یا شیخ، سنگک بده!
چه کسی نان سنگک و شکل تنور آن را طراحی و ابداع کرد؟

یا شیخ، سنگک بده!

نویسنده : mashhadiboy

نان سنگک با این مزه، طعم و هضم راحت، یکی از بهترین نان‌های ایرانی است و طراحی پخت آن روی سنگ ریزه‌های داغ است، به وسیله یکی از روحانیون و علماء شیعه در قرن 10 و 11 هجری طراحی شده است.

به نقل از کتاب سال‌نمای کمیته ‌نانوایان تهران که در 19 اردیبهشت سال 1326 شمسی در تهران چاپ شده، درباره‌ تاریخچه و چگونگی پیدایش نانوایی و نان سنگک این‌گونه آمده است:

«شاه عباس برای رفاه حال لشگریان خود که غالباً در سفر احتیاج به نان و خورش موقت و فوری داشتند و لازم بود به هر شهری می‌رسند نانواهایی باشند که بتوانند به قدر مصرف سربازان نان تهیه نمایند و غذایی باشد که خورش نان قرار دهند، درصدد چاره برآمد و حل این مشکل را از «شیخ بهایی» که از اجلّه‌ علما و دانشمندان ایران بود خواست. شیخ بهایی نیز با تفکر و تعمق تنور سنگکی را ابداع نمود.»

این اختراع به قدری با دقت و هوشیاری طراحی و عملی شده که پس از گذشت چند صد سال هنوز به همان صورت اولیه پخته می‌شود و نانی که از تنور سنگکی بدست می‌آید، محبوب‌ترین نان ایرانی است. این است که شیخ بهایی از علما و دانشمندان قرن دهم هجری را باید مخترع نان سنگک و شکل تنور آن دانست. البته برخی نقل‌ها نیز قدمت نان سنگک را قبل از ورود اسلام به ایران و در زمان پادشاهان ساسانی می‌دانند.

«شیخ بهایی» عالم و دانشمند مشهور قرن 10 و 11 هجری است که در دانش‌های فلسفه‌، منطق‌، هیأت و ریاضیات تجربه‌ی زیادی داشت‌. به پاس خدمات این دانشمند بزرگ به علم ستاره‌شناسی‌، یونسکو سال 2009 را به نام او سال «نجوم و شیخ بهایی» نامگذاری کرد‌. از او چیزی حدود 95 کتاب و رساله باقی مانده است‌. شخصیت علمی‌، ادبی و اخلاق و پارسایی او باعث شد تا از 43 سالگی تا پایان عمرش (75 سالگی) منصب شیخ‌الاسلامی پایتخت صفوی را در دربار مقتدرترین شاه صفوی‌، شاه عباس اول‌، بر عهده داشته باشد‌. شیخ بهایی در سال 1000 خورشیدی در اصفهان درگذشت و به خاطر وصیت خودش جنازه او را به مشهد بردند و در جوار مقبره علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) دفن کردند‌.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
ماه پیشونی
ماه پیشونی
٩٢/٠٢/٠٧
٠
٠
سنگک از همه نونا خوشمزه تره، خدا به درجات شیخ بهایی بیافزاید من هفته پیش متوجه شدم که مقبره شیخ بهایی تو حرمه تو بست شیخ بهایی، خیلی دوست دارم برم زیارتشون اعجوبه‌ای بوده شیخ بهایی، داستان اون حمامی که با یه شمع روشن کرده بود رو شنیدین؟
Niva
Niva
٩٢/٠٢/٠٧
٠
٠
آری
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٢/٠٧
٠
٠
سپاس
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠٢/٠٧
٠
٠
خیلی جالب بود ها
کانگورو به تربیت فرزند خود اهمیت ده
کانگورو به تربیت فرزند خود اهمیت ده
٩٢/٠٢/٠٧
٠
٠
بله خدا بیامرزدشون امروز صبحونه منم نون سنگک خوردم خیلی هم چسبییییییییید
Niva
Niva
٩٢/٠٢/٠٧
٠
٠
گفتی نان سنگک و کردی کبابم.... بسیار دلچسب بود
radmehr
radmehr
٩٢/٠٢/٠٧
٠
٠
به به نان سنگک
wolf
wolf
٩٢/٠٢/٠٧
٠
٠
سنگک و کباب...........وااااااااااااااااای
Paeez
Paeez
٩٢/٠٢/٠٧
٠
٠
هوس سنگک داع پرکنجد کردم !
باران
باران
٩٢/٠٢/٠٧
٠
٠
به به نون خوبیه اگه گرون تر نشه
nika
nika
٩٢/٠٣/١٣
٠
٠
ممنونم................