گیتار 12 طبقه رو با خودت نبر!
10 ساز عجیب دنیای موسیقی

گیتار 12 طبقه رو با خودت نبر!

نویسنده : میلاد

ساخت موسیقی نیاز به سازهای خاصی دارد و هر یکی از سازها صدای خاص خودشان را تولید می‌کنند. این درحالی است که بعضی مواقع هنرمندان دست به کارهای جالبی می‌زنند و سازها را از حالت عادی خارج می‌کنند. سازهای دست‌ساز معمولا بسیار عجیب هستند و صداهایی بسیار متفاوت‌تر از آن‌چه با گوش ما آشناست تولید می‌کند.

 

** نانو گیتار 

دنیایی موسیقی هیچ‌گاه دستگاهی به این کوچکی ندیده است و نخواهد دید. یکی از جالب‌ترین ابزارهایی که تا به حال ساخته شده است، گیتاری به اندازه 10 میکرومتراست. این گیتار توسط دانشمندان دانشگاهی در آمریکا ساخته شده است که اندازه آن به کوچکی یک سلول بدن است. البته صدایی که این گیتار ایجاد می‌کند تنها به وسیله دستگاه‌های بسیار پیشرفته قابل شنیدن است. 

 

** پیانو لگویی

 

«هنری لیم» یکی از عاشقان لگو چندی پیش پیانویی با استفاده از لگو ساخت که تنها سیم‌های آن از وسیله‌ای دیگر ساخته شده بودند. او برای ساخت این پیانو نزدیک به دو سال زمان صرف کرد، او برای این پیانو نزدیک به 100 هزار قطعه لگو را بر روی هم قرار داده است. نکته جالب در مورد این پیانو  این است که صدایی کاملا طبیعی از آن به گوش می‌رسد. 

 

** ساز یخچالی 

 

همانطور که از نام این ساز مشخص است با دستگاهی بسیار عجیب سر و کار خواهیم داشت. یک آلمانی این ساز را ساخته است و برای درست کردن آن از هر چه در آشپزخانه پیدا می‌شود استفاده کرده است. بخش اصلی آن از یخچال، قابلمه و ظرف سالاد ساخته شده است. نکته جالب در مورد این ساز این است که چند گروه ارکستر از آن به عنوان سازی با صدای جالب استفاده کرده‌اند. 

 

** ساز بادکنکی

 

در میان همه وسیله‌های موسقی شاید عجیب‌ترین آن‌ها را بتوان «ساز حبابی یا بدکنکی» دانست. این ساز توسط یک نوجوان به نام «آرون وندل» ساخته شده است که وسایل آن بسیار ساده هستند. وی با استفاده از چند لوله پی.وی.سی به همراه آب و دو عدد بادکنک به عنوان کمپرسور باد این ساز را ساخته است. وقتی کلیدها تکان می‌خورند با صدای ترکیدن حباب‌ها ساز نواخته می‌شود. صدای منحصر به فردی دارد که شاید شما را به یاد ترکیدن حباب‌های روی آب جوش بیاندازد. 

 

** Didgeridoo

 

درحالی که سازهای این لیست همگی منحصر به فرد هستند، این ساز به نوعی کمی بیشتر آشناست. یکی از سازهای بادی که بومیان استرالیا از آن استفاده می‌کرده‌اند. این روزها به عنوان قدیمی‌ترین ساز بادی دنیا شناخته می‌شود. صدای این ساز بسیار بم است و بیشتر شما را یاد فیلم‌های بومی یا قبلیه‌ای می‌اندازد. این ساز بسیار بلند است به همین علت برای خارج کردن صدا از آن نیاز به توان زیادی از سوی نوازنده است. 

 

** 12 گیتار

 

یکی از عجیب‌ترین ادوات موسیقی را می‌توان در دست‌‌های هنرمند ژاپنی به نام «یوشی هیکو ساتوه» دید. او با متصل کردن 12 گیتار به یکدیگر توانست یکی از عجیب‌ترین سازهای شخصی را در دنیای موسیقی راک تولید کند. این دستگاه که 12 گیتار نام دارد، نزدیک به 72 تار دارد و کمتر کسی توانایی نواختن آن را دارد.

 

** شیشه‌های "Armonica"

 

یکی از سازهای بسیار عجیب دنیا در سال 1761 ساخته شده است و محل زادگاه آن به نظر می‌رسد که در آمریکا قرار دارد. این ساز از 37 شیشه حلقوی ساخته شده است که همه آن‌ها به یک میله متصل شده‌اند. نوازنده باید انگشتانش را خیس کند و با ضربه زدن روی شیشه‌ها قطعه‌ای موسیقی را بنوازد. بتهوون و موزارت برای این ساز قطعاتی را نوشته‌اند اما هیچ‌گاه مشخص نشد که چرا این ساز از رده خارج شد.

 

** خانه موزیکال

 

دو طراح آمریکایی چندی پیش خانه‌ای را ساختند که در نوع خود بسیار منحصر به فرد است. "David Hanawalt" و "Bill Close" خانه‌ای را به سبک قدیمی ساختند و در طراحی آن به باد اجازه انجام هرکاری را داده‌اند. این خانه به این صورت است که با پیچیدن باد در میان راهروها و قدم زدن روی پله‌های آن صداهای مختلفی تولید می‌شود و این خانه به یک خانه موزیکال تبدیل شده است.

 

** فنس نوازی

 

«جان رز» هنرمند استرالیایی یکی از افرادی است که چند سال پیش در یک حرکت جالب با استفاده از سیم خاردارها و البته فنس‍های مختلف در نقاط متفاوت دنیا قطعات موسیقی جالبی ساخت. وسیله اصلی کار او یک آرشه ویولن بود و او با کشیدن این آرشه روی فنس‍های مختلف صداها متفاوتی را ضبظ کرد. این روش کاری او بعدها به فنس نوازی یا آهنگ‌سازی با سیم خاردار مشهور شد.

 

** درخت آوازه خوان

 

یکی دیگر از سازهای عجیب دنیا را می‌توانید در انگلستان ببینید. جایی که طراحی به نام «مایک تونکین» درختی از لوله‌های استیل را در بالای تپه‌های «لنک شایر» قرار داده است و آن را درخت آوازه خوان نام‌گذاری کرده است. این دستکاه از لوله‌های مختلفی ساخته شده است به صورت دایره‌ای روی یکدیگر قرار گرفته اند. با وزیدن باد و جریان گرفتن آن‌ درون این لوله‌ها، صداهای جالبی به وجود می‌آید که باعث شده است این دستگاه عجیب‌ترین ساز موسیقی در دنیا باشد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
وصال
وصال
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
مرسی .چه پیانو خوشگلی بود
radmehr
radmehr
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
آبروی هرچی سازه بردن اینا.....خواهرزادم تو ساخت ساز استادی بوده ما نمی دونستیم
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
سپاس
مرضیه
مرضیه
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
جالب بود :-)
nikta_21
nikta_21
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
آخری چی بود دیگه؟
nika
nika
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
ممنون جالب بود
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٢/١٩
١
٠
خیلی جالب بود مخصوصا ساز استرالیایی ممنون
sorme
sorme
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
منم موافقم!
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
ممنون سورمه جان
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
یا سرمه ؟! نمیدونم :)
m_sepehri
m_sepehri
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
مرسی.من همون گیتاره رو میخوام!
m_sepehri
m_sepehri
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
خونه هه هم خیلی باحاله!
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
اون 12گیتاره چه خفن بود....!!!!!!!!!!!!!!!
نسیم
نسیم
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
اون خونه‌ی خیلی جالب بود. تشکر.
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
عجب!!!!!
باران
باران
٩٢/٠٢/١٩
٠
٠
جالب
Niva
Niva
٩٢/٠٢/٢٠
٠
٠
من موندم چرا عکس قابلمه مشهدی ها توش نبود؟!
ati200
ati200
٩٢/٠٢/٢٠
٠
٠
چقدر قشنگ بودن مرسی
mahshid
mahshid
٩٢/٠٢/٢٠
٠
٠
مرسی باحال بود
غ-مریم
غ-مریم
٩٢/٠٢/٢٠
٠
٠
جالب بید
taba_sa
taba_sa
٩٢/٠٢/٢٠
٠
٠
ممنونم....
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
درخته جالب بود
wolf
wolf
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
عزیزم از yjcکپی نکن
پربازدیدتریـــن ها