Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - دست هر بچه‌ای یک موبایل است! www.jeem.ir
دست هر بچه‌ای یک موبایل است!
این روزها موبایل داشتن هم یکجورهایی افت کلاس شده است

دست هر بچه‌ای یک موبایل است!

نویسنده : محمد حسین وکیلی

زمستان 85 بود (هوا هم بس ناجوانمردانه سرد بود) برف آرام‌آرام شهر را یک رنگ می‌کرد، بنده در یک مغازه موبایل فروشی واقع در سعدی بودم ولی حسابی حرارت داشتم! سومین باری بود که یک گوشی موبایل دستم می‌گرفتم و حسابی خوشحال بودم چون از این به بعد این گوشی به من تعلق داشت.

تمام گزینه‌ها برای انتخاب روی میز بود! و گوشی‌ای که من انتخاب کردم قابلیت‌های فراوانی داشت مانند بازی مار، ماشین حساب و مخصوصا چراغ قوه‌ای با نور زرد که البته بعدها فهمیدم قابلیت‌های دیگری مثل گوشکوب و توپ فوتبال را هم داشته که من از آن بی‌خبر بودم.

اما این روزها دیگر سیم کارت هم قیمت یک بسته نان شده و خرید آن از خرید یک نان سنگک هم سریع‌تر و راحت‌تر شده است. نداشتن یک خط، دیگر افت کلاس ندارد بلکه کسی که موبایل نداشته باشد این روزها باکلاس‌تر است!

موبایل هم مثل خیل عظیمی از کالاهای دیگر اول خودش به بازار آمد و بعد فرهنگش (باید خدا را شکر کرد که حداقل فرهنگش تا حدی آمد.)

به عنوان مثال در ایران 75 میلیون جمعیت زندگی می‌کند ولی بیش از 100 میلیون سیم کارت به نام ایرانی‌ها ثبت شده است (البته با کمک اپراتور مهربان و زرد این روزها)

به طبع، کودکان هم خود را لایق حتمی یک موبایل می‌پندارند و داشتن حداقل یک گوشی را برای خود افتخار می‌دانند و می‌خواهند از دیگر دوستان‌شان عقب نیفتند.

بچه‌ها در کلاس اول و دوم حروف الفبا را یاد می‌گیرند و کلاس سوم موبایل می‌خواهند تا به دوستان‌شان پیامک بدهند و تبادل اطلاعات کنند!

بلوتوث هم از قابلیت‌های تقریبا تمامی گوشی‌های امروزی شده است، قابلیتی که بدون شک بیشتر از آن‌که مفید باشد برای کودکان مضر است.

در قدیم با زمزمه یار دبستانی من بچه‌ها به مدرسه می‌رفتند اما این روزها یکی از نشانه‌های خوشیتیپی کودکان گوش کردن آهنگ فلان خواننده با هندزفری است تا سر کلاس هوشیار باشند.

در گذشته بازیگران مختص فیلم‌ها بودند اما امروزه کلیپ‌ها و عکس‌های شخصی بازیگران و یا خیلی از افراد مشهور در حالات مختلف به راحتی در گوشی خود ما و چه بسا کودکان یافت می‌شود و جذابیتی برای آن‌ها دارد که شاید 100 تا داستان کبری و پیراهن دهقان هم به گرد پای آن نرسد.

در دسترس‌ترین و یکی از جذاب‌ترین و ارزان‌ترین وسایل امروزه بچه‌ها ؛موبایل است که کارشناسان آن را اسباب‌بازی خطرناک لقب داده‌اند که می‌تواند همراه با خود اعتیاد به خودش را هم به کودک تحمیل کند.

کودکان و نوجوانان دیگر حتی سعی هم نمی‌کنند در زمان بی‌کاریشان کتاب بخوانند، ترجیح می‌دهند همان وقت را با موبایل خود بازی کنند، که البته کمپانی‌های بازی هم بدون وقفه کار خود را خوب انجام داده و پا به پای کودکان می‌آیند. تا یک ورژن انگری بیردس (angry birds) را بازی می‌کنید ورژن بعدی آن برای دانلود آماده است.

البته این روزها موبایل نقشه پستونک را هم در سنین مختلف ایفا می‌کند! بچه تا گریه می‌کند یا چیزی می‌خواهد، سریع بازی مورد علاقه‌اش را با موبایل (ترجیحا لمسی!) آماده می‌کنیم و سرگرم می‌شود بدون جنگ و خون‌ریزی و این‌گونه هر دو راضی هستند.

بر خلاف برخی‌ها که کلا اعصاب ندارند؛ کودکان سیستم عصبی‌شان رشد می‌کند و طبعا جذب انرژی زیادی انجام می‌دهد و امواج تلفن همراه می‌تواند خطرناک باشد. تصور کنید ما که اهل فوتبال در کوچه و محله خود با توپ پلاستیکی سه لایه بودیم به این فضاحت تنبل شدیم وای به امروز که جذاب‌ترین تفریح کودکی بازی با موبایل باشد.

اما موبایل در لحظات ضروری هم می‌تواند خیلی مفید باشد و بسیار کار راه انداز ولی اگر بخواهیم به فرزندمان یا برادر یا خواهرمان تلفن همراه بدهیم باید شرایط را در نظر بگیریم بعد اقدام کنیم.


برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.attari
m.attari
٩١/٠٨/٢٥
٦
٠
گل گفتی، حالا کودکان به نظر من خطرناک نیستند، نوجوان ها بدلیل عدم تجربه کافی و عقلانیت کافی ، با داشتن موبایل به راحتی مورد سؤ استفاده قرار می گیرند! این از موبایل داشتن کودکان بدتره ...
ساحل مهربانی
ساحل مهربانی
٩١/٠٨/٢٥
٥
٠
خب این طبیعیه که همیشه نسل جدید به تکنولوژی روز آشناتر از بزرگتر ها هستن. ولی مساله ی استفاده ی نادرست معمولا پر رنگ تره
s-bigharar
s-bigharar
٩١/٠٨/٢٥
٤
٠
متاسفانه بعضی خانواده ها به کارهای فرزندانشان کم تر توجه می کنند یا استفاده نادرست از موبایل و... اشتباهی در خانواده به حساب نمی آید.کودکان و نوجوانان هم که در این سن ها بسیار تاثیر پذیرند ممکن است از دوستان خود یادبگیرند.در این میان کسی هم نیست که بتواند این مشکل را حل کند.....
اسمانه
اسمانه
٩١/٠٨/٢٥
٤
٠
موبایل هم برای خودش عالمی داره.. یک روز که توی خونه جا میمونه انگار که مهمترین عضو بدنت رو جا گداشتی مهمتر از چشمو گوش و اینا...
٩١/٠٨/٢٦
٤
٠
یادش بخیر قدیما کسی که گوشی موبایل داشت خیلی پولدار و با کلاس بود ولی حالا... فرهنگ این تکنولوژی هنوز هم کاما نیومده، طرف تو اتوبوس داد میزنه و حرف میزنه!!!
سکوت
سکوت
٩١/٠٨/٢٧
٢
٠
خوب خوش حالم که تو یه مورد با باکلاس از اب درومدیم البته به لطف شما راستی راستی هم حرف هات حق بود چه میشه کرد؟؟؟/ باز هم تاسف به امید امید هایت
m-nik110
m-nik110
٩١/٠٩/٠٦
١
٠
اون دفعه دیدم یکی از بچه های ده دوازده ساله فامیل ایفون 4داره! کلا شبیه علامت تعجب شدم!
bye
bye
٩١/١٠/٢٦
٠
٠
ممنون دوست خوبم ! از واقعیت نمیشه فرار کرد !
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٣/٢٠
٠
٠
واقعا...دستتون درد نکنه واقعا درست گفتین
shanba
shanba
٩٢/٠٥/٠١
٠
٠
خود ما هم که از نوجوانی و کودکی گذشتیم هنوز فرهنگ استفاده از موبایل رو بلد نیستیم از کوچکترها دیگه چه انتظاری میشه داشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟