دکتر و مهندس به کار میت نمی‌آید
این همه لقب و مال را تا کجا می‌شود برد؟!

دکتر و مهندس به کار میت نمی‌آید

نویسنده : سیدمهدی خاتمی

در آیات قرآن کریم و احادیث متعددی از ائمه اطهار(ع) بیان شده است که اموات به جز اعمال خود هیچ چیز را نمی‌توانند با خود به آن دنیا ببرند.

در حدیثی نقل شده است که سه چیز هنگام تشییع جنازه یک فرد فوت شده او را تا قبرش همراهی می‌کنند که عبارتند از «اموال, فرزندان و اعمال» اما با به خاکسپاری فرد فوت شده، اموال و فرزندان او را تنها می‌گذارند و تنها اعمال است که با او وارد قبر می‌شود.

 

من همیشه یکی از صفحات روزنامه‌ها را که حتما مطلعه می‌کنم صفحه «ترحیم» است. چون یادآور مرگ و فانی بودن انسان است و می‌تواند حداقل تا چند دقیقه تو را از این دنیای مادی جدا سازد و به فکر فرو ببرد.

اما یکی از چیزهایی که خیلی مرا در این صفحه اذیت می‌کند، عناوینی است که بازماندگان برای چاپ آگهی ترحیم میت خویش به کار می‌برند. مثلا «مهندس فلانی»، «دکتر فلانی»، «پروفسور فلانی» و...

 

من واقعا نمی‌دانم دلیل استفاده از این عناوین در آگهی‌های ترحیم چیست و چه سودی به حال میت دارد؟

اگر کسی مهندس یا دکتر بود و فوت کرد در هنگام بررسی اعمال او زیاد سخت نمی‌گیرند و یا امتیازهای ویژه‌ای به او می‌دهند؟

اگر کسی کارگر روزمزد ساختمانی بود خیلی به او سخت می‌گیرند و از روی پل صراط به پایین پرتابش می‌کنند اما برای مهندس یا دکتر یا پروفسور تاکسی دربست می‌گیرند؟

اگر در مجلس ترحیمی چندین نوع شربت، خرما، حلوا و میوه نباشد فرشتگان فشار قبر میت را بیشتر می‌کنند؟

اگر از هزینه‌های بی‌فایده‌ای مثل پرده و بنر و یا حتی سوم و هفتم و چهلم کاسته شود و صرف نیازمندان واقعی شود، خداوند فرد فوت شده را بازخواست می‌کند و او را غرق در رحمت خویش نمی‌کند؟

اگر من فرد خوبی باشم و فوت کنم آیا لازم به نصب چندین و چند متر پارچه سیاه و بنر دارم تا مردم متوجه شوند؟ کم نبوده‌اند عزیزانی که فوت شده‌اند و خیل عظیم جمعیت برای خاکسپاری آن‌ها رهسپار شده‌اند بدون هیچ‌گونه هزینه و تجملات اضافی.

 

من دوست دارم زمانی که فوت کردم تنها در مجلس ترحیمم یک دانه خرما داده شود و یک استکان چای تلخ، تا کسانی که در مجلس شرکت می‌کنند بدانند در عین تلخ بودن مرگ می‌توان به شیرینی رحمت الهی امیدوار بود.

من دوست ندارم برایم کسی پارچه سیاه و بنر بزند و اگر خوب باشم، جسدم روی زمین نخواهد ماند و مومنان و صالحین برای خاکپساریم خواهند آمد.

دوست دارم هزینه‌های مجالسم صرف نیازمندان شود، دوست ندارم در مجلسم کسی روضه بخواند، تنها قرآن قرائت شود که همین قرائت قرآن‌ها به فریاد من خواهد رسید.

اگر به حساب و کتاب و عدل و داد خداوند ایمان داریم، مهم نیست دکتر باشیم یا مهندس یا کارگر، مهم این است که مومن باشیم، همین و تمام.

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
منم بیشتر اوقات اول همین صفحه رو نگاه میکنم ناخودآگاه یه حسی به آدم دست میده . دیگه یه جورایی خود نشان دادن و کلاس گذاشتنه از نظر بعضی ها .
Lonely Girl
Lonely Girl
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
همین مومن بودن سخته!!! ولی شدنی... ممنون زیبا بود و تامل برانگیز
ati200
ati200
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
طرف زحمت کشیده ...نمی دونم دقیق..می نویسن دکتر مهندس خوب برای احترام ..بامردنش دکتر بودنش ازبین نمی ره که..خوب دکتر بوده طرف..میشه مرحوم دکتر یامهندس...
ghazale
ghazale
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
عاره خوب به خاطر حرف مردم که این اسمو نذاشتن اول اسمش ..
هورام
هورام
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
سپاس از شما بابت مطلب تامل برانگیزتون...:)
Eli-soltani
Eli-soltani
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
انشالا که همیشه سالم باشید ولی منم نظر شما رو دارم با تشریفات کاملا مخالفم الان مجالس عزا از عروسی خیلی تشریفاتش بیشتر شده و خانواده صاحب عزا واقعا از پسش برنمیان و باز هم این سوالی که در جوابم میگن اینه: مردم چی میگن؟! هعییییییی خداااا فکر و ذکر همه شده مردم چی فکر میکنن در موردشون!!!
م-نص
م-نص
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
چشم و هم چشمی خیلی بده.........این مردم چی میگن ها ما رو از زندگی واقعی و پیشرفت دور می کنه
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
واقعن...هرچی که میخوای باشی باش...فقط آدم باش...مومن باش...با خدا باش...ممنون..:)
neyosha
neyosha
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
تاثير گزار بود..ممنون...........
javad agha
javad agha
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
بله ممنون از شما
غ-مریم
غ-مریم
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
واقعا درست میفرمایین ولی خوب چه میشه کرد
میلاد
میلاد
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
مشکل اینجاست که ما درگیر روزمرگی هایی که خیلی هم با فایده نیست شدیم....یه جور رسوم بی فایده!
آبان
آبان
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
اول آدمیت! واقعا کو گوش شنوا هعیییییی! واقها همینطوره هر کی میخوای باش هر جایگاهی هر پست و مقامی انسانیت داشتن مهمه :)
آبان
آبان
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
واقعا
م-نص
م-نص
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
ممنون.................ولی این چیزایی که گفتین مثل بنر و مجلس و اگهی و.... واسه چشم و هم چشمیه بیشترش و فقط تعداد کمیش برای تسکین دادن خانواده بازمانده است.....
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٦/٠٤
٠
٠
تا حالا بهش فکر نکرده بودم ... آره واقعا چرا ... شاید به خاطر احترام به اون فرد باشه که اونم به درد اون دنیاش نمی خوره ! ! نمیدونم...
ghazale
ghazale
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
شما وقتی در مورد مرده حرف میزنین یجوری سعی می کنین که بهش احترام بذارین میگن پشت سر و درباره مرده حرف نزنین ... باز احتراام به نظرم باشه خوبه :))
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
بله همینطوره منم همیشه این صفحه رو میخونم واقعا مهم مومن بودنه
Vania
Vania
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
خیلی وقتا این تجملات به خاطر چشم و هم چشمیه که انگار به همه جای زندگی ما رسوخ کرده متاسفانه.گاهی هم برا رهایی از این حس که برای اون متوفی موقع زنده بودنش کاری نکردن به نوعی میخوان جبران کنن.
Vania
Vania
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
ما آدما این روزا همو فراموش می کنیم.تازه وقتی یاد هم میفتیم و میخوایم جبران کنیم که دیره. تا که بودیم نبودیم کسی/کشت مارا غم بی هم نفسی/تا که رفتیم هکگی یار شدند/تا که خفتیم همه بیدار شدند/قدر آن شیشه بدانیم که هست/نه در آن موقع که افتاد و شکست
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
خیلی جالبه که معمولا اولین صفحه که بهش توجه میشه وگاهن خونده میشه همین صفحه ی ....
سحر
سحر
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
حالا به نظر من زیاد مهم نیست که اون پیشوند دکتر یا مهندس حتما باشه....ولی مهم اینه که اون شخص در طول زندگیش انسانیتو رعایت کرده یا نه؟؟؟
چراغعلی
چراغعلی
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
راست میگی هاااا٬ حالا من دكترم كجا رو پركردم؟!
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
چند خط آخرش واقعا به دلم نشست.چیزی که من فکر میکنم در مورد افرادی که توی روزنامه آگهی ترحیم میدن اینه که بیشتر جنبه کلاس گذاشتن مدنظرشونه.که اگه همون پولارو خیرات کنن در راه همون عزیز از دست رفتشون خیلی بیشتر به نفع اون بنده خداست توی اون دنیا.اما چه میشه کرد که عده ای از ما به همین کلاس گذاشتنا و چشم و هم چشمی ها زنده ایم/مرسی جناب خاتمی بابت مطلب قشنگتون
Lonely Girl
Lonely Girl
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
البته نمیشه مجلسو نگرفت...ولی تو هزینه ها میشه صرفه جویی کرد
admincheh
admincheh
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
وقتی زندگی خودمونو با این القاب گره زدیم و ادما رو با این القاب می سنجیم معلومه که آگهی ترحیمم به همون اندازه مهم میشه!داریم به جایی می رسیم که مراسم ترحیم افراد از عروسیا پرهزینه تر میشه کاش این همه هزینه صرف یک کار خیر بشه..
t.m
t.m
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
واقن ...بجای این همه هزینه میشه کارای دیگه رو کرد ... متاسفانه این روزا بزرگی آدما شده به همین دکتر و مهندس بودنشون ...
ghazale
ghazale
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
عاره خوب اونجوری برای اون فرد هم بهتر میشه ... وقتی صرف یه کار خیر بشه اون مرحوم هم تو اون دنیا کمتر بهش سخت می گذره ولی فک نکنم کسایی که اسم دکتر و مهندس تو آگهی های ترحیم میذارن اونجوری که شما نوشتین فکر کنن !!!!! فکر نکنم به خاطر فکر مردم اون القاب رو نوشته باشن !!! به نظر من که عیبی نداره اول اسمشون این القاب رو بذارن ! همینطور که وقتی زنده بودن ازونا استفاده می کردن وقتر مردن هم تو آگهی ترحیم اسمشون رو اونجوری مینویسن عیبی نداره که
سینا
سینا
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
جیزی که ادمو خیلی ادم را ناراحت می کند که همیشه مجلس ادم های پولدار پر از ادم است و مجلس ادم های کم پول....................
reyhane_s
reyhane_s
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
این القاب دکتر، مهندس و پروفسور همش برای پز دادن و دیدگاه های دنیوی است ...ای کاش در اون دنیا با اعمال حسنه مدرک خوبی کسب کنیم!!!ممنون
m_sana
m_sana
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
آره همه ما موافقیم ولی زمانی که باید عمل کنیم به حرفایی که قلبا بهشون اعتقاد داریم عمل نمیکنیم و فقط میگیم اگه این کار رو نکنیم اگه مجلس فلان نگیریم و... مردم چی میگن همین مردم چی میگن ها مشکل درست کرده و نمیذاره دقیقا اون کاری رو که بهش اعتقاد داریم انجام بدیم البته باید فرهنگ چشم و هم چشمی از بین بره و خودمون باید تلاش کنیم... در مورد القاب هم خوب تاحدودی درسته ولی خوب اون آدم هم زحمت کشیده و فرزنداش یا اطرافیانش به این زحمتش افتخار میکنن و به خاطر تسلی دلشون این القاب رو استفاده میکنن
mahboobeh
mahboobeh
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
ممنون
khan
khan
٩٢/٠٦/٠٥
٠
٠
به قول آقا جواد:سپاس