بخور و نخورهای امتحانات
مواد غذایی ممنوع در ایام امتحانات

بخور و نخورهای امتحانات

نویسنده : کودک درون
یک متخصص طب سنتی ایران با اشاره به لزوم حذف کله پاچه، ماکارونی چرب، جگر، پیتزا و سوسیس از وعده‌های غذایی ایام امتحان، از دانش‌آموزان و دانشجویان خواست از مصرف غذاهای سنگین و سرخ‌کرده در روزهای امتحان بپرهیزند.
دکتر مجید انوشیروانی با اشاره به لزوم پرهیز از مصرف غذاهای دیرهضم در ایام امتحانات، گفت: اختلال عملکردهای مغزی پس از مصرف غذاهای پرچرب موجب بروز رفتار تغذیه‌ای نامناسب شده، یا مصرف غذاهایی که موجب پرکاری دستگاه گوارش یا فساد غذا در معده می‌شوند، عملکرد مغزی کاهش می‌یابد، بنابراین دانش‌آموزان و دانشجویان باید در روزهای امتحان از پرخوری اجتناب کرده و حتی الامکان غذاهای سبک و زودهضم مصرف کنند.
حجم زیاد غذا حتی در صورت لطیف بودن آن، موجب فشار آمدن بر دستگاه گوارش و صرف نیروی بیشتر برای انجام اعمال هضم و جذب و دفع آن می‌شود، به طوری که بدن از تامین انرژی لازم برای کارهای مغزی بازمی‌ماند، به همین دلیل مصرف غذاهای سنگین و سرخ‌کرده مانند کله پاچه، ماکارونی چرب، جگر، پیتزا و سوسیس در روزهای امتحان توصیه نمی‌شود.
این متخصص طب سنتی ایران با توجه به آغاز ایام امتحانات به دانش‌آموزان و دانشجویان هشدار داد: در روزهای آزمون از پرخوری خودداری کنند، چرا که هرگونه ناسازگاری غذایی و فساد هضم در معده منجر به افت شدید عملکرد مغز می‌شود.
از دیدگاه طب سنتی ایران مصرف همزمان بعضی غذاها و میوه‌های لطیف مانند شیر و توت، ماهی و توت فرنگی یا شیر و پیاز و حتی شیر و ماهی در یک وعده غذایی نهی شده است.
نباید از توت فرنگی به عنوان دسر استفاده شود، باید به این نکته توجه داشت که غذاهای لطیف و خوش‌هضم هرگز نباید پس از غذای سنگین و دیرهضم استفاده شوند. به طور مثال خوردن توت فرنگی پس از صرف غذاهای چرب بسیار نامناسب است.
دکتر انوشیروانی مصرف غذاهای کم کالری را در فصل امتحانات مناسب ندانست و گفت: این نوع غذاها سبب کندی عملکرد مغز و خواب‌آلودگی در فرد شده و هوشیاری را کاهش می‌دهند، موادی همچون ماست، دوغ و کاهو از این جمله‌اند.
غذاهای نفاخ برای مصرف در روزهای امتحان مناسب نیستند، موادی همچون حبوبات خیس نکرده در غذا و مواد نفاخ مانند؛ کلم، تربچه، سیر و پیاز، غذاهایی هستند که علاوه بر ازدیاد فعالیت دستگاه گوارش، عملکرد سیستم اعصاب مرکزی را دچار اختلال کرده، موجب سنگینی و خواب‌آلودگی فرد می‌شوند.
این متخصص طب سنتی ایران در پایان به دانش‌آموزان و دانشجویان یادآور شد: در روزهای آزمون از مصرف زیاده از حد خوراکی‌های محرک سیستم عصبی مانند قهوه، نسکافه و چای پررنگ خودداری کنند، نوشیدن مفرط این نوع مواد موجب ایجاد احساس ناآرامی و اضطراب شده، تمرکز و یادگیری را مختل می‌کند.
منبع: ایسنا
برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
radmehr
radmehr
٩٢/٠٣/٠٢
٠
٠
دوست عزیز وضعیت اینجانب با داشتن سوالات نیز تغییر نخواهد کرد...
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٣/٠٢
٠
٠
من که امتحان ندارم اما سپاس .
sahar
sahar
٩٢/٠٣/٠٢
٠
٠
ممنون
سهره
سهره
٩٢/٠٣/٠٢
٠
٠
ممنون
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٣/٠٢
١
٠
ممنون
باران
باران
٩٢/٠٣/٠٢
٠
٠
ممنون
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٣/٠٢
٠
٠
مرسی
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٣/٠٢
٠
٠
از ما که فعلا گذشت....ولی بازم ممنون مفید بود
love london
love london
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
عالی
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٣/٠٣
٠
٠
مغز! یعنی از کله گوسفند به قدری متنفرم که از هیچی به اندازه اون تنفر ندارم!
nika
nika
٩٢/٠٣/٠٣
١
٠
مرسی................
mahshid2
mahshid2
٩٢/٠٣/٠٤
١
٠
مفید و سود مند! ممنان
faride
faride
٩٢/٠٣/٠٤
١
٠
من که واسه ترمای پیش بیشتر وقتا نسکافه میخوردم که مثلا خوابم نگیره :)) ممنون از اطلاعاتت
h-ghasedak
h-ghasedak
٩٢/٠٣/٠٥
٠
٠
مرسی گلم......
blue girl
blue girl
٩٢/٠٣/٠٨
٠
٠
دستت درد نكنه آبجي جون......
پربازدیدتریـــن ها