سریش‌تر از  گل گاو زبون!
از گیاهان دارویی چه می‌داند

سریش‌تر از گل گاو زبون!

نویسنده : Mohammad JAVAD Ghandehari

** مریم گلی

گیاه مریم گلی گیاهی با قدمت بسیار طولانی است و در حدود ۱٠٠٠ سال پیش به وجود این گیاه دارویی پی‌برده و از آن استفاده می‌كرده‌اند. ابوعلی سینا در كتاب‌های خود به این گیاه دارویی اشاره كرده و خواص آن را برشمرده و تأكید بر مصرف آن كرده است.

این گیاه دارویی ضد درد، آرامش بخش و برای كاهش قند خون استفاده می‌شود. این گیاه دارویی (مریم گلی) در تمام مناطق معتدله رویش دارد. گل‌های سفید زیبایی می‌دهد، به صورت خوشه‌ای است و جزء گیاهان معطر و خوشبو است كه طعم بسیار تلخی دارد.

این گیاه دارویی آرام بخش و مقوی اعصاب است. همچنین یك داروی ضدعفونی كننده بسیار قوی است. اگر از جوشانده این گیاه بصورت قرقره استفاده شود، جوش‌های داخل دهان و بعضاً آفت دهان را درمان می‌كند.

همچنین برای زخم‌هایی كه بر اثر واریس به وجود می‌آید بسیار مؤثر است. در آنژیم و انواع گلو درد نیز از این گیاه استفاده می‌شود. از جوشانده این گیاه برای ضماد و جوش‌های بدن استفاده می‌شود. جوشانده غلیظ این گیاه اگر با آب مخلوط شود برای دردهای مفصلی، رماتیسم و حتی راشیتیسم كودكان بسیار مفید و مؤثر است.

 

** سریش

مورد استفاده گیاه سریش بیشتر بدلیل چسبنده بودنش است. البته این گیاه علاوه بر این، كاربرد درمانی هم دارد. از دانه‌های این گیاه، روغنی گرفته می‌شود كه در بعضی از تصلب‌های شریانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از برگ‌های این گیاه به عنوان سبزی خوردنی و از ریشه‌های این گیاه كه به صورت غدد پنجه‌ای است به عنوان چسب استفاده می‌شود.

ریشه این گیاه دارویی (سریش) گرم و خشک است و برای یرقان، ناراحتی‌های كبدی، خشونت حلق و ناراحتی‌های معده از آن استفاده می‌كنند. از ریشه این گیاه دارویی (سریش) جوشانده غلیظی درست می‌كنند كه برای درمان جوش‌ها بسیار مفید می‌باشد زیرا خاصیت ضدعفونی كننده دارد. این گیاه در نواحی كوهستانی و مرتفع می‌روید و فصل گل دهی آن از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد است.

 

* گل گاو زبان

این گیاه در حال حاضر هم به صورت صنعتی كشت می‌شود و هم به صورت خودرو در طبیعت وجود دارد و یكی از گیاهان مفید و مؤثر برای بعضی از بیماری‌هاست.

مصارف دارویی گیاه گل گاو زبان به صورت محلی بدین صورت است كه گل‌های آبی این گیاه را خشك كرده و دم كرده آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. در سرماخوردگی به عنوان معرق و افزایش دهنده فشار خون مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این گیاه خاصیت آرام بخشی نیز دارد.

گیاه گل گاوزبان، اگر با دو گیاه دیگر مثل سنبله تیو و لیمو امانی دم کرده و خورده شود، برای خانم‌های حامله بسیار مفید و تقویت كننده است. این گیاه در مورد بیماری‌های دستگاه تنفسی و حتی در رابطه با برونشیت، سرفه، زكام و آبریزش بینی می‌تواند داروی مؤثری باشد.

این گیاه دارویی (گل گاو زبان) همچنین ادرارآور و معرق است لذا برای كلیه، مثانه و بطور كلی برای مجاری ادراری داروی مفیدی است.این گیاه دارویی باعث كاهش تب می‌شود و در تمام موارد تب مثل سرخك، مخملك، آبله، كهیر و تب‌های دیگر می‌تواند مفید باشد. این گیاه در تمام مناطق رویش دارد و دارای چندین گونه است و فصل گل دهی این گیاه از اواسط اردیبهشت ماه تا پایان خرداد ماه است.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
mike
mike
٩٢/٠٢/١٤
٠
٠
جالب بود
ati200
ati200
٩٢/٠٢/١٤
٠
٠
خیلی خوب بود مرسی
Paeez
Paeez
٩٢/٠٢/١٤
٠
٠
گل گاو زبون با نبات معجزه می کنه..مرسی
radmehr
radmehr
٩٢/٠٢/١٤
٠
٠
به قول مایک جالب بود...
firuze
firuze
٩٢/٠٢/١٤
٠
٠
میگم به جای (...) مریم گلی خوبه بزنیم به رگ؟
غ-مریم
غ-مریم
٩٢/٠٢/١٤
٠
٠
نایس
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٢/١٤
١
٠
مریم گلی تا حالا نشنیده بودم ! ممنونم.
Mohammad Ghandehari
Mohammad Ghandehari
٩٢/٠٣/١١
٠
٠
هم خودمم نشنیده بودم !!!!!
Nika
Nika
٩٢/٠٢/١٤
٠
٠
ممنون جالب بود
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٢/١٤
٠
٠
سپاس
mahshid2
mahshid2
٩٢/٠٢/١٧
٠
٠
مفید بود!
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٣/٠٨
٠
٠
ممنون مفید بود