Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - نمی‌صرفه؛ فیلم بعدی! www.jeem.ir
نمی‌صرفه؛ فیلم بعدی!
حنای سریال‌های شبکه خانگی رنگ باخته

نمی‌صرفه؛ فیلم بعدی!

نویسنده : محمد حسین وکیلی

اختلاف‌ها همیشه زیان به همراه خود ندارد، گاه همین اختلافات باعث نوآوری و پیشرفت در امور می‌شود. نمونه‌ای از این اختلاف‌ها، مشکل میان مهران مدیری و صدا وسیما بود که منجر به جدایی گروه مهران مدیری از صدا و سیما شد و خود مهران مدیری هم اولین سریال طنز شبکه خانگی را ساخت و از این پس شاهد سریال‌های متفاوتی از شبکه خانگی بودیم. ولی یک سوال مهم برای اکثر بینندگان این سریال‌ها به وجود آمد؛ چرا تا الان بیشتر سریال‌های شبکه خانگی، سرانجامی جز سقوط نصیب‌شان نشده است؟! 

 

قهوه تلخ: پروژه‌ای که اگر از ابتدا درست و همان‌طور که گفته شده بود پیش می‌رفت، مورد اقبال مورد قرار می‌گرفت در ابتدا قرار بود 35 مجموعه به صورت پیوسته و در فاصله زمانی مشخصی انتشار یابد که هر مجموعه آن شامل 3 قسمت باشد، اما هنوز تعداد مجموعه‌های ساخته شده به دو رقم نرسیده بود که  زیر اولین قول خود زدند و پخش نامنظم آن کاملا به چشم آمد. 

البته مهران مدیری بزرگ‌ترین اشتباه خود را قبل از ساخت مجموعه انجام داد، زمانی که از گروه قاسم خانی‌ها فاصله گرفت و مهدی ژوله و خشایار الوند را به عنوان فیلم‌نامه نویس این مجموعه انتخاب کرده و به آن‌ها اعتماد کرد. 

از دیگر ترفندهای این مجموعه، جوایز ارزنده‌ای بود که در قالب قرعه‌کشی اهدا می‌شد و در ابتدا مردم جذب آن شدند اما باز هم مشکلات مالی باعث بدقولی‌های فراوان در این زمینه شد.

در روزهای پایانی شاهد فرار تهیه کننده مجموعه و عدم تعهدات در پرداخت به فیلم برداران بودیم که باعث اختلافات فراوانی شد و چند قسمت پایانی آن هم ناتمام ماند.

 

قلب یخی: پروژه‌ای که با بازیگرانی ستاره، نام خود را بر زبان‌ها انداخت. در ابتدا لطیفی کار خود با نویسندگی حامد عنقا شروع کرد و ساخت و توزیع فصل اول آن بیش از 5 ماه زمان برد و فصل دوم آن نیز باهفت ماه تاخیر آغاز و تقریبا هر ماه با یک از مجموعه فصل دوم پیش رفت و تا آخر سال 90، توانستند این فصل را به اتمام برسانند.

کم‌کم خبر برشکستی این فیلم به دلیل کپی‌های غیر مجاز آن توسط مردم به گوش ‌رسید، که خداحافظی  لطیفی مهر تاییدی بر آن بود. 

فصل سوم این مجوعه با کارگردانی سامان مقدم شروع شد و بازیگرانی مثل مهران مدیری، رضا عطاران، هدیه تهرانی و بسیاری از بازیگران بزرگ ایران در آن عرض اندام کردند که بازهم فاصله توزیع زمانی زیاد شد و گاهی تا 45 روز هم رسید!

این سریال در میانه راه نیز دچار همان تلخی مجموعه قبلی شد و تا قسمت نهم بیشتر پیش نرفت.

 

ساخت ایران: مجموعه که در علاوه بر ایران در کشورهای فرانسه و لبنان هم فیلم برداری شد و کارگردانی آن را لطیفی به عهده داشته که در البته اشکالات فراوانی به این پروژه وارد بود اما حداقل تواتنستند 18 قسمت را کامل بسازد و پروژه را به اتمام برسانند.

 

ویلای من: سریال جدید مهران مدیری، با سبک و سیاق همیشگی خود که این‌بار هرچه ترفند داشته در این سریال رو کرده است، از دی‌وی‌دی رایگانی که توضیح داد این سریال با قهوه تلخ متفاوت است و قطعا شکست نمی‌خورد تا زیرنویس به زبان‌های مختلف و حتی گویش و لهجه ایرانی که در سریال به کار برده شده!

اما اعتماد مردم را به همین سادگی نمی‌توان دوباره به دست آورد و فروش این سریال این موضوع را اثبات کرد.

 

نکته‌ای که در تمام سریال‌ها دیده می‌شود، بی‌انضباطی در پخش آن است که بیننده را دلسرد و از جذابیت مجموعه شدیدا می‌کاهد و عوامل سریال نشان دادند حتما باید قدرتی بالای سر آن‌ها باشد، تا کار باکیفیت و در عین حال منظم تحویل شود وگرنه به راحتی سریال‌ها را رها کرده و برای مردم احترام خاصی قائل نیستند.

از طرفی زمانی می‌توانیم با سریال‌های هالیوودی رقابتی داشته و حرفی برای گفتن داشته باشیم که حداقل به مردم احترام گذاشته و پول در آن نقش اول را بازی نکند، نکته‌ای که دو کارگردان بزرگ ایران (مدیری و لطیفی) آن را به فراموشی سپرده‌اند.

شاید اگر کیفیت کار بالا باشد مردم هم از راه‌های غیر اصولی مجموعه را تهیه نکنند، این‌گونه هم مردم و هم عوامل مجموعه‌های شبکه خانگی راضی هستند.

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
nika
nika
٩٢/٠٢/٢٣
١
١
ممنون
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٣
٠
١
خواهش
غ-مریم
غ-مریم
٩٢/٠٢/٢٤
٠
٢
جالب بود قلب یخی رو من چند قسمتشو دیدم ولی به قول شما آنچنان ماندگاری نداشت بین مردم
radmehr
radmehr
٩٢/٠٢/٢٣
٠
١
اولا که سلام...دوما قلب یخی زمانی که شروع به کار کرد سریال خوش ساختی بود اما اینقدر ماجرارو تو در تو کردن که مجبور به کپی از فیلنامه های خارجی شدند،راجع به سریال های مدیری هم که حرفی ندارم و اما ساخت ایران هم با وجود هزینه های بسیار سریال پر شعاری بود....در اگه بخوایم جذابیته این سریالها رو تخمین بزنیم فصل اول قلب یخی از همه نمره ی بیشتری میگیره...
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٣
١
١
به نظر من از همون اول کپی برداری بود ، قسمت اول دقیقه 20 به این نتیجه رسیدم :)))))))))
m_sepehri
m_sepehri
٩٢/٠٢/٢٣
٠
١
هیییی!من فقط ازین سریالا ساخت ایرانو نصفه نیمه دیدم و قهوه تلخ.قهوه تلخ باید تموم میشد.همین که همشون اومدن تو عصر جدید،فیلم الکی کش اومد که شاید خیلی جذایبیتای قبلشو نداشت.نمیدونم مشکل از کجاست.شاید برنامه ریزی ها خیلی دقیق نیست./در هرصورت ممنون از مطلب خوبتون:)))
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٣
٠
٢
مشکل که زیاده اما اصلی ترینش به نظرم اهمیت ندادن به نظر مخاطبین و بی نظمی است
مـی نـا
مـی نـا
٩٢/٠٢/٢٣
٠
١
منم فقط قهوه تلخ ُ دیدم که تجربه ی مسخره ای بود :| شاید تا مجموعه ی 28 - 29 رو کامل گرفتم ولی اشتباه کردم ... برنامه ریزیشون اصلا دقیق نیست ... اصلا برنامه ریزی ندارن :|
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٣
٠
١
متاسفانه مرگ سوژه ها در این سریال بی داد می کرد
sahelmehrabani
sahelmehrabani
٩٢/٠٢/٢٣
١
١
تحلیل جالبیه /// ولی پول رو نمیشه ندیده گرفت. چون این فیلم سازان حمایت نمیشن
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٣
٠
١
خب دلیل نمیشه که اینقدر بی انضباط و هم چنین بی کیفیت باشن
پسر جهنمی
پسر جهنمی
٩٢/٠٢/٢٣
٠
١
والا سریالا هالییوودی هم بعضیاشون همچین مرتبم پخش نمی شن
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٣
٠
١
البته بین فصل ها فاصله زیادی میوفته که دلیل اصلیشم احترام به مخاطبین که اگر مخاطب کم بشه کلا تعطیل میکنن و یک سریال دیگه رو میزارن به جاش/البته بین ایپزود ها هم به ندرت پیش میاد
پسر جهنمی
پسر جهنمی
٩٢/٠٢/٢٤
٠
١
نه منظور من تو اپیزودا بود تو فصلا که تاخیر طبیعی
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩٢/٠٢/٢٣
٠
١
دلم قهوه تلخ میخواد........خیلی بابا شاه
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٣
٠
١
کیــــــــــــــــــــــــــــــــه:))))))))
sorme
sorme
٩٢/٠٢/٢٤
٠
١
کیه؟ احتمالان مال بابا عتی نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟بابا شاه میگف:استاد بفرموو!
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٢/٢٣
٠
١
همون عدم توجه به نظر و رضایت مخالب... احساس میکنی به شعورت توهین شده!!! ...ممنون از مطلبتون
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٣
٠
١
دقیقا:|
ناشناس باباته!
ناشناس باباته!
٩٢/٠٢/٢٣
٠
١
آره دیگه باید یه کاری که شروع میکنن تموم کنن که حالا این طوری نشه(Milad)
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٤
٠
١
خب از همون اول باید ببینن میخوان چی کار کنن نه اینکه وسط سریال به این نتیجه برسند که موضوع به درد نمیخوره!
!
!
٩٢/٠٢/٢٤
٠
١
به خاطر همین ادا اطواراشون خوشحالم که وقتمو صرف دیدن حتی یه قسمتم از اینا نکردم!
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٤
٠
١
چیز زیادی رو از دست ندادید:)
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٢/٢٤
٠
١
منکه یه قسمتم ازین فیلمارو ندیدم...پشیمون هم نیستم...ولی بازم ممنون آقای وکیلی
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٤
٠
١
خواهش:)
firuze
firuze
٩٢/٠٢/٢٤
١
١
من که وقتمو با اینا تلف نمیکنم به جاش چهار تا فیلم مطرح تودنیا رو میبینم با دیدن اینا چیزی نصیب آدم نمیشه بازم ممنون معرفی کردید
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٤
٠
٢
متاسفانه همین کیفیت پایین در تولید باعث میشه ،هالیوود به چشم بیاد
ali.v.m
ali.v.m
٩٢/٠٢/٢٤
٠
١
خیلی جالب بود من فکر می کنم همش تقصیر تهیه کننده گان و مسئولین انتشار باشه! البته یه کم هم از فرهنگ کپی رایته که اصلا بهش توجه نمیشه! حالا شما ویلای منو داری؟!فلش بدم برام میریزی؟!!
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٤
٠
١
اره بیار ، ولی مسخره است هاااااا
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٢/٢٤
٠
١
من قهوه تلخ و ساخت ايران رو کامل نگاه کردم...ويلاي من رو هم دارم ميبينم....البته در کل بيشتر از 6-7 بار نخريدم...بقيه شو با کمال شرمندگي کپي نگاه کردم...
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٤
١
١
:))) خسته نباشید:)
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٢/٢٤
١
١
قلب يخي رو تا قسمت 7 نگاه کردم ديگه نگاه نکردم...خودشونم نفهميدن با خودشون چندچندن
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٤
٠
١
میخواستن شبیه سریال های خارجکی باشه!
f.haghighat
f.haghighat
٩٢/٠٢/٢٤
٠
١
اغلب تاسف می خورم برای پولایی که واسه قهوه تلخ اورجینال دادیم :| حیف پول :|
mhv
mhv
٩٢/٠٢/٢٤
٠
١
این بزرگ ترین توهین به تولید کنندگانه، به شرطی که بفهمند!
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٢/٢٤
٠
١
به نظر من هیچ کدوم ارزش دیدن نداره ! یعنی فقط وقت کشیه! مخصوصا اون قهوه تلخ و ساخت ایران! یک 2 فصلی از قلب یخی رو دیدم بد نبود ولی خوبم نبود! ویلای منم که اصلا ندیدم!
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٢/٢٦
٠
١
ممنون
ati200
ati200
٩٢/٠٢/٢٦
٠
١
قهوه تلخ فقط قسمت درزمان قدیمش جالب بود..قلب یخی هم فصل های اولش...ساخت ایرانم که کلا مسخره بود ..خریدش هدردادن پول
٩٢/٠٢/٢٧
٠
١
موافقم.
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٢/٢٩
١
٠
ساخت ایران قشنگه توهین نکنین لطفا ،خیلیم قشنگه بهتر از ویلای من و قلب یخی و قهوه تلخه که:((((((((((
٩٢/٠٢/٢٩
١
٠
شدیدا باهاتون موافقم ساخت ایران خیلی قشنگه خیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلی
20
20
٩٢/٠٢/٢٩
٢
٠
منم موافقم اصا توهین نکنید که کلاهامون میره توهم واقعا قشنگه دوسش دارم ساخت ایرانو
بی نام و نشان
بی نام و نشان
٩٢/٠٢/٢٩
١
٠
منم همینی که اینا گفتن دوسش دارم قشنگه ساخت ایران
......
......
٩٢/٠٢/٢٩
٠
٠
آره واقعا قشنگه و دوس داشتنی خیلی مخصوصا با بازی گلزار خیلی خیلی محشره
فاطیمـــآ
فاطیمـــآ
٩٢/٠٣/٠٢
٠
٠
من فیلمــ ساخت ایرانو خیلـــــــــــــــی دوس داشتم :)
love london
love london
٩٢/٠٣/٠٤
١
٠
من قهوه تلخ رو با ساخت ایران دیدم ولی اخرشو نفهمیدیم چی شد خیلی بد بود
sachly
sachly
٩٢/٠٣/١٤
٠
٠
من اوایل قهوه تلخ رو خیلی دوست داشتم ولی بعدا خیلی مسخره شد . ممنون
negin_z_sh
negin_z_sh
٩٢/٠٣/١٨
١
٠
خداییش واسه ما اصفهونی ها خیلی گورونه
کودک درون
کودک درون
٩٢/٠٣/٢٣
٠
٠
اگر سریال های این جوری ساخته بشه خیلی خوبه به شرطی که سلیقه مخاطب و شعور مردم رو بدر نظر بگیرن+حمایت مالی از اونها بشه
دختر آسمانی
دختر آسمانی
٩٢/٠٤/٠٣
٠
٠
استــــــــاد، میفرمودیه... ممنون