جوان ایرانی و شور انتخاباتی
یک مقایسه ساده بین شور انتخاباتی در مملکت سامورایی و کشورمان

جوان ایرانی و شور انتخاباتی

نویسنده : دختری از سرزمین ساکورا

** اشاره: این متن بدون ویرایش در سایت منتشر شده است

کیف می کنم این روزها این همه شور و هیجان رو تو جوونای ایرونی می بینم. اصلا ما ایرانیها همه مون بالفطره یک پا فعال سیاسی از شکم مادر زاییده شدیم. این روزها هر طرف بری از دست بحث انتخابات در امان نمی مونی. اونایی که چسبیدن به یک کاندیدای ائتلافی و اندر فواید رای دادن نطق می کنند یک طرف، اون دسته که میگن رای نمی دیم و ما کلا سر پیاز و ته پیاز هم محسوب نمیشیم یک طرف دیگه. هر کدوم ازین دو گروه به نوعی موجبات شادی منو فراهم می کنند. مخصوصا گروه دوم! طرف هر روز اعلام می کنه که من رای نمیدم و هر کی رای میده فراموشکاره و ال و بل، بعد سر مناظرات انتخاباتی که میشه، آنلاین نشسته گزارش لحظه به لحظه شو استاتوس فیسبوک می کنه! خوب آخه عزیز دل من، تو اگه رای نمیدی، واسه چی این وقت نازنینت رو میذاری مناظره تماشا می کنی؟ یا اگه وقت میذاری چرا حرص می خوری از عمر آن وجود مفید کم شه؟ به جای این کارا بشین دو کلمه درس بخون به درد دنیا و آخرتت  بخوره. خلاصه که همیشه خرداد پر از جریانات سیاسی واسه ما جوونهای ایرانی بوده و انتخابات هم که نباشه باز ایرانی جماعت سیاست دوسته. اصلا دقت کردید که امکان نداره جایی چند تا ایرانی جمع باشند و حرف به دنیای سیاست کشیده نشه؟

این یکی از بارزترین تفاوتهاییه که من تو این ۸ سال بین ایرانیها و ژاپنیها دیدم. ژاپنی جماعت بحث سیاسی نمی کنه! توی ایران دانشگاه یعنی عرصه ی سیاست و تا بوده همیشه این دانشجو بوده که حماسه ی سیاسی آفریده. اما اینجا این همه سال ما کنار اینها زندگی کردیم، این همه انتخابات مجلس و شورای شهر و غیره و ذلک اومد و رفت، من یک بار نشنیدم کسی از این ژاپنی های لابراتور ما در مورد انتخابات صحبت کنه! اصلا تو ژاپن فعالیت سیاسی مال پیرهاست. حرف از انتخابات و سیاست رو شما فقط از دهن پیرزن ها و پیرمردها می شنوی. نه اینکه جوونها رای ندن، نه! آمار میگه که ۵۹ درصد واجدین شرایط در انتخابات گذشته ی ژاپن شرکت کردند و این رقم با اینکه جمعیت مسن ژاپن زیاده باز هم بدون مشارکت درصدی از جوونها به دست نمیاد. نظر شخصی من اینه که این قضیه رای دادن هم مثل هر کار دیگه ای برای ژاپنیها یک وظیفه ی اجتماعی محسوب میشه و همه هر ۴ سال یکبار میرن و فرمالیته انجام میدن، اما اصولا وقت و حس و حال اینکه خودشون رو درگیر گفتگو و بحث سیاسی کنند ندارند.

اتفاقا چند وقت پیش توی دسامبر انتخابات "شوگی-این" یا همون مجلس نمایندگان ژاپن برگزار شد*.  یادمه قبل از انتخابات باز فعالیت این کمپین های انتخاباتی شروع شده بود و صبح به صبح کله سحر یک ونِ مخصوص حامل پیرزن پرمرد های ژاپنی که بلندگو به دست تبلیغ یک کاندیدای بخصوص رو میکردند از خیابونها رد میشد و خواب شیرین رو بر ما حرام می کرد. عین این وانت سبزی فروشی های ایران که رد میشن میگن سبزی قورمه، سبزی آش، زنبیلو ور دار و بیار! با صدایی به همون گوش خراشی! بعد گاهی وقتها خود کاندیدا هم توی یکی ازین اتومبیل هاست و وقتی به میدون های بزرگ میرسند، این پیرزن پیرمردها رو خالی می کنند و همه با هم حلقه می زنند و طرف سخنرانی می کنه. یکبار که رد می شدم، وایستادم ببینم چی میگه. همون حرفای همیشگی که همه ی کاندیداها همه جای دنیا میزنن! شعار برای بهبود مشکلات و رسیدگی به اقتصاد و غیره. بماند که حضور من همه ی ژاپنی های اونجا از جمله جناب کاندیدا رو هیجان زده کرده بود که این خارجیه دیگه این وسط چی میگه! خارجی که حق رای نداره. من اما به روی خودم نیاوردم و با پررویی تمام همون جا وایسادم و بقیه اش رو گوش کردم. غیر از من شاید حدود بیست سی نفر دیگه هم جمع شده بودند. نگاهی کردم و کسی رو زیر ۴۰ سال ندیدم. جوونهایی که از خیابون رد میشدند نگاهی سرسری میکردند و راهشون رو می کشیدن و می رفتن. برام جالب بود این بی تفاوتی شون! اگه ایران بود حداقل نصف جمعیت گرد اومده رو جوونهایی تشکیل می دادند که با دستان مشت کرده وایساده بودن و شعار میدادن. اما اینجا کسی وقت اضافه برای این حرفا نداره، همه فقط باید بدوند تا از زندگی عقب نمونند. زندگی ژاپنی یعنی کار و کار و کار. از طرف دیگه جوون ژاپنی نه تنها وقت این حرفها رو نداره، حوصله و دل مشغولی هم واسه این چیزا نداره. اینقدر همه چیز توی این کشور ثابت و پایداره که نسل جوون هیچ وقت دغدغه ای برای تغییر اوضاع نداشته. خیالش راحته که اگه صبح به صبح بره سر کار و حرف رئیسش رو گوش کنه و تا آخر شب اضافه کاری اجباری وایسته، هر ماه یک حقوق مناسب برای زندگی می گیره و بعد هم که بازنشسته شد فرصت داره به چیزهایی مثل سیاست کشور بپردازه. جوون ژاپنی از زمانی که بچه بوده تا به امروز سیب رو دونه ای ۱۵۰ ین خریده و میدونه که حالا حالا هم همون ۱۵۰ ین میمونه. جوون ژاپنی میدونه که اگه دانشگاه بره و یک لیسانس آبکی هم که بگیره بالاخره یک سازمانی توی این سیستم سرمایه داری پیدا میشه که استخدامش کنه و به کار بگیردش، ولو شده یک کار بدون خلاقیت و کسل آور. جوون ژاپنی دلش قرصه که گذشتگانش چنان سیستم کشورش رو محکم و استوار پی ریزی کردند که حالا با سر کار اومدن این حزب یا اون حزب چندان تغییر محسوسی در زندگی روزمره ی اون ایجاد نمیشه. نهایتا شاید تنش های سیاسی با چین کمتر شه و یا قیمت ین با دلار به تعادل برسه و وضعیت صادرات اتومبیل بهتر شه.

خلاصه که جوون ژاپنی با جوون ایرانی خیلی فرق داره و صادقانه بگم، من جوون ایرانی رو بیشتر می پسندم. جوون ایرانی یعنی سراسر شور و هیجان، یعنی انرژی و تکاپو برای موثر بودن، یعنی چشم امید داشتن به آینده ای بهتر حتی اگه کورسویی بیش جلوی روش نباشه، یعنی اهمیت دادن به کشورش و سرنوشتش حتی اگه فرسنگ ها دورتر از ایران نشسته باشه و در رفاه و آزادی کامل باشه، یعنی هنوز خود را سهیم دونستن در وقایع اجتماعی حتی اگه باور داشته باشه که سهمش توی این مشارکت نادیده گرفته میشه! اینجاست که حتی اونایی هم که قهر کردن و میگن ما رای نمیدیم لحظه به لحظه ی مناظره ها رو دنبال میکنن، خط به خط دست نوشته های شخصیت های برجسته ی سیاسی رو میخونن و وبلاگ به وبلاگ به بحث و جدال انتخاباتی می شینند. فارغ از همه ی آنچه که بر ما گذشت و یا آنچه که قراره اتفاق بیفته، و همینطور به دور از مسئله ی "رای دادن بهتر است یا ندادن"، من همه ی این ذهن های جوون و پویای ایرانی رو ستایش می کنم و خوشحالم که در سرزمین من برخلاف ژاپن، دانشگاه فقط محل درس و تحقیق علمی و مدرک گرفتن نیست، بلکه جاییه برای بیشتر دیدن، بیشتر شنیدن، بیشتر فکر کردن، بیشتر فهمیدن، بیشتر تلاش کردن و بالاخره روزی بیشتر به دست آوردن.    

* پانوشت: حکومت ژاپن به صورت سیستم پارلمانی شبیه انگلستان اداره میشه. یعنی یک امپراطور داره که عملا هیچ کاره ست و دو تا مجلس، یکی "مجلس نمایندگان" و دیگری "مجلس مشاوران". مجلس نمایندگان از قدرت بیشتری نسبت به مشاوران برخورداره و مهمتره

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
radmehr
radmehr
٩٢/٠٣/٢٤
٠
٠
کاش یکم ویرایش داشت کووووووور شدم
پسر جهنمی
پسر جهنمی
٩٢/٠٣/٢٤
١
٠
کاربر خاریجینکی سایت کم بود که ایشونم پا به عرصه گذاشت
radmehr
radmehr
٩٢/٠٣/٢٤
١
٠
کلا همه ی ایرانیا سیاسین جز من و تازه جالبه میگن ازادی بیانم ندارن طفلیا
پسر جهنمی
پسر جهنمی
٩٢/٠٣/٢٤
٠
٠
آزادی بیان هست آزادی پس از بیان نیست
radmehr
radmehr
٩٢/٠٣/٢٤
١
٠
تا منظور از بیان چی باشه فحش دادنو تخریب ک ازادی نیست
نگارا
نگارا
٩٢/٠٣/٢٤
١
٠
بله جوون ايراني و كلا ايراني تو دنيا تكه!!بعله
پسر جهنمی
پسر جهنمی
٩٢/٠٣/٢٤
٢
٠
سن جیمی 0 روز ولی مطلب منتشر شده ایول که مطلب مناسبتی فرستادین تا همون روز اول چاپ بشه
ساحل مهربانی
ساحل مهربانی
٩٢/٠٣/٢٤
٠
٠
احتمالا از بچه های بالا هستن :)
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٣/٢٤
١
٠
پس درود بر خودمون...ممنون کاربر جدید....خوش اومدین یه جیم(:
آبی
آبی
٩٢/٠٣/٢٤
١
٠
بنظر منم، با همه مشکلات و کاستی ها، امروز پای صندوق های رای رفتیم. مهم نیست چه کسی اسمش به عنوان رییس جمهور بعدی درمیاد. مهم اینه که مردم با امید به فردایی روشن با علاقه از حق تعییین سرنوشت خودشون استفاده کردند. فردا هر کی رای بیاره باید خودشو رییس جمهور همه بدونه و سکان این کشتی رو محکم بگیره و این راه پر امید رو ادامه بده. انشاالله
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٣/٢٤
١
٠
دقیقا....
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/٠٣/٢٥
٠
٠
آفرين (^_^) دقيقا
ati200
ati200
٩٢/٠٣/٢٤
٠
٠
مرسی...
R-Rad
R-Rad
٩٢/٠٣/٢٤
٠
٠
بابت متن ممنون ولی چشم دراومد!
دختری از سرزمین ساکورا
دختری از سرزمین ساکورا
٩٢/٠٣/٢٤
٠
٠
شرمنده، فونتش کوچک بود یا محاوره ای بودنش باعث مشکل شد؟
blue girl
blue girl
٩٢/٠٣/٢٤
٠
٠
متشكر
ساحل مهربانی
ساحل مهربانی
٩٢/٠٣/٢٤
٠
٠
خوش اومدین / الان از ژاپن تعریف کردین یا بدگویی؟
دختری از سرزمین ساکورا
دختری از سرزمین ساکورا
٩٢/٠٣/٢٤
١
٠
الان از ایرانیها تعریف کردم، از هیچ کس هم بدگویی نکردم ;)
اسمانه
اسمانه
٩٢/٠٣/٢٤
١
٠
الان بین ایران و ژاپن مقایسه صورت گرفته و تفاوت ها بیان شد..یحتمل قصد بدگویی ندارد و من چنین برداشتی از متن نکردم..ولی زنده باد ایران..
باران
باران
٩٢/٠٣/٢٤
٠
٠
خدا کنه در سرزمین مادری من هم ثبات به وجود بیاد
باران
باران
٩٢/٠٣/٢٤
١
٠
راستی ساکورا جون یه عکس هم بذار مرسی
mo_so
mo_so
٩٢/٠٣/٢٤
٠
٠
日本に住んでいますか?
دختری از سرزمین ساکورا
دختری از سرزمین ساکورا
٩٢/٠٣/٢٤
٠
٠
はい、日本に住んでいます!日本語お分かりでしょうか
mo_so
mo_so
٩٢/٠٣/٢٤
٠
٠
はい.少し
mah-tkh
mah-tkh
٩٢/٠٣/٢٤
١
٠
فارسی حرف بزنین! اینجا درگوشی نداریم!
taba_sa
taba_sa
٩٢/٠٣/٢٥
٠
٠
هااااااااا!!! ای که وگفتین ینیییییییی چه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
mo_so
mo_so
٩٢/٠٣/٢٥
٠
٠
یک سوال عادی
پسر جهنمی
پسر جهنمی
٩٢/٠٣/٢٧
٠
٠
خلاصه صحبتاشون :موسیو : شما در ژاپن زندگی می کنید ؟ دختری از سرزمین ساکورا : بله من در ژاپن زندگی می کنم
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٣/٢٤
٠
٠
دمتون قییییییییییییییییییییییییییییییییییییییژ !!!
nika
nika
٩٢/٠٣/٢٥
٠
٠
ممنون
taba_sa
taba_sa
٩٢/٠٣/٢٥
٠
٠
زنده باد ایران و ایرانی.... ممنونم....
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٣/٢٥
١
٠
من اصن اهل سیاست نیستم....نخوندمش ولی ممنون که همچین چیزی رو گذاشتین و ممنون از ادمین که سانسور نکرد
mahshid
mahshid
٩٢/٠٣/٢٥
٠
٠
مغسی .ولی چشمام در گرفت
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٣/٢٥
٠
٠
سپاس
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٣/٢٧
٠
٠
جالب نوشته بودید :) ممنونم.