ترک عادت موجب مرض نیست!
وقتی گرفتار عادت بدی می‌شویم چه کنیم

ترک عادت موجب مرض نیست!

نویسنده : m_razavi

 

«عادت»‌ها یک سری از رفتارها هستند که به ما کمک مي‌کنند کمتر فکر کنيم و فعاليت‌هاي روزمره‌مان را سريع‌تر پيش ببريم. در ذهن‌تان تصور کنيد اگر قرار بود هر کدام از ما در طول شبانه روز براي تمام کارهايي که انجام مي‌دهيم فکر کنيم، زمان بسيار زيادي را از دست مي‌داديم، در صورتي که عادت‌ها با حذف تامل‌هاي طولاني، برش‌هاي زماني بيشتري را در اختيار ما قرار مي‌دهند.

يکي از پديده‌هايي که براي اغلب انسان‌ها آشناست مبارزه با مجموعه‌اي از رفتارهاي منفي است که در فرد تثبيت شده است. در واقع عادت‌هاي منفي نظير؛ وسواس، اعتياد، دروغ، حسادت و... مي‌تواند تجارب ناخوشايند، اما گريزناپذيري براي هر کدام از ما باشد. حتما تا 

به حال خود تجربه کرده‌ايد يا نمونه‌هاي مشابهي از تمايل به ترک عادت‌هاي منفي را در ديگران ديده‌ايد. بسياري از ما دوست داريم رفتارهاي منفي‌مان را کنار بگذاريم، مدتي با اين رفتارها ستيز مي‌کنيم، اما اغلب به همان نقطه اول برمي‌گرديم.

تقریبا همه ما عادت‌های بدی داریم که ممکن است خودمان و دیگران را آزار بدهد اما فکر می‌کنیم راهی برای کنار گذاشتن آن‌ها وجود ندارد و یا این کار را به وقت دیگری موکول می‌کنیم. اما واقعیت این است که کنار گذاشتن هر چه زودتر عادت‌های بد روی اعتماد به نفس و سلامت‌ جسم و روان تاثیر قابل ملاحظه‌ای دارد.

اول باید باید به این تشخیص برسید که چه عادتی بد و چه عادتی خوب است برای فهمیدن این موضوع هم لازم است سری به منابع دینی، عرفی و اجتماعی زد.

دوم این‌که شما پس از تشخیص عادت بد از هر روشی در صدد توجیه آن برنیایید و آن را برای خود و در حضور دیگران بد محسوب کنید چرا که با توجیه کردن هیچ‌گاه احساس بر طرف کردن آن را نخواهید کرد زیرا لزوما آن را بد حساب نمی‌کنید. 

همیشه یادتان باشد که عادت‌ها مثل تنفس و خوردن و خوابیدن نیستند که غیر قابل تغییر باشند و ما هرگز نتوانیم آن‌ها را کنار بگذاریم همه رفتارهای انسان با تمرین و ممارست حل شدنی و تغییرپذیر هستند. پس دیگر هیچ وقت برای توجیه تکرار یک رفتار بد از جمله «عادت کرده‌ام» استفاده نکنید.

از مهم‌ترین فاکتورها در ترک عادت بد و ناپسند‌، تصمیم‌گیری است. شما باید از خود اراده نشان دهید و در راه ترک عادت، استقامت کنید و بدانید که برای شروع هر رفتار تازه ممکن است سر راهتان مشکلات و موانع فراوانی ایجاد شود. پس از این لازم است که برای ترک هر عادتی راهکارهای مخصوصی در نظر گرفته شود. مثلا برای ترک عادت جویدن ناخن این روش که فرد تعدادی ناخن‌گیر تهیه کند و به دیگران هدیه بدهد و همیشه همراه خودش هم ناخن‌گیر داشته باشد یک روش بسیار موفق است.

فراموش نکنید که روح و روان انسان آمادگی پذیرش عادات را دارند بنابراین می‌توان عادات خوب و نیکو را جایگزین عادات بد نمود اما این امر احتیاج به گذر زمان دارد پس حوصله داشته باشید.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
زهره
زهره
٩١/٠٩/٠٢
١
٠
من هم یه عادتی دارم اینکه موقع صحبت کردن خیلی دست ها مو تکون میدم و خیلی ها بهم میگن . میخوام ترک کنم اما نمیشه . میگن ترک عادت موجب یه چی میشه . خداییش خیلی سخته ترک کردن یه عادت .
saiideh70
saiideh70
٩١/٠٩/٠٢
١
٠
اقا من با این عکس خاطره ها دارم
a_entesari
a_entesari
٩١/٠٩/٠٣
٠
٠
هرکس یه عادتی داره،عادتی که اگه یه روز از بین آدما بری همه با یاد اون عادتت یاد تو می افتن من عادت دارم هرروز مامانو بابامو می بوسمممممم،گاهی اونقدر که همه صداشون در میاد چی کارکنم از قدیم گفتن ترک عادت............
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩١/٠٩/٠٧
١
٠
عادتی را کپی و به جای عادتی ناپسند پیست کنید :دی
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٥/٠١/٢٣
٠
٠
چرا میگن ترک عادت مرضه؟
پربازدیدتریـــن ها
دین داری سخت شده است

شهر زیبا

٩٥/١٠/٢٨
فاز سیگار

سیگارت بهمن / قسمت اول

٩٥/١٠/٣٠
همین نیرومند بودن را

من زن بودنم را دوست دارم

٩٥/١٠/٣٠
شعری سروده خودم

مثل تفنگ عاشقم که دست خودم نبود

٩٥/١٠/٢٨
خیالبافی های عاشقانه

آغوش بی مثالت در ذهن من نشسته

٩٥/١٠/٢٧
گاهی هوس می کنند بروند

همه چیز جدی می شود

٩٥/١٠/٣٠
شعری سروده خودم

همچون «پلاسکو» میانِ دودها

٩٥/١١/٠٢
آسمانی شدند

به مناسبت شهادت شیرمردان

٩٥/١١/٠٢
بلال فروشی ناموفق

سیگارت بهمن / قسمت دوم

٩٥/١١/٠٣
حال همه ما خوب است!

از شبکه های مجازی تا دانشگاه های مجازی

٩٥/١٠/٢٩
شعری سروده خودم

او می آید

٩٥/١٠/٢٧
آری به روی کاغذهای سفید ذغال کاری شده.

نه به تلگرام!

٩٥/١٠/٣٠
لعنت به این زنگ دلهره آور

لعنت به اين تكرار

٩٥/١٠/٢٨
دست خالی و مشکلات مالی

فقر فرهنگی در سینمای آبغوره گیر

٩٥/١٠/٢٧
فراموش شان نکنیم

سوختن یا سوزاندن!؟

٩٥/١١/٠٢
این داستان واقعی است

پاداش یک مرد پولدار

٩٥/١٠/٢٧
پنجره ی آسمان را می گشایم

آسمان شکستنی نیست

٩٥/١٠/٢٩
آسوده بخوابید

مبارزان آسمانی آتش

٩٥/١١/٠٢
آتش در نبودت بی رحم می تاخت!

کاش بودی باران

٩٥/١١/٠٢
خشت خشت دلش لرزید

بعد از تو

٩٥/١٠/٢٩
تبلیغات
تبلیغات