سفر در زمان!
آیا سفر در زمان یک پدیده شدنی است؟

سفر در زمان!

نویسنده : m-ghorbani

درسوژه ها هم به این موضوع اشاره اندکی کرده بودم ولی از نظر علمی این مطلب کارایی بیشتری دارد. بعد از چند تا مستندی که پخش شد، خودم دنبال این موضوع رفتم. این مبحث بسیار مفصله ولی به طور کلی چند راه اصلی‌اش در زیر ذکر شده.
سفر در زمان، به ایده حرکت بین لحظه‌های مختلف زمان گفته می‌شود که مشابه حرکت بین مکان‌های مختلف در فضا صورت می‌گیرد و در آن امکان ارسال اشیا (و در بعضی حالت‌ها فقط اطلاعات) به زمان گذشته و آینده وجود دارد.

**راه‏های پیشنهاد شده برای سفر در زمان

1. سرعت بالاتر از نور
براساس نظریه نسبیت، با افزایش سرعت یک جسم، زمان برای آن جسم کندتر می‏گذرد. اگر با سرعت نور باقطار حرکت کنیم زمان خیلی دیرتر می‌گذرد مثل این است که داریم دور سیاه چاله‌ای بزرگ می‌چرخیم و با این کار زمان بسیار دیرتر می‌گذرد و اگر باسرعت نور یک هفته حرکت کنیم به 100 سال بعد می‌رویم (البته این فرضیه استیون هاوکینگ است)

 

2. سیاهچاله


سیاهچاله‌ها اگر یک ستاره چند برابرخورشید باشد و همه سوختش را بسوزاند، از آن‌جا که یک نیروی جاذبه قوی دارد لذا جرم خودش در خودش فشرده می‌شود و یک حفره سیاه رنگ مثل یک قیف درست می‌کند که نیروی جاذبه فوق‌العاده زیادی دارد طوری که حتی نور هم نمی‌تواند از آن فرار کند. اما این حفره‌ها دو نوع هستد. یک نوعشان نمی‌چرخند لذا انتهای قیف یک نقطه است. در آن‌جا هر جسمی که به حفره مکش شده باشد نابود می‌شود. اما یک نوع دیگر سیاه‌چاله نوعی است که در حال دوران است و برای همین ته قیف یک قاعده داره که به شکل حلقه است. مثل یک قیف واقعی است که ته آن باز است. همین نوع سیاه‌چاله است که می‌تواند سکوی پرتاب به آینده یا گذشته باشد. انتهای قیف به یک قیف دیگر به اسم سفید چاله می‌رسد که درست عکس آن عمل می‌کند. یعنی هر جسمی را به شدت به بیرون پرتاب می‌کند. از همین جاست که می‌توانیم پا به زمان‌ها وجهان‌های دیگر بگذاریم.

 

3. کرم چاله


کرم چاله یک سکوی دیگر گذر از زمان است که می‌تواند در عرض چند ساعت ما را چندین سال نوری جابه‌جا کند. فرض کنید دو نفر دو طرف یک ملافه رو گرفته‌اند و می‌کشند. اگر یک توپ تنیس بر روی ملافه قرار دهیم یک انحنا در سطح ملافه به سمت توپ ایجاد می‌شود. اگر یک تیله به روی این ملافه قرار دهیم به سمت چاله‌ای که آن توپ ایجاد کرده است می‌رود. این نظر انیشتین است که کرات آسمانی در فضا و زمان انحنا ایجاد می‌کنند؛ درست مثل همان توپ روی ملافه. حالا اگر فرض کنیم فضا به صورت یک لایه دو بعدی روی یک محور تا شده باشد و بین نیمه بالا و پایین آن خالی باشد و دو جرم هم اندازه در قسمت بالا و پایین مقابل هم قرار گیرند، آن وقت حفره‌ای که هر دو ایجاد می‌کنند می‌تواند به همدیگر رسیده و ایجاد یک تونل کند. مثل این‌که یک میانبر در زمان و مکان ایجاد شده باشد. به این تونل می‌گویند کرم چاله. این امید وجود دارد که یک کهکشان که ظاهرا میلیون‌ها سال نوری دور از ماست، از راه یک همچین تونلی بیش از چند هزار کیلومتر دور از ما نباشد. در اصل می‌شود گفت کرم چاله تونل ارتباطی بین یک سیاهچاله و یک سفیدچاله است و می‌تواند بین جهان‌های موازی ارتباط برقرار کند و در نتیجه به همان ترتیب می‌تواند ما را در زمان جابه‌جا کند.

 

4.ریسمان های کیهانی


آخرین راه سفر در زمان ریسمان‌های کیهانی است. طبق این نظریه یک سری رشته‌هایی به ضخامت یک اتم در فضا وجود دارند که کل جهان را پوشش می‌دهند و تحت فشار خیلی زیادی هستند. این‌ها هم یک نیروی جاذبه خیلی قوی دارند که هر جسمی را سرعت می‌دهند و چون مرزهای فضا -زمان را مغشوش می‌کند، لذا می‌شود از آن‌ها برای گذر از زمان استفاده کرد.


نقدی برای بررسی سفر به زمان
چند اشکال در این کار است، اول این‌که اصلا نفس تئوری سفر در زمان یک پارادوکس است. پارادوکس یا محال‌نما یعنی چیزی که نقض کننده خودش در درونش است. یک مثال دیگر این است که اگر من در زمان به عقب برگردم، به تاریخی که هنوز به دنیا نیامده بودم، پس چطور می‌توانم آن‌جا باشم. یا مثلا اگر برگردم و پدر بزرگ خودم را بکشم پس من چطور به‌وجود آمده‌ام؟ یک راه حلی که برای این مشکل پیدا شده است، نظریه جهان‌های موازی است. طبق این نظریه امکان دارد چندین جهان وجود داشته باشد که مشابه جهان ماست، اما ترتیب وقایع در آن‌ها فرق می‌کند. پس وقتی که به عقب بر می‌گردیم در یک جهان دیگر وجود داریم نه در جهانی که در آن هستیم. طبق این نظریه بینهایت جهان موازی وجود دارد و ما هر دست کاری که در گذشته انجام بدهیم یک جهان جدید پدید می‌آید.

 


 

 

 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
A_entesari
A_entesari
٩١/٠٩/١٢
٠
٠
مفید بود ممنون
mahshid2
mahshid2
٩١/١٠/٠٢
٠
٠
چه جالب.....مرسی معی جان!
zendegitalabegi
zendegitalabegi
٩١/١٠/٢٧
٠
٠
ها!!!!
m-ghorbani
m-ghorbani
٩١/١٠/٢٧
٠
٠
ممنون از نظرات دوستان
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٥/٠١/٢٤
٠
٠
من عاشق نظریات کیهانی و سفر در زمان ام..هیچ چیز تو دنیا با ارزش تر و مهم تر از شدنی بودن این نظریات نیس
پربازدیدتریـــن ها