اصلاح طلبان
بررسی مختصر جریان‌های سیاسی ایران

اصلاح طلبان

نویسنده : سایت جیم

اصلاح طلبان

* حضور:

آخرین حضور اصلاح طلبان در عرصه سیاست بر می‌گردد به بازه بین سال‌های 1376 تا 1384. دوره‌ای که اصلاح طلبان دولت را در اختیار داشته و اکثریت قاطع نمایندگان مجلس را نیز تشکیل می‌دادند. 2 خرداد 1376 در حقیقت نقطه عطفی در مسیر جناح اصلاح طلب به شمار می‌رفت؛ چرا که فرد مورد نظر این جناح یعنی سید محمد خاتمی با قریب به 20 میلیون رأی  لقب پنجمین رئیس جمهور را در کنار محبوب‌ترین رئیس جمهور –تا آن لحظه-  از آن خود کرد.

* اندیشه:

اگر سری به اندیشه‌های بنیادین اصلاح طلبان بزنیم، به مقوله‌های جالبی دست پیدا خواهیم کرد. اصلاح طلبان طرفدار مذاکره و رابطه با آمریکا هستند؛ زمینه تحقق عدالت اجتماعی را خصوصی‌سازی می‌دانند؛ تمدن غرب را به جای نفی کردن نقد می‌کنند و ضمنا طرفدار قانون‌گرایی و جامعه مدنی هستند. ناگفته نماند که در حوزه دین نیز نگاه این جناح نسبی گرایانه است و نوگرایی دینی و عرفی شدن آن از رویکردهای آن‌هاست.

* سبقه:

گذشته نزدیک این جناح نیز قابل تأمل است. در حوزه اندیشه در واقع منبع اصلی این جناح حلقه کیان و حلقه آئین است. کیان گروهی از روشنفکران با محوریت دکتر سروش بودند که در حوزه علوم انسانی در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 به تبادل آراء و افکار خود می‌پرداختند. خروجی مکتوب این گروه نیز نشریه‌ای با نام همین حلقه بود. آیین نیز حلقه بعدی این جناح با محوریت سید محمد خاتمی بود که همان وظیفه کیان را بر عهده داشت و نشریه‌ای را با همین نام منتشر می‌ساخت.

* حزب:

احزاب و گروه‌هایی که در گذشته، از لحاظ فکری با این جناح نزدیکی داشتند عبارت اند از: سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، مجمع روحانیون مبارز، دفتر تحکیم وحدت، حزب اعتماد ملی، حزب مشارکت و مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم. نقطه قوت اصلاح طلبان در خروج اندیشه‌ها و افکار خود با استفاده بی‌اندازه از نشریات بود از جمله روزنامه، هفته نامه و ماه‌نامه. 

* چهره:

از چهره‌های شاخص اصلاح طلبان در حوزه اندیشه می‌توان به عبدالکریم سروش، سعید حجاریان، مصطفی ملکیان و محمد مجتهد شبستری اشاره کرد. در جمع روحانیون اصلاح طلب نیز افرادی همچون آیت‌الله موسوی خوئینی‌ها، مهدی کروبی، سید محمد خاتمی، عبدالله نوری و محسن کدیور به چشم می‌خورند. در جمع روزنامه نگاران و مطبوعاتی‌های اصلاح طلب نیز چهره شاخصی چون محمد قوچانی حضور دارد که افراد آشنا با نشریات نام او را بسیار شنیده‌اند. در کنار وی از عماد الدین باقی و عباس عبدی نیز می‌توان اسم برد. قابل ذکر است که چهره‌های یاد شده تنها بخشی از چهره‌های شاخص اصلاح طلب در گذشته و حال می‌باشند و نام‌های سرشناس دیگری نیز جای اضافه شدن به این لیست را دارند. 

* نشریه:

از سال 1384 که هم قوه مجریه و هم قوه مقننه از دست اصلاح طلبان خارج شد، این جناح بر همان نقطه قوت قبلی یعنی همان نشریات زنجیره‌ای تکیه کرد. از نشریات بین بازه سال 1385 تا کنون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: روزنامه‌های شرق، اعتماد، بهار، اترک، قانون، مردم سالاری، آرمان، دنیای اقتصاد و مغرب، هفته نامه‌های چلچراغ، شهروند امروز، تجارت فردا و آسمان و ماه نامه‌های گذار، نسیم بیداری و مهرنامه که تا همین اواخر منتشر می‌شد.

* انتخابات:

در انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 اصلاح طلبان دو نماینده برای تصدی این پست اعلام کردند. میر حسین موسوی و مهدی کروبی. در انتخابات آتی نیز این جناح دارای 2 نماینده است: یکی حسن روحانی و دیگری محمدرضا عارف. روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بین سال‌های 1368 تا 1384 و نائب رئیس مجلس چهارم و پنجم بود و هم اکنون نیز عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌باشد. عارف نیز در دوره دوم محمد خاتمی معاون اول رئیس جمهور بود و هم اکنون نیز عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
ممنونم جیم،اطلاعات جامع و مفیدی بود.
nika
nika
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
مرسی.............
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
سپاس
گربه ی گریان
گربه ی گریان
٩٢/٠٣/٠٤
٠
٠
خودشه............
mahshid2
mahshid2
٩٢/٠٣/٠٤
٠
٠
خیلی مفید و موثر بود ممنون!
کودک درون
کودک درون
٩٢/٠٣/٠٦
٠
٠
مطلبتان خوب بود ای کاش آن را کاملتر کنید،مخصوصا دیدگاه شان در مورد اقتصاد،فرهنگ و . . .
پربازدیدتریـــن ها
دین داری سخت شده است

شهر زیبا

٩٥/١٠/٢٨
مزاج خود را اماده کنید!

این یک نوشته تند است

٩٥/١٠/٢٦
فاز سیگار

سیگارت بهمن / قسمت اول

٩٥/١٠/٣٠
همین نیرومند بودن را

من زن بودنم را دوست دارم

٩٥/١٠/٣٠
شعری سروده خودم

مثل تفنگ عاشقم که دست خودم نبود

٩٥/١٠/٢٨
خیالبافی های عاشقانه

آغوش بی مثالت در ذهن من نشسته

٩٥/١٠/٢٧
گاهی هوس می کنند بروند

همه چیز جدی می شود

٩٥/١٠/٣٠
ای کاش هر روز، روز آخر بود

روز آخر

٩٥/١٠/٢٦
آسمانی شدند

به مناسبت شهادت شیرمردان

٩٥/١١/٠٢
شعری سروده خودم

همچون «پلاسکو» میانِ دودها

٩٥/١١/٠٢
با همان لبخند همیشگی

عقب‌ تر بایست!

٩٥/١٠/٢٦
حال همه ما خوب است!

از شبکه های مجازی تا دانشگاه های مجازی

٩٥/١٠/٢٩
داستان کوتاه

رز آبی

٩٥/١٠/٢٦
شعری سروده خودم

او می آید

٩٥/١٠/٢٧
لعنت به این زنگ دلهره آور

لعنت به اين تكرار

٩٥/١٠/٢٨
آری به روی کاغذهای سفید ذغال کاری شده.

نه به تلگرام!

٩٥/١٠/٣٠
دست خالی و مشکلات مالی

فقر فرهنگی در سینمای آبغوره گیر

٩٥/١٠/٢٧
این داستان واقعی است

پاداش یک مرد پولدار

٩٥/١٠/٢٧
پنجره ی آسمان را می گشایم

آسمان شکستنی نیست

٩٥/١٠/٢٩
فراموش شان نکنیم

سوختن یا سوزاندن!؟

٩٥/١١/٠٢
تبلیغات
تبلیغات