد چون از بعد مادی خارج است اما بودند افرادی که دوباره زنده شده و مرگ را دیده اند.مرگ حالتی تقریبا شبیه بختک ست بعد از کلنجار زیاد با جسم مادی و رهایی از آن حالت بی وزنی را روح کاملا احساس می کنه و در اکثر موارد روح ابتدا جسم مادی خود را میبیند و شکستن ابعاد مادی و دیدن و شنیدن چیز هایی که در دنیای مادی معنایی ندارند شکست حصار زمان و مکان . روح ها آزادند در دنیا به هرجا که می خواهند سفر کنند اما آنهایی که به هر علت بر می گردند در ابتدا با جسم بیگانه اند و بعد از برگشت به زندگی مادی ضعف درد ها و خستگی ها زیاد و عجیبی را احساس می کنند و این یعنی دوباره در حصار زمان و مکان و دنیای مادی بودن.
آبان
آبان
٩٢/٠٥/٢٨
١
٠
ممنون :)نظر خوبی بود
گل سرخ
گل سرخ
٩٢/٠٥/٢٨
٤
٠
چی جالب بود.........ولی میبینین چیزای که دانشمندان الان دارن کشف میکنن قرنها پیش توقران واحادیث ما اومده ولی ماعادت کردیم این چیزارو از زبون اونا بشنویم وتعجب کنیم!!!!!
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٥/٢٨
١
٠
دقیقا
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩٢/٠٥/٢٨
١
٠
چه جالب بود...نوری روشن.......ولی واقعا ترس داره...جون از پاهات کم میشه و بعد به قلب.....و تمام.....
دختر آسمانی
دختر آسمانی
٩٢/٠٥/٢٨
١
٠
مرگ.....یک واژه ناشناسه برای ما آدما...اما به نفعمونه که مرگ رو بشناسیم و بفهمیم
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٥/٢٨
١
٠
مرگ خیلی سخته...واسه همه...خیلی هم عذاب آوره...ولی خیلی خوبه که آدم مرگ رو بشناسه :)
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٥/٢٨
١
٠
ترس داره
mahshid
mahshid
٩٢/٠٥/٢٨
١
٠
خوب مام بالاخره تجربش میکنیم دیگه؟؟؟؟؟؟؟؟/
سحر
سحر
٩٢/٠٥/٢٨
١
٠
من که خیــــــــــــــلی میترسم از مرگ:(((.....جالب بود ممنون!!!