ترک عادت موجب مرض نیست!
وقتی گرفتار عادت بدی می‌شویم چه کنیم

ترک عادت موجب مرض نیست!

نویسنده : m_razavi

 

«عادت»‌ها یک سری از رفتارها هستند که به ما کمک مي‌کنند کمتر فکر کنيم و فعاليت‌هاي روزمره‌مان را سريع‌تر پيش ببريم. در ذهن‌تان تصور کنيد اگر قرار بود هر کدام از ما در طول شبانه روز براي تمام کارهايي که انجام مي‌دهيم فکر کنيم، زمان بسيار زيادي را از دست مي‌داديم، در صورتي که عادت‌ها با حذف تامل‌هاي طولاني، برش‌هاي زماني بيشتري را در اختيار ما قرار مي‌دهند.

يکي از پديده‌هايي که براي اغلب انسان‌ها آشناست مبارزه با مجموعه‌اي از رفتارهاي منفي است که در فرد تثبيت شده است. در واقع عادت‌هاي منفي نظير؛ وسواس، اعتياد، دروغ، حسادت و... مي‌تواند تجارب ناخوشايند، اما گريزناپذيري براي هر کدام از ما باشد. حتما تا 

به حال خود تجربه کرده‌ايد يا نمونه‌هاي مشابهي از تمايل به ترک عادت‌هاي منفي را در ديگران ديده‌ايد. بسياري از ما دوست داريم رفتارهاي منفي‌مان را کنار بگذاريم، مدتي با اين رفتارها ستيز مي‌کنيم، اما اغلب به همان نقطه اول برمي‌گرديم.

تقریبا همه ما عادت‌های بدی داریم که ممکن است خودمان و دیگران را آزار بدهد اما فکر می‌کنیم راهی برای کنار گذاشتن آن‌ها وجود ندارد و یا این کار را به وقت دیگری موکول می‌کنیم. اما واقعیت این است که کنار گذاشتن هر چه زودتر عادت‌های بد روی اعتماد به نفس و سلامت‌ جسم و روان تاثیر قابل ملاحظه‌ای دارد.

اول باید باید به این تشخیص برسید که چه عادتی بد و چه عادتی خوب است برای فهمیدن این موضوع هم لازم است سری به منابع دینی، عرفی و اجتماعی زد.

دوم این‌که شما پس از تشخیص عادت بد از هر روشی در صدد توجیه آن برنیایید و آن را برای خود و در حضور دیگران بد محسوب کنید چرا که با توجیه کردن هیچ‌گاه احساس بر طرف کردن آن را نخواهید کرد زیرا لزوما آن را بد حساب نمی‌کنید. 

همیشه یادتان باشد که عادت‌ها مثل تنفس و خوردن و خوابیدن نیستند که غیر قابل تغییر باشند و ما هرگز نتوانیم آن‌ها را کنار بگذاریم همه رفتارهای انسان با تمرین و ممارست حل شدنی و تغییرپذیر هستند. پس دیگر هیچ وقت برای توجیه تکرار یک رفتار بد از جمله «عادت کرده‌ام» استفاده نکنید.

از مهم‌ترین فاکتورها در ترک عادت بد و ناپسند‌، تصمیم‌گیری است. شما باید از خود اراده نشان دهید و در راه ترک عادت، استقامت کنید و بدانید که برای شروع هر رفتار تازه ممکن است سر راهتان مشکلات و موانع فراوانی ایجاد شود. پس از این لازم است که برای ترک هر عادتی راهکارهای مخصوصی در نظر گرفته شود. مثلا برای ترک عادت جویدن ناخن این روش که فرد تعدادی ناخن‌گیر تهیه کند و به دیگران هدیه بدهد و همیشه همراه خودش هم ناخن‌گیر داشته باشد یک روش بسیار موفق است.

فراموش نکنید که روح و روان انسان آمادگی پذیرش عادات را دارند بنابراین می‌توان عادات خوب و نیکو را جایگزین عادات بد نمود اما این امر احتیاج به گذر زمان دارد پس حوصله داشته باشید.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
زهره
زهره
٩١/٠٩/٠٢
١
٠
من هم یه عادتی دارم اینکه موقع صحبت کردن خیلی دست ها مو تکون میدم و خیلی ها بهم میگن . میخوام ترک کنم اما نمیشه . میگن ترک عادت موجب یه چی میشه . خداییش خیلی سخته ترک کردن یه عادت .
saiideh70
saiideh70
٩١/٠٩/٠٢
١
٠
اقا من با این عکس خاطره ها دارم
a_entesari
a_entesari
٩١/٠٩/٠٣
٠
٠
هرکس یه عادتی داره،عادتی که اگه یه روز از بین آدما بری همه با یاد اون عادتت یاد تو می افتن من عادت دارم هرروز مامانو بابامو می بوسمممممم،گاهی اونقدر که همه صداشون در میاد چی کارکنم از قدیم گفتن ترک عادت............
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩١/٠٩/٠٧
١
٠
عادتی را کپی و به جای عادتی ناپسند پیست کنید :دی
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٥/٠١/٢٣
٠
٠
چرا میگن ترک عادت مرضه؟
پربازدیدتریـــن ها
وقتی خیالش همراهت بود

ترسناک تر از نبودنت...

٩٦/١٠/٢٣
ساده می گویم...

یک «من» وسط زندگی‌ام گم شده است

٩٦/١٠/٢٧
دارید کم کم پیر می شوید

شما حواس تان نبوده

٩٦/١٠/٢٥
می توانستم راه بهتری را انتخاب کنم

جنگ و درخت انجیر

٩٦/١٠/٢٤
عشق نفس زندگی‌ست

جوانی فدای عاشقی

٩٦/١٠/٢٦
کوچ پاییزی؛ از رستوران به دفتر مهندسی

دیگر گارسون نیستم!

٩٦/١٠/٢٥
اندر احوالات تام کروز

تو چرا پیر نمیشی لعنتی؟

٩٦/١٠/٢٨
برای روز مبادا

همین یک لاخ موی مشکی!

٩٦/١٠/٢٧
برای سانچی

نفرین این سرزمین تمامی ندارد

٩٦/١٠/٢٧
می‌پرسد ماجرا چه بود؟

مردان دریا

٩٦/١٠/٢٦
و چون می‌گذرد غمی نیست

به گذر ثانیه ها محتاجم

٩٦/١٠/٢٤
هرگاه خواستمش...

خدا را باید بی نهایت عاشق بود

٩٦/١٠/٢٣
بهترین و بدترین اتفاق های زندگی

فراموشی

٩٦/١٠/٢٧
کمی پیدا شو...

گمشده

٩٦/١٠/٢٨
پیر شدن...

از روزگار رفته حکایت

٩٦/١٠/٢٨
اندازه‌اش؟ حجم‌اش؟

می‌شود آن داستان اصلی‌ات را بگویی؟

٩٦/١٠/٣٠
تظاهر کردن

ما مجبور نیستیم

٩٦/١٠/٣٠
روزمره هایم...

داستان کار در اسنپ

٩٦/١٠/٣٠
عجیب غرق رویایت شدم

یک نفر هست که باید همیشه باشد

٩٦/١٠/٣٠