خواستگاری از مریم خانم 90 ساله!
ماجرای خواندنی خواستگاری یک شهید!

خواستگاری از مریم خانم 90 ساله!

نویسنده : mashhadiboy

روزی با تعدادی از بچه‌ها جهت شناسایی خط مقدم و قطع‌ نی‌زارها جهت ایجاد معبر برای عبور قایق‌های تندروی موتوری عازم خط مقدم شدیم. بعد از سه ساعت در نزدیکی خط مقدم به اسکله‌ای شناور که روی آب بود رسیدیم.

از آنجا به بعد را باید با بَلَم طی می‌کردیم. ما را به یکی از نیروهای اطلاعاتی منطقه که جوانی برومند و خوش سیما بود و تبسم به لب داشت تحویل دادند. جوان‌برومند مسئول محور و فرمانده گروهان بود. همگی سوار بلم‌ها شده از لای نیزارها به خط مقدم هدایت شدیم.

وقتی دیدیم فرمانده به زبان محلی صحبت می‌کند، خوشحال شدیم. بعد از کمی صحبت متوجه شدیم که او نیز از همشهری‌های ماست و اسمش ابوالفضل است.

در حالی که گرم گفت و گو بودیم، از لابه‌لای نیزارها به طرف دشمن حرکت می‌کردیم. بعد از یک ساعت پارو زدن به منطقه حساسی رسیدیم. گلوله‌های بی‌هدف عراقی‌ها از بالای سرمان رد می‌شدند. صدای عراقی‌ها که با هم صحبت می‌کردند به وضوح شنیده می‌شد. برای این‌که صدای پارو زدن ما را نشنوند، پاروها را جمع کردیم و در داخل بلم‌ها گذاشتیم. آرام با گرفتن نیزارها بلم‌ها را پیش می‌راندیم.

ما که در اولین حضورمان در آن نی‌زارها، کمی دلهره‌ داشتیم، ولی ابوالفضل عادی رفتار می‌کرد؛ انگار نه انگار که در منطقه عراقی‌هاست. در چهره‌اش اصلا نگرانی و اضطراب و ترس دیده نمی‌شد. او بارها در لای همین نیزارها به کمین دشمن رفته، وجب به وجب منطقه را مثل کف دستش می‌شناخت.

بعد از ساعت‌ها تلاش‌ با هدایت و فرماندهی ابوالفضل، نی‌ها را قطع کرده و چندین معبر در لای نیزارها جهت حرکت قایق‌های تندرو که قرار بود عملیات از آن منطقه صورت گیرد ایجاد کردیم و خوشحال از موفقیت در این عملیات، راهی پشت جبهه شدیم.

در راه از سخنان فرمانده متوجه شدم که از نیروهای اطلاعاتی سپاه پاسداران شهرستان اردبیل است. بعد از کلی گفت‌وگو پرسیدم:

آیا ازدواج کرده‌ای یا نه؟!

گفت: نه، هنوز ازدواج نکرده‌ام، مجرد هستم.

 

علتش را پرسیدم، لبخند زد!

از خنده‌اش متعجب شده، مصمم شدم حتما دلیل خنده و ازدواج نکردنش را بدانم.

 

وقتی اصرارهای مرا دید گفت:

بیچاره مادرم! مدتی است که گیر داده باید حتما ازدواج کنی! مادرم از ترس شهادت، می‌خواهد ازدواج کنم تا شاید به خاطر عروسش هم که شده دست از جبهه دست بردارم. به خاطر این، همه فکر و ذکرش این شده تا مرا سروسامان دهد. این است که هر وقت به مرخصی می‌روم می‌گوید، حتما باید این بار ازدواج کنی. من هم تصمیم گرفته‌ام تا جنگ تمام نشده ازدواج نکنم و تا پیروزی در جنگ در جبهه بمانم. بار آخر که به مرخصی رفته بودم پایش را در یک کفش کرد و گفت که حتما باید این بار ازدواج کنی.

از من خواست نشانی دختری را به او بدهم تا به خواستگاری‌اش برود. هر چه کردم تا موضوع خواستگاری را عوض کنم نتوانستم.

زیرا این بار با دفعه‌ای دیگر فرق می‌کرد. مادر تصمیم گرفته بود به هر نحوی شده از من نشانی دختری را بگیرد تا از آن دختر برایم خواستگاری کند.

بعد از ساعت‌ها پافشاری، ناچار برای این‌که این قضیه را تمام کنم، نشانی الکی را در قریه نیار به او دادم.

اسم و فامیلی دختر را از من پرسید، گفتم فامیلی‌اش را نمی‌دانم ولی اسمش مریم خانم است.

آن روز مادر خوشحال و خندان برای این که دختر را ببیند و از او خواستگاری کند، از خانه بیرون رفت. بعد از دو ساعت وقتی به خانه برگشت، دیدم عصبانی است. به قول معروف توپش پر بود.

مفصل با من دعوا کرد. در حالی که می‌خندیدم گفتم: ندادندکه ندادند! من که نمی‌خواهم ازدواج کنم. این نشانی را هم به خاطر این که شما را ناراحت نکنم، در اختیارتان گذاشتم.

مادر در حالی که دست از دعوا کشیده بود و همچون من می‌خندید گفت: آخر پسر نشانی‌ای که به من داده بودی، نشانی پیرزن نود ساله‌ای به نام مریم خانم بود. همه او را می‌شناسند با این کار پاک آبرویم را بردی!

آن روز با مادر به خاطر این خواستگاری کلی خندیدیم. با این کارم مادر فهمید که من در تصمیمی که گرفته‌ام، جدی هستم و تا پایان جنگ دست از جبهه نخواهم کشید.

 

(خاطره‌ای از شهید ابوالفضل یعقوبی به نقل از دوستش)

منبع: khabaronline.ir

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
e.niyazi
e.niyazi
٩٢/٠٢/٢١
١
٠
جالب بود...چه انسان هاي بزرگي بودن
مجید
مجید
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
عجب
radmehr
radmehr
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
واقعا انسان های بزرگی بودن...
e.niyazi
e.niyazi
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
خو اينو كه من گفتم
radmehr
radmehr
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
خب منم برای تایید گفتم دیگه چرا ضایع می کنین
mahtab-k
mahtab-k
٩٢/٠٢/٢٢
٠
٠
پس منم میگم....واقعا انسان های بزرگی بودن
tanha
tanha
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
جالب بود!
nikta_21
nikta_21
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
انسان های بزرگ و آبروی مامان ببر
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
ای بابا چرا مادرذ عزیزو اذیت میکنی بچه جان......
s-zahra
s-zahra
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
خیلی جالب بود که آدرس با نام فردی که داده بود جور بودوجالب تر می شد اگر سن اون خانوم هم با این آقا جور بود وتازه جواب خواستگاری هم مثبت بود .بعد فکر کنم این آقا باید به زور هم که شده پای سفره عقد می شست دیگه !چه باحال می شد.!اگه می شد چی می شد.:))
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
همون جالب می شد :))
ati200
ati200
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
چقدر بامزه
F-jafari
F-jafari
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
زیبا بود سپاس.
mahshid2
mahshid2
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
چه جالب!مقسی
h_nim82
h_nim82
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
خیلی جالب بود ممنون
Paeez
Paeez
٩٢/٠٢/٢١
١
٠
خلوص نیت و بزرگمردی رو باید یاد گرفت ازینا...مرسی مشهدی بوی
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٢/٢١
٠
٠
جالب بود...یادشون گرامی.../ممنونم.
nika
nika
٩٢/٠٢/٢٢
١
٠
جالب بود مرسی