یک شب برای آرزو کردن
از کنار این شب راحت نگذریم

یک شب برای آرزو کردن

نویسنده : زهرا خنداندل

زهرا خندان دل

رجب فرا رسیده است و از گوشه و کنار بوی بهشت می‌آید، ماهی که اگر یک روز در آن را روزه بگیری بهشت بر تو واجب می‌شود. البته این‌ تنها بخشی از زیبایی‌های این ماه پر برکت است. نقاش زیبای آفرینش برای تکمیل شدن این زیبایی یک شب در این ماه قرار داده است. شب آرزوها، یعنی همین امشب.

کلمه «رغائب» جمع «رغیبه» به معنای چیزی که مورد رغبت و میل است و نیز به معنای عطا و بخشش فراوان می‌باشند. بنابر معنای اول «لیله الرغائب» شبی است که میل و توجه به عبادت و بندگی در آن بسیار است و بندگان خدا در این شب گرایش زیادی به رفتن به در خانه خدا و ارتباط و انس با او دارند. بر پایه معنای دوم «لیله الرغاب» شبی است که در آن عطاء و بخشش خدا بسیار است و بندگان با رو آوردن به بارگاه خدا و خشوع در برابر بزرگی او، شایسته دریافت انعام و عطا و بخشش بی‌کرانه خدا می‌شوند.

اولین شب جمعه ماه رجب را «لیلة الرغائب» (شب آرزوها) می‌نامند. در این شب ملائک بر زمین نزول می‌کنند تا رحمت الهی را به بشریت عرضه کنند. و تمام مسلمانان این شب را گرامی می‌دارند. برای این شب عملی از رسول خدا(ص) نقل شده که فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:

 

روز پنج شنبه اول ماه ـ در صورت امکان و بلامانع بودن ـ روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد، بین نماز مغرب و عشا، دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می‌شود و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده رکعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذکر «اللّهم صلّ علی محمّد النّبی الاُمّی و علی آله» گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر «سبّوحٌ قدّوسٌ ربّ الملائکة والرّوح» گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر «ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلم إنّک انت العلیّ الأعظم» گفته شود. در این‌جا می‌توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان‌شاء‌الله به استجابت می‌رسد.

 

پیامبراکرم(ص) در فضیلت این نماز می‌فرماید: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می‌فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی. میّت می‌پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرین‌تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوییده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حقّ تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.1

و اما یک مژده از پیامبراکرم(ص) که فرمودند: «ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است».

=====================

1-مفاتیح الجنان، اعمال ماه رجب

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
e.niyazi
e.niyazi
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
ممنون...
radmehr
radmehr
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
کاش یکم بهتر بودیم...
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٢/٢٦
١
٠
سيزدهم رجب...تولد اميرالمومنين علي (ع)...مولاي دوست داشتني
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
دوستان...التماس دعاي مخصوص
radmehr
radmehr
٩٢/٠٢/٢٦
١
٠
دوستان التماس دعا داریم...همه ی اونایی که امشب پیش خدان وسط دعاهاتون رادمهر یادتون باشه
firuze
firuze
٩٢/٠٢/٢٦
١
٠
برا ی ما کنکوری ها دعا کنید باشد رستگار شویم
sherlok
sherlok
٩٢/٠٢/٢٧
٠
٠
باشه حتمن.
باران
باران
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
ممنون
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
محتاج دعا هستیم . سپاس
Paeez
Paeez
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
دوستان منو هم از یاد نبرین ...کاش تو این ماه خوبتر باشیم و ماندگارشه خوبیامون...
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
التماس دعا
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
سپاس
nika
nika
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
ممنون
چرا ناشناس مهشیدم
چرا ناشناس مهشیدم
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
مرسی
Sampad
Sampad
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
واقعا ممنون..چرا که به چنین روزی احتیاج داشتم
saheb zaman
saheb zaman
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
ممنون، خیلی...
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
امشب یکی از بهترین شبای عمرم بود....بعد چند سال تونستم اعمال امشبو بجا بیارم...خدایا ازت ممنونم که این توفیقو نصیبم کردی....ممنون از شما
Khal ghezi
Khal ghezi
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
این شب شده مقارن بایکی از روزای مهم زندگیم!نمیتونم خودم راضی کنم تصادفی!یعنی هست ولی نصیب هرکسی نمیشه!!!خیلی حس خوبی دارم !! بسی ممنون ومتشکر
shahrzad_z
shahrzad_z
٩٢/٠٢/٣١
٠
٠
من موافقم
پربازدیدتریـــن ها