چرا از نماز و عبادت لذت نمی‌برم؟
جواب این سوال را این‌جا بیابید

چرا از نماز و عبادت لذت نمی‌برم؟

نویسنده : ati

می‌دانم نماز نور چشم پیامبر است، از بچگی به من گفته‌اند که نماز مایه برکت است و سعادت. نماز هم می‌خوانم اما با بی‌حوصلگی، لذت نمی‌برم. با عجله و شتاب می‌خوانم. عبادات دیگر هم همین‌طور. مثلاً دعا کردن، قرآن خواندن. چرا؟!

خیلی دوست دارم، از نماز و عبادات لذت ببرم. یا حوصله و شادابی و بانشاط به نماز بایستم و عبادت کنم. چه کنم؟

 

در این باره کتاب‌ها و مقالات و مطالب زیادی منتشر شده است. در این مطلب محورهای عمده‌ای که می بایست در فرآیند علاقمند شدن به نماز و لذت بردن از عبادت مورد توجه و تأکید قرار گیرد را تداعی می‌کنیم.

 

1. برای علاقمند شدن به نماز و عبادت، لازم است آگاهی و شناخت خود در مورد نماز، آثار و برکات نماز، رویکرد قرآنی و روایی در مورد نماز را ارتقاء ببخشیم.

آن‌چه مسلم است انسان به طور طبیعی ضرر را دفع و نفع را جذب می‌کند. کسی که از نماز لذت نمی‌برد، بدان جهت است که وقت و حوصله و هزینه بسیار اندکی برای شناخت جوهر و گوهر نماز اختصاص می‌دهد. نماز را کوچک می‌شمارد، هر چه شناخت بیشتر باشد، عظمت و جایگاه نماز آشکارتر و اهمیت و ارزش قائل شدن به نماز نیز بیشتر خواهد شد و در نتیجه لذت بردن از نماز نیز افزایش خواهد یافت.

مثلا اگر بدانیم نماز باعث تمرکز بر خوبی‌ها و بهترین صفات الهی و زیباترین عبارات و واژه‌های انرژی بخش می‌شود. دیگر خود را با مدیتیشن و یوگا و اعمال و اموری که بدون خدا آرامش را طرح می‌کنند مشغول نمی‌سازیم. نماز را بهترین و موثرترین مدیتیشن و تمرکز برای رسیدن به آرامش دینی خواهیم دانست.

 

2. گناه و معصیت، لذت عبادت و نماز را کاهش داده و بعضاً از بین می‌برد. لقمه حرام، سخن ناروا، غیبت و بیهوده گویی، نیش و کنایه، تهمت، فحش و... نگاه آلوده (به نامحرم و فیلم‌ها و تصاویر غیراخلاقی) شنیدن حرام، قلب و روح آدمی را مجروح و بیمار نموده و حال و انرژی عبادت و نماز را از آدمی دور می‌سازد.

مثل عفونتی که مانع لذت بردن از غذاهای مطبوع می‌شود. گناه و معصیت نیز مانع لذت بردن از غذاهای روحی (از جمله نماز) می‌شود. پس برای لذت بردن از نماز باید از گناه و معصیت نیز مانع لذت بردن از غذاهای روحی (از جمله نماز) می‌شود. پس برای لذت بردن از نماز باید از گناه و معصیت دوری جست.

 

3. نماز قطعه‌ای از پازل زندگی دینی و قرآنی است. بنابراین نباید نسبت به سایر فرایض دینی غافل بود که در غیر این‌صورت نسبت به نماز نیز بی‌توجه یا کم توجه خواهیم شد.

احترام و تکریم والدین، ضایع نکردن حق الناس، توجه و محبت به همسر و فرزندان، صدقه، انفاق، خمس و … خلاصه انجام واجبات دینی زمینه‌های لذت بردن از نماز را فراهم می‌سازد.

 

4. دوستان و معاشران متدین و آگاه، انجام فرایض دینی را در دل و دیده ما شیرین و گوارا می‌سازند. در روایت آمده با کسانی معاشرت کنید که اگر به شما عطر نمی‌دهند (همچون عطّار) بوی عطر (معنویت و معرفت) را به شما می‌دهند. با کسانی معاشرت کنید که دیدن آنان شما را به یاد خدا و معاد بیندازد. آدمی به آئین دوستان خود می باشد.

 

5. زمان و مکان عبادت و نماز را مشخص کنید. بهترین زمان نماز به هنگام اذان و بهترین مکان مسجد و اماکن متبرکه و یاد و گوشه‌ای از منزل که ساده و بی‌پیرایه و عاری از تجمل و عواملی که موجب حواس پرتی و مشغله‌های ذهنی می‌شود، است.

 

6. فراگیری ترجمه آیات و اذکار نماز؛ مطالعه و مرور و تفسیر هر آن‌چه در نماز به زبان جای می‌سازیم و توجه به معنای و مفاهیم نماز در حین نماز، در افزایش لذت نماز بسیار مؤثر است. کسی که از (مثلاً) ۱۰ سال پیش تاکنون نماز می‌خواند. نباید همچون نوجوانی نماز بخواند که به تازگی خواندن نماز را آغاز کرده. همان‌طور که دو فرآیند تحصیلات (مدرسه و دانشگاه) هر سال رو به رشد می‌رویم. در نماز و مکتب دین و کلاس اسلام نیز می‌بایست هر ماه و هر سال عمیق تر و دقیق‌تر و آگاهتر و جدی‌تر باشیم. 

 

7. علاقه بدنیا، مانع علاقه به دین و فرایض دینی می‌شود. لاحب الدنیا رأس کل خطیئه. علاقه به دنیا ریشه همه بدی‌هاست. دنیا در حد وسیله و پلی است برای عبور، مسافرخانه‌ای موقت. لذا مشغول شدن به پل و مسافرخانه ما را از هدف (که رسیدن به قرب الهی است و آن هم با عبادات بخصوص نماز (نور چشم پیامبر) حاصل می‌شود، باز خواهد داشت. برای شنا کردن در دریای دین باید عریان شد با کمترین لباس و وابستگی ها. دیو چو بیرون رود فرشته درآید. خانه دل را باید از دیو دنیای فریبنده خالی کرد تا خوبی‌ها و زیبایی‌های دین در آن وارد شوند.

 

8. حضور در مجالس مذهبی- مسافرت‌های مذهبی، با نیت خودسازی و تقویت بنیه دینی

 

9. اظهار ارادت به اهل دین و معنویت و نماز

 

10. وسایل سخت افزاری نماز باید مرتب، معطر، مناسب و در شأن نماز و نمازگزار باشد. لباس، سجاده، مهر، تسبیح، آراستگی (شانه زدن به موها و مسواک دندان‌ها). خوشبویی از جمله وسایل و ابزاری است که عمق و زیبایی نماز را بیشتر خواهد کرد.

 

11. مقدمات نماز نیز مثل وضو می‌بایست با تمرکز، توجه و تأکید بر معانی و مفاهیم طهارت انجام گیرد این مهم نیز بر میزان لذت بردن از نماز تأثیرگذار خواهد بود. 

 

12. در پایان مطالعه کتب ذیل الذکر در رشد و آگاهی و نیز لذت بردن از نماز بسیار موثر خواهد بود:

• اسرار نماز ،میرزا جواد ملکی تبریزی

• پرتوی از نماز ، محسن قرائتی

• یکصد پرسش و پاسخ درباره نماز (۲ جلد) محمد کلباسی

• تفسیر نماز، محسن قرائتی

• گفتاره‌های معنوی استاد شهید مرتضی مطهری

• تفسیر سوره حمد امام خمینی (ره)

• اسرار ملکوت (۲ جلد) امام خمینی (ره)

• نماز تسلیم انسانی عصیانگر، جلال رفیع.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
اميدوارم كه از اين به بعد با خوندن اين مطلب يكم دقتم بيشتر بشه رو نماز و بيشتر لذت ببرم..ممنونم اتي جان
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
بسي فيض برديم تشكــــــــــــــــر (^_^) فك ميكنم مورد 4و پنج الان بيشتر حائز اهميت باشه!! خودم شخصا تاثير دوستان صميميم رو در اين مورد ديدم!! عاشق اون دوستي هستم كه 5شنبه ها منو باخودش ميبره مزار شهداي گمنام....
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
مورد 6 خیلی موثره... ممنون از شما :)
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
خیلی موارد مهمی رو نام برده بودین...امیدوارم با انجام دادنشون از این به بعد از نمازامون لذت ببریم...ممنون :)
m_ganjlou
m_ganjlou
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
حضور قلب در نماز خيلي مهمه.......دستتون مرسي بابت مطلبتون
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
خیلی نکات مهمی بود ... واقعا باید بیشتر به فکر نماز باشیم (نماز ستون دین است) رو که حتما شنیدید...//خیلی ممنونم.
f_moshiri
f_moshiri
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
اینجوری دیگه!
آبان
آبان
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
باید سعی کنیم واقعا بتونیم از نماز خوندن لذت ببریم و برامون هر دفعه حس تازگی داشته باشه یه حس ناب :)
maede
maede
٩٢/٠٧/٠٨
٠
٠
گفته غیبت..دروغ از چیزایین که حال نمازو ازمون دور میکنن!متاسفانه این 2تا موردو چقدر راحت و زیاد به کار میبریم...ممنون بابت مطلب خوب و معرفی کتابها.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٧/٠٨
٠
١
مطلب پر محتوا و خوبی بود و همچنین آموزنده ممنون (7101)
S_14
S_14
٩٢/٠٧/٠٨
٠
٠
ممنونم
S_14
S_14
٩٢/٠٧/٠٨
٠
٠
ممنونم
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/٠٧/٠٨
٠
٠
به خاطر مطلب به جا وخوبتون ممنون انشالله بشه بهش عمل کرد
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٧/٠٨
٠
٠
سلام ....... توفيق از او ميخواهم كه آنگونه باشم كه مي‌خواهد
م-نص
م-نص
٩٢/٠٧/٠٨
٠
٠
هههیییییییی................کاش بشه نماز با معرفت خوند..................خیلی سخته بهش رسیدن......ممنون به خاطر مطلب مفیدتون
admincheh
admincheh
٩٢/٠٧/٠٨
٠
٠
ممنون مطلب جامعی بود اما کو آن معرفت که بشه نماز خوند وقتی دنیا این قدر چشم ما رو گرفته...
par!sa
par!sa
٩٢/٠٧/٠٨
٠
٠
نماز درست خوندن خیلی سخته.... ایشالا بتونیم بهش برسیم... ممنون:)
ati200
ati200
٩٢/٠٧/٠٨
٠
٠
ممنون ازتمام دوستان
ali007
ali007
٩٢/٠٧/١٠
٠
٠
حرف شما درسته کاش روزی به نماز اهمیت بدیم .ممنون
چكاوك
چكاوك
٩٢/٠٧/١١
٠
٠
منم مدتي اينگونه بودم از استادم كمك خواستم و او گفت برو كل نماز و معني ان را حفظ كن بعد بيا و من بعد از يك هفته كه معني نماز رو كامل ياد گرفتم ديگه حواسم پرت نميشد و دوهفته بعد رفتم از استادم تشكر كنم گفت معلومه راه افتادي گفتم اره استاد ممنون . گفت در هنگام نماز طوري نماز بخوان كه انگار خدا روبرويت نشسته و داري حضوري صحبت ميكني با خدا انشاا... به اميد موفقيت
jalal
jalal
٩٢/٠٧/١١
٠
٠
چون عبادات خالصانه نیست
پربازدیدتریـــن ها