اصول گرایان
بررسی مختصر جریان‌های سیاسی ایران

اصول گرایان

نویسنده : سایت جیم

اصول گرایان

* حضور:

اصول گرایان پس از اصلاح طلبان هر دو قوه مجریه و مقننه را در اختیار گرفتند. پس از اتمام مجلس ششم، از مجلس هفتم تاکنون شاهد حضور حداکثری نمایندگان اصول‌گرا در مجلس شورای اسلامی هستیم. همین قضیه برای ریاست جمهوری نیز صادق است. پس از دوره هشتم ریاست جمهوری، محمود احمدی نژاد با قریب به 24 میلیون رأی لقب محبوب‌ترین رئیس جمهور را از خاتمی گرفت و با احتساب انتخابات 1388، قوه مقننه را برای 2 دوره به اختیار اصول گرایان درآورد. 

* اندیشه:

اصول گرایان مذاکره با آمریکا را کوچه بن بست می‌دانند؛ توسعه اقتصادی را مقدم بر توسعه فرهنگی و سیاسی و تحزب غیر آمیخته به قدرت را ضروری می‌پندارد. اصول گرایان اعتقاد به حضور روحانیت برای اداره امور کشور دارند و خطر ناتوی فرهنگی را جدی می‌دانند. اصول گرایان مردم سالاری دینی و شایسته سالاری را در اصول کلی خود دارند و اعتقاد به جامعیت دین در اداره جامعه دارند.    

* سبقه:

به واقع نمی‌توان سبقه طولانی در 2 دهه گذشته برای اصول گرایان تصویر کرد. چرا که پس از انقلاب، مشکلات به وجود آمده ناشی از جنگ از یک سو و عدم ورود ادبیات سیاسی نوین از سوی دیگر، چنین جناح بندی‌هایی را نمی‌طلبید. اگر چه می‌توان 8 سال دولت سازندگی به ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی را در جناح اصول گرا گنجاند. در مجموع دوران طلایی اصول گرایان را می‌توان از ابتدای مجلس هفتم و دولت نهم دانست. در حقیقت بهار این جناح در 3 تیر 1384 بود آن جا که احمدی نژاد در دور دوم و در رقابت با آیت الله هاشمی پیروز میدان شد. 

* حزب:

از احزاب جناح اصول گرا از گذشته تا به حال می‌توان به حزب جمهوری اسلامی، جامعه روحانیت مبارز، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حزب مؤتلفه اسلامی، جعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، جبهه ایستادگی، جامعه اسلامی مهندسین و ائتلاف آبادگران انقلاب اسلامی اشاره کرد. 

ناگفته نماند که در سال‌های اخیر 2 جبهه دیگر یکی به صورت رسمی و دیگری به صورت غیر رسمی به جرگه اصول گرایان پیوسته‌اند. جریان رسمی جبهه پایداری است که طیفی از اعضای دولت نهم و بخشی از روحانیون سرشناس را تحت نظر آیت الله مصباح یزدی در بر دارد. چهره‌های شاخص این جبهه الهام، محصولی، لنکرانی، بذرپاش، کوچک زاده، میرکاظمی، رسایی و حسینیان هستند. در مقابل جریان غیر رسمی موسوم به جریان انحرافی که تقریبا به صورت فرضی وجود دارد، به دولت دهم نسبت داده می‌شود و تقریبا نمی‌توان عضو رسمی یا شاخصه به خصوصی از آن یاد کرد.    

* چهره:

به طور کلی در میان اصول گرایان -علاوه بر آن‌چه که از جبهه پایداری ذکر شد-، چهره‌های سرشناس بسیاری وجود دارند. از میان روحانیون می‌توان به آیت الله مهدوی کنی، آیت الله یزدی و آیت الله ری شهری اشاره کرد. از بین سنتی‌ها حبیب الله عسگر اولادی و اسد الله بادامچیان حاضر هستند. در میان اندیشمندان دانشگاهی افرادی نظیر حداد عادل، توکلی، علی لاریجانی، محسن رضایی و محمود احمدی نژاد اشاره کرد. در طیف روزنامه نگاران نیز فریدالدین حداد عادل، وحید جلیلی و حسین شریعتمداری حاضر هستند. ولی واقعیت آن است که این چهره‌ها حد و مرز گسترده‌ای دارند و بسیار بیش‌تر از آن هستند که در این لیست جای بگیرند.

* نشریه:

اصول گرایان نیز نشریات متعددی را بر روی گیشه مطبوعات دارند. از روزنامه‌های قدس، تابناک، کیهان، ایران، همشهری، جوان، وطن امروز، شهروند و هفت صبح گرفته تا هفته نامه‌های 9دی، یالثارات، پرتو، پنجره و مثلث و همچنین ماه نامه‌هایی چون اصول گرا، سوره و کلیه گروه مجلات همشهری همگی خروجی‌های مطبوعاتی اصول گرایان به شمار می‌روند. 

* انتخابات:

در انتخابات پیش رو نیز جناح اصول گرا دارای 5 کاندیدا می‌باشد. رضایی، ولایتی، حداد عادل، قالیباف و سعید جلیلی 5 نماینده اصول گرا حاضر در رقابت یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری می‌باشند. جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی، رضایی سخنگوی مجمع تشخیص مصلحت نظام، حداد عادل نماینده مجلس، قالیباف شهردار تهران و بالاخره ولایتی نیز مشاور رهبر انقلاب در حوزه بین الملل می‌باشند.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
بازم عالی .ممنونم.
nika
nika
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
مرسی........
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
سپاس
گربه ی گریان
گربه ی گریان
٩٢/٠٣/٠٤
٠
٠
باز هم خودشه............
mahshid2
mahshid2
٩٢/٠٣/٠٤
٠
٠
perfect
پربازدیدتریـــن ها
از پدیده خوابگاه تا غذای محبوب سلف!

دانشگاه رفتن ؛ چالش یا فرصت؟

٩٦/٠٦/٢٣
چند خطی برای فرزندم

من به تو خواهم آموخت که...

٩٦/٠٦/٢٣
مثل بلبل انگلیسی حرف می زنم

خاطرات کلاس زبان محاله یادم بره

٩٦/٠٦/٢٢
شعری سروده خودم

ابر پر باران

٩٦/٠٦/٢٢
شعری سروده خودم

عاشقی پیشه خوبیست

٩٦/٠٦/٢٦
قرعه کار به نام من دیوانه زدند

لطفا سیب گاز نزنید / قسمت دوم

٩٦/٠٦/٢١
لطفا استعداد ما را دریابید

اندر حکایت استعدادهای خیلی درخشان

٩٦/٠٦/٢١
اصلا بهتر باش جانم!

الفبا را نادیده نگیریم

٩٦/٠٦/٢٣
فرصت عشق ورزیدن را از خودتان نگیرید

عشق اول

٩٦/٠٦/٢١
در سکوت مطلق

یک روز از همین امروز و فرداها

٩٦/٠٦/٢٦
من فقط می ترسیدم

روز آخر

٩٦/٠٦/٢١
تو چه می دانی؟

دل عاشق

٩٦/٠٦/٢٥
مقایسه دو کتاب کلیدر و بوف کور

ادبیات داستانی اجتماعی یا داستانی سیاه نمایی؟

٩٦/٠٦/٢٧
طعم نامردی ات را می چشی

تو رفتی...

٩٦/٠٦/٢٢
در راستای اظهارات وزیر بهداشت

روحانی؛ ضمانت خرید شماست

٩٦/٠٦/٢٦
ترانه ای سروده خودم

باغ بارون زده

٩٦/٠٦/٢٢
مگر شعر چیست؟

دل خوش به شاعر بودن

٩٦/٠٦/٢٥
ملاقات غیرمنتظره با رئیس جیم

روزمرگی های گارسون جوان / قسمت نهم

٩٦/٠٦/٢٧
ترانه ای سروده خودم

ناقوس تنهایی

٩٦/٠٦/٢٦
شعری سروده خودم

دلم پرواز می خواهد

٩٦/٠٦/٢٣
تبلیغات