Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - سیاست کیلویی چند؟ www.jeem.ir
سیاست کیلویی چند؟
بررسی مختصر جریان‌های سیاسی ایران

سیاست کیلویی چند؟

نویسنده : سایت جیم

ایمان سهرابی

بحث و دغدغه سیاسی اساسا فایده‌ای ندارد و جدل بی‌حاصل است. اما بعضی وقت‌ها، از جمله این ایام بازار این طور بحث‌ها حسابی داغ می‌شود و فرار کردن از آن کاری محال می‌شود، تاکسی، حمام نمره! خانه دایی، خانه اون یکی دایی، رادیو، تلویزیون ، فیس بوغ و حتی سایت جیم محلی می‌شود برای اظهار فضل از نوع سیاسی اش.

نکته‌ای که وجود دارد این است که باید حداقل اطلاعات را در چنته داشت، تا هر کس و ناکسی نتواند پز سیاسی به ما بدهد و در ما مانند عاقل اندر سفیه بنگرد. در واقع آن‌قدر کم فهمی و کژفهمی در جامعه موج می‌زند که اندک اطلاعات ما، به مانند کوهی از دانش به حساب می‌آید. با فرض مذکور نگاهی هر چند مختصر به جناح بندی گروه‌های سیاسی می‌تواند آن اندک اطلاعات ما باشد.

 

در حال حاضر به صورت کلی دو جناح سیاسی در کشور موجود است: جناح اصلاح طلبان و جناح اصول گرایان. البته از قدیم- یعنی همان زمانی که تازه الفبای سیاست به کشور وارد شده بود- نیز همین دو جناح بوده و بس. راستش را بخواهید از زمانی که بشر چشم باز کرد، همواره گروهی با یک گزاره موافقت بودند و در مقابل گروهی ساز مخالفت با همان گزاره را برمی‌داشتند. 

ناگفته نماند که در تمامی کشورهای جهان مطلب بالا صادق است و همواره جناح‌های عمده به دو گروه تقسیم می‌شوند. در آمریکا دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، در انگلستان دو حزب کارگر و محافظه کار و در بسیاری کشورهای دیگر نیز به همین ترتیب می‌توانید 2 حزب اصلی در میدان سیاست مشاهده کنید. آن‌چه که در ادبیات سیاسی جهان مصطلح است، گروه‌های چپ و راست می‌باشد که برگرفته از تقسیم‌بندی‌های کشور فرانسه است. 

در کشور ما نیز به طور رایج به اصلاح طلبان جناح چپ و به اصول گرایان جناح راست گفته می‌شود. اختلافات درون جناحی نیز در هر دو به خصوص در جناح اصول‌گرا در سال‌های اخیر موج می‌زند که بعضا باعث بروز برخی ناملایمات و در مواردی به تقسیم شدن و چند پاره شدن جناح انجامیده است. حال نگاهی بینداریم به خود دو جناح و بررسی برخی از نظرات و نیز آشنایی با برخی از چهره‌های شاخص آن‌ها.

 

برای خواندن اطلاعات مربوط به هر جریان روی عکس آن کلیک کنید
برای خواندن اطلاعات مربوط به هر جریان روی عکس آن کلیک کنید 

 در پایان لازم است این نکته یادآوری گردد که همه آن چه ذکر کردیم، تنها بخشی از جریان شناسی سیاسی معاصر بود. در واقع جریان سیاسی کنونی به دهه1320 باز می‌گردد و از آن‌جا آغاز می‌شود. هر آن‌چه را که مختصر بیان نمودیم، تنها به دلیل مقتضیات مکانی و حجمی بود و بسیار بیش‌تر می‌توان در این حوزه ورود نمود. 

حال باید صبر کرد و دید در آینده کدام جناح افسار سیاست کشور را به دست خواهد گرفت و آن را هدایت خواهد کرد...

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠٣/٠٢
٠
٠
عکس اقای مطهری رو اشتباه گذاشتین قسمت اصلاح طلبان
من
من
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
اتفاقا خیلی هم درست گذاشتن
باران
باران
٩٢/٠٣/٠٢
٠
٠
ممنون
radmehr
radmehr
٩٢/٠٣/٠٢
٢
٠
در کل همیشه گفتم سهراب سپهری بهترین حرف زده:من قطاری دیدم که سیاست می برد و چه خالی میرفت،من قطاری دیدم که فقه می برد و چه سنگین می رفت...
Elahe.n
Elahe.n
٩٢/٠٣/٠٢
١
٠
به به...
بامعرفت
بامعرفت
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
آفرین پسرم
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٣/٠٢
١
٠
نمیدونم والا هرروز نه بهتر بگم هر ثانیه یک نرخی دارد
ati200
ati200
٩٢/٠٣/٠٢
٠
٠
پس من اصلاح طلبم
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٣/٠٣
١
٠
ممنون...
ZB AE
ZB AE
٩٢/٠٣/٠٣
١
٠
ممنون بخاطره اطلاعات
٩٢/٠٣/٠٣
١
٠
پس منم اصلاح طلبم
nika
nika
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
مرسی...........
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
کیلویی دو زار
nasim
nasim
٩٢/٠٣/٠٣
١
٠
تشکر
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٣/٠٣
١
٠
سپاس
mo_so
mo_so
٩٢/٠٣/٠٤
٠
٠
سیاست همیشه پیچیده و مبهم است
mo_so
mo_so
٩٢/٠٣/٠٤
٠
٠
دقیقا مانند شطرنج
mahshid2
mahshid2
٩٢/٠٣/٠٤
٠
٠
مچکر...
کودک درون
کودک درون
٩٢/٠٣/٠٧
٠
٠
به امید ایرانی سربلند و سبز و ...
پربازدیدتریـــن ها