Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - با «ترین‌»های گردشگری ایران آشنا شوید www.jeem.ir
با «ترین‌»های گردشگری ایران آشنا شوید

با «ترین‌»های گردشگری ایران آشنا شوید

نویسنده : کودک درون

ایران از لحاظ گردشگری دارای مناقطی است که نه تنها در منطقه، بلکه در جهان نظیر ندارد. در ادامه با «ترین»‌های گردشگری آشنا شوید. 

* عظیم‌ترین‌بنای‌ سنگی‌جهان
تخت جمشید یا آن‌طور که در کتیبه‌ها ثبت شده شهر مردمان پارسی، در 55 کیلومتری شمال‌شرق شیراز و مقابل جلگه مرودشت در سال 518 قبل از میلاد به دستور داریوش اول آغاز شد و جمعا حدود 120 سال به طول انجامید. این مجموعه عظیم با مساحت 135 هزار مترمربع، بزرگ‌ترین مجموعه باشکوه هخامنشی است که همه از سنگ ساخته‌شده.
جالب است بدانید میان سنگ‌ها هیچ‌گونه ملاتی استفاده نشده و سنگ‌ها به یکدیگر چفت شده‌اند. البته در برخی موارد بست‌های آهنی معروف به دم چلچله‌ای مورد استفاده قرار گرفته است.

* گرم‌ترین نقطه‌کره‌زمین
بیابان لوت در 80 کیلومتری شمال شهداد، تپه‌ای مملو از گدازه‌های آتشفشانی با مساحتی معادل 480 کیلومتر مربع که گندم بریان می‌خوانندش و گاه نیز ریگ سوخته، گرم‌ترین نقطه کره زمین است با دمایی معادل 67 درجه سانتی‌گراد در سایه! در گندم بریان در فضایی با طول 200 کیلومتر و عرض 150 کیلومتر هیچ نوع زندگی جریان ندارد و شرایط به گونه‌ای است که علاوه بر گیاهان و حیوانات، حتی باکتری‌ها نیز توان زنده ماندن ندارند. در نتیجه اجساد تجزیه نشده و فقط بر اثر تابش خورشید خشک می‌شوند.

* بلندترین برج آجری جهان
برج یا گنبدقابوس سال 375 خورشیدی به دستور قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار در جرجان (گنبدکاووس فعلی) پایتخت این حکومت به دلیل آرامگاه وی ساخته شد. این بنا با آجرهای دنباله‌دار و ملات و به شکل یک استوانه چند وجهی ساخته شده است که شامل پی و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطی است. برج قابوس بر فراز تپه خاکی که حدود 15 متر از سطح زمین بلندتر است، قرار دارد. ارتفاع برج 55 متر است که با احتساب بلندی تپه، در مجموع 70 متر ارتفاع از سطح زمین دارد.

* طولانی‌ترین غار ‌نمکی‌ جهان
غار نمکدان در جزیره قشم حدود 6580 متر طول دارد. جریان آب نمک در کف غار، از چشم‌اندازهای دلپذیر آن است. رطوبت جزیره و نفوذ آب در غار، سبب فروچکیدن آب نمک اشباع‌شده بر بدنه‌ قندیل‌ها می‌شود که شکل آن‌ها را پیوسته دگرگون می‌کند.

* بزرگ‌ترین بافت‌خشتی ‌جهان
یزد یکی از مهم‌ترین ‏شهرهای زنده و تاریخی کشور است که مجموعه‌ای کامل از بناهای دوره‌های مختلف زمانی شامل بازارهای قدیمی، مسجدها، باغ‌ها، عمارات، آتشکده‌ها و... را در خود جای داده است. این شهر علاوه بر آن‌که بزرگ‌ترین بافت خشتی جهان است، با 743 هکتار عرصه و 5 هزار هکتار حریم، دست‌‏نخورده‌ترین بافت تاریخی کشور محسوب می‌شود.

* بزرگ‌ترین جزیره غیرمستقل جهان
قشم، بزرگ‌ترین جزیره غیرمستقل دنیاست که در حساس‌ترین نقطه استراتژیک خلیج فارس و در دهانه تنگه هرمز واقع شده است. طول جزیره حدود 120 کیلومتر و عرض جزیره در نقاط مختلف متفاوت است. عرض متوسط جزیره را می‌توان معادل 14 کیلومتر در نظر گرفت. بخش وسیعی از کرانه‌های شمالی جزیره با جنگل دریایی حرا به وسعت 150‌کیلومتر مربع پوشیده شده است. جزیره قشم با مساحت 1491 کیلومتر مربع از 23 کشور دنیا وسیع‌تر است.

* داغ‌ترین چشمه جهان
چشمه آبگرم قینرجه در جنوب مشگین شهر و در ارتفاع 1240 متری دامنه شمالی سبلان در مجاورت چهار چشمه معدنی دیگر قرار دارد. این چشمه با دمای 86 درجه سانتی‌گراد، داغ‌ترین چشمه کلرایدی جهان است.

* کهنسال‌ترین درخت سرو جهان
یکی از پیرترین جانداران جهان، سرو ابرکوه با عمری حدود 4000 تا 4500 سال است. گرداگرد تنه این درخت روی زمین، 11.5 متر و بلندای آن 25 تا 28 متر برآورده شده است. در برخی اساطیر، کاشت این درخت زیبا به زرتشت نسبت داده شده است.

* باستانی‌ترین پل قابل استفاده جهان
این پل که در مرکز شهر دزفول قرار دارد، شرق و غرب این شهر را به هم پیوند داده و از دیرباز محل تردد میان شهرهای شوشتر، اندیمشک و دزفول بوده است. تاریخ پل دزفول به سال 260 میلادی، زمانی که شاپور اول ساسانی با استفاده از 70 هزار اسیر رومی اقدام به ساخت این پل مستحکم کرد، برمی‌گردد. این پل دارای 14 دهنه است و آب رودخانه دز از آن گذر دارد. این پل در دوران عضدالدوله دیلمی، صفویه و پهلوی مرمت و بازسازی شد؛ اما پایه‌هایش همچنان بدون تغییر، یادگاری از عصر ساسانی است.

* قدیمی‌ترین‌بنای‌خشتی‌جهان
کهن‌دژ زیبای نارین قلعه در میبد که مردم محلی نارنج قلعه می‌نامندش، شاخص‌ترین اثر بازمانده از شهرسازی قدیم محسوب می‌شود. نارین قلعه دارای ارزش تاریخی، جغرافیایی، معماری و شهرسازی، سیاسی، نظامی، مذهبی و اسطوره‌ای است. این بنا بر فراز تپه‌ای ساخته‌شده تا بر تمام منطقه اشراف داشته باشد. به این دلیل از فاصله بسیار دور قابل رویت است. زمان ساخت نارین قلعه براساس اسطوره‌هایی به دوره حضرت سلیمان برمی‌گردد.

* بلندترین بادگیر جهان در یزد
بادگیر هشت سویه‌ باغ دولت‌آباد یزد، با ارتفاع 33 متر بلندترین بادگیر جهان است.

* کهن‌ترین گونه جانوری جهان
سه چشم (triops) گونه‌ای جانور آبزی است که به دلیل قدمت 220 میلیون ساله از آن به عنوان فسیل زنده و قدیمی‌ترین گونه جانوری زمین نام برده می‌شود. این گونه نادر در آبگیرهای فصلی استان آذربایجان غربی زیست می‌کند.

* بلندترین طاق طبیعی جهان
دهانه‌ غار اسپهبد خورشید (دژ افسانه‌ای) در کوه‌های کناره‌ شرقی راه سراسری سوادکوه و تنگه دوآب، با طول 19.75 متر و عرض 14.25 متر، بلندترین طاق طبیعی جهان محسوب می‌شود که ارتفاع آن معادل 15 متر است. این طاق سال 1335 شمسی توسط غارشناسان کشف شد.

* قدیمی‌ترین سد ‌جهان
سد کبار در 25 کیلومتری جاده قدیم قم ـ کاشان از آثار دوره ساسانی محسوب می‌شود. این سد با گذشت بیش از هزار سال و وقوع زلزله‌های متعدد همچنان پابرجاست.

* عجیب‌ترین قنات جهان
یکی از شاهکارهای علم مهندسی قدیم، قنات دو طبقه‌ مون اردستان است. در هر طبقه از این قنات 800 ساله، آبی مستقل جریان دارد و آب هیچ یک به دیگری نفوذ نمی‌کند. این قنات دو کیلومتر طول دارد و مقدار آبدهی آن 60 لیتر در ثانیه است.

* بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان
بازار تبریز با مساحتی حدود یک میلیون مترمربع، بزرگ‌ترین سازه آجری سقف‌دار و به هم پیوسته جهان است. تبریز به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم همواره از اماکن مهم داد و ستد محسوب می‌شده است.برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
رادمهر
رادمهر
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
اینا همه تو ایرانه؟؟؟ماشاالله به ایران:))
blue girl
blue girl
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
بعله ولی حیف ازش استفاده نمی کنن
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
سپاس
blue girl
blue girl
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
خواهش میکنم
نگارا
نگارا
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
و بهترين كشور دنيا و بهترين نژاد دنيا!!!
blue girl
blue girl
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
:)))))
love london
love london
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
دیگه جو نگیرتون
blue girl
blue girl
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
موافقم
کودک درون
کودک درون
٩٢/٠٤/٢٢
٠
٠
همه آدم ها با هم برابرند،خواهشا جوگیر نشوید!!!
firuze
firuze
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
یه چیزی جا موند بهترین دختر جهان....اینجانب.........
blue girl
blue girl
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
بابا اعتماد به سقفت تو حلقم
love london
love london
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
بابا بچه ها فک منو یکی جمع کنه
R-Rad
R-Rad
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
هییییییییییییییی! الهی بمیرم واسه تاریخ پرشکوه ایران که نادیده میگیرنش
blue girl
blue girl
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
:((((((حیف این همه جاذبه گردشگری
love london
love london
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
چه جورم نادیدش میگیرن
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
واجب شد یه ایران گردی برم ... اوووووووف !!!
blue girl
blue girl
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
منم میام!!!!!!1هر وقت خواستی بری منم صدا کن بیام
میلاد
میلاد
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
ایران....کلمه ای سراسر افتخار
blue girl
blue girl
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
بععععععله ...اینه
blue girl
blue girl
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
دوستان عزیز من رسالت خواهری رو انجام میدم و بجای آبجیم»کودک درون« جواب میدم
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
جالب بود. ايول به ايران
blue girl
blue girl
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
بعععععععععععععله
love london
love london
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
ایولا
blue girl
blue girl
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
با کی بودی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من؟؟؟؟؟؟آبجیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ایران؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اجدادمون که اینا رو ساختن؟؟؟؟؟؟؟؟؟خدا؟؟؟؟؟؟؟؟کسایی که کشفشون کرده؟؟؟؟؟؟؟؟همه موارد؟؟؟؟
m-ghorbani
m-ghorbani
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
چه کشوری داریم...به به...مرسی از مطلب مفیدتون:)
blue girl
blue girl
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
خواهش میکنم
باران
باران
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
ممنون
یه آدم
یه آدم
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
جلل خالق ما توایران این همه جا داریمو نمیدونم ی ذره زودتر رو میکردین باووووووو
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
ای ول به ایرانمون...ممنونم کودک درون...
taba_sa
taba_sa
٩٢/٠٤/٠٥
٠
٠
ممنونم از مطلبتون... کاش کمی هم رسیدگیی کنن و البته تبلیغ .... قطعا خیلی ما ایرانی ها از وجد همچین جاهایی تو کشورمون بی خبریم...... یکیش خود من.... خیلیاش برام تازگی داشت.....
کودک درون
کودک درون
٩٢/٠٤/٢٢
٠
٠
ایران عزیر ما جاهای دیدنی زیاد داره،تبلیغ مهم است البته وضعیت مادی خیلی مهمتر است...........
کودک درون
کودک درون
٩٢/٠٥/٠٤
٠
٠
ممنون از توجه شما عزیزان
mab3740
mab3740
٩٢/٠٦/٠٧
٠
٠
مشکرم
پربازدیدتریـــن ها